Készült: 2024.04.26.11:02:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

218. ülésnap (2009.06.22.), 278. felszólalás
Felszólaló Kránitz László (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:28


Felszólalások:  Előző  278  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KRÁNITZ LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Kedves Jelenlévők! Kedves Képviselőtársaim! Az idei esztendő, 2009 egy nagyon fontos jubileumi év Magyarország és Európa számára. Ebben az esztendőben olyan húsz évvel ezelőtti eseményről emlékezünk meg, amely legújabb kori történelmünk számára a szabadságot és a demokráciát példázza, s nemcsak számunkra, magyar állampolgárok számára, hanem Európa polgárai számára is, a szabad világ minden polgára számára.

Húsz évvel ezelőtt volt, hogy Magyarország és Ausztria külügyminisztere, Horn Gyula és Alois Mock június 27-én találkoztak az osztrák-magyar határon, és a világ számára egyértelmű és szimbolikus cselekedettel üzenetet küldtek: közösen átvágták a vasfüggönyt. Nem sokkal később, augusztus 19-én Sopron közelében számos NDK-s állampolgárnak sikerült a páneurópai piknik során a zöldhatáron keresztül Ausztriába, majd Európa nyugati felébe jutnia. Ezen események következménye lett a berlini fal lebontása, Németország, majd Európa újraegyesítése.

E történelmi események évfordulója teszi számomra erkölcsi kötelességgé, hogy Sopronban élő képviselőként a tisztelt Ház előtt néhány gondolatban ünnepélyesen méltassam e történéseket, és emlékezzem a Sopron közvetlen közelében húsz évvel ezelőtt történtekre.

(22.30)

Büszkeséggel tölt el, hogy Európa újraegyesítésének folyamatában a városomban élő polgárok úttörő szerepet és akkor igen-igen súlyos felelősséget vállaltak. Az idén is bizonyára minden ünnepi szónoktól elhangzik majd a híres mondat, amelyre egész Magyarország büszke, de mi, soproni polgárok különösen büszkék vagyunk. Elhangzik majd Helmut Kohl, a Német Szövetségi Köztársaság akkori szövetségi kancellárjának híres mondata, amelyet ezen falak között, a magyar parlament előtt mondott 1989 decemberében, megköszönve azt a támogatást és segítségnyújtást, amelyet Magyarország a keletnémet menekültek számára nyújtott a nyugati határai megnyitásával. Ha felidézzük a híres mondatot, így hangzik: Magyarország ütötte ki az első követ a falból. Márpedig, ahogyan Hans-Dietrich Genscher mondta, mindig az első tégla kiverése a legnehezebb feladat.

1989. augusztus 19-én Sopronpusztán az akkori Ellenzéki Kerekasztal soproni csoportja rendezte meg a páneurópai pikniket, "bontsd és vidd" szlogennel hirdette meg a vasfüggönyt lebontó rendezvényét. Ma már történelem, hogy az ideiglenes határnyitás és a helyszín határközelsége számos, a hazájába visszatérni már nem akaró NDK-s állampolgárt is Sopron határába hívott. A több száz menekült áttörte az államhatárt, de a határőrök nem tettek semmit, nem nyitottak rájuk tüzet. Amikor egyik soproni barátom egy 2007-ben tartott konferencián erre az eseményre emlékezett, azt mondta: a páneurópai pikniket nem a Belügyminisztériumból, nem a külügyből szervezték, egyszerűen a soproni polgárok, a fertőrákosi emberek és az osztrák szentmargitbányai, fertőmeggyesi, kelénpataki emberek akarták ott és akkor jól érezni magukat, szalonnát sütni, és beszélgetni azon a helyen, ahol addig soha nem lehetett, a senki földjén, a vasfüggöny helyén.

A sopron-pozsonyi országút negyven éve lezárt határkapuját akkor törték át a keletnémetek. A két esemény felgyorsította az európai politikai változások menetét, és odáig vezetett, hogy 1989. november 9-én leomlott a berlini fal. Rendkívül megtisztelő számunkra, hogy a berlini fal egy darabját a soproniaknak ajándékozták. Mint mondták, a fal egy darabja üzenet az ifjúságnak a felejtés megakadályozására, az emlékezés érdekében, a két ország közötti barátság jeleként.

Sopron képviselője az elmúlt hónapban Berlin, illetve Németország újraegyesülése legfőbb szimbólumánál, a Brandenburgi kapunál vehette át a német fővárost egykor kettéválasztó fal egy darabját, amely két évtizeddel a berlini bontás után a magyarországi határáttörés helyszínén, a Sopron melletti Sopronpusztánál beépítésre kerül ismét.

Számos helyszínen emlékeznek majd erre a jubileumra, és méltatják a határnyitás húsz évvel ezelőtti eseményét, jelentőségét. Magyarország központi rendezvényére 2009. június 27-én, Budapesten, egy magas rangú nemzetközi konferencia keretében kerül sor, amelyre eljönnek a világpolitika meghatározó egyéniségei, így a NATO-, illetve az EU-tagállamok közjogi képviselői és külügyminiszterei is.

Tisztelt Képviselőtársaim! Végezetül még egy igen fontos momentum, amit szinte mindenki, akinek tevőleges szerepe volt a húsz évvel ezelőtti eseményekben, amit minden koronatanú kiemelten hangsúlyoz: a fiatalok, a magyar, a német, az osztrák középiskolások, ifjak értő emlékezete ezekről az eseményekről. Közös felelősségünk, hogy az utánunk jövő nemzedékek pontosan értsék és őrizzék, hogyan tettük meg ezt a hosszú utat az első osztrák-magyar határnyitástól a berlini fal lebontásán át a közös Európáig.

Ennek kapcsán örömmel számolhatok be arról a nem kis eredményről, hogy a múlt hónapban végre lekerült a személygépkocsi-forgalmat korlátozó tábla a páneurópai piknik határátkelőnél, megérhettük végre azt, hogy ezen a helyen most már gépkocsival is szabad az út Ausztria felé.

Köszönöm a figyelmüket. Sajnálom, hogy csak a jegyzőkönyvnek mondhattam el.




Felszólalások:  Előző  278  Következő    Ülésnap adatai