Készült: 2024.04.26.07:21:47 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

242. ülésnap (2017.10.02.), 74. felszólalás
Felszólaló Sallai R. Benedek (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:05


Felszólalások:  Előző  74  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SALLAI R. BENEDEK (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Örülök neki, hogy ismét szakembert kaptam, és nem a papagájkommandót kell hallgatnom, ennek megfelelően lenne kérdésem.

Bizonyára látta a leadott interpellációmban, nagyon szíven ütött, hogy a Fenntartható fejlődés bizottságának kormánypárti többsége nem támogatta azt az országgyűlési határozati javaslatot, amely teljesen jó szándékúan próbálta volna Magyarország kormányának azon törekvéseit megerősíteni, amelyek Magyarország GMO-mentességével kapcsolatban megvalósulhatnak, ugyanakkor szomorúan látjuk, hogy az ezzel kapcsolatos lehetőségekkel sorra nem él a kormány.

 

 

 (15.20)

 

Felmerül a kérdés, hogy például a szabadkereskedelmi megállapodások kapcsán, amelyek komoly veszélyt jelentenek hazánk GMO-mentességére, miért nem lép valamit a Fidesz, és mitől van az, hogy a Fidesz képviselői támogatják ezt. Belgium az Európai Bírósághoz fordult annak érdekében, hogy a szabadkereskedelmi megállapodás ilyen jellegű veszélyeit valamilyen szinten csökkentse. Miért nem tette ezt a magyar kormány? Miért nem történtek ez irányba lépések?

Ugyanúgy aggályos az, hogy a GMO-lobbi szó szerint dollármilliárdokat költ évek óta azokra a kutatásokra, amelyek a saját prekoncepciójukat erősítik, miszerint hogy milyen jó a társadalomnak és a világnak, miközben a magyar kormány megszüntetett nagyjából minden olyan jellegű finanszírozást, amely a legalapvetőbb kutatásokat biztosítaná azzal kapcsolatban, hogy cáfolni tudjuk ezeket az egyoldalú híreket. Magyarországon elképesztő források mentek el a K+F forrásokból teljesen más irányba, és miközben az intézményrendszer kapacitáshiányos, nincs már kutatói háttér, amely mindezt alá tudná támasztani.

Ugyanakkor szintén felmerül, hogy a kormánynak lehetősége lenne arra, hogy kezdeményezzen az Európai Unióban olyanokat, mint máshol, amerre járunk, hiszen Magyarországon a vetőmag egy stratégiai terület, a világ elismert vetőmagtermelői közé tartozunk, és addig Magyarországon GMO-men­tes­ség­ről nem beszélhetünk, ameddig a vetőmagok is az egyszerű áruk közé tartoznak, és az áru szabad áramlása folytán megjelenhetnek Magyarországon. Amed­dig Schengen így van, addig Magyarországon lesz GMO-s vetőanyag, azt hiszem, ezt mindketten tudjuk. Nyilvánvalóan nagyon fontos lenne, hogy a kor­mány kezelje a hazai vetőmagfajtákat mint a nemzeti örökség részét, és ehhez biztosítsa, hogy Magyarországon csak bizonyítottan GMO-szennyezettségtől mentes vetőanyagok kerülhessenek forgalomba. Ehhez képest a Fajtaoltalmi Nonprofit Kft. ténykedése nagyjából a Syngenta, a Monsanto és a BASF érdekeit képviseli Magyarországon, ahelyett, hogy a magyar fajták megőrzésével foglalkoznánk.

Éppen ezért lenne fontos, hogy a GMO-mentes címkézéshez biztosítani lehessen a teljes termék­pályamodellben a GMO-mentességet. És legalább ilyen fontos, hiszen mint tudjuk, minden évben vannak szennyeződések, hogy a GM-fajtatulaj­dono­sok­nak legyen előírva egy kártérítési alap az esetleges szennyezések okozta károk megelőzésére. Tisztelettel kérdezem az államtitkár urat, hogy milyen érvekkel tudja cáfolni azt a húsz szakmai pontot, amit leadtunk országgyűlési határozati javaslatban, milyen érvekkel tudja alátámasztani, hogy arra nincs szükség. Milyen érvekkel tudja cáfolni, hogy a kormányzattól nem látjuk azokat a törekvéseket, amelyekkel lehetne biztosítani a GMO-mentességet Magyarországon? Tisztelettel erre várom a válaszát. Köszönöm a szót.

 




Felszólalások:  Előző  74  Következő    Ülésnap adatai