Készült: 2024.09.19.22:46:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

63. ülésnap (2003.04.07.), 237. felszólalás
Felszólaló Szabó Lajos (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:56


Felszólalások:  Előző  237  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZABÓ LAJOS (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Államtitkár Úr! Az Országgyűlés számára a kormány által benyújtott törvényjavaslatot alapvetően szakmai, ha úgy tetszik, technikai jellegű törvényjavaslatként is kezelhetnénk. Politikai vetülete a törvényjavaslatnak annyiban van, amennyiben az uniós jogharmonizáció folyamatába illeszkedve segíti magát a csatlakozási folyamatot; illetve más oldalról politikai tartalmat hordoz az a jogalkotói szándék, amely a pénzügyi rendszer, így a gazdaság egészének biztonságát kívánja erősíteni.

A törvény a gazdaság legtöbb szereplőjét közvetlenül nem érinti, hatálya az elszámolási rendszerekben részt vevő hitelintézetekre, befektetési vállalkozásokra, illetőleg az egész rendszer szempontjából kulcsszerepet játszó Magyar Nemzeti Bankra terjed ki. Közvetve természetesen mindannyiunkat érint, hiszen a pénzügyi rendszer biztonságának sérelme a vállalkozásokat, az egyéneket már közvetlenül érinti, illetve érintheti.

A bankok és a befektetési vállalkozások az egymás közötti átutalásaikat, értékpapírtranszfereket elszámolási rendszereken keresztül bonyolítják. Az elszámolások során a bankok, befektetési vállalkozások pénz-, valamint értékpapír-követelései és -tartozásai nettósításra kerülnek, és csak a nettó összegek, illetve az egyes értékpapírok nettó egyenlegei kerülnek teljesítésre. Az elszámolási rendszerek védelme alapvető érdek, hiszen megengedhetetlen, hogy az egy-egy résztvevő ellen indítandó, fizetést korlátozó eljárás, amely során korlátozzák, megtiltják a résztvevő által teljesíthető fizetéseket, dominóhatást váltson ki, megrendítse a pénzügyi közvetítő rendszer egészének stabilitását.

A törvényjavaslat azon törekvése, amely az elszámolási rendszerek védelmére irányul, támogatandó. A törvény rendelkezései összhangban állnak az Európai Parlament és az Európai Tanács vonatkozó irányelvével. Az irányelvben foglaltaknak a hazai jogba és joggyakorlatba való átültetése hozzájárul ahhoz, hogy a hazai kockázatok csökkentésével a pénzügyi közvetítő rendszerek stabilitása az Unió egészében is növekedjék.

A törvény az előzőekben említett célok érvényesítése érdekében szabályozza az elszámolási rendszerek létrehozásának jogi kereteit, a résztvevők közötti megállapodás minimálisan kötelező tartalmát, az elszámolási rendszerek állami elismerése kijelölésének rendjét. Az elszámolási rendszerek biztonságos működése szempontjából garanciális rendelkezés, hogy a megbízások a rendszerbe történő befogadás időpontját követően végrehajthatóak és megtámadhatatlanok az esetben is, ha a fizetést korlátozó eljárás megindítására kerül sor a befogadást követően. A fizetéskorlátozó eljárás megindítását követően befogadott megbízások azonban csak akkor válnak jogilag is kötelező erejűvé és megtámadhatatlanná, ha az érdekelt résztvevők bizonyítják, hogy az eljárás megindulásáról nem volt és nem is kellett hogy tudomásuk legyen, ahogy ezt már az expozéjában az államtitkár úr is említette.

Az elszámolási rendszerek biztonságos működését szolgálják a törvény azon rendelkezései, amelyek a fizetési korlátozások elrendelésére és az azokhoz kapcsolódó értesítési kötelezettségekre vonatkoznak. A javaslat a jogbiztonság általános követelményével összhangban tiltja a visszamenőleges hatályú intézkedések, határozatok meghozatalát, védve ezzel is az elszámolási rendszerek stabilitását.

Ugyancsak garanciális rendelkezése az előttünk lévő javaslatnak, amely a kötelezettségek teljesítésének garanciáját szolgáló biztosítékok sérthetetlenségét fogalmazza meg. A fizetést korlátozó eljárás keretében ezek a biztosítékok mindaddig nem vonhatók ki a rendszerből, amíg a befogadott megbízások teljesítésére sor nem kerül. A teljesítéshez az eljárással érintett résztvevők hitelkerete a meglévő biztosítás erejéig ugyancsak felhasználható a már befogadott kötelezettségek teljesítésére.

Összességében úgy ítéljük meg, hogy a javaslat megfelelően szolgálja a pénzügyi közvetítő rendszer stabilitását, ezért javasoljuk az esetlegesen szükséges pontosítások, módosítások megtétele után a tisztelt Háznak e törvény elfogadását.

Köszönöm figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban. - Szórványos taps a Fidesz soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  237  Következő    Ülésnap adatai