Készült: 2024.09.24.02:57:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

52. ülésnap (1999.03.02.), 182. felszólalás
Felszólaló Kapronczi Mihály (MIÉP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:52


Felszólalások:  Előző  182  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KAPRONCZI MIHÁLY (MIÉP): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! A rendszerváltás óta történt gazdasági botrányoknak többször volt szereplője a Honvédelmi Minisztérium is. A botrányok során több száz milliós kárt okozott az országnak a Ybl Bank, a Lupis Brókerház összeomlása - hogy csak a nagyobbakat említsem. Komoly erkölcsi és anyagi kárt okoztak az olajügyek és az emlékezetes repülőgép-eladási botrány is. Ezek az ügyek azt jelzik, hogy a Honvédelmi Minisztérium apparátusában - különösen az elmúlt négy év szocialista vezetése alatt - nem történt meg az a szemléleti és személyzeti változás, amely alkalmassá tenné a minisztériumot modern, demokratikus, európai jogállamhoz méltó munkára. Természetesen ezért nem hibáztatható a jelenlegi kormány, hiszen az elmúlt hét hónap csupán arra lehetett elegendő, hogy feltérképezze a jelenlegi helyzetet és meghatározza a teendő intézkedéseket. Bízom benne, hogy ez meg is történt.

Interpellációm közvetlen alapja éppen ehhez a gondolatkörhöz kapcsolódik. A közelmúltban nyilvánosságra került a hír a Globex-ügy kapcsán, mely szerint állítólag a Honvédelmi Minisztérium tulajdonát képező, közel 1 milliárd forintot érő, Kígyó utcai, a belváros kiemelten értékes helyén álló ingatlan ingyen, valóságos ajándékként került a Globex tulajdonába. Ezt az ügyet viszont már a Honvédelmi Minisztérium jelenlegi vezetőinek kell kivizsgáltatniuk.

(15.30)

Kérdésem: a honvédelmi miniszter úr szakítani kíván-e elődeinek gyakorlatával oly módon, hogy amennyiben a hír igaz, a vizsgálat eredményét a felelősök megnevezésével nyilvánosságra hozza, s a törvényes felelősségrevonás ügyében megteszi a szükséges intézkedést?

Tervezi-e a miniszter úr a minisztérium gazdasági apparátusának felülvizsgálatát oly módon, hogy feltárja azoknak a személyeknek a szerepét, akik az esetleges szaktudás hiánya miatt okoztak károkat, s tervezi-e ezen személyek más munkakörbe helyezését?

Vizsgálni kívánja-e a minisztérium, hogy kik azok a vezető tisztek és tisztségviselők, akik felügyeleti kötelezettségük elmulasztásával lehetővé tették, hogy beosztottjaik anyagi haszonszerzés céljából károkat okozhattak a költségvetésnek? Mikor történik meg a bírósági felelősségrevonás?

Biztos vagyok abban, hogy minden politikai erő s a közvélemény is egyetért a fentiekben felsorolt kérdések mielőbbi rendezésével. Várom államtitkár úr válaszát. (Taps a MIÉP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  182  Következő    Ülésnap adatai