Készült: 2024.09.19.02:50:55 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

93. ülésnap (1999.10.19.),  206-212. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:36


Felszólalások:   200-206   206-212   212-218      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Hankó Faragó Miklós, az SZDSZ képviselője, interpellációt nyújtott be a belügyminiszterhez: "Megtalálta-e már Szabó Gábor a nyelvvizsga-bizonyítványát?" címmel. (Közbeszólás az MDF padsoraiból: Folyamatban van!)

A képviselő urat illeti a szó.

DR. HANKÓ FARAGÓ MIKLÓS (SZDSZ): Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Országgyűlés! 1999. szeptember 7-én interpellációt intéztem a belügyminiszter úrhoz "Itt a papír, hol a papír?" címmel. A korábbi interpellációm célja az volt, hogy Szombathely polgáraként, parlamenti képviselőként előmozdítsam azt a vizsgálatot, amely a sajtóban felröppent, városom jó hírét veszélyeztető hírek tisztázása miatt elkerülhetetlen. A miniszter úr akkor érdemben nem adott választ a kérdéseimre, talán az államtitkár úr ma igen.

A parlament előtt feltett kérdéseim óta nem zárult le a vizsgálat, pedig ahogy azt az elmúlt alkalommal én bebizonyítottam, három nap alatt beszerezhető a hiteles bizonyítványmásolat. Szombathely polgárai nem értik, miért nem lehetett július óta lezárni az ügyet. Ennyi idő alatt akár egy nyelvvizsgát is le lehetett volna tenni.

Mint az már közismert, egy ismeretlen feljelentő állítása szerint dr. Szabó Gábor, Szombathely fideszes polgármestere hamis nyelvvizsga-bizonyítványokat mutatott be a doktori cím megszerzéséhez.

 

(15.50)

A sajtó napok alatt felkapta a hírt, dr. Szabó Gábor polgármester pedig nyilatkozatot adott ki, hogy az egész ügy alaptalan vádaskodás, nem követett el közokirat-hamisítást, és csak az üggyel kapcsolatos eljárás lezárása után kíván nyilatkozni.

A polgármester úr azóta sem tisztázta az ügyet. Ahelyett, hogy a hiteles nyelvvizsga-bizonyítványt vagy annak másolatát bemutatta volna, a Szombathely polgármesterének feddhetetlenségében bízó polgárokat még inkább gyanakvóvá tette. A polgármester úr a személyére vetődő gyanút csak tetézte azzal, hogy a városi önkormányzat fideszes többsége többször is törvényellenesen megakadályozta, hogy a közgyűlés napirendjére tűzze a nyelvvizsgaügyet. Ezt egyébként a közigazgatási hivatal vezetője is megállapította.

Mindezek alapján, konkrét válasz reményében, a következő kérdéseket szeretném feltenni a miniszter úrhoz: hol tart a rendőrségi vizsgálat, és miért nem fejeződött be Szabó Gábor nyelvvizsga-bizonyítványának ügyében? Előkerült-e Szabó Gábor nyelvvizsga-bizonyítványa, vagy esetleg megérkezett-e a hiteles másolata annak? Összeegyeztethető-e ön szerint az önkormányzati törvénnyel az, hogy az ellenzéket a fideszes többség megfosztja az interpelláció jogától a szombathelyi közgyűlésben?

Érdeklődéssel várom válaszát. Köszönöm. (Taps az SZDSZ és az MSZP soraiból.)

ELNÖK: Az interpellációra Kontrát Károly államtitkár úr válaszol. Megadom a szót.

DR. KONTRÁT KÁROLY belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Tájékoztatom a tisztelt képviselő urat, hogy az ön által kérdezett személy ellen a Veszprém Városi Rendőrkapitányság nyomozást rendelt el közokirat-hamisítás bűntette elkövetésének alapos gyanúja miatt. A büntetőeljárás megindítását követően a rendőrkapitányság adatgyűjtést, megkereséseket, illetve tanúkihallgatásokat foganatosított.

A rendőrség a tényállás tisztázása érdekében megkereste azokat az intézményeket, amelyek a nyelvvizsga-bizonyítvány vagy azzal egyenértékű okirat kibocsátására jogosultak. A megkeresésekre ez idáig nemleges válaszok érkeztek, de még nem minden intézmény adta meg a kért tájékoztatást. (Moraj az SZDSZ soraiban.)

Az eljárás során a rendőrkapitányság megkereste az ELTE Bölcsészettudományi Karát, amelynek tájékoztatása szerint a hiteles másolat nem került becsatolásra. A nyomozás eredményes befejezése érdekében annak határidejét a Veszprémi Városi Ügyészség 1999. november 29-éig meghosszabbította. (Közbekiáltás az SZDSZ soraiból: Bravó!)

A szombathelyi önkormányzattal kapcsolatos kérdésre válaszolva azt mondhatom, hogy az Ötv., az 1990. évi LXV. törvény alapján az önkormányzati képviselőt a kérdezési jog illeti meg. Az interpellációs jogot az önkormányzat szervezeti és működési szabályzata állapítja meg. Tudomásom szerint a szombathelyi közgyűlésben egyik jog sem sérült. Az interpellációs jognak az egyik lényeges eleme az, hogy annak önkormányzati ügyben van helye. A törvényi szabályozás szempontjából pedig önkormányzati ügy az, amelynek megoldásában a közgyűlésnek feladata, hatásköre van; a nyelvvizsga-bizonyítvány ügyében nincs. Szélesebb értelemben természetesen a bizonyítvány kérdése is ügye a közgyűlésnek, azt viszont minden testületnek joga többségi szavazattal eldönteni, hogy tárgyalja vagy sem az adott kérdést.

A szombathelyi közgyűlés éppen az önkormányzati törvény alapján jogszerűen dönthetett úgy, hogy azt nem tárgyalja. A jelen lévő képviselők több mint felének igen szavazatával lehet és kell dönteni ugyanis arról, hogy valamely kérdést a testület napirendre tűz vagy sem.

Kérem a tisztelt képviselő urat, hogy a válaszomat fogadja el. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Szórványos taps a kormánypártok soraiból.)

ELNÖK: Megkérdezem az interpelláló képviselőt, elfogadja-e az államtitkár úr válaszát.

DR. HANKÓ FARAGÓ MIKLÓS (SZDSZ): Köszönöm a szót. Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! A válaszát nem tudom elfogadni. Egyrészt azért nem tudom elfogadni, mert meggyőződésem szerint az, hogy egy város polgármestere szavahihető-e, nem szmsz-kérdés, hanem egy politikai felelősség kérdése, és meggyőződésem szerint teljesen egyértelmű, hogy jogszerűen tett volna fel kérdést a kisebbség ebben az ügyben az önkormányzat előtt.

Szeretnék röviden idézni a Fidesz szombathelyi szervezetének választási kiadványából: "Ön szerint milyen a jó polgármester?" - hangzott a kérdés. "Fontos a szilárd közéleti erkölcs, a hajlíthatatlanság és a jó munkabírás." - szólt a válasz. Orbán Viktor miniszterelnök úr alig egy héttel ezelőtt a következőket mondta sajtótájékoztatóján: "Ha a kormányfő erkölcsi tartása megkérdőjelezhető, akkor onnantól kezdve egész tevékenysége megkérdőjelezhető."

Tisztelt Államtitkár Úr! Kár, hogy a polgármester úr ma már nem tartja fontosnak ezeket az elveket. A válaszát nem tudom elfogadni.

Köszönöm szépen. (Taps az SZDSZ és az MSZP soraiból. - Közbeszólás a Fidesz soraiból: Ne szavazd meg!)

ELNÖK: Az interpelláló képviselő úr nem fogadta el a választ. Kérdezem az Országgyűlést, elfogadja-e azt. Kérem a szavazógép bekapcsolását! (Közbeszólások: Elromlott! Nem lehet szavazni!) Kérem a szavazógép bekapcsolását! (Megtörténik.) Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés 143 igen, 90 nem, 9 tartózkodás mellett a választ elfogadta. (Közbeszólás az SZDSZ soraiból: Szégyen!)

Tisztelt Országgyűlés! Szalay Gábor, az SZDSZ képviselője, interpellációt nyújtott be a pénzügyminiszterhez: "A kis- és középvállalkozók támogatásának elve és gyakorlata közötti különbségről" címmel. Szalay Gábor képviselő urat illeti a szó.




Felszólalások:   200-206   206-212   212-218      Ülésnap adatai