Készült: 2024.09.20.18:38:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

117. ülésnap (2000.02.08.), 22. felszólalás
Felszólaló Dr. Pusztai Erzsébet
Beosztás egészségügyi minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 3:16


Felszólalások:  Előző  22  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. PUSZTAI ERZSÉBET egészségügyi minisztériumi államtitkár: Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Évek óta ismertek már a mentőszolgálat problémái, a dolgozók alacsony bérezése, a kivonuló állomány munkahelyi pótlékának problémái, a szabadság és betegség esetén helyettesítő létszám hiánya, a visszatérő létszámleépítések, a pályaelhagyás és ennek következtében egyes mentőszervezeteknél, főként a fővárosban, ahogy ön is említette, a munkába állítható mentőgépkocsik számának csökkenése.

A sürgősségi betegellátás és ezen belül a mentés, betegszállítás fejlesztésére megkezdett program során az elmúlt másfél évben sok minden történt már: új mentőállomások építése; a mentőállomás-hálózat fejlesztése; 15 percen belüli hozzáférhetőség javulása; a magasabb szintű ellátást nyújtó eset- és rohamkocsi szolgálati idő bővítése több mint 30 mentőállomáson; a háziorvosi ügyelet mentőállomásokhoz történő társítása; új mentőgépkocsik korábbinál nagyobb arányú beszerzése; a légimentés lehetőségeinek fejlesztése; a szolgálat pénzügyi helyzetének stabilizálása - azonban az elmúlt években felgyülemlett problémák miatt ilyen rövid idő alatt nem oldhattuk meg. Ehhez több idő, forrásbővítés, a képzési és jogszabályi feltételek megteremtése szükséges.

Az Országos Mentőszolgálat helyzetének javítása érdekében - tanácskozva a mentőszolgálat vezetőivel és érdekvédelmi szervezeteivel - a következők történtek. Tekintettel arra, hogy a mentés és betegszállítás fejlesztése nem képzelhető el létszámleépítés mellett, csak fejlesztéssel, tárgyalásaink eredményeként kijelenthetem, nem lesz létszámleépítés a mentőknél, a tervezett fejlesztést valósítjuk meg. Tárgyalásokat kezdtünk az Országos Egészségbiztosítási Pénztárral annak érdekében, hogy javuljon a betegszállítási feladatok finanszírozása. A megfelelően képzett dolgozók létszámának növelése több úton történik. Egyrészt a szakorvosképzés, az úgynevezett rezidensképzés keretében évente mintegy 700-800 orvos tanul, és az ő számukra lesz kötelező háromhónapos mentőorvosi gyakorlat, azaz jövőre már 1500 orvos számára.

(9.20)

Ez negyedévente legalább 150-200 orvos jelenlétét jelenti a mentőszolgálatnál, akiknek a bérét központi keretből fizetik. Bár tény, hogy ők tanulnak, tanulni fognak, de közülük nagyon sokan már az egyetem végén elvégezték azt a mentőtiszti gyakorlatot, amit talán képviselőtársam, orvos kollégám is elvégzett velem együtt, és így be tudnak kapcsolódni a mentőszolgálat munkájába. Már nemcsak Budapesten, hanem Nyíregyházán is elkezdődött a mentőtisztképzés tavaly óta, két év múlva már évente 44-45 új mentőtiszt végezhet. Az Egészségügyi Továbbképző Intézet terveink szerint bekapcsolódik a mentőápoló-képzésbe.

Mindezekkel együtt természetesen szükség van arra, hogy a mentés-betegszállításban, ahogy az egészségügy más területén is, a forrásokat bővítsük, és ezáltal a bérhelyzetet javítsuk. Ezen dolgozunk.

Köszönöm. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  22  Következő    Ülésnap adatai