Készült: 2024.09.18.23:09:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

129. ülésnap (2016.02.22.),  85-88. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:26


Felszólalások:   81-84   85-88   89-92      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Farkas Gergely képviselő úr, a Jobbik képviselője, kérdést kíván feltenni az emberi erőforrások miniszteréhez: „Miért nem áll ki a kormány a külföldön dolgozó magyarok érdekeiért?” címmel. Tessék!

FARKAS GERGELY (Jobbik): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tudjuk nagyon jól, hogy az elmúlt években több százezer magyar ember vándorolt ki nyugat-európai országokba, legtöbben Nagy-Britanniába és Németországba mentek, de a fő úti célok közé tartozik Ausztria, ahol a tavalyi évben már több mint 70 ezer honfitársunk is dolgozott.

A Jobbik értelemszerűen mindig is annak pártján volt, hogy itthon kell olyan országot teremteni, amely megadja a boldogulás lehetőségét mindenkinek, vagy épp hazacsábíthatja a már elvándoroltakat. Sajnos azonban azt látjuk, hogy a kormánynak ez nem sikerül, és a kivándorlási szándékok emelkedéséből az is látható, hogy sajnos sokan látják hozzánk hasonlóan a kormány teljesítményét.

Az Ausztriában dolgozó honfitársaink helyzetére nézve a tavalyi év migrációs áradata negatív hatásokkal járt, a bevándorlók ugyanis egyfajta olcsó munkaerőt jelentenek az osztrák munkaadónak, akiket akár feketén is alkalmaznak. Emiatt a tavalyi évben elkezdett nőni az ottani munkanélküliség.

(14.10)

Mi erre az osztrák kormány és egyes politikai erők válasza? Szigorítsák meg a kelet-európai munkavállalók foglalkoztatását. Tehát nem az illegális bevándorlók esetén terveznek lépéseket tenni, hanem többek között azon több tízezer magyar munkavállaló ellen, akik teljesen legálisan vannak ott, legálisan dolgoznak, és jól végzik a munkájukat.

Lehetne hosszan elemezni az osztrák kormány impotens hozzáállását a bevándorlás kérdéséhez, és a helyzetből levont téves következtetését, de én ehelyett inkább önöket szeretném kérdezni, hogy miért nem hallják-halljuk a kormány szavát ezzel az igazságtalan felvetéssel kapcsolatban. Az MSZP mellett ugyanis önök a felelősei annak, hogy ezen embereknek más országba kellett menniük. Így az lenne a minimum, hogy ha már nem sikerült olyan feltételeket teremteni, hogy ezek az emberek visszatérhessenek a hazájukba, akkor kiállnak értük, és fellépnek a tervezett osztrák intézkedésekkel szemben, az ilyeneket hangoztató pártok ellen, akár az FPÖ ellen is. Nem a magyarok felelősek azért, hogy migránsok tízezreit engedi be az osztrák kormány, és ezzel akár saját népszerűségüket próbálják a magyarok árán, a magyarok elleni fellépéssel növelni.

Tisztelt Államtitkár Úr! Kérdezem ezek alapján, hogy miért nem áll ki a kormány az Ausztriában dolgozó magyarok érdekeiért. Várom megtisztelő válaszát. (Taps a Jobbik soraiból.)

ELNÖK: A kérdésre az én információim szerint Szijjártó Péter külügyminiszter úr válaszol. Parancsoljon!

SZIJJÁRTÓ PÉTER külgazdasági és külügyminiszter: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Köszönöm, hogy felvetette ezt a témát. Sajnos, az elmúlt hónapokban Ausztria kancellárja többször is megengedhetetlen hangnemet használt Magyarországgal, a magyar emberekkel, a magyar kormánnyal kapcsolatban. Előfordult olyan eset is, hogy a ’30-as, ’40-es évek legsötétebb európai diktatúráihoz hasonlította a jelenlegi Magyarországot. Ez nyilvánvalóan egy európaiatlan viselkedés, mint ahogy azt gondoljuk, hogy az osztrák kormány bevándorlással kapcsolatos politikája is teljes mértékben szembemegy a józan ésszel, de hogy erről véleményt mondjanak, ez az osztrák embereknek a dolga.

Ami viszont a magyar munkavállalókat illető nyilatkozatokkal kapcsolatos, ott azt szeretném önnek mondani, hogy világossá tettük már a múlt héten is, amikor ezek a nyilatkozatok megjelentek, hogy Magyarország semmilyen diszkriminatív szabályozást nem tud elfogadni. Soha nem fogunk támogatni olyan szabályozást az európai színtéren, amely a magyar munkavállalókat - dolgozzanak akárhol az Európai Unió területén - hátrányosan érintené. Ezt világossá tettük már a brit kérdések kapcsán is, amikor elmondtuk, hogy azt értjük, hogy egyes tagországok meg akarják szüntetni annak lehetőségét, hogy a saját szociális rendszereikkel valaki visszaéljen, de hogy ez egy diszkriminatív szabályozásban öltene testet, azt semmiképpen nem tarthatjuk elfogadhatónak, nem tartjuk elfogadhatónak.

Úgyhogy arról szeretném biztosítani a képviselő urat, hogy folyamatosan figyeljük az osztrák politikai nyilatkozatokat, figyeljük, ha ezeket a nyilatkozatokat esetlegesen valós kezdeményezések követik, és ha így lesz, akkor biztosan mi fogunk a leghangosabban tiltakozni az ellen, hogy magyar munkavállalókat hátrányosan érintsen bármilyen szabályozás, és nem fogunk támogatni semmi ilyen jellegű szabályozást, hogyha az európai színtéren felmerülne. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:   81-84   85-88   89-92      Ülésnap adatai