Készült: 2024.09.23.07:58:20 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

19. ülésnap (1998.10.20.), 240. felszólalás
Felszólaló Mécs Imre (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:18


Felszólalások:  Előző  240  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MÉCS IMRE (SZDSZ): Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Elnök Úr! A H/262. számú határozati javaslathoz Szent-Iványi Istvánnal módosító indítványt nyújtottunk be, amely azonban nemcsak a kettőnk álláspontját tükrözi, hanem az SZDSZ egészéét, az SZDSZ-frakcióét is.

Az a véleményünk, hogy a délszláv rendezés ügyében nemes feladatok ellátására kiküldött magyar állampolgáraink életének és biztonságának védelme elsőrangú kérdés. Tekintettel arra, hogy a délszláv helyzet időnként sajnálatos módon feszültté válik - és bár most éppen egy, hála istennek, lecsengő szakaszba jutottunk, de sohasem lehet tudni, hogy mikor lángol fel újból a gyűlölet, mikor történnek újból emberirtások, és mikor veszi el az eszét bárkinek is a sors, és képesek lehetnek valami szörnyű elkövetésére -, egy ilyen feszült légkörben, amikor emberek tíz- meg tízezrei menekültek el otthonukból és tanyáznak erdőkben, amikor gyerekeket, időseket lőnek halomba, akkor bizony nagyon oda kell figyelni azoknak az embereknek a biztonságára, akiket a Magyar Országgyűlés határozata alapján odaküldtek. Éppen ezért érdemben kívánjuk támogatni magyar állampolgáraink védelmét, akik nagyrészt katonák, katonai egyenruhában, de van harminchat rendőr is, aki rendészeti feladatokban segít. Míg a magyar katonák személyi használatú, személyi célra szolgáló önvédelmi fegyvereikkel vannak felfegyverezve, addig a rendőrök semminemű fegyverzettel nem rendelkeznek. Módosító indítványunk valamennyi ott szolgálatot teljesítő egyenruhás magyar állampolgárra vonatkozik, az ő biztonságuk erősítését célozza.

Mindebből kiindulva az SZDSZ nem tartja megfelelőnek és elégségesnek azt a megoldást, hogy a páncélozott szállító járművekre összesen hat darab géppuskát szereljenek fel. Úgy gondoljuk, hogy ez egy álbiztonságot okoz, ez csak arra jó, hogy önmagunk lelkiismeretét megnyugtassuk, és utána ne csináljunk semmit, holott tényleges veszélybe kerülhetnek adott szituációban az ott működő, ott dolgozó állampolgáraink. Ezért az SZDSZ azt javasolja, hogy a módosító indítványán keresztül a határozati javaslatba kerüljön be egy nagyon fontos felhívás a kormány felé, amely így szól: "Amennyiben ez idő alatt a műszaki alegység a változó politikai helyzet, illetve fenyegető harci cselekmények miatt fokozott veszélybe kerül, a kormány köteles biztonságos állomáshelyre visszavonni". Természetesen ezt a megfelelő úton, a megfelelő szolgálati úton értjük. Úgy gondoljuk, hogy ha valóban veszélybe kerül valamelyik csoportja vagy az egész magyar kontingens, akkor igenis biztonságos helyre kell őket visszavonni arra az időre, amíg a helyzet nem rendeződik, és újból végezhetik áldásos tevékenységüket.

A mai napon a honvédelmi bizottság és a külügyi bizottság is megtárgyalta az ügyet. Én személyesen a honvédelmi bizottság ülésén vettem részt, ahol a honvédelmi miniszter úr, Szabó János volt olyan szíves, és a vezérkari főnökkel együtt részletes tájékoztatást adott a védelmi helyzetről. Eszerint kiderült, hogy egyáltalán nem szűnt meg az SFOR-parancsnokság védelme a magyar katonai kontingens fölött, csupán az történt, hogy MacKenzie tábornok szeptember 21-én visszarendelte azt a híradóegységet, egy kis rajt, amely a magyar kontingenshez volt telepítve, és amely tartotta a kapcsolatot a parancsnoksággal.

Miért történt ez? Egy nagyon pozitív dolog következtében, amit megelégedéssel vettünk tudomásul, éspedig azért, mert a magyar kontingens tagjai időközben olyan jól megtanultak angolul, és olyan jól tudnak együttműködni és kommunikálni, hogy nincs szükség egy külön híradóegységre, hogy közvetítsenek a magyar egység és a parancsnokság között, hanem a magyar katonák, a magyar híradók minden további nélkül tudnak kommunikálni a parancsnoksággal. Adott esetben - ahogy ez korábban, az elmúlt két évben is volt - bármilyen veszély, veszélyeztetettség lépne fel, bárminő inzultus, támadás érné a magyar katonákat, nyomban reagálna rá az SFOR katonai ereje, helikopterek, repülőgépek jönnének oda vagy szárazföldi támogatás. Hála istennek az elmúlt két évben erre nem volt szükség, és reméljük, hogy a jövőben sem lesz.

Mindezeket együttvéve úgy gondoljuk, hogy a megnyugtató megoldás az, amit a Szabad Demokraták Szövetsége javasol; az a megnyugtató, ha a veszélyeztetés előtt a kormány adott időben intézkedésével a kontingenst kivonja vagy a kivonását elősegíti, vagy javasolja, illetve kéri ezt az SFOR-erőktől. Úgy gondolom, hogy a kormánynak ezt mindenképpen meg kell tennie, a kormánynak ez mindenképpen feladata. Ezért javasoljuk, hogy módosító indítványunkat a Ház támogassa és fogadja el.

Köszönöm szépen. (Taps az SZDSZ padsoraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  240  Következő    Ülésnap adatai