Készült: 2024.05.04.18:14:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

176. ülésnap (2012.04.02.),  166-169. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:32


Felszólalások:   158-165   166-169   170-173      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az azonnali kérdések órájának végére értünk.

Még egyszer elnézését kérem Novák Előd képviselő úrnak, hogy immár másodszorra elrontottam a nevét, de oda fogok figyelni. (Derültség. - Balczó Zoltán: Már mi is így hívjuk! - Karácsony Gergely: Most már maradhat!)

Áttérünk a kérdésekre.

Bertha Szilvia képviselő asszony, a Jobbik képviselője, kérdést kíván feltenni a vidékfejlesztési miniszternek: "Mikor tesz végre a kormány érdemi, hatékony lépéseket a magyar agrárium, a családi gazdaságok, agrárszövetkezetek újraélesztésére, az egymillió új, adózó munkahely reményében?" címmel. Megadom a szót Bertha Szilvia képviselő asszonynak.

Parancsoljon!

BERTHA SZILVIA (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! A kormányzási ciklusuknak lassan a fele eltelt, de se gazdasági fellendülés, se új munkahelyek, pedig a legkézenfekvőbb megoldás mindkettőre az orruk előtt hever. Néhány adatot megosztanék.

1920-ban mintegy 2 millió 100 ezren dolgoztak a mező- és erdőgazdálkodás területén, '49-ben már 2 millió 200 ezren, a kommunista rezsim ténykedésének eredményeképp a rendszerváltásra már alig érte el az 1 milliót. Még ezzel a létszámmal és munkamennyiséggel is képes volt az ország élelmezés szempontjából független maradni, és exportra is jutott. Ezután kezdődött a hazai mezőgazdaság itthoni és nemzetközi ellehetetlenítése, a rablóprivatizációnak áldozatul esett a feldolgozóipar. Az eredménye, hogy '94-ben már csak 327 ezren dolgoztak az agráriumban, 2008-ban pedig már csak 174 ezren, és folyamatosan csökken.

Mielőtt a szokásos választ adnák: nem, ez nem a gépesítés következménye, hiszen tömegével hevernek parlagon a földek.

Tehát ötven év alatt több mint 2 millió hely szűnt meg a mezőgazdaságban, és önök, ahelyett, hogy megpróbálnák az erőforrásokat az agráriumra koncentrálni, és feléleszteni az ágazatot a feldolgozóiparával együtt, mint az ország túlélésének, fellendülésének és függetlenségének egyik alapját, foggal-körömmel védeni akár az EU-val szemben is, önök még a magyar anyaföldet sem képesek megvédeni. Ha önökön múlik, akkor 2014 után már az esélyét is elveszítjük annak, hogy valaha feltámasszuk a magyar vidéket, és megélhetést adjunk az embereknek.

A jelenlegi jogszabályi környezet pedig még arra sem jó, hogy ha nem is kereskedelmi mennyiségben, de legalább maguknak megtermeljék az emberek, amit tudnak, hiszen, mivel a jellemzően cigány terménytolvajok mindenhol ellopják, mert ellophatják azt (Közbeszólások.), amiért a másik ember egész éven át dolgozik, így nem lehet megélni 47 ezer forintból.

A támogatási rendszerre pedig, kérem, hogy ne hivatkozzon, mert - ahogy ma már számtalanszor elhangzott - a hangzatos kormányzati szavak mögött a tények egyértelműen mutatják, hogy a pályázati kritériumokat úgy állítják fel, hogy azok pont az arra érdemes, törekvő, vidéki kisgazdák számára esélyt sem teremtenek.

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Most megadom a szót Budai Gyula államtitkár úrnak. Parancsoljon, államtitkár úr!

DR. BUDAI GYULA vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Asszony! Ígérem önnek, hogy nem kívánok hivatkozni a pályázati rendszerre, viszont engedje meg, hogy két adatot mondjak önnek.

A tavalyi évben a GDP 1,7 százalékos növekedéséből az agrárium 1,3-et produkált, tehát sikeres ágazatnak mondható, és ezen belül az élelmiszer, a feldolgozott termékek kivitele jelentősen emelkedett. Tehát a jó minőségű, tiszta élelmiszerre nemcsak itthon, hanem a külpiacokon is jelentős igény van.

Természetesen az ön által elmondottakban azért némi csúsztatást találok fellelni, ugyanis én azt gondolom, hogy a kormány az elmúlt évben jelentős lépéseket tett abban a kérdéskörben, hogy a mezőgazdaság megtartó képességét jelentős mértékben növelje. Nem is olyan rég, itt a parlamentben a tanyaprogram kapcsán mondtam el jelentős intézkedéseket, amely a tanyán élő emberek piacra jutását, a városokba jutását segíti elő, de a helyi piacok létrejöttét is, amely folyamatosan épül. Én a mai napon Nagykállóban adtam át egy ilyen városi piacot, ahol az őstermelőknek, az ott élő kis családi gazdaságoknak adunk lehetőséget, hogy a maguk által előállított termékeket értékesítsék.

De ebbe a körbe vonható be az a szociális szövetkezeti rendszer, amely az embereknek segít a munkába való visszaállásban azáltal, hogy a szövetkezeten keresztül vetőmagot, vetőburgonyát és egyéb olyan terméket, nyersanyagot biztosít, amely egyrészt munkalehetőséget, másrészt pedig a helyben lakók megtartó képességét fogja jelentősen növelni. Ugyanezt tudom elmondani, ugyanezt a tevékenységet folytatja a Magyar Piac Szövetkezet is, amely egymás után nyitja azokat a helyi piacokat, amelyeken a kistermelők, a kisgazdálkodók, a biotermelők, az őstermelők tudnak piacra jutni.

Én úgy gondolom, hogy ezek a lehetőségek (Az elnök csenget.) mind-mind munkahelyeket teremtenek, és a munkalehetőséget növelik.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   158-165   166-169   170-173      Ülésnap adatai