Készült: 2024.04.26.08:02:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

163. ülésnap (2000.10.16.), 76. felszólalás
Felszólaló Lenártek András (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Európai integrációs bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 5:08


Felszólalások:  Előző  76  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

LENÁRTEK ANDRÁS, az európai integrációs ügyek bizottságának előadója: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! A parlament integrációs bizottsága október 10-ei ülésén tárgyalta a kormány által beterjesztett, 2001. és 2002. évre vonatkozó törvényjavaslatot. A bizottság 15 igen, 9 nem szavazattal, 1 tartózkodás mellett a törvényjavaslat általános vitára való alkalmasságát támogatta.

Bizottságunk szokása minden költségvetési törvényjavaslat vizsgálatakor, hogy azokat az elemeket veszi számba, amelyek a csatlakozással összefüggésben vannak, és vizsgálja azt, hogy az adott költségvetés megfelel-e a nemzeti programban is meghatározott, integrációval összefüggő feladatvállalásainknak. A többségi vélemény általánosságban az volt, hogy az egész régió növekedése az elkövetkezendő években az utóbbi évtizedekben vizsgált értékekhez képest a legjobbnak ígérkezik. Az is bizton várható, hogy a magyar gazdaság ez idő alatt továbbra is biztosítja az ország gyors és kiegyensúlyozott fejlődését, fokozatos európai felzárkózását.

Megállapítható, hogy nemcsak az ország polgárainak fontos a dinamikus, de kiegyensúlyozott fejlődés, a biztonságos és kiszámítható gazdasági stratégia, hanem ezt elvárják tőlünk azon nemzetközi szervezetek is, amelyek az európai uniós csatlakozásunk feltételeit vizsgálják. Nézőpontunk szerint ezt a kiszámíthatóságot a költségvetésnek is igazolnia kell. A következő két év költségvetésének célja, egybeesve a kormány középtávú gazdaságpolitikájával, az, hogy Magyarországon a gazdasági teljesítmények és az életszínvonal is közeledjen az Európai Unióhoz. A tervezett makrogazdasági mutatókból megállapítható, hogy azok a felzárkózás céljainak megfelelőek. Ebben a költségvetésben az infláció várhatóan az ez évi 9 százalékról két év alatt 4-6 százalékra csökken, a gazdasági növekedés tervezete a következő két évben 5-6 százalék, a reálbérek a termelékenység növekedésével nőnek, fokozatosan megközelítik a GDP tervezett növekedési ütemét. Az egy főre jutó reáljövedelem a két év átlagában 4,5 százalékkal nő, csökkennek a bérterhek.

A következő években az Európai Unió országaihoz történő fokozatos felzárkózást szolgálja a minimálbér 40 ezer, illetve 50 ezer forintra történő emelése. A kamatpolitikában megkezdődik a kötelező tartalékrendszer fokozatos EU-konformmá tétele. Tehát a csatlakozásunkhoz az Unió által támasztott szükséges makrogazdasági követelményeknek megfelel a költségvetés.

A költségvetés irányszámait abból a szempontból is meg kell vizsgálni, hogy a felkészülés éveiben a szükséges kiadások, költségek, fejlesztések és az ezekhez tartozó források megjelentek-e. Megállapítható, hogy a nemzeti programban foglalt felkészülési feladatok szerepelnek az 1. számú mellékletben az egyes minisztériumi fejezeteknél. Megállapítható, hogy 2001-ben az előző évihez képest számottevően több költségvetési forrásra van szükség a jogharmonizációs feladatok ellátásához, mely összegek rendelkezésre állnak. Az ISPA- és a Phare-programokhoz a költségvetésben szerepelnek az állami additív források is.

A kétéves költségvetés mellett szól az az érv is többek között, hogy jobban tervezhetővé válik a társfinanszírozás, akár a magyar költségvetés, akár az Unió költségvetése oldaláról vizsgáljuk. Az egyes programok áthúzódó hatása is jobban követhető, sőt gördülő tervezéssel egyszerűbben kalkulálható és ellenőrizhető. Ez a technika növeli a költségvetési mozgásteret bizonyos, az Unió és Magyarország által kiemelt ágazatokban, mint például a környezetvédelem, vidékfejlesztés. Tartalmilag tehát mind a nemzeti programban meghatározott feladatok elvégzésének fedezete, mind a segélyprogramokhoz tartozó társfinanszírozás összegei szerepelnek a kétéves költségvetésben.

 

 

(16.50)

 

Formai szempontból is egyértelműen jobb ez a költségvetés az előző évekhez képest. Az I. kötetben található egy integrációs feladatokat bemutató táblarendszer, amely teljeskörűen mutatja be mind a SAPARD-, ISPA-, Phare-programok költségvetési előirányzatait, mind a nemzeti program feladatait. Mindenképpen nagy lépésnek tartja ezt a bizottság, ezzel egy jogos óhaja és régi igénye teljesült (Az elnök csengője megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), hogy elkészültek ezek a táblázatok.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a Fidesz és az FKGP padsoraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  76  Következő    Ülésnap adatai