Készült: 2024.09.20.10:04:42 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

18. ülésnap (2010.06.28.), 57. felszólalás
Felszólaló Németh Zsolt (Fidesz)
Beosztás külügyminisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:41


Felszólalások:  Előző  57  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Mit csinál a magyar kormány? - ez lett volna a kérdése, hadd mondjam el akkor én a képviselő úr helyett a kérdését! (Derültség a Fidesz soraiból.)

Három dolgot szeretnék leszögezni a válasz keretében, és röviden ezt megindokolni, képviselő úr.

(14.50)

Először is azt szeretném hangsúlyozni, hogy a magyar kormány nem vitatja Szerbia eljárásának a jogszerűségét ebben a kérdésben.

Másodszor, méltányosnak és indokoltnak tartom azt, hogy ezt a kérdést parlamenti képviselők fölvetik, az elmúlt években mi is folyamatosan fölvetettük ezt a kérdést.

Harmadsorban pedig szeretném leszögezni, hogy a kormány kiemelt figyelmet szentel az elkövetkezendő időszakban a temerini fiatalok szabadulásának, a temerini fiatalok ügyének.

Miért nem vitatjuk az eljárás jogszerűségét? Először is szögezzük le, hogy a temerini fiatalok - Máriás István, Illés Zsolt, Szakáll Zoltán, Uracs József, Horváth Árpád urak - szörnyű bűncselekményt követtek el. Nem vitatjuk a szerb hatóságok és a szerb igazságszolgáltatás eljárásának a függetlenségét, és tudomásul kell vennünk azt is, hogy miután kimerítették az összes hazai jogorvoslati lehetőséget, nemzetközi jogorvoslati lehetőségeik is kimerültek azzal, hogy a Strasbourgi Emberi Jogi Bíróság egyértelműen helyben hagyta a szerb bíróság döntését.

Ugyanakkor miért tartom méltányosnak és indokoltnak a kérdés fölvetését? Először is azért, tisztelt képviselő úr, mert 2009. július 9-én, tehát bő egy évvel ezelőtt egy civil mozgalom kegyelmi kérvényt nyújtott be a szerb köztársasági elnöknek, és több ezer vajdasági magyar honfitársunk támogatta meg ezt a szerbiai kegyelmi kérvényt, ennek az eljárási folyamata zajlik.

Másodszor azért tartom indokoltnak, mert a 61 év büntetés tagadhatatlanul olyan mértékben elrettentő célzatú volt, hogy ahhoz a társadalmi helyzethez képest, ami 2004. június 24-én volt Szerbiában, amikor megkezdték a büntetésüket a fiatalok, az eltelt időszakban bekövetkezett változásokat indokolt egy ilyen kegyelmi kérvény elbírálásánál figyelembe venni. Indokolt, mert látványosan visszaestek az interetnikus incidensek az elmúlt időszakban, és látványosan javult a szerbiai hatóságok hozzáállása az ilyen interetnikus típusú konfliktusok kezeléséhez, belügyminiszter, kisebbségügyi miniszter adott esetben határozottan fellép. És valóban, attól sem lehet eltekinteni, amit ön különösen hangsúlyozott, képviselő úr, hogy a fogva tartás körülményeit belső és nemzetközi jogszabályok is előírják Szerbia számára, amit tiszteletben kell tartsanak.

Azért fordítunk tehát kiemelt figyelmet a fiatalok ügyére, mert először is bízunk abban, hogy a kegyelmi kérvény pozitív elbírálásban részesül. Meggyőződésünk, hogy ez a döntés Szerbia részéről kifejezetten jótékonyan hatna a magyar-szerb együttélésre, és ezáltal, mivel stabilizálná a szerbiai belső helyzetet, jótékonyan hatna a magyar társadalom magatartására (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Szerbia európai integrációját illetően. Szeretném jelezni, hogy a csendes diplomácia teljes eszköztárát Magyarország igénybe veszi ezen célok elérése érdekében. Ahogy ezt kinyilvánította Martonyi János a meghallgatása alkalmával, úgy ebben a szellemben járt el belgrádi látogatása alkalmával is, és minden eredményről (Az elnök ismét csenget.) és részeredményről be fogunk számolni a tisztelt Háznak.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  57  Következő    Ülésnap adatai