Készült: 2024.09.25.20:34:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

136. ülésnap (2011.11.17.), 230. felszólalás
Felszólaló Szűcs Erika (független)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:26


Felszólalások:  Előző  230  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZŰCS ERIKA (független): Köszönöm szépen. Erre a hírre reagálnák, ami nyomán fél óra alatt 8 forintot erősödött a forint, és javult a tőzsdeindex. Félreértés ne essék, nem annak örülünk, hogy végre az IMF-fel, ezzel a csodálatos szervezettel lehet együttműködni, hanem azon realitás felismerésének, hogy a kisbefektetők vagy intézményi befektetők - amikor büszke volt a kormány, hogy a piacról finanszírozza magát - gyakorlatilag ugyanazon szempontok alapján voltak hajlandók, csak egy kicsit drágábban magyar államkötvényeket venni, mint amilyen szempontok alapján egy nemzetközi pénzügyi intézmény megítéli egy ország költségvetési és pénzügyi stabilitását.

Mindenki belegondolhat saját magába, hogy ha vesz valamilyen papírt, akkor nem ő kezdi el bogarászni, hogy az adott intézmény vagy vállalat mutatói milyenek, hanem általában olyan intézményeknek, olyan szervezeteknek a minősítését kezdi el olvasgatni, akik hivatásszerűen ezt csinálják.

Tehát félreértés ne essék, a piacról finanszíroztatni Magyarországot, meg az IMF-fel együttműködni, az nem jelent gyökeresen más gazdaságpolitikát - merthogy a minősítés mégiscsak a nemzetközi minősítő szervezetektől jön -, jelent viszont jóval drágább finanszírozást, és jelent egy nagy bizonytalanságot azért, mert Magyarország kicsi, és amikor messzire halad a nemzetközi intézményekkel való együttműködés elutasításában, akkor a magánbefektetők és intézményi befektetők a piacon elgondolkodnak azon, hogy vajon mi lehet ennek a vége.

Tehát nem annak örülünk, hogy végre egy csodálatos intézménnyel együtt lehet működni, hanem hogy Magyarország kormánya a valóságot és a pénzügyi realitást felismerve hajlandó az ország pénzügyi stabilitásához szükséges legfontosabb intézkedéseket megtenni. Ez nem azt jelenti, hogy az IMF minden egyes óhajtását és kívánságát végre kell hajtani, nem is úgy szokott az IMF idejönni; az alapvető makrogazdasági instrumentumokat kivéve, hogy konkrétan megmondja, milyen intézkedés kell. Magyarország bemutathatja azt, hogy milyen helyzetben van (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), és elmondhatja a kívánságait és elképzeléseit.

Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  230  Következő    Ülésnap adatai