Készült: 2024.09.20.18:12:32 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

117. ülésnap (2000.02.08.), 171-173. felszólalás
Felszólaló Molnár Róbert (FKGP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:14


Felszólalások:  Előző  171 - 173  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MOLNÁR RÓBERT (FKGP): Kedves Elnök Asszony! Kedves Államtitkár Úr! Hölgyeim és Uraim! A kormány az oktatás peremfeltételeinek jelentős megváltoztatási szándékával kezdte el a terület irányítását, figyelmet fordítva a korábban elhanyagolt, régóta reformokra szoruló területekre. A felzárkóztatás igénye nyilvánul meg a kormányprogramban is, amely szerint "a közoktatási szféra egy ütemben történő felzárkóztatására, bár indokolt lenne, a rendkívül nagy elmaradás miatt nincs mód, ugyanakkor reális az a célkitűzés, mely szerint három-négy év alatt, több lépcsőben megvalósítható az."

Azt is célul tűzte ki a kormány, hogy a közoktatási törvény finanszírozási garanciákat tartalmazó elemeit úgy módosítja, hogy a mindenkori éves költségvetésből normatíva címen a fenntartókhoz eljutó központi támogatás lépést tudjon tartani az infláció mértékével.

Megindult 1999-ben egy ellentmondásos, majd félbe maradt bérfelzárkóztatás, az úgynevezett fókuszált béremelés, amelynek hatásait nagymértékben rontotta, hogy annak második ütemét a minőségi pótlék felhasználásával oldották meg. Így az egy fillér többletforrást nem jelentett, de a pedagógusoknál tényleges keresetcsökkenést eredményezett.

Módosították a közoktatási törvényt, 80-ról 90 százalékra emelve a támogatási garancia mértékét. Nem a működési költségeket 90 százalékra, hanem a két évvel ezelőtti nettó ráfordításokat 90 százalékra. Ez így 31,5 milliárd forint forrásnövekedést írt elő, de ezt a támogatást a költségvetési törvény nem realizálta. A költségvetési törvény ugyanakkor a keresetek 8,25 százalékos emelését irányozta elő. Ennek garantálására a közalkalmazotti bértábla értékeit felemeli 8,25 százalékkal. Ez jól hangzik, azonban az nem a '99. évi béreket emelte, hanem a '98-as bérelőíró táblát, ami már mindenhol túlhaladott. Az illetménytábla 8,25 százalékos emelése, növekedése a közszféra egészében nem ad törvényi garanciát a béremelésre. Az elmúlt év helyi béralkui olyan eltérő eredményeket hoztak, amelyek megismétlődése esetén a kormány végleg elveszíti befolyását a közszféra béralakulása felett.

Az utolsó esély most kínálkozik arra, hogy egy hosszú távú bérpolitikai koncepció lehetőséget adjon a kormány számára. Minden későbbi beavatkozás a jelenleginél sokkal nagyobb összeget igényel. Szükség van tehát minden közalkalmazottat megillető, törvényi garanciát nyújtó illetményemelésre (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), vagyis az illetménytábla 12-13 százalékos korrekciójára.

Mit kíván tenni a tárca annak érdekében...

ELNÖK: Képviselő úr!

MOLNÁR RÓBERT (FKGP): ...hogy a közoktatás kormányprogramban kilátásba helyezett felzárkóztatása, ha szakaszosan is, de időben megvalósuljon?

Várom megtisztelő válaszát - és az elnök asszonytól elnézést kérek. (Taps a Kisgazdapárt padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  171 - 173  Következő    Ülésnap adatai