Készült: 2024.09.25.14:03:31 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

186. ülésnap (2004.11.16.), 244. felszólalás
Felszólaló Endre Sándor (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:49


Felszólalások:  Előző  244  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ENDRE SÁNDOR (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Én egy olyan választókerület országgyűlési képviselője vagyok, ahol nagyon sok kistelepülésen élő ember van, úgyhogy a költségvetés vitája során szeretném megerősíteni, hogy az ott élő emberek úgy érzik, hogy ez a költségvetés igen erős és drasztikus támadás a kistelepülésen élő emberekkel szemben, elsősorban is azért, mert a kistelepülési óvodák és iskolák támogatása az, ami radikális csökkentésre került; sőt talán azt is megfogalmazhatjuk, hogy a rendszerváltás óta ilyen durva támadás a kistelepülések iskoláit nem érte. És bizony, aki az iskolákat, óvodákat veszélyezteti, az a jövőt veszélyezteti, és az ezeken a településeken élő emberek a biztonságérzetüket veszítik el, a jövőbe vetett hit az, ami meginog. Azt gondolom, hogy ez a kiszámíthatatlanság, ami az iskolákkal szembeni támadásban érhető tetten, mindenképpen rossz. Rossz a szülőknek, rossz a gyerekeknek, rossz a szakmának, és azt gondolom, hogy a politikai döntéshozók számára is rossz ez.

És ha már az iskoláknál tartunk, akkor hadd mondjam el, hogy az én választókerületemben két katolikus általános iskola is van, az egyik Kiskunmajsán a Szent Gellért, a másik pedig a Constantinum Intézmény Kiskunfélegyházán, amely óvoda és gimnázium is egyben, és bizony ezekben az iskolákban is nagyon sok gyerek tanul, és a szülők kérdezik, hogy most mire véljék ezt a költségvetést, mire véljék a Gyurcsány-kormány egyházi iskolákat sújtó költségvetési politikáját. És bizony Kiskunfélegyházán működik egy művészeti alapoktatást nyújtó intézmény is, a Kiskun Művészeti Alapiskola, amely a város és a térség büszkesége, amely úgyszintén ennek a politikának, azt gondolom, egyik elszenvedője.

A költségvetés vitája során számos olyan módosító indítványt nyújtottunk be fideszes képviselők, amelyek az infrastruktúra fejlesztésére vonatkoznak. Éppen Nyitray András, Kecskemét országgyűlési képviselője mondotta az előbb, hogy Bács-Kiskun megye milyen nehéz helyzetben van, hiszen az elmúlt években, az elmúlt két és fél évben, úgy tűnik, a szocialista-szabad demokrata kormányzat büntette Bács-Kiskun megyét, büntette, amiért is minden egyéni választókörzetben a polgári oldal képviselői nyertek, hiszen útfelújításra, útkarbantartásra az elmúlt időszakban... - összehasonlítva a régió, a dél-alföldi régió más megyéivel, bizony háttérbe szorultunk. Ezért is nyújtottunk be módosító indítványokat - én jómagam is - útfelújítás tárgyában, így a solti átkelési szakaszra vonatkozóan, a Kalocsa-Dunapataj közötti út felújítására, a Kiskunfélegyháza-Kecskemét összekötő út, az 5-ös főút burkolatának megerősítésére, a Kiskunfélegyháza és Bács-Kiskun megye déli határáig terjedő útszakasz felújítására vonatkozóan.

Azt gondolom, fontos lenne, hogy a térségben Bács-Kiskun megye ne kerüljön valamiféle rossz politika, büntetőpolitika következtében hátrányos helyzetbe, ha útfelújításról beszélünk.

És ha még az útról szót ejthetek, akkor hadd mondjam el, hogy az M5-ös autópálya továbbépítésével kapcsolatban régi igény a petőfiszállási csomópont kialakítása. Itt két módosító indítványom is van, az egyik egy állandó csomópont létrehozására, a másik pedig egy úgynevezett ideiglenes lehajtó megépítésére, ami a pálosszentkúti kegyhely megközelíthetőségét teszi lehetővé.

A ma reggeli vita kezdetén Varga Mihály vezérszónoklatában pontosan kijelölte azokat a prioritásokat, amelyeket a Fidesz módosító indítványai követtek, és az egyik ilyen nagyon fontos dolog volt a munkahelyteremtés, és bizony, ha a költségvetésről beszélünk, akkor kormányzati oldalról is gyakran elhangzik a munkahely, munkahely, munkahely szlogen. Én nagyon szeretném, ha ebből valóság lenne. Ezért is nyújtottam be azt a módosító indítványomat, amely az elhagyott honvédségi ingatlanok hasznosítására vonatkozik, kifejezetten munkahelyteremtő hasznosítására, hiszen nem szeretnénk úgy járni, mint annak idején az orosz laktanyákkal, amelyeket szétverve, kifosztva láthatunk.

 

(16.40)

Jelen pillanatban a honvédség átalakítása során nagyon sok laktanya van, Bács-Kiskun megyében Kiskunfélegyháza vagy éppen most Szabadszállás, de mondhatnánk Nagykanizsát is, amelynek hasznosításával a helyi, települési önkormányzat egymaga megbirkózni nem bír, nem tud, fontos lenne, ha a választási ígéreteknek megfelelően új munkahely teremtéséhez ezeknek a módosító indítványoknak az elfogadásával a kormányoldal is hozzájárulna.

Végezetül szeretném kiemelni még azt, hogy sajnálatos tény és nehéz szívvel vettük tudomásul, hogy a Széchenyi-terv megfojtásával, a Széchenyi-terv kivéreztetésével a termál- és gyógy-idegenforgalom is háttérbe került. A kormány programjában is csak az szerepel, hogy a muzeális értékű régi fürdők felújítására fog fordítani pénzt a kormányzat, de hát ebből a költségvetésből is ez tűnik ki. Azt javaslom, hogy egyrészt Kiskunmajsán, amely választókörzetem egyik nagyon fontos települése, és az elmúlt években komoly beruházásokkal, nagy ívű fejlesztésekkel a Duna-Tisza köze gyógy-idegenforgalmi központjává vált, itt legyenek fejlesztések. A másik ilyen javaslatom pedig Kiskunfélegyháza, ahol szintén termálvízkinccsel rendelkeznek, de a helyi önkormányzat ezt hasznosítani nem tudja. A saját belső okai, saját belső politikai okai is megvannak ennek, de azt gondolom, fontos lenne, hogy a kormányzat részéről valamiféle segítő kezet kapjanak. Természetesen a helyi önkormányzatok terveihez is hozzájárultam, amennyiben a kiskunfélegyházi Kossuth Lajos Szakközépiskola rekonstrukciója és a kiskunfélegyházi haleszi ivóvízellátás is szerepel a módosítócsomagban.

Kérem szépen tisztelt képviselőtársaimat, hogy a módosító indítványaimat támogatni szíveskedjenek. Köszönöm a szót, tisztelt elnök asszony. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  244  Következő    Ülésnap adatai