Készült: 2024.09.22.05:15:43 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

150. ülésnap (2000.06.19.), 182. felszólalás
Felszólaló Fodor Gábor (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:10


Felszólalások:  Előző  182  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. FODOR GÁBOR (SZDSZ): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Avarkeszi Dezső képviselőtársammal, aki előttem szólt, nagyon egyetértek arra vonatkozóan, hogy számtalan kormánypárti képviselői állásponttal ismerkedhettünk meg ma, és azért nem mindegyik volt egybehangzó. Nagyon örülök az olyanoknak, amiket Simicskó Istvántól hallottam, Körömi Attilától most és más képviselőtársaimtól is, akik egyetértenek magával az önkéntes hivatásos hadsereg modelljével. Azt mondják, hogy köztünk a vita az időpontban van. Volt ilyen is, de volt egészen más típusú felszólalás is - ez a helyzet.

Körömi Attilához szeretnék most visszatérni, illetve előtte még egy gondolat, amely hozzá kapcsolódik, de más felszólalásokhoz is. Szóval, nincs ilyen, hogy hosszú távú megoldás ebben az ügyben. Akkor lehetne erről rendesen és tisztességgel beszélni ebben a Házban, ha itt lenne egy határozati javaslat, hogy 2004-ben akarja a kormány ezt bevezetni, 2003-ban, 2005-ben. Ha arról szól, hogy majd valamikor, 5 év, 10 év, 15 év, 20 év múlva - mert ezek hangzottak el -, az semmi, az értékelhetetlen. Az azt jelenti, hogy gyakorlatilag nem akarják bevezetni az önkéntes hivatásos hadsereget. Ha nincs határidő, akkor az egyenlő a semmivel. Mi 2002-t mondunk. Ez egy szoros határidő, de betartható, megcsinálható; kemény menet, de megcsinálható. Ez az, ami még a jelen pillanatban elérhető, két és fél év alatt megoldható az átállás. Sok nemzetközi tapasztalat van erre, hangsúlyoznám, több mint 15-20 évvel ezelőttről, mert folyamatosan állnak át az országok. Tehát ez Magyarország méretével megoldható.

Tehát Körömi Attila hozzászólásához, a biztonság kedvéért szeretném még egyszer leszögezni: semmiféle pluszkiadást nem igényel, nincs többletadó, nem szükséges. Pontosan kijön az átállás abból a költségvetésből, amelyből az elkövetkezendő években a Honvédelmi Minisztérium gazdálkodni fog. Sokkra sincs szükség, ez nem sokkterápia. Teljesen logikus, józan, normális folyamatban át lehet állni az önkéntes hivatásos hadseregre.

A honvédelmi biztonság növekedni fog. Mint tudjuk, az önkéntes hivatásos hadsereg hatékonyabb, és középtávon már olcsóbb. Erről nincs vita egyébként a szakirodalomban, hogy olcsóbb, mint a kényszersorozásos hadsereg.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps az SZDSZ soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  182  Következő    Ülésnap adatai