Készült: 2024.09.20.09:14:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

18. ülésnap (2010.06.28.), 212. felszólalás
Felszólaló Sneider Tamás (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:15


Felszólalások:  Előző  212  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SNEIDER TAMÁS (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselők! Tisztelt Ház! A Jobbik álláspontja kezdettől fogva az volt ezzel a törvénymódosítással kapcsolatban, hogy támogatjuk, és örülünk, hogy ilyen irányba indul el a mostani kormányzat, és próbál tenni annak érdekében, hogy ezek a szociális támogatások - és reméljük, más szociális támogatások is - valóban célhoz érjenek, és valóban ne a kocsmák mélyén landoljanak ezek a pénzösszegek.

Itt az elmúlt időszakban hosszú vitát folytattunk ezzel kapcsolatban. Régebbi érveimet nem akarom megismételni, de mindenképp el kell mondanom, és talán egy család történetén keresztül nagyon röviden szeretném bemutatni, hogy mi ugyan támogatjuk a Fidesz javaslatát, de - mivel olyan módosító indítványaink is voltak - mi szerettük volna ezt szigorúbbra venni. Hiszen volt egy olyan módosításunk, hogy kiskorú veszélyeztetése címén tegyen feljelentést a helyi jegyző, ha az 50 igazolatlan mulasztott órák száma megtörténik. Ezt leszavazta a többség, nem került ez bele.

Hogy ez hogyan is működik a való életben, szeretném most bemutatni, egyébként egy ombudsmani jelentésből, nemrég napvilágra került ombudsmani jelentésből. Egy sajókazai, cigány származású család esete ez, amely elég híres eset volt, mert letöltendő szabadságvesztést kaptak a szülők azért, mert a gyerekeik, a hét gyerek nem járt iskolába, nem látogatta az intézményt. A legidősebb gyerek egyébként közben családapává is vált - persze gyermekkorúként -, így aztán magántanuló lett, és így próbálta elvégezni a nyolc általánost. Hát, nem sikerült neki elvégezni a nyolc általánost így sem. A második, harmadik és negyedik gyermek lopás miatt került a rendőrség figyelmébe. Tehát ilyen a családi háttér.

De nézzük azt, hogy mit tettek maguk a hivatalok, a gyermekjóléti szolgálat, a helyi jegyző annak érdekében, hogy megváltozzon a helyzet. Nos, csak röviden olvasnám: 2006-ban négy szabálysértési eljárást indítottak a családdal szemben, 2007-ben hármat, 2008-ban nyolcat, 2009-ben egyet. Összesen tizenhat szabálysértési eljárás indult a család ellen azért, mert a kiskorúak nem jártak iskolába. Miután ez nem vezetett eredményre négy év alatt, ezután jött az, hogy büntetőeljárást kezdeményeztek. Három büntetőeljárás folyt le, első ízben közérdekű munkára kötelezték a családot, másodszor felfüggesztett szabadságvesztés volt, és végül jött el a szabadságvesztés ideje, illetve ténye.

Ezzel csak azt akartam pontosan bemutatni, hogy amikor mi azt indítványoztuk, hogy már az 50 igazolatlan óra után megtörténjen a feljelentés a kiskorú veszélyeztetése miatt, akkor nem arról volt szó, hogy egyből egy család börtönbe fog kerülni, és letöltendő szabadságvesztést fog kapni. Ezt pontosan mutatja, hogy tizenhat szabálysértési eljárás és három büntetőeljárás után került végül is oda a család, ahová került. Tehát nem szívtelenek itt a jegyzők, a pedagógusok, az egyéb szervek, hanem igenis mindent megtettek, és keresték a családdal együtt azt, hogy megoldást találjanak erre a problémára.

Tehát összegezve: ezzel a kis bemutatóval is csak azt szeretném mondani, hogy mi támogatjuk ezt a javaslatot, de - mint már itt is elhangzott napirend előtti felszólalásokban, illetve interpellációk során is - mi ennél sokkal többet szeretnénk látni, sokkal határozottabb vállalást szeretnénk a kormánytól, mert sajnos azt látjuk, hogy ez nem lesz elég ennek a problémának a megoldására.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  212  Következő    Ülésnap adatai