Készült: 2024.09.24.14:20:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

240. ülésnap (2005.06.21.), 210. felszólalás
Felszólaló Dr. Balogh László (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:13


Felszólalások:  Előző  210  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BALOGH LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm szépen, elnök asszony. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! A múltkori alkalommal az általános vita kapcsán többen hangsúlyoztuk azt, hogy a törvényjavaslat megpróbálja szigorítani a kiutasítás szabályait. Tulajdonképpen az én módosító indítványaim is részben erre vonatkoznak, részben pedig az uniós joganyag miatti módosításokra teszek javaslatot a 2. pontban, amikor is azt javaslom, hogy azon országok polgárai, amelyek az Európai Gazdasági Térségről szóló egyezményhez csatlakoztak, végleges hatállyal ne legyenek kiutasíthatók az országból. Ez összhangban áll ennek az egyezménynek azzal a törekvésével, amely az illető állampolgárok számára mint alapjogot biztosítja az állampolgárok szabad mozgását.

A 3. pontban az eredeti javaslat szövege csak tartózkodási engedély esetén tette lehetővé - tartózkodási engedéllyel Magyarországon tartózkodók esetén - a kiutasítást. Úgy vélem, hogy ezt a szabályozást pontosítani, illetőleg szigorítani szükséges. Azt javaslom, hogy a letelepedettekkel és a bevándoroltakkal kapcsolatban is lehetővé váljék a kiutasítás alkalmazása.

Az 5. pontban egy garanciális jellegű módosítást fogalmaztam meg a pártfogó felügyelettel kapcsolatosan, amelynek lényege, hogy a bíróság ítéletében külön magatartási szabályokat is megállapíthat a pártfogó felügyelete alá helyezettek számára.

A 8. pontban tett módosító javaslatom a Btk. 137. § (2) bekezdés e) pontjához kapcsolódik. Tulajdonképpeni célja a joggyakorlat egységesítése, és ennek érdekében közfeladatot ellátó személynek minősítené a kézbesítési végrehajtót, aki nem minősül hivatalos személynek.

A 11. pontban, amely a Btk. 195. §-ához, a kiskorú veszélyeztetéséhez kapcsolódik, a módosító javaslat egyértelműsíti, hogy mi a végrehajtási bírság. Tulajdonképpen arról van szó, hogy ha valaki a bírságot figyelmen kívül hagyja, és jogsértő tevékenységét folytatja, akkor szigorú büntetésben is részesíthető. Úgy gondolom, hogy a szülő és gyerek büntetőjogi védelmét jól szolgálja ez a rendelkezés.

A következő, ebben a szakaszban még tárgyalandó módosító indítvány a 61. számú, amely szerint a törvény tervezete egy új 28. §-sal egészülne ki, amely tulajdonképpen a büntetés-végrehajtási bíró hatáskörét fogalmazza meg a pártfogó felügyelettel kapcsolatosan, illetve a pártfogó felügyelettel kapcsolatos tevékenységet megelőző és megalapozó intézkedéseket tartalmazza ez a módosítás. A rendelkezésnek az a célja, hogy a szabadságvesztés után a szabad életbe való beilleszkedést segítse pártfogó felügyelet elrendelésével.

Fontosnak és garanciális elemnek tartom azt, hogy a (4) bekezdés lehetővé teszi, hogy a pártfogolt maga is kezdeményezhesse a magatartási szabályok módosítását. A 63. ponthoz kapcsolódó módosításom szerint a törvényjavaslat új 29. §-sal egészülne ki. A célja az, hogy a pártfogó felügyelet szabályainak megszegése legalább szabálysértési alakban szankcionálható lehessen, így a bírói döntés be nem tartása után szabálysértésként felelősségre vonható az elkövető.

Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  210  Következő    Ülésnap adatai