Készült: 2024.09.22.19:36:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

12. ülésnap (2014.06.30.),  47-53. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 12:17


Felszólalások:   47   47-53   53-59      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen Fuzik János elnök úr vitazáró gondolatait. Kérem, foglalják el helyüket, mert határozathozatal következik.

Az elfogadott házszabálytól való eltérésre figyelemmel a törvényjavaslathoz módosító javaslat és bizottsági jelentés benyújtására nincsen lehetőség, így tehát most a zárószavazás következik. Felhívom figyelmüket, hogy a törvényjavaslat elfogadásához a jelen lévő országgyűlési képviselők kétharmadának igen szavazata szükséges.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e T/460. sorszámú törvényjavaslatot. Kérem, most szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a törvényjavaslatot 155 igen szavazattal, ellenszavazat nélkül, 3 tartózkodás mellett elfogadta. (Taps.)

Tisztelt Országgyűlés! Most bizottsági taggá választásra tett javaslatról döntünk. Az Országgyűlés elnöke személyi javaslatot terjesztett elő S/478. sorszámon. Ebben azt kezdeményezi, hogy a Törvényalkotási bizottságba Balczó Zoltán megüresedett helyére Lukács László György országgyűlési képviselőt válassza meg bizottsági taggá az Országgyűlés.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, hogy elfogadja-e ezt a javaslatot. Kérem, most szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 159 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül Lukács László Györgyöt a bizottság tagjává megválasztotta.

Tisztelt Országgyűlés! Most pedig 14 óra 59 perc van, áttérünk az interpellációk, azonnali kérdések és kérdések tárgyalására.

Tóth Bertalan, az MSZP képviselője, interpellációt nyújtott be a külgazdasági és külügyminiszterhez: "Mit gondolnak rólunk lengyel barátaink? Mit gondolnak rólunk a világban?" címmel. Tóth Bertalan képviselő urat illeti a szó.

DR. TÓTH BERTALAN (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Az elmúlt napok egyik legnagyobb vihart kavart botránya az úgynevezett lengyel lehallgatási ügy, amely sajnos magyar vonatkozásokat, magyar szálakat is tartalmaz. A nyilvánosságra került hírek ugyanis beszámolnak a lengyel pénzügyminiszter és a lengyel olajipari társaság elnöke között lefolytatott beszélgetésről, amelyek Orbán Viktor miniszterelnök oroszbarátságáról, valamint a MOL és Hernádi Zsolt MOL-elnök-vezérigazgató ügyeiről szólnak. A beszélgetésekből az rajzolódott ki, hogy a lengyel politikai és gazdasági elit igen lesújtó véleménnyel van a magyar-orosz viszonyról és személyesen Orbán Viktorról is.

Orbán Viktor miniszterelnök oroszbarátságáról Krawiec azt mondta, hogy a kormányfő az oroszokkal építteti meg a két újabb magyar atomreaktort, tízmilliárd euró hitelt vesz fel az oroszoktól, és természetesen megcsinálja a Déli Áramlat gázvezetéket is, annak ellenére, hogy az Európai Unió ezzel nem ért egyet. Ezenkívül egyéb megjegyzéseket is tett.

(15.00)

Hernádi Zsolt büntetőügyével kapcsolatban pedig lényegében megkérdőjelezik a magyar jogállamiságot. A lengyel állami olajcég vezére a hírek szerint azt mondta, hivatkozva Hernádi Zsoltra, aki ővele ezt közölte: "Figyelj, a jogászaim találtak valamit, hogy ha ebben a témában az ügyet bármelyik EU-s országban folytatják le és az ítélet felmentő lesz, akkor azt minden EU-országnak el kell ismernie, és utazhatok Európában." Mindez megerősíti azt a gyanút, hogy itt Hernádi Zsolt büntetőügye kapcsán egy színjátékról van szó, amelyben Hernádi Zsolt mozgatja a szálakat. Elérte, hogy az ügyészség ne foglalkozzon érdemben az ügyével, ugyanakkor egy, általa irányított emberrel lefolytat egy ál-büntetőeljárást, amelynek végén felmentő ítélet születik.

Tisztelt Államtitkár Úr! Így vélekednek a lengyel baráti kormányzati szereplők Magyarországról. Ezek a hírek, amelyek valódiságát még nem cáfolták, alapjaiban ássák alá Magyarország hírnevét, tekintélyét a világban. Ezek a hírek befolyásolhatják Magyarország Európai Unión belüli megítélését és az egyes tagállamokkal fennálló gazdasági és igazságügyi kapcsolatokat. A probléma az, hogy ezek az állítások Magyarországról nem egy jogállam képét, hanem egy banánköztársaság képét festik le, ahol az alapvető demokratikus értékek háttérbe szorulnak. De ennél még nagyobb probléma, hogy ezek a vélekedések alaposnak is tekinthetők, hiszen ezt a képet az Orbán-kormány alakította ki Magyarországról.

Tisztelt Államtitkár Úr! A miniszter úr felelt korábban a kormány igazságügyi politikájáért, és azért, hogy Magyarországról ez a kép alakult ki, ő is felelős. Kérdezem, hogyan kíván javítani Magyarország külföldi megítélésén. Reagált-e a kormány a lengyel médiában megjelent hírekre, és hogyan befolyásolja a magyar-lengyel, valamint a magyar-horvát kapcsolatok további sorsát ez a lehallgatási botrány? Mit kíván tenni azért, hogy Magyarország partnerei ne egy banánköztársaság képviselőiként tekintsenek a magyar kormány tagjaira?

Várom válaszát, köszönöm szépen. (Szórványos taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Válaszadásra megadom a szót Szijjártó Péter államtitkár úrnak.

SZIJJÁRTÓ PÉTER külgazdasági és külügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, tisztelt elnök úr. Önnek pedig, tisztelt képviselőtársam, köszönöm az interpellációt, tekintettel arra, hogy mindez lehetőséget ad arra, hogy fontos kérdésekről itt a parlamentben szót váltsunk. De mielőtt ezekre a fontos kérdésekre rátérek, engedje meg nekem azt, hogy néhány tényt leszögezzek.

Ön lengyel kormányzati szereplők, Lengyelország, lengyel barátaink, a lengyel politikai elit véleményéről beszél, miközben amit idéz, azok egy lengyel olajtársaság vezetőjének meglehetősen zavaros körülmények között lehallgatott mondatai. Ráadásul azt sem tudjuk egészen pontosan, hogy ezek az inkriminált mondatok úgy hangzottak-e el, hogy a szóban forgó beszélgetésben részt vevő urak azt az alapszabályt betartották volna, legalább részben, hogy "ha beszélsz, akkor ne alkoholizálj, vagy ha alkoholizálsz, akkor ne nagyon beszélj". Na most, ön ilyen mondatokból szűr le sommás véleményt arról, hogy vajon Lengyelországban a lengyel kormány, a lengyel politikai elit vagy maga Lengyelország mit gondol Magyarországról, még egyszer mondom, egy lengyel olajvállalat vezetőjének gyanús és limitált beszámíthatósággal elmondott mondatai nyomán. Azt gondolom, képviselő úr, abban itt megegyezhetünk, hogy ez így meglehetősen komolytalan.

Ami Hernádi Zsoltot illeti, tisztelt képviselőtársam, az is nyilvánvaló, hogy egy önmagát komolyan vevő képviselő úr, mint minden bizonnyal ön, egy önmagát komolyan vevő parlamenti párt nem épít interpellációt, de legalábbis nem foglal el álláspontot vagy nem hoz értékítéletet egy, az előbb lefestett körülmények között lehallgatott és minden bizonnyal meglehetősen kiszínezett mondatok nyomán. Ezért aztán, tisztelt képviselő úr, azt is feltételeznem kell, ön pontosan jól ismeri, hogy Hernádi Zsolt ügyében az ügyészségi eljárás milyen eredménnyel végződött, és azt is biztosan jól tudja, hogy a független magyar bíróság milyen döntést hozott Hernádi Zsolt ügyében. Én magam inkább ezekhez a döntésekhez és végzésekhez tartanám magam, semmint a meglehetősen kiszínezett és furcsa körülmények között elhangzott és lehallgatott mondatokhoz.

Ami viszont a fontos kérdéseket illeti, tisztelt képviselő úr, azt gondolom, hogy Magyarország energiabiztonsága rendkívül fontos kérdés, és ezt a közelmúlt régióbeli eseményei még inkább alátámasztják. Az persze szomorú lenne, ha egy parlamenti párt egy ilyen limitált beszámíthatóságú beszélgetésben elhangzott lengyel üzletemberi véleményhez mérné a magyar energiabiztonság kérdéseit. Azt gondolom, a magyar energiabiztonság ügyében a magyar emberek érdeke kell hogy közös zsinórmértékül szolgáljon, és nagyon remélem, hogy így van ez a Magyar Szocialista Párt vonatkozásában is.

Márpedig az ön által említett, pontosabban a lengyel üzletember által említett konkrét példák esetében szeretném önnek elmondani, hogy a Déli Áramlat megépítése igenis stratégiai érdeke Magyarországnak, hiszen jelenleg az Európai Unió nem rendelkezik olyan közös energiapolitikával, amely a tettek mezején akár az Európai Unió tagországai közötti megállapodásokat is ki tudná kényszeríteni, lásd az interkonnektorok kétirányúsítását Horvátországgal vagy Romániával. És az is egészen világos, hogy Magyarország gázellátása nem függhet attól, hogy egy szomszédos országnak milyen belpolitikai vagy külpolitikai viszonyai vannak. Ezért Magyarországnak igenis érdeke, hogy diverzifikálja a gázbeszerzési útvonalait, tehát megépítse a Déli Áramlatot.

A Paksi Atomerőmű kapacitásának fenntartásával és fejlesztésével kapcsolatban pedig itt is engedje meg, hogy leszögezzem, Magyarország jó üzletet kötött, hiszen előre tudunk lépni a villamosenergia-termelés területén, kedvező hitelt kapunk, a 40 százalékos lokalizáció pedig egyértelművé teszi, hogy magyar vállalatok itt komoly lehetőséghez juthatnak. Számunkra az elkövetkezendő évtizedek legfontosabb gazdaságfejlesztési programjában sokkal inkább a magyar emberek érdeke a zsinórmérték, mint egy lehallgatott lengyel beszélgetés.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Megkérdezem képviselő urat, elfogadja-e az államtitkári választ.

Öné a szó.

DR. TÓTH BERTALAN (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Igen, én is hallottam, amit Orbán Viktor Brüsszelben mondott, hogy ha valaki iszik, akkor az ne beszéljen, és ha iszik is és beszél is, az maga a tragédia. De lássuk be, azért mégsem egy osztálytalálkozóról volt szó, hanem egy pénzügyminiszter és egy nagy társaság vezetője beszélgetett egymással.

A másik pedig, amire államtitkár úr utalt, Hernádi Zsolt ügye, ott pedig az elmondottak kísértetiesen hasonlítanak a bíróságon és az ügyészségen lezajlott folyamatokhoz.

Tehát azt gondolom, igenis van tennivalója a magyar Külügyminisztériumnak, a diplomáciának; hogyha ilyeneket gondolnak rólunk, az egész Magyarországra nézve problémás.

A válaszát nem fogadom el. Köszönöm szépen. (Szórványos taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Kérdezem az Országgyűlést, elfogadja-e az államtitkári választ. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az államtitkári választ 115 igen szavazattal, 28 nem ellenében, tartózkodás nélkül elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Kepli Lajos, a Jobbik képviselője, interpellációt nyújtott be a nemzeti fejlesztési miniszterhez: "Mi lesz a magyarországi bányászat sorsa?" címmel. Kepli Lajos képviselő urat illeti a szó.




Felszólalások:   47   47-53   53-59      Ülésnap adatai