Készült: 2024.09.26.00:15:09 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

198. ülésnap (2001.03.29.),  51-87. felszólalás
Felszólalás oka Általános vita folytatása és lezárása
Felszólalás ideje 2:15:50


Felszólalások:   1-51   51-87   87-90      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Az általános vita lezárására, a módosító javaslatok házszabályszerű benyújtása érdekében pénteki ülésnapunk végén kerül sor.

 

Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a fegyverekről, lőszerekről és lőterekről szóló törvényjavaslat általános vitájának folytatása és lezárása. Az előterjesztést T/3740. számon, a bizottságok ajánlásait pedig T/3740/1-5. számokon kapták kézhez.

Tisztelt Képviselőtársaim! Most a képviselői felszólalások következnek, a napirendi ajánlás értelmében 15-15 perces időkeretben. Elsőként megadom a szót Tóth Imre képviselő úrnak, a Független Kisgazdapárt képviselőcsoportjából; őt követi majd Pozsgai Balázs képviselő úr, a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportjából. Öné a szó, képviselő úr.

 

TÓTH IMRE (FKGP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Államtitkár Úr! A fegyverekről, lőszerekről, lőterekről szóló T/3740. számú törvényjavaslat általános vitája első körben már lezárult, lefutott. Magam a következő néhány percben szeretnék ehhez kapcsolódni.

A közrend és a közbiztonság védelme a polgárokat szolgáló állam kötelessége. Mindenki joggal várja el, hogy az adóforintjainkból fenntartott állam védje meg családunk, otthonunk biztonságát. Az alkotmány 40/A. §-ának (2) bekezdése szerint a közbiztonság és a belső rend védelme a rendőrség alapvető feladata.

A polgári kormány célul tűzte ki a polgároknak a jogállamba, a jogállami intézményekbe vetett bizalmának megerősítését. E cél érdekében, a polgárokkal egyetértésben a kormány minden ésszerű támogatást megad a rendvédelmi szerveknek. Közvélemény-kutatási adatok szerint a lakosság a bűnözés elleni harcban a civil jellegű kezdeményezéseknek jóval kisebb jelentőséget tulajdonít. A problémák forrását és a megoldás kulcsát elsősorban nagy, intézményes megoldásokban látják, egyrészt a büntetés-végrehajtásban, az ítélkezési gyakorlatban, másrészt pedig a rendőrség eredményességében. Mindez nem jelenti azt, hogy maguknak az állampolgároknak ne tulajdonítanának szerepet a bűn üldözésében, a bűn megelőzésében.

A megkérdezettek nagyobbik része az állampolgárok lakóhelyi szerveződésétől, az önkéntes önvédelmi csoportok alapításától és fellépésétől - ha ez minél általánosabb jelenség volna - jótékony hatást vár. A megkérdezettek 74 százaléka véli úgy, hogy ennek hatására a bűncselekmények száma csökkenne. A kormány ezzel a társadalmi igénnyel összhangban támogatja a civil önvédelmi csoportokat, így az Országos Polgárőr Szövetséget is.

Az önvédelmi lőfegyverek tartásához kevesen kapcsolnak kedvező hatásokat. Eleve csak a megkérdezettek 23 százaléka gondolja azt, hogy a lőfegyverek tartása következtében a bűncselekmények száma csökkenne. A többség már inkább negatív következményekkel számol, s a bűnözés eszkalációjától, a bűncselekmények számának növekedésétől tart. Ugyanígy, csak egy kisebbség, a megkérdezettek 24 százaléka várja, hogy az emberek otthonukban önvédelmi célból szabadon tarthatnának fegyvert, attól az emberek biztonságérzete javulna.

A lőfegyvertartás szigorítását ellenzők felvetették, hogy a polgárok önvédelmi fegyverei elriasztják-e a bűnözőket, vagyis jótékony hatást gyakorolnak-e a közbiztonságra. A Belügyminisztérium adatai szerint ma 23 ezer darab lőfegyvert tartanak önvédelmi célra. Gondolom, mindenki előtt egyértelmű - a lakosság többsége is ilyen véleményen van -, hogy a közbiztonság javulása a jogállam intézményeinek köszönhető, és nem ennek a 23 ezer darab főfegyvernek.

A legális fegyvertartás kockázatát bizonyítja az a rendőrségi statisztika is, amely szerint tavaly különböző okokból - például büntetőeljárás vagy a tárolás feltételeinek megsértése miatt - 500 darab éles lőfegyvert vontak be a hatóságok. Az illegális fegyverek elleni küzdelem hatékonyságát jelenti az a statisztikai adat is, amely szerint tavaly több mint ezer lőfegyverrel vagy lőszerrel való visszaélés bűncselekményt derítettek fel a hatóságok. Ezekben az esetekben természetesen a fegyverek lefoglalásra kerültek.

Tisztelt Ház! Egy képviselőtársam fölvetette a korábbi vitaszakaszban, hogy az elmúlt tíz évben legálisan tartott lőfegyverrel csak egy bűncselekményt követtek el. Ezt az állítást cáfolnom kell, bár a rendőrségi bűnügyi statisztikai kimutatások nem tartalmaznak adatot arról, hogy a bűncselekmény eszközét legálisan vagy illegálisan tartotta-e az elkövető. A sajtó tanulmányozása segíthet viszont felfrissíteni e tekintetben emlékezetünket.

A teljesség igénye nélkül, picit tallózva a sajtóban, néhány állítás a cáfolás oldalán: tavaly fogták el azt a monori lakost, aki a számára engedélyezett önvédelmi lőfegyverrel több pénzintézetet rabolt ki Pest megye területén. Vagy egy újabb újsághírből: 1996. szeptember 30-án 23 órakor K. Z. elkövető ittas állapotban önvédelmi lőfegyverét elsütötte. (Dr. Kis Zoltán: Nem én voltam!) A lövés következtében az áldozat maradandó fogyatékosságot okozó sérülést szenvedett.

 

 

(11.00)

 

 

Továbbra is csak a sajtóból idézve: 1997. november 1-jén az elkövető felesége észlelte, hogy a ház előtt parkoló, tulajdonukat képező gépkocsi egyik kereke leengedett, ezt közölte férjével is, és arra gyanakodtak, hogy a gépkocsijuk kerekét a szomszédjuk szúrta ki. Az elkövető ezt követően önvédelmi fegyverével három lövést adott le a szomszéd házra, amelynek során a behatoló lövedékek a konyhában tartózkodók testi épségét közvetlenül veszélyeztették. Más: '95. március 23-án P. Gábor elkövető egy sörözőben önvédelmi fegyverét elsütötte. A sértett a lövés következtében a koponyán áthatoló és agyroncsolódást okozó lövési sérülést szenvedett el. S végül egy 1998. november 29-én megjelent újsághír: évtizedeket öregedett F. János, amikor megtudta, hogy 14 éves János fia megtalálta önvédelmi pisztolyát, és játék közben véletlenül fejbe lőtte egy évvel fiatalabb másik fiát.

Az ismertetett esetek véleményem szerint bizonyítják vagy bizonyíthatják, hogy az élethez és az egészséghez való alapjog védelme megköveteli a tartási szabályok szigorítását, az élet kioltására is alkamas önvédelmi lőfegyverek darabszámának csökkentését.

Tisztelt Képviselőtársaim! A törvényjavaslat elfogadását támogatom. Ez azonban nem jelenti azt, hogy annak egyes részletszabályait ne módosíthatnánk. Véleményem szerint a polgárok birtokában tartott önvédelmi fegyverektől meg kell különböztetnünk a vagyonőrök lőfegyverét. A vagyonőr lőfegyvere olyan szolgálati típusjegyeket is magában hordozó önvédelmi fegyver, amelynek tartási joga kizárólag a rendőrhatósági kontroll alatt ténykedő vállalkozást illeti meg, viselésének joga a veszélyhelyzet fennállásának idejére, azaz a vagyonőr szolgálati időszakára korlátozott, alkalmazása pedig a jogos védelem, illetve a végszükség eseteiben megengedett.

Alkotmányos rendünkből következik, hogy a rendőrség feladata a közbiztonság fenntartása, de nem feladata a magántulajodon konkrét védelme, őrzése. Ezt a tulajodnosnak kell ellátnia, illetve biztosítania megbízottja, például vagyonőrök útján. A vagyonőr feladatának ellátása során a védett személyt, illetve az őrzött vagyont megtámadni szándékozó bűnöző, a védett személy, illetve az őrzött vagyontárgy között áll, a bűnöző támadásának meghiúsítását szolgálja, vagyis a támadó szempontjából kiiktatandó akadály. Így élete, a magyarországi bűnözés bizonyítottan agresszív vonásaira is tekintettel reálisan veszélybe kerülhet.

Egyéb létesítmények őrzése természetesen vagyonvédelmi szolgáltatás keretében is megoldható, azonban sarkalatos kérdésnek tartom a fegyveres biztonsági őrszolgálat, illetve a vagyonvédelmi tevékenység elhatárolását. A két terület közötti alapvető különbség a tevékenység irányultságában, az őrzés, illetve a védelem céljában, a megelőzni, elhárítani kívánt jogellenes cselekmény várható hatásának veszélyességi fokában keresendő. A fegyveres biztonsági őrzés kizárólag azokon a területeken rendelhető el, ahol azt az állam működésének és a lakosság ellátásának biztonságához fűződő társadalmi érdek szükségessé teszi. A mérlegelési körön kívül esik tehát az őrzés tárgyának vagyoni értéke.

Álláspontom szerint a bűnmegelőzés hatékonyságát olyan biztonsági, technikai eszközök, valamit értékmegőrző berendezések alkalmazásával célszerű javítani, amelyek a jogellenes cselekmények megakadályozásával csökkentik, megszüntetik a bűnözők motívációját. Gondoljunk csak a benzinkutak elleni támadások csökkenésére. A pénzintézetekben is hasonló értékőrző és biztonsági berendezéseket kell telepíteni. Az értékszállító vagyonőröket azonban nem védi az objektum, illetve az oda beépített biztonsági berendezés, ezért kriminális veszélyeztetettségük indokolja a szolgálati jellegű önvédelmi lőfegyver viselését. A törvényjavaslat ezt a lehetőséget viszont biztosítja. Ilyen veszélyben vannak azonban a vagyonőrök is, akik a biztonsági berendezések riasztását követően kiérkeznek a helyszínre. Ha időben érkeznek és nem téves a riasztás, akkor nagy valószínűséggel bűnözők támadásának lehetnek kitéve, ezért ebben az esetben is indokoltnak tartom a lőfegyverviselés lehetőségének biztosítását.

Tisztelt Ház! A törvényjavaslatot az utóbbi észrevételek mellett támogatom és támogatásra javaslom. Köszönöm. (Taps a Fidesz padsoraiból.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Hozzászólásra következik Pozsgai Balázs képviselő úr, a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportjából; őt követi majd Font Sándor képviselő úr, a Magyar Demokrata Fórum képviselőcsoportjából. Öné a szó, képviselő úr.

 

POZSGAI BALÁZS (MSZP): Köszönöm, elnök asszony. Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! Valóban egy olyan törvény második körös általános vitáját folytatjuk ma, amely törvény elfogadása az európai jogharmonizációs folyamat tekintetében teljes mértékben indokolt. Az, hogy véleményt mondunk, és néha merőben eltérő véleményt, mint ami a szabályozás alapvető célja, annak köszönhető, hogy egy olyan törvényről van szó, amely akár szerkesztésében, akár célmeghatározásaiban azonban teljességgel hibás.

Az alapkoncepció az, amit megpróbálunk változtatni, hogy itt alapvetően nem azok a fegyverek jelentenek veszélyt a magyar társadalomra, amelyek az emberek tulajdonában jogszerűen vannak. Mintegy 50-55 ezer személyi önvédelmi fegyverről van szó, amelynek durván fele golyós, kézi maroklőfegyver, míg a másik része gáz- és riasztófegyver. A másik megközelítésünk - és ez talán kérdésként is feltehető államtitkár úr felé -, hogy információim szerint mintegy 600 az összes, alanyi jogon kapott maroklőfegyverek száma, tehát nagyon kevés. Ezek vannak országgyűlési képviselőknél alanyi jogon, polgármestereknél alanyi jogon, illetve a kormányzati hivatalok vezető tisztségviselőinél. Ugyanakkor tudok egy másik számot is mondani; de még az előbbinél maradok, és Tóth képviselőtársam hozzászólására reagálok, akinek van több példája arra, hogy kik követtek el önvédelmi fegyverükkel bűncselekményt. De ezeknek a bűncselekményeknek az alapvető kriminalitása nem magas mértékű. Tehát azon ne veszekedjünk, hogy egy vagy tíz, vagy tizenöt eset történt az elmúlt tíz év folyamán.

Azonban vannak olyan folyamatok, mint például egy jelenleg folyó büntetőperben is. Egy Baranya megyei fegyvermester a rendőrség által megtalált, határon átvett és begyűjtött fegyverek közül 85-öt saját számlájára értékesített, és ezekkel a fegyverekkel közel húsz esetben életellenes bűncselekményt követtek el. Tehát ne mindig ott keressük a baj forrását, csak mert látszólag nagyon szép, nagyon hangzatos, hogy szüntessük meg az alanyi jogosultságot. Egyébként a Szocialista Pártnak az a véleménye, és ilyen értelemben támogatja is a törvényt, hogy az alanyi jogosultság megvonása a jelenlegi tartási engedélyeknek a megszűnése után generális szabályként megszűnjön, ez elfogadható és támogatható.

Néhány általános észrevételt szeretnék tenni. Az önvédelmi céllal kapcsolatban, azt gondolom, e törvénytervezet olyan mértékben szűkíti le az engedélyesek körét, ami indokolatlan. Nemcsak a büntetőeljárással, a bűnüldözéssel foglalkozók is kerülhetnek olyan veszélyhelyzetbe, melynek során lőfegyverrel történő önvédelmükről gondoskodni kell, illetve önmaguk is akarnak gondoskodni; például atomerőművek, pénzintézetek, robbanóanyag-előállítással, pirotechnikai anyagok előállításával foglalkozó cégek és azok vezetői.

Gondot jelent és hibás a szolgálati célú lőfegyverekkel rendelkezők fegyvereinek önvédelmi célra történő általános kiterjesztése. Ez rengeteg problémát jelent, kétszeres ellenőrzést, kétszeres nyilvántartást. Magán a rendőrségen belül fog rengeteg problémát jelenteni. Egyik esetben rendőrként kell az illető rendőrnek használnia a fegyverét, míg a másik esetben magánszemélyként csak jogos védelem és végszükség esetén használhatja.

 

 

(11.10)

 

A vagyonvédelmi célú fegyverek kérdését tekintve általánosságban szeretném azt jelezni, hogy hibásnak tartjuk a koncepciót, mert a törvénytervezet eredeti célja sérül - mégpedig a közrend és közbiztonság védelme - ha a jogszabályok a tervezet szerint kerülnek bevezetésre. Mit jelent az értékszállítás? Pénzt, értékpapírt, milliós értékű technikai eszközt vagy talán milliós értékű állatszállítmányt? Látható, hogy teljesen hibás, kezelhetetlen ez a koncepció mert jogi személyek esetében, a vezető tisztségviselőkkel szemben támaszt úgynevezett feddhetetlenségi követelményeket. A gazdasági törvény szerinti fogalmak alapján is igen változó a vezető tisztségviselő személye, illetőleg a vezető tisztségviselők köre kiterjed nemcsak az igazgatótanácsra, hanem még a felügyelőbizottságra is - ilyen értelemben is gondunk van a törvény tervezetével.

A sportcélú fegyverek tekintetében diszkriminatívnak tartjuk, mert csak a Magyar Sportlövő Szövetség igazolását ismeri el. Van szövetsége ezen kívül a szituációs lövészetnek és az elöltöltős fegyverekkel versenyzőknek is.

A továbbiakban: a minősítési követelmények le- és felszállításával manipulálható az engedélyesek köre. Nincs rendelkezés arra, hogy egyszeri megfelelés kell vagy évenkénti, de arra sincs rendelkezés, hogy milyen versenyeket lehet elérni, hogy a képesítéshez ez hozzájárulhasson.

A továbbiakban: e területen nem rendezi a törvény a különböző lőfegyverekkel azonos veszélyességű vadászíjakkal, számszeríjakkal kapcsolatos szabályokat. Ezek úgynevezett hang nélkül ölő fegyverek, és ezek legalább olyan veszélyesek, mint a személyi és maroklőfegyverek. (Dr. Kis Zoltán: Így van, sőt!)

Hiányzik a törvényből az a rendelkezés, amely szerint a fegyverekhez kapcsolódó hatósági ügyekben az 1981. évi I. törvény, az államigazgatási eljárás szabályai szerint kell eljárni. Ez nagyon fontos, mert így nyílik csak meg a bírósági felülvizsgálat lehetősége.

Hibás a koncepció a gáz-, riasztófegyverek engedélykötelezettségének feloldása tekintetében is. E törvény eredeti célja sérül, amint már említettem: közrend, közbiztonság. Ezt érzi a jogalkotó is, mert vásárlás esetén a boltosnak igazolnom kell magam, adataimat feljegyzi a rendőrség, és jelenteni is köteles a fegyver eladója, a rendőrség nyilvántartja a személyi adataimat, a fegyverem adatait, melyeket én is köteles vagyok bejelenteni. Ezen kívül teljes ellenőrzési kör is hárul rám, hiszen lakásomba is jogosult ellenőrzés céljából belépni.

Tovább folytatva a sort - már inkább konkrétumok felé elmozdulva - néhány gondolatot mondanék. A fegyveres vagyonvédelem kérdése körül nagy vitánk van, az előttem lévő hozzászólók részéről, de az előző háromhetes időszakban is sok vita hangzott el az objektumvédelemmel kapcsolatban; annak pro és kontra érveiről. Egy bank esetében ezeket el is tudom fogadni, és támogatni tudom, mert a fegyver kockázati tényező, és idáig számtalan példa volt arra, hogy ezeket, amelyekkel az őrök rendelkeztek, elvették tőlük, és helyben később is felhasználták. Azonban a biztonsági szabályokat a bankokban a jövőben is meg kell tartani, és nem mindegy, hogy erre adunk-e lehetőséget, adunk-e felkészülési időt. Át kellene ezt is gondolnia a törvényalkotónak, hogy e tekintetben a bankoknak milyen biztonsági szabályokat kell alkalmazniuk. Urambocsá, azt is elképzelhetőnek tartjuk, hogy a bankokat törvényileg kötelezzük arra, hogy fegyveres biztonsági őrséggel védjék az ő értékeiket is.

A továbbiakban: gondot látunk a koncepcióban a vagyonvédőkkel kapcsolatban a szigorítások tekintetében. Minden olyan szigorítást, amely a fegyver tartására, elhelyezésére és használatára irányul, támogatunk és elfogadunk, azonban úgy látjuk, hogy ez több helyen a szakmát is veszélyezteti. Ezek a riasztással összefüggő kérdések, a kivonuló riasztásra bár tudom, hogy ezzel kapcsolatban a sajtó alapján is vannak egyezkedések, és remélem, elmozdulás történik e tekintetben, hogy a kivonuló egységek használhassanak már eleve éles lőfegyvert.

Szeretnénk meggondoltatni önökkel azt is, hogy olyan esetben, amikor nagy értékű vagyontárgy őrzéséről van szó - különböző nagy áruházak, de állami átvállalt feladatnál is különböző fegyverraktárak őrzéséről -, abszurdnak tartjuk azt a helyzetet, hogy az egyik oldalról fegyveressel áll szemben általában a védő, de neki csak személyi védelemre használható kutyája, gázspray-je, esetleg gumibotja van.

A fegyveres biztonsági őrség tekintetében szeretném azt elmondani, hogy ez az 54. § a törvény igazi lelke, igazi része. A többi, hogy szűnjön meg különböző esetekben a fegyver viselésének általános lehetősége képviselőknél és egyéb személyeknél, polgármestereknél, elfedi ezt a dolgot. Ugyanis úgy látjuk, hogy ezzel a fegyveres biztonsági őrséget a jövőben kiválthatják egyrészt olyan szervezetekkel, ahol nemcsak a saját csapatuk alkotja a több mint 50 százalékát a fegyveres biztonsági őrségnek, másrészt teljesen magáncégekkel is. Itt azt a garanciát nem látjuk, hogy esetleg egy-egy, bizonyos védelemben részesülő körnek - például vízműnek - egy-egy cég általi lenyúlásáról lehet szó. Bennem elég komolyan vetődtek fel - nem tagadom - azok a dolgok, amikor a Defend Kft. a Magyar Fejlesztési Bank által mintegy 60 százalékos tőkeemelésben részesült. Ez egyéb gondolkodást is megindított bennem, de nem hiszem, hogy ennek a mai általános vitának lenne ez a tárgya.

További gondom a törvénytervezettel a külföldiek esetében van. Alapvetően nem vizsgálja, hogy milyen alapon hozza be a fegyverét, nem ad garanciákat arra, hogy milyen módon viselheti a külföldi személy és esetleg az általa védett személy azt a fegyvert, amelyet egyébként jogosan visel.

Lazulásnak érezzük - mint már jeleztem az általános vita szakaszában - azt a dolgot, ami a sportlövőfegyverekkel kapcsolatban van. Úgy ítéljük meg, hogy e törvénytervezet zöld utat biztosít a saját tulajdonú sportlőfegyver-tartás számára, és ez a vélemény nem egy sportlövőtől, hanem azokból a körökből, amelyek a fegyverek belső ellenőrzésével foglalkoznak.

Összefoglalva azt szeretném jelezni, hogy a törvény alapvető céljai és megfogalmazásai nem precízek, ezért jelenleg már több mint harminc módosító indítványt készítettünk el, amely talán használhatóvá tudja tenni ezt a törvénytervezetet. A problémánk vele az, hogy az illegális fegyverek birtoklása ellen az égvilágon semmit nem próbál tenni, hiszen igazából ezek azok, amelyek a társadalomra veszélyesek. Gondot látok abban, hogy ez szinte lefegyverzi a legális fegyvertartókat, és teret nyit arra, hogy még több lehetősége legyen a fegyverrel bűncselekményt elkövetőknek. Olvastam, hogy Angliában - miután ott a legszigorúbb a szabályozás - a hasonló tartalmú törvény bevezetése után 38 százalékkal növekedett a fegyverrel elkövetett bűncselekmények száma. Nagyon fontosnak tartanánk azt, hogy még erősebb legyen a bírói gyakorlat a fegyvertartások szabálytalanságaival szemben, még súlyosabb legyen a bírói gyakorlat a fegyverrel bűncselekményeket elkövetővel szemben annak érdekében, hogy valóságos mértékben csökkenjen a fegyverrel elkövetett bűncselekmények száma.

Befejezésül azt szeretném jelezni, hogy bízom benne, a jövő hét után a bizottsági szakaszban, amikor a módosító indítványokat tárgyaljuk, sikerül közösen elérnünk azt, hogy a törvény ne egy olyan törvény legyen, amire azt mondjuk, hogy ez a fegyvermentes társadalom, a civil szervezetek és a fegyverrel rendelkezők és fegyvereladók lobbitörvénye, hanem egy olyan törvény, amely a magyar társadalom nagy többsége számára elfogadható, és valójában csökkenti a fegyverrel elkövetett bűncselekmények és balesetek számát.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiból.)

 

 

(11.20)

 

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Kétperces időkeretben megadom a szót Hadházy Sándor képviselő úrnak, a Fidesz képviselőcsoportjából. Képviselő úr!

 

HADHÁZY SÁNDOR (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! Pozsgai Balázs képviselő úr hozzászólásával kapcsolatban szeretném elmondani: hiányolja és kifogásolja a törvényjavaslatban azt, hogy nem foglalkozik az illegális fegyvertartás kérdésével. Szeretném emlékeztetni képviselő urat, hogy nem olyan régen módosította a parlament a Btk. idevonatkozó részét, amely jelentős szigorításokat tartalmazott. Ennek a törvénynek nem feladata, hogy ezzel a kérdéssel foglalkozzon.

Ennek a törvénynek - véleményem szerint - az a feladata, hogy a legális fegyver- és lőszertartás kérdéseit szabályozza. Bár Pozsgai Balázs képviselő úr szavaiból kitűnik az, hogy támogatja elviekben a fegyvertartás szigorítását és az alanyi jog megszüntetését, azonban ezzel kapcsolatban mégis kétségeiről adott számot. Szeretném emlékeztetni a tisztelt Házat Tóth képviselő úr felszólalására, amikor ismertette azokat az konkrét eseteket, amikor életek kerültek veszélybe, és testi épségek kerültek veszélybe legális fegyvertartás következtében. Én azon az állásponton vagyok, hogy egy élet elvesztése is sok, és nem megengedhető, és mindent el kell követni annak érdekében, hogy ez a kockázat minél kisebb legyen.

A másik kérdés az, hogy tulajdonképpen a legális fegyvertartók valóban a fegyverükkel képesek-e megvédeni magukat. Nekem az a gyanúm és véleményem, hogy inkább nagyobb veszélybe kerülnek a fegyvertartással és esetleges használatával, mintha ezt elkerülnék.

Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces időkeretben megadom a szót Kis Zoltán képviselő úrnak, a Szabad Demokraták Szövetsége képviselőcsoportjából. Képviselő úr!

 

DR. KIS ZOLTÁN (SZDSZ): Köszönöm szépen, elnök asszony. Hadházy képviselő úr kétpercesére némi megjegyzés. Az ember a veszélyes. Az ember! Tehát nem az autó veszélyes, nem a kutya veszélyes, hanem aki ezt tartja. Nem a fegyver a veszélyes, hanem az az ember, akinek úgy adunk fegyvert a kezébe, hogy alkalmatlan rá. Tehát az alanyi jogon kiosztott fegyverekkel ez a probléma! És legyen az akár parlamenti képviselő, vagy rendőrtiszt, vagy tűzoltó, fene bánja! Nem szabad kijelölni senkit úgy, hogy törvény adta joga legyen fegyvert viselnie.

Fegyvert az viseljen, aki igazolni tudja, hogy bármiféle tevékenysége miatt ő közvetlen veszélyben van, és ami ennél sokkal fontosabb, alkalmas a fegyvertartásra, mind pszichésen, mind egészségügyileg, orvosilag, mind pedig szakképzettségét tekintve, és a fegyver tárolásáról megfelelően tud gondoskodni. Ez a törvény viszont ebbe az irányba nem szigorít. Nem szigorítja az emberi szűrést, hogy kinek ad a kezébe fegyvert. Nem szigorítja a fegyverhez jutás feltételeit, sőt gáz- és riasztófegyverek esetében még könnyít is rajta.

Tehát itt a szemlélettel van probléma. Egyet beszélünk mi valamennyien, de ez a törvény igazából nem ezt célozza, amiről mi szólunk, hanem eleget akar tenni egy olyan politikai közvéleménynek, amely azt mondja, hogy miért van a képviselőknek - jogos egyébként ez a felvetés -, meg miért van a polgármestereknek lehetősége. Akkor vegyük el tőlük! De nem adja meg azt a garanciát, hogy azok számára, akik tényleg alkalmasak, csak ezen az alapon kaphassák meg, és semmilyen más lehetőséggel. A jelenleg hatályos jogszabályok alapján is bizony van, aki alkalmatlan a fegyvertartásra, mégis van fegyvere, mert valamiféle jogcímen hozzájutott.

Köszönöm szépen, elnök asszony.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Ugyancsak két percben megadom a szót Pozsgai Balázs képviselő úrnak, a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportjából.

 

POZSGAI BALÁZS (MSZP): Köszönöm, elnök asszony. Egyetértek Hadházy képviselő úrral abban, hogy valóban, minden élet döntően fontos. De az élet megóvása is döntően fontos. Ehhez kapcsolódik az a gondolatom, miután a törvény lehetővé teszi azt, hogy a gáz- és riasztófegyverek tekintetében nem bejelentés-, hanem engedélykötelessé teszi ezeket a fegyvereket (Dr. Kis Zoltán: Fordítva!) - igen, fordítva -, hogy egy koncepciót váltsunk; mégpedig azt, hogy a gáz- és riasztófegyverek arra a célra szolgálnak, hogy önmagunkat védjük.

Nekem van egy ilyen beterjesztett módosító indítványom, amely megszínezné a gáz- és riasztófegyvereket és élénk színű festékkel. Ezzel az önvédelmi célt meg tudjuk tartani, viszont azt a célját elveszti a fegyver, hogy ha ezzel bűncselekményt akarnak elkövetni, látható, hogy ezzel nem lehet életet kioltani. Kérem, fontolják meg ezt a dolgot!

És még egy dolog, és nem a fegyverlobbi mellett vagyok, amikor ezt mondom; nagyon sok ember az elmúlt időszakban interneten, e-mailen keresztül keresett ezekkel az ügyekkel kapcsolatban: önmaga biztonsága, vagyona érdekében kíván fegyvert tartani, és nem kíván utcára kivinni fegyvert. Ugye, azt is elképzelhetőnek tartja, hogy egy olyan kategóriát vezessünk be, amely a lakásban tartott fegyver fogalmával azonos lehet. Ezt nehéz lesz körbeírni, de elvileg csak adott lakáson belüli viselésre szolgál, azon kívül csak engedéllyel, kvázi útvonalengedéllyel lehetne elszállítani, valamilyen rendőrség által igazolt útra.

Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Hozzászólásra következik Font Sándor képviselő úr, a Magyar Demokrata Fórum képviselőcsoportjából; őt követi majd Mécs Imre képviselő úr, a Szabad Demokraták Szövetsége képviselőcsoportjából.

Öné a szó, képviselő úr.

 

FONT SÁNDOR (MDF): Köszönöm szépen a szót, elnök asszony. Tisztelt Parlament! Államtitkár Úr! Az eddigi felszólalásokból is és a három héttel ezelőtti vitából is látható, hogy a benyújtott törvénytervezetnek igen sok értékelendő része van, amelyre régóta várt mind a közvélekedés, közhangulat, mind azok a személyek és szervezetek, akikről szól ez a törvénytervezet. De ugyanilyen mennyiségben lehet véleményt, kritikai véleményt hallani mindazokról a személyekről és közhangulati elemekben is bővelkedő megszólalásokból, hogy vannak olyan pontjai a tervezetnek, amelyek átgondolást vagy némi módosítást igényelnének.

 

 

(Az elnöki széket dr. Áder János, az Országgyűlés elnöke foglalja el.)

 

 

Én megpróbáltam ebben a kérdéskörben azokkal a személyekkel - és itt értem ez alatt nemcsak, mondjuk, a vagyonőrök szakmai kamaráját, hanem akik a gyakorlatban fegyverekkel foglalkoznak, legyen az rendőrségi oldal, de legyen az akár egy sportegyesület - érdemben vitatkozni erről a témakörről. És mint mondtam, az ő részükről ugyanígy egyértelmű pozitív és nagyon előremutató elemeket látnak, de ugyanígy érezhető némely tekintetben az aggodalom.

Ami nagyon pozitív szándéka, hogy próbáljuk meg a törvénnyel csökkenteni a fegyverrel elkövetett bűncselekmények, balesetek számát. Azt hiszem, ennek a célnak senki nem mond ellent, ha ezt így megfogalmazzuk. Ugyanígy roppant pozitív egyes elemeiben a szabályozás, hogy ki is kaphat fegyvert. Például most már elég egyértelmű, hogy a bűnügyi nyilvántartás idejéig nem kaphat fegyvert az, aki ebbe a körbe valamiért valamikor bekerült. Eddig ez nem volt így, és ez komoly anomáliákat hozott az engedélyezési eljárás során.

Még sorolhatnék számos példát. Az maga, hogy törvényerővel próbáljuk meg ezeket utánszabályozni ezt a kényes kérdést, és egyértelmű definíciókkal fogalmazza meg a törvény az elején azokat a szakmai kérdéseket, amelyekben eddig nézeteltérések voltak... - bár rögtön megjegyzem, hogy a lőfegyver definíciójánál a szakemberek újra javasolnák bevezetni, hogy mi is a lőfegyver - ami a 7,5 joule-t meghaladó mozgatási energiával távolítja el a lövedéket - hogy definiált értéket is írjunk a lőfegyver fogalma mellé.

A törvénytervezetben, mint említettem, elgondolkodtató javaslatok is vannak, amelyek nem biztos, hogy önmagukban így kimondottan rosszak lennének, hanem nem egyértelműek, és ez teszi olykor aggályossá a majdani működését a törvénytervezetnek.

 

 

(11.30)

 

 

Ilyen kérdéskör például az öröklés esetében a fegyver tárolása és tartása az örökösök esetére. Ugyanis a törvénytervezet egy vélhető örököst lát, de az a kérdés, a rendőrség tudja-e vélelmezni, hogy ki lesz az az örökös, főleg ha egy sportlövő vagy vadász családban egyben a családtagok is sportlövők vagy vadászok, és esetleg családi egyezség lesz majd arról, hogy ki lesz az örökös. Ebben a rendőrségnek kell állást foglalni, hogy kinél írja elő, és kinél hosszabbítja meg és engedélyezi a fegyvertárolási lehetőséget? Jogos a felvetés, hogy ilyen esetre is kell gondolni, csak úgy érezzük, hogy nem egészen egyértelmű ebben az állásfoglalás, vagyis a tervezet.

Tudjuk, hogy a magyar sportlövőkre, vadászokra és mindenkire vonatkozóan nagyon szigorú és egyértelmű szabályozás van, de a külföldiek részéről elég intenzív vadásztatás folyik Magyarországon. Úgy gondolom, hogy az ő esetükben is egyértelműsíteni kellene, hogy például a szállodában és egyéb helyeken hogyan próbálják meg tárolni ezeket a fegyvereket - nyilván nem a párna alatt. Ők mintha néha kimaradnának ebből a gondolati körből. A szándék egyértelmű, hogy szigorú tartással és tárolással legyenek biztosítva, de nem láttam, hogy nevesítve a külföldiekre is vonatkozna a tárolási kötelezettség.

Az előttem felszólaló Pozsgai Balázs ugyanazt a témakört érintette. Valóban nemcsak a Magyar Sportlövő Szövetség van, hanem például említette a szituációs lövészeket is, és most - különös hobbi és új stílus - az elöltöltős fegyverek reneszánszát éljük, kialakítottak egy országos szövetséget. Ebben nehéz állást foglalni, hogy kellene-e egy csúcs, országos szövetség, amely összefogja az egyes tagszövetségeket, és annak a csúcsszövetségnek kellene majd ezt az állásfoglalást megadni az engedélyezésnél, de egyelőre nem így van. Tehát vannak lövészszervezetek, amelyeknek országos szervezeti rendje van.

A fegyverviselés ténye, hogy mások ne észleljék a fegyverviselést - ez egy jogos észrevétel -, tehát agresszióra, provokációra ne adjanak alkalmat. Eddig a rejtve viselés fogalma szerepelt. Az észlelhetőséget előírni, ez a szakemberek szerint már egy kényes kérdés, mert akármilyen kicsi a fegyver és akármilyen trükkös elrejtések vannak, van egy bizonyos testtartása annak a személynek, aki szolgálati viszonyban vagy bármiben rendszeresen használ fegyvert, és a rejtve viselés során, aki hozzáértő, pontosan tudja, észreveszi, hogy van-e valakinél fegyver. Tehát roppant nehéz észlelhetetlenül hordani egy fegyvert mindazoknak, akik erre jogosultak. Hogy ki jogosult, ki nem, azt nem vitatom, de aki egyáltalán jogosult, az észlelhetetlenül viselje a fegyvert, ez elég nagy bravúr. Tudjuk, hogy néhány parabellum tárral együtt egész komoly súly, azt észlelhetetlenül viselni nem tudom, hogy lehet - magunk között szólva, nehéz ügy.

Ugyanígy a viselhetőséggel kapcsolatosan: a törvény 33. § (4) bekezdésében engedélyezné a nyílt viselést bizonyos okoknál, és ehhez a nyílt viseléshez nem társítja - véleményem szerint helytelenül -, hogy formaruhát is kelljen előírni. Tehát akik nyílt viseléssel hordhatnak fegyvert, azok csak formaruhában tehessék ezt meg, akkor egyértelmű, hogy mi az, ami miatt ő nyíltan is viselheti a fegyvert. Jelenleg azt mondja a törvényjavaslat, hogy "Rejtve viselés, szállítás szabályai nem vonatkoznak azokra, akiknek feladatai ellátásához a nyílt viselés, szállítás indokolt a feladat ellátásának idejére." Én itt még a formaruhát is megkövetelném, mert ez megint provokációra, agresszióra adhat okot a környezet részéről.

Amint említettem, a törvényi szigorítás részével általános, elméleti szinten magam is egyetértek, és ebben a kategóriában nem értem azt, hogy a gáz-, riasztófegyvereknél miért akarjuk alanyi jogon engedélyezni a hozzájutást, hiszen tudjuk, hogy fegyvernek vélt tárggyal és nem lőfegyverrel, de gáz- és riasztófegyverrel történtek már komoly rablások, ráadásul ez mindig azokkal történik meg, akiknek amúgy sincs engedélyük. Tehát itt már elválik, hogy kire is hat majd ez a törvény igazából. De akik még engedélyesek, kvázi bejelentési kötelezettség után viselnek majd gáz- és riasztófegyvert, ezek olyan élethű fegyverek, hogy senki sem meri azt mondani egy rablás esetén, hogy ez egy játékszer, uram, ezzel itt lövöldözhet, úgyse adom a pénzt, vagy nem adom oda az autómat egy piros lámpánál, amikor majd kiszállítanak - ez sajnos a nagy értékű autólopás új technikája.

Elfogadhatónak tartom az eddigi gyakorlatot, a szigorítotti részét, a nyilvántartási és a vizsgához való kötöttséget, és természetesen, ami az életkort és a cselekvőképességet illeti, azt már nem is akarom említeni, ez továbbra is evidens része lenne a gáz- és riasztófegyver tartásának.

Egy régi téma, hogy amikor a rendőrség engedélyezi lőfegyver tartását, ennek egyik feltétele a biztonsági zárral ellátott tárolószekrény kialakítása. Amikor megérkezik a rendőr, tudja, hogy a rendeletben nincs benne annak a rögzítése, de mindig javasolja, hogy ha van lehetőség, rögzítsék is le valamilyen pánttal vagy valahogy ezt a szekrényt. Különösen érdekes ez, amikor nem vadászpuskáról beszélünk, mert egy vadászpuskaszekrényt észrevétlenül elvinni egy lakásból eléggé körülményes, hacsak nem eldugott helyről van szó, de ott meg ne tartsanak fegyvert, tehát nem nagyon lehetséges egy nagy puskaszekrénnyel elmenekülni. Egy páncélkazettával, amelyben egy maroklőfegyver van, ott megfogja a páncélkazettát és elviszi lőfegyverestül, majd otthon aztán szétdarabolja, vagy az erre megfelelő eszközöket beveti.

A lőterek működtetése kapcsán, mivel az előzőekben egyeztettem az államtitkár úrral, tudom, hogy ebben egy újragondolás van a beterjesztetthez képest is, hiszen az eredeti beterjesztés szerint csak gazdasági társaságok működtethetnének lőteret. Hála istennek, a lövészet mint sport reneszánszát éli Magyarországon, és nagyon sok lőegylet, egyesület működtet, üzemeltet, lőteret. Ebben módosító indítvánnyal, és ha jól értettem, egyetértő módosító indítvánnyal ez korrigálva lesz, tehát hogy az egyesületek továbbra is ezt a jogosultságot megkapják, hogy üzemeltethessenek lőteret.

Egy új szemlélete a törvénytervezetnek, hogy akik munkahelyükhöz kötötten lőfegyvert tartanak, szolgálati fegyverüket önvédelmi fegyverként hazavihetik, és otthon is tárolhatják. Itt nem láttam egyértelműnek a szabályozást. Rendben van, ez egy érdekes felvetés, miért ne lehetne így, azonban mi lesz, ha ezt a hazavitt önvédelmi fegyverét használja is, mondjuk, egy rendőr vagy egy VPOP-s úriember. Ebben az esetben ennek mi lesz a jogcíme? Ekkor szolgálatba helyezi magát és úgy használja, vagy magánszemélyként önvédelemre használja? Ha ebből per lesz, nagyon nehéz lesz megmagyarázni, hogy mi a jogcíme a használatnak. Ha nem is itt a törvényben, de a rendeleti részben ezt külön ajánlanám, hogy ezt rendezni kellene, hogy a hivatásos személyek önvédelmi fegyverének használata otthon, tehát nem szolgálati állományban minek minősül majd.

Egyébként a lőfegyvertartással kapcsolatosan nagyon érdekes, szinte megyéről megyére változik, és rendszerint a megyei rendőrkapitány hozzáállásától függ, hogy kiknek ad ki maroklőfegyvert. Így például Bács-Kiskun megyében igen szigorú az eljárás, ott Gergényi dandártábornok úr csak a legindokoltabb esetben adja ezt ki, és minimális számú, 24 önvédelmi fegyverre és 28 sportfegyverre van engedély. Megnézve ezt más megyékben: Budapest és Pest megye a fellegvára az önvédelmi és maroklőfegyvereknek. Nem tudom, hogy ez attitűd hogyan alakult ki, de ebből arra következtetni, hogy vonjuk vissza mindenkitől, akinek talán nem annyira célszerű, hogy használja is, valószínű, hogy téves következtetés.

Nagy vita övezi a személy- és vagyonőrök lefegyverzését. Csak azt vetem itt fel, hogy a személy- és vagyonőrök azok a személyek, akik az őrzött tárgy és a támadó személy között elfoglalják a helyet.

(11.40)

 

Elég nehéz helyzetben lesznek némely esetben - gyanítom -, ha majd a szolgálati fegyverük nélkül kell ezt az őrzés-védést megtenni. Vitassuk meg ezt a témát! De egyelőre úgy érzem, hogy nagyon érdekes, hogy az erdő őrzésével megbízott erdészeti szakszemélyzetnek lehet, aki ugyanúgy vagyont véd a '96. évi LIV. törvény és az FM-rendelet alapján, de a személyi vagyonvédelemmel foglalkozó vagyonőröknek - akiknek a '98. évi IV. törvény rendezi ezt a kérdést - most vélhetően megszűnik ez a jogosultságuk, holott az egész tevékenységet a rendőrség által kiadott igazolvány birtokában végezhetik, amely igazolvány megszerzéséhez nagyon szigorú előéletnek kell lennie.

Ugyanígy egy másik szakterület a természetvédelmi őrök területe. Kérem szépen, a természetvédelmi őrök olyan személyek, akik számtalanszor ki vannak téve atrocitásoknak. Nos, számukra az önvédelmi célú fegyverhasználatot nem teszi lehetővé a törvény. Ugyanakkor a hatósági ügyekben eljáró köztisztviselőknek ezt megengedi. Pedig a természetvédelmi őr kényszerítő intézkedést is alkalmazhat. Tehát nagyon széles jogkörrel van ellátva, sokkal nagyobbal, mint, mondjuk, egy hivatásos vadász vagy egy erdészeti szakszemély, és mégsem kaphat maroklőfegyvert. Ezt újragondolásra javaslom.

Ugyanígy a természetvédelmi hatósági személynél pedig egyáltalán nem engedélyez a törvénytervezet lőfegyvertartást és -használatot. Márpedig a természetvédelmi hatósági személy egyben szabálysértési hatósági jogkörben is eljár. Ugyanakkor az erdészeti, a vadászati és a természetvédelmi hatóságoknál természetesnek gondoljuk, hogy lőfegyvert tart, de amikor egy nemzeti park megbízott vezetője eljár majd bizonyos nagyon kényes ügyekben, milliós, milliárdos sérelmet elkövetett ügyekben, hát bizony elgondolkodtató, hogy azok a sértő és támadó személyek, akik ezeket a nagy értékű bűncselekményeket elkövetik (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi a felszólalási idő leteltét.), milyen magatartásban állnak majd hozzá a nemzeti park eljáró hatósági személyéhez.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)

 

ELNÖK: Megadom a szót Mécs Imre képviselő úrnak, Szabad Demokraták Szövetsége.

 

MÉCS IMRE (SZDSZ): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Elöljáróban azt szeretném mondani, hogy én magam nem szeretem a fegyvereket, a gyermekeimnek nem engedtem soha, hogy fegyvert ajándékozzanak, játékfegyvert, és én sem vettem nekik. Ennek ellenére ők legóból eszkábáltak, fakanálból meg egyébből - de ez egy másik kérdés. Utoljára 1956-57-ben volt fegyverem, és nem is kívánok fegyvert használni, remélem, nem is lesz rá szükség.

Ebből az alapállásból kiindulva és ennek ellenére bizonyos kételyeim támadtak, hogy miért volt szükség ennek a törvényjavaslatnak a beterjesztésére. Nem véletlen, hogy a honvédelmi bizottság nem tartotta általános vitára alkalmasnak a törvényjavaslatot. Több problémánk volt, többek között maga a kiindulási alap. Ezért kértem a Belügyminisztériumot az önkormányzati bizottság ülésén, a Belügyminisztérium tisztelt képviselőjét, hogy a minisztérium adjon egy pontos kimutatást arról, hogy valójában mennyi az engedéllyel kint tartott lőfegyverek száma, azoknak a kategóriánkénti megosztását és annak a kimutatását, hogy egy-egy kategóriában milyen és hány fegyverrel követtek el bűncselekményeket.

Tiszteletre méltó, hogy a minisztérium március 10-én elküldött nekem egy statisztikai kimutatást. Azonban ezzel nemigen lettünk okosabbak. De örvendetes, hogy a minisztérium végre skalár adatokat közölt, és azokból kell mindig kiindulnunk. A természetes személyeknél sportvadászatra 114 852 darab, önvédelemre 50 927 darab, sportlövészetre 7953 darab fegyver szerepel a nyilvántartásokban. Nem tudták megmondani, hogy az önvédelemre tartott fegyverekből mennyi a lőfegyver és mennyi az egyéb gáz- és egyéb önvédelmi szerkezet, hanem csak becsüli a Belügyminisztérium, hogy 50 százaléka lőfegyver, 50 százaléka gáz- és egyéb riasztófegyver. Vagyis körülbelül 25 ezer önvédelmi maroklőfegyver van kézben.

Utána felsorolja a kimutatás, hogy ezekből hány van kint és kinél. A legtöbb ebből 20 063, amely fegyveres szerveknél, a Magyar Honvédség, a rendőrség, a pénzügyőrség, a bv - és így tovább - hivatásos állományú tagjainál van; ezeknél 20 063 van. Tehát a becslés alapján maximum körülbelül 4800 lehet kint - de ez is egy becslés, nem pontos szám - másoknál. Országgyűlési képviselőknél 68 darab van, polgármestereknél 308; 6 miniszternél van, 16 államtitkárnál, 3 helyettes államtitkárnál és 40 minisztériumi főosztályvezetőnél van. Ezek bagatell számok; bagatell számok ahhoz képest, hogy a bűnelkövető uraknak és némi hölgyeknek a kezében mennyi illegális lőfegyver van, amiről semmiféle kimutatást nem tud adni a minisztérium.

Kértem azt is, hogy a bűncselekményeknél használt lőfegyverekkel kapcsolatban adjanak kimutatást. Ebből lehet kiindulni, és ebből lehetne érvelni a törvény megszületése mellett, ha ki lehetne mutatni, hogy döntő többségében engedéllyel tartott lőfegyverekkel követték el a bűncselekményeket. Elsősorban egy globális számsorozat, hogy 1997-ben 451 bűncselekmény elkövetésének eszköze volt lőfegyver vagy lőszer, '98-ban 436, '99-ben 382, vagyis összességében ez egy örvendetes csökkenő számot mutatott, amely szintén nem indokolja önmagában, hogy ezt a törvényt kell elővenni.

A kimutatások szerint a legtöbb lőfegyvert rablásoknál használták: 1997-ben 166 rablásnál, '98-ban 186 rablásnál, '99-ben 150 rablásnál. Az emberölés jóval kisebb: 69, 44 és 51 a három évben. A súlyos testi sértés ennél is kevesebb: 37, 45, 48. Nincs viszont feltüntetve az, hogy halált okozó súlyos testi sértés történt-e, vagy pedig az emberölésbe olvasztották be, ami büntetőjogilag nem lenne helyes. A garázdaság ennél is kevesebb, és a rongálás meglepően magas, valaki lövöldözés közben rongál (Dr. Kis Zoltán: Herman Ottó!) - igen, Herman Ottó, így van -: 104, 92 és 84.

A minisztérium közli, hogy a statisztikai adatokból nem állapítható meg az, hogy a jelzett bűncselekmények közül melyeket követik el illegálisan birtokolt és melyeket engedéllyel tartott lőfegyverrel. Úgy gondolom, hogy ez nagyon nagy hiba. Nagyon nagy hiba, hogy a minisztérium nem készíttetett egy ilyen kimutatást, hiszen ha egy büntetőeljárásban megállapítják, hogy fegyverrel történt a bűncselekmény, vagy annak közreható eszköze volt, akkor ha engedély nélküli, nyilvánvaló, egy külön pontja a Btk.-nak, ami ott szerepel. Tehát egyszerű statisztikai kigyűjtés kérdése lett volna a minisztérium részéről, hogy ezt az alapadatot megszerezze.

Tehát én úgy gondoltam műszakiként, hogy mielőtt a Belügyminisztérium nekilátott volna a törvényjavaslat előkészítésének, utánanézett a saját adatai alapján, hogy valójában milyenek is az arányok. Nem tudjuk! Én csak vélelmezem, ahogy a minisztérium is vélelmez, hogy a rablásokat általában, döntő többségében illegális fegyverekkel követték el, ugyanígy vélelmezhetünk más dolgot is. De nem tudjuk azt sem, hogy a különböző visszaélések mely fegyverkategóriákkal történtek. Az újságokban olvassuk, hogy vadászok egymást lelövik véletlenül vagy orvvadászat kapcsán - nem lehet tudni, hogy most legális fegyverrel lőtték le, melyik kategóriába tartozik.

 

 

(11.50)

 

 

Tudunk arról is, hogy fegyveres szolgálat közben történik, meg egyéb alkalommal.

Tehát nem tudtuk meg azt, hogy valójában az önvédelem céljára a magánszemélyeknél tartott fegyverek közül hánnyal éltek vissza, és hánnyal kapcsolatban kellett büntetőeljárást indítani. Ez nem derül ki! Úgy érzem, hogy tulajdonképpen megalapozatlan volt e törvény előkészítése, hiszen ha a valós veszélyeket nézzük, akkor az erőfeszítéseket arra kellett volna koncentrálni, hogy az illegálisan kint lévő fegyvereket beszedjék, hogy megakadályozzák az illegális fegyverek kereskedelmét. Tessék csak elmenni az úgynevezett KGST-piacokra, a kínai piacokra, máshova, kézen-közön 20 ezer és 50 ezer forint között lehet maroklőfegyvert kapni, de még Kalasnyikov géppisztolyt is lehet kapni. Ehhez kellenének az igazi erőfeszítések, és ez lenne a lényeges.

Sajnos, megfordult a filozófia és a logika. Aki jár lakótelepeken - én elég sokat járok -, azt tapasztalhatja, hogy be vannak rácsozva a lakótelepi folyosók, a lépcsőházak. Az emberek bezárják magukat börtönszerűen, hevederzárakat szerelnek fel, öt-hat zárat szerelnek fel sokszor egy ajtóra. Tehát ez azt jelenti, hogy több millió ember bezárja magát, és adott esetben kritikus helyzetben életveszélynek teszi ki magát, hiszen a tűzoltók jelentették, hogy milyen nehézséget okoz nekik ezeknek az önkéntes börtönajtóknak és börtönrácsoknak a kinyitása vagy eltávolítása tűz esetén, többen meghaltak emiatt. Erre is van bizonyára a Belügyminisztériumnak kimutatása, hogy hányan haltak meg tűz következtében azért, mert bezárták magukat rácsokkal, és nem tudták ezeket a rácsokat időben és gyorsan eltávolítani.

Tehát több millió tisztességes ember bezárja magát ahelyett, hogy statisztikailag tíz- vagy húszezer gazembert becsuknánk a helyükre, a börtönbe. És ezért látszatintézkedésnél sokkal könnyebb azoknak bevonni a fegyvertartási engedélyét, akik amúgy is tisztességes polgárok, bejelentik, regisztrálva vannak. Ez egy könnyű intézkedés, ez egy bürokrata intézkedés. Ez jól áll a belügynek! De összeszedni az illegális fegyvereket, az illegális fegyverkereskedőket börtönbe juttatni, és meggyorsítani a bűnelkövetők begyűjtését, gyorsított büntetőeljárással a börtönbe juttatását, ez nehéz feladat; bár ez igazi rendőri feladat lenne, igazi belügyi feladat lenne.

Szóval, én úgy érzem, hogy nem igazán megalapozott e törvénynek a mostani előhozatala. Egyetértünk azzal, hogy szigorítsák meg a fegyvertartás körülményeit, az ellenőrzést, azt, hogy járnak-e lövészetre, hogy megfelelő körülmények között tartják-e, akár orvosi vizsgálatot is; azt is, ahogy Kis Zoltán doktor elmondta, hogy ne bizonyos funkciókhoz járjon, hogy az a bíró, akinek a főnöke javasolja, és így tovább, kapjon lőfegyvert, hanem a valóban veszélyeztetett helyzetekben kapjanak lőfegyvert. De azzal nem értünk egyet, hogy egy ilyen sommás intézkedéssorozattal, ami e törvényjavaslatban van, és nincs megalapozva, ezt megtegyék. Szóval, ezt ebben a formában nem tartjuk alkalmasnak, és igen nagy számú módosító indítvánnyal lehet ezt csak létrehozni.

Most rátérnék még egy területre, amely a honvédelmi bizottság tagjának és a honvédelem iránt elkötelezett személynek nagyon fontos. A haderőreformnak sarkalatos alapelve, hogy ami szolgáltatást lehet, és a polgári szférában megoldható, a polgári szférába kell kivinni. Kiderült, hogy a laktanyák őrzése, a fegyverraktárak őrzése, az objektumok védelme egy ilyen terület, mert mérvadó katonatisztek és parancsnokok véleménye szerint megbízhatóbban és megnyugtatóbban lehet hivatásos vagyonőrökkel és polgárőr szervezetekkel megoldani a laktanyák őrzését, amit eddig kiskatonák végeztek el, sorkötelezettek, akik pár hónapi kiképzés után komoly lőfegyverekkel látták el ezt a felügyeletet - gépkarabéllyal, géppisztollyal.

Ugyanakkor a törvényjavaslat az őrző-védő szervezeteknek nem ad lehetőséget, hogy e feladatok ellátására fegyverrel rendelkezzenek. Most hogy lesz? A lőszerraktárat gázpisztollyal fogják majd védeni a vagyonőrök, míg a bűnözőknek mindenféle fegyverük van? Láttuk, hogy megtámadtak katonákat, laktanyákat azért, hogy fegyvert szerezzenek. Tehát egyszerűen képtelenség! Jó lett volna, ha a minisztérium tájékozódik, és a Honvédelmi Minisztérium illetékeseivel e kérdést is megbeszéli. Itt elhangzott már, hogy nem honvédelmi területen, egyszerűen az objektumőrzés, a vagyonőrzés területén a civil vállalkozásoknak igen nagy szerepük van. Azt kellett volna inkább előtérbe helyezni, hogy e szervezeteket komolyabban ellenőrzik, megállapítani, hogy milyen feltételek mellett kaphatnak engedélyt, és a későbbiek folyamán pedig ezek betartását engedélyezni kellett volna. Ebben a formában ez a része sem fogadható el. A sajtóban is megjelent nagyon sok észrevétel ezzel kapcsolatban.

Kérem a minisztériumot, vegye ezt figyelembe, és még egyszer kérem az államtitkár úron keresztül ismét a minisztériumot, hogy kapjunk végre egy olyan kimutatást, amely pontosan rögzíti azt, hogy mely fegyverkategóriákban hány bűncselekményt követtek el engedélyezettel, és az előforduló bűncselekmények közül kategóriánként hány volt az, amely engedély nélküli fegyverekkel történt. Ez egy nagyon fontos sarokadathalmaz lesz, ami feltétlenül szükséges ahhoz, hogy el lehessen bírálni ezt a törvényjavaslatot. Köszönöm szépen a türelmüket. (Taps az SZDSZ soraiban.)

 

ELNÖK: Megadom a szót Korózs Lajos képviselő úrnak, Magyar Szocialista Párt.

 

KORÓZS LAJOS (MSZP): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Parlament! Részben Mécs képviselőtársam, illetve Pozsgai Balázs képviselőtársam is utalt arra a témakörre, amellyel én magam is szeretnék itt a tisztelt Ház előtt foglalkozni, és ez a vagyonőrök helyzete. Nem szeretnék plagizálni és megismételni azt, amit elmondott Mécs képviselőtársam, de bizony ez úgy van, már ami a vagyonőrök esetét illeti.

Még egy, ha úgy tetszik, analóg helyzetet szeretnék elmondani azon túlmenően, hogy a fegyverraktárak, lőszerraktárak őrzésével milyen problémák vetődhetnek föl. Az én választókörzetemben van egy olyan objektum, ahol egy táskányi anyag eltulajdonításával is százmillió forintos haszonra lehet szert tenni a feketepiacon, következésképpen olyan anyagot őriznek, ami egyébként nem robbanóanyag. Gondoljanak bele - és a mezőgazdasághoz értő emberek ezt nagyon jól tudják -, hogy vannak olyan méregkoncentrátumok, növényvédőszer-koncentrátumok, amelyek egy vödörnyi eltulajdonításával sok száz hektoliter oldatot lehet előállítani, és nagyon komoly haszonra lehet szert tenni. Képzeljék el azt az objektumot, amelyet csúzlival őriznek vagy éppen gumibottal, és egy ilyen haszonra lehet szert tenni.

Tehát ahogy említettem volt, a vagyonvédelmi szakma problematikájával szeretnék a törvényi szabályozás aspektusából foglalkozni. Jelenleg a gazdaság szinte teljes vertikumában jelen van, és jelentősen hozzájárul a vagyonbiztonsághoz, a közbiztonság jelenlegi szintjéhez. A vagyonőrök szakmai képzés, állami vizsga és szigorú feddhetetlen előélet-vizsgálat után kaphatnak a szakma gyakorlásához elengedhetetlen vagyonőri igazolványt. Én magam is konzultáltam a vagyonőri kamarákkal, illetve akikkel lehetőségem volt, ők elsődleges feladatuknak tekintik a szakmai színvonal emeléséhez elengedhetetlen jogszabályi változások támogatását, véleményezését, segítve ezzel az állami szervek jobbító törekvését.

(12.00)

 

Azonban a készülő fegyvertörvény - amely most előttünk van - beterjesztése kapcsán ellenállást, a kamarai állásfoglalások, vélemények semmibevételét tapasztalták ezek a szakemberek. Igaz, többször meg voltak híva különböző egyeztetésekre, aztán amit végigegyeztettek, mint kiderült, nem az a törvénytervezet került a parlament elé.

Az 1998. évi IV. törvény teljes koncepciójában a vállalkozásra építette a vagyonvédelmet. Így van ez akkor is, ha közben a megjelenő, e területet érintő törvények néhány szűkebb területen speciális megoldásokat is alkalmaztak; utaltak már rá, többek között Font Sándor képviselőtársam, a természetvédelmi őrök, mezőőrök esetében. A jelenlegi törvénytervezet nemcsak a vagyonvédelmi vállalkozásokat taszítja lehetetlen helyzetbe, de az olyan kisvállalkozásokat is, amelyek vagyonbiztosításuk mellett jelenlegi biztosítási szabályok alapján fegyveres őrzésről voltak kénytelenek dönteni.

A törvény megaláz 80 ezer vagyonőrt, akiket jelentős állami bevételek mellett vizsgáztattak le lőfegyver használatának ismeretéből, mert azt feltételezi, hogy az állami vizsgabizonyítvány megszerzését követően, melynek kiállítója mellesleg a Belügyminisztérium volt, képtelenek biztonságos fegyverkezelésre, bár igaz, hogy az elmúlt években sokkal több rendőrségtől kikerült fegyverrel követtek el bűncselekményt, mint a vagyonvédelmi szervezetek által kezelt fegyverrel. Statisztikailag bizonyított, hogy szinte alig kimutatható az engedéllyel tartott fegyverekkel elkövetett bűncselekmények száma, erről is beszélt Mécs képviselőtársam és Font Sándor képviselőtársam is. Ugyanakkor persze tudjuk, hogy a festmények bizonyos minisztériumi objektumokban igen nagy veszélybe kerültek, mert valakik randalíroztak vele. Ennek ellenére a Belügyminisztérium elveszi a képzett vagyonőröktől a fegyvert, és korlátlan mennyiségű gázfegyvert szabadít rá az országra, képzetlen átlagemberek vagy bűnözők kezébe adva.

Nem igaz a törvény indokolásában leírt állítás, miszerint "ezen fegyverekkel jelentős sérülést okozni nem lehet". Több büntetőügy tanúskodik arról, hogy a gázfegyverből leadott lövés halálos eredménnyel is járt, erről pedig Pozsgai Balázs képviselőtársam beszélt.

Alapvetően hibás konstrukció, a vagyonvédelmi szakma számára elfogadhatatlan, hogy a törvénytervezet még csak nem is kísérli meg az engedély nélkül tartott fegyverekkel kapcsolatos fellépés erősítését, ahogy említették már képviselőtársaim, hiszen erre nem is gondoltak - lehet, hogy nem is gondoltak - a törvény előkészítői. Érvként talán annyi hozható fel mentségükre, hogy egy másik törvényben kívánják majd a későbbiek folyamán ezeket szabályozni, illetve kívánnak olyan szigorító intézkedéseket tenni, amelyeknek remélhetőleg az lesz a vége, hogy begyűjtik az illegálisan tartott fegyvereket.

A személy- és vagyonőr feladatának ellátása során a védett személyt, illetve az őrzött vagyont megtámadni szándékozó bűnöző és a védett személy, illetve az őrzött vagyontárgy között áll, a bűnözői támadás meghiúsítását szolgálja, vagyis a támadó szempontjából kiiktatandó akadály, így élete a magyarországi bűnözés bizonyítottan agresszív vonásaira tekintettel reálisan veszélybe kerül.

A személy- és vagyonőr lőfegyvere olyan szolgálati típusjegyeket is magában hordozó önvédelmi fegyver, melynek tartási joga kizárólag a rendőrhatósági kontroll alatt ténykedő vállalkozást illeti meg, visszaélésének joga a veszélyhelyzet fennállásának idejére, azaz a személy- és vagyonőrszolgálat időszakára korlátozott, alkalmazása pedig csak a jogos védelem, illetve a végszükség eseteiben megengedett.

Magam részéről támogatom, hogy a törvény a lőfegyver tartásának, viselésének engedélyezését szigorú, előéleti, egészségügyi, pszichológiai és felkészültségbeli feltételekhez, illetőleg rendszeres gyakorláshoz kösse. Erről beszélt többek között Kis Zoltán képviselőtársam. Az engedélyezési eljárás a szigorodó törvényi feltételek meglétének vizsgálatára korlátozódjék. A rendőrhatóság a lőfegyver tartására, viselésére vonatkozó szabályok betartását teljeskörűen ellenőrizhesse, és a normasértőkkel szemben törvényesen támogatott szigorral lépjen fel. Tehát arról van szó, hogy a törvény ne fossza meg a munkájuk természete miatt veszélyeztetett személy- és vagyonőröket a feladatellátásuk során a lőfegyver viselésének jogától, azaz a személy- és vagyonőr-vállalkozást továbbra is illesse meg az a jog, hogy kézi lőfegyvert tartson, illetőleg a személyes fegyverviselési jogosultsággal rendelkező személy- és vagyonőrnek a feladatellátása idejére a kézi lőfegyvert átengedje. A személy- és vagyonőrt továbbra is illesse meg az a jog, hogy az őt foglalkoztató személy- és vagyonőr-vállalkozástól, a feladat ellátásának idejére korlátozottan kézi lőfegyvert vegyen át és viseljen.

Az alkotmány 54. §-ának (1) bekezdése értelmében a Magyar Köztársaságban minden embernek veleszületett joga van az élethez és az emberi méltósághoz, amelyektől senkit nem lehet önkényesen megfosztani. Az élethez való alkotmányos jog érvényesítése az életveszélynek kitett személy- és vagyonőrök esetében szükségessé teheti a lőfegyver jogos védelmi helyzetben történő alkalmazását. A személy- és vagyonőrök lefegyverzése az állományt kiszolgáltatottá teszi, míg a bűnözőket bátorítja. A lőfegyver viselésének jogától, ezáltal a fegyveres védekezés lehetőségétől megfosztott személy- és vagyonőr esetében tehát, ahogy említettem vagy hivatkoztam rá, sérül az alkotmány 54. §-a.

Az 1990-es rendszerváltást követően az állami joggal vonult ki a magántulajdon, közte a bankok, privatizált nagyvállalatok s a többi védelméből, s bízta azt a tulajdonosokra. Nem tudott azonban hatásos eszközt adni a tulajdonukat megvédeni kész vagy erre kényszerülő polgárok kezébe, pedig a polgárok és a vagyonuk egyre kiszolgáltatottabbak a jognak fittyet hányó bűnözőknek.

A személy- és vagyonőrök lefegyverzése ezt a kiszolgáltatottságot anélkül fokozza, hogy esélyt adna a tulajdon szentségének érvényesítésére az agresszív bűnözői támadásokkal szemben.

Természetesen a képviselőcsoportunk módosító indítványokat nyújtott és nyújt be a törvényhez, ezt természetesen a részletes vitában indokolni is fogjuk, és remélem, hogy sikeredik egy mindenki által elfogadható törvényt alkotni a jelenleg a Ház előtt lévő törvényből.

Köszönöm szépen, elnök úr, a lehetőséget. (Taps.)

 

ELNÖK: Megadom a szót Juhász Gábor képviselő úrnak, Magyar Szocialista Párt.

 

JUHÁSZ GÁBOR (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Államtitkár Úr! Nézzük meg, hogy ez a törvény valójában mivel is foglalkozik! Ha egy mondatban akarnánk körvonalazni, akkor azt mondhatjuk, hogy ez a törvényjavaslat a korábbi jogszabályok szerint jogszerűen és engedéllyel tartott lőfegyverek tartásának korlátozását tűzi ki célul.

Ha megnézzük, hogy eddig milyen törvények és rendeletek szabályozták ezt, akkor elmondhatjuk, hogy egy '91-es kormányrendelet, illetve egy törvény szabályozta, és ezeknél ez a törvényjavaslat a fegyvertartási feltételeknél szűkebb körű feltételeket határoz meg, ezért azt eredményezi, hogy vissza kell vonni azokat a fegyvertartási engedélyeket, amelyeket a kormányrendelet alapján jogszerűen szereztek, ha a korábban kiadott engedély feltételeit ennek a javaslatnak a szabályai nem ismerik. Vagyis ez azt fogja eredményezni, hogy ez a törvény jogszerűtlenné teszi azt, ami eredetileg jogszerű volt.

E gondolatmenet közbülső elemeként fontos leszögezni, hogy a fegyvertartásról szóló kormányrendelet alapján jogszerűen és alkotmányosan lehetett fegyvertartásra jogot szerezni. Kijelenthetjük tehát, hogy a kormányrendelet alapján engedélyezett fegyvertartás az alkotmányos jogszabályoknak megfelelően szerzett joghoz vezetett, amelyet gyakoroltak is azok, akik engedély alapján fegyvert tartottak; vagyis beletartozik abba a körbe, amiről szerzett jogként beszélhetünk, és a szerzett jogok különleges alkotmányos védelemben részesülnek.

Természetesen a szerzett jogok védelme nem eredményezi a megszerzett jogosultság abszolút védelmét, de a későbbi korlátozásához alkotmányosan elfogadható indok szükséges. Az elfogadható indokok végigjárása kapcsán a szükségesség és arányosság alkotmányossági tesztjét kell alkalmazni. Ha megnézzük, hogy a közrendre és a közbiztonságra milyen hatással van, illetve milyen gondolatok kapcsán lehet módosítani, akkor azt mondhatjuk, hogy a közrendet és a közbiztonságot a jogszerű engedélyek alapján tartott fegyverek mai száma nem veszélyezteti.

 

(12.10)

 

Egyrészt azért nem, mert az engedélyes fegyverekkel elkövetett ilyen jellegű cselekmények száma statisztikailag szignifikáns mérték alatt van, (Kontrát Károly távozik az ülésteremből.) másrészt azért nem, mert ha esetileg veszélyforrás lehetne, akkor a már említett kormányrendelet 6. § (1) bekezdésben meghatározott kötelező vagy a (2) bekezdésben meghatározott lehetséges visszavonás alapján kell eljárni. Annak védelme tehát, hogy a közérdek körébe tartozó közrend vagy közbiztonság ne sérüljön, a már meglévő kormányrendelet alkalmazásával maradéktalanul eleget lehet tenni. (Dr. Eörsi Mátyás: Hol a kormány? Kinek beszélsz?)

Éppen ezért a közrend és a közbiztonság fokozott védelmének célját más eszközökkel, nevezetesen a kint lévő engedélyes fegyverek tartásának szigorúbb és gyakoribb ellenőrzésével lehet elérni, ha megmaradunk annál a kormányzati megközelítésnél, hogy ez az a módszer, amivel a közrendet javítani lehet, és nem az, amit képviselőtársaim többször is említettek, hogy az engedély nélküli fegyvereket kellene begyűjteni. Hiszen ez egy alapvető, koncepcionális különbség, hogy az engedély nélkülieket, vagy az engedélyköteleseket akarjuk-e begyűjtani.

Ha megnézzük, hogy az alanyi jogosultságok, illetve a fegyvertartási jog korlátozása tárgyában ez a javaslat mit hoz, akkor azt mondhatjuk, hogy a korábban jogszerű engedély birtokába jutott személyeknél bizonyos esetekben teljes körű a fegyvertartási jog korlátozása. Aránytalan a törvényjavaslatbeli korlátozás azért is, mert elrendelésének nincs releváns indoka. A fegyvertartási korlátozás alá eső személyek ugyanis olyanok, akik jogellenes magatartást nem, vagy csak nagyon ritkán tanúsítanak, a közrendet és a közbiztonságot egyébként sem veszélyeztetik. Ebbe még azt is beletartozónak tartom amit itt képviselőtársaim említettek, hogy bizonyos védett képek ugyan potenciális veszélynek vannak kitéve az utóbbi időben, de azért azt mindenki belátja, hogy ez a közrendre amúgy, súlyos veszélyeztetést nem jelent.

Ha alkotmányosan elfogadható megoldást keresünk ezekre a problémákra, akkor azt mondhatjuk, hogy a törvényjavaslat 24. §-a alá nem tartozó, de a korábbi jogszabályok szerint jogszerű engedély alapján birtokolt fegyverekre csak a tárolás, a használat és az ellenőrzés új szabályai tekintetében kellene, hogy kiterjedjen ez a törvényjavaslat. Így ennek megfelelően a korábbi engedélyesek megtarthatnák az engedélyezett fegyvert, ha egyébként eleget tesznek a törvényjavaslat szigorító előírásainak.

Mindebből következik, hogy a törvényjavaslat személyi hatályát úgy kell megállapítani, hogy abba a kormányrendelet alapján jogszerű engedéllyel rendelkező személyek is beletartozzanak. Ezektől a személyektől csakúgy, mint a javaslat hatálya alá tartozó bármely más személytől, csak akkor vonható meg az engedély, ha a fegyvertartással kapcsolatos kötelezettségeiket megszegik. E kötelezettségek megszegése veszélyezteti ugyanis a közrendet és a közbiztonságot. (Kontrát Károly visszajön az ülésterembe.)

Ha a tulajdonvédelem szempontjából nézzük meg a törvényjavaslatot, akkor szintén alkotmányos problémák vetülhetnek föl, hiszen több európai alkotmány is védi a magántulajdont, és az alkotmányos tulajdonvédelem központi eleme a tulajdon teljes elvonása elleni védelem.

Szeretnék emlékeztetni az amerikai alkotmány ötödik kiegészítésére, amely ugyan hazánkban nem joghatályos, de mégis csak érdekes. Azt mondja, hogy a kormány közérdekből igazságos kártalanítás nélkül nem vehet el tulajdont. Vagyis azok a személyek, akik a törvényjavaslat szerint már nem jogosultak fegyvertartásra, de korábban jogosultak voltak, fegyvereiket ellenérték fejében megvásárolták és azok tulajdonosaivá váltak.

E tulajdon az esetek jó részében jelentős vagyoni értéket képvisel, mert a fegyvertartás soha nem számított olcsó tevékenységnek.

A törvényjavaslat 8. § (1) bekezdése alapján a rendőrségnek leadott fegyverrel kapcsolatban a korábbi engedélyest megilleti az elidegenítés lehetősége. Ha ezzel a lehetőséggel nem él, akkor a rendőrség is gondoskodhat a beszolgáltatott fegyver értékesítéséről.

Ez a két, a törvényjavaslatban lévő előírás sem teljesíti azonban az alkotmányos tulajdoni garancia követelményeit. A törvényjavaslat a jogszabály által megvalósuló tulajdonkorlátozás, és ilyen esetben az államnak kötelessége az azonnali és teljes körű kártalanításról gondoskodni. Nem felel meg ennek egyébként az alkotmány 13. § (2) bekezdésében kifejezetten meg is fogalmazott követelménynek, ha a kártalanításra csak később, nem teljeskörűen, illetve a tulajdonosra kötelezettséget hárító módon került sor.

Ha megnézzük, hogy a jogbiztonság szempontjából ez a javaslat mit jelent, akkor én úgy vélem, hogy a törvényjavaslat 31. § (1) bekezdésének g) pontja is alkotmányossági aggályokat vet fel. Eszerint a hivatásos vagyonvédő szervezet a külön jogszabályban meghatározott értékhatár feletti tevékenység esetén kaphat fegyvertartási engedélyt. E rendelkezés ellentétes a jogállami jogbiztonság elvével, mert a törvény egy lényeges szabálya a hatálybalépéskor értelmezhetetlen, és ebből jogbizonytalanság következik.

Az adott összefüggésben az értékhatár más jogszabály általi megállapítása olyan felhatalmazást is tartalmaz, amely beleütközik az alkotmány 8. § (2) bekezdésébe, mivel a jog lényeges tartalmát végrehajtási szabályban, kormányrendeletben nem lehet korlátozni. A törvényjavaslat 31. § (1) bekezdés g) pontja a vagyonvédelmi szervezetek vállalkozási tevékenysége körében szerzett jogait is korlátozza, ezért nem egyeztethető össze a tervezet előírása az alkotmány 9. §-ával sem.

Ha összegezni akarjuk, akkor ennek a javaslatnak alapvető alkotmányossági problémája, hogy a hatálybalépése előtt alkotmányosan és jogszerűen létrejött viszonyokra nincs kellő tekintettel. Ezeknek az alkotmányos és jogszerű viszonyoknak a korlátozására, illetve megszüntetésére nincs szükséges indok, a választott eszközök pedig aránytalanok.

Ennyi elméleti fejtegetés után engedtessék meg nekem, hogy néhány olyan praktikus kérdésével is foglalkozzam - mint elsősorban az ifjúsággal foglalkozó politikus -, amelyet az ifjúsági és sportbizottság ülésén föl is vetettünk, illetve föl is vetődött.

Abban nem volt különbség sem kormánypárti, sem ellenzéki képviselők között, hogy uniós jogharmonizációra, illetve törvényi szintű szabályozásra, ha úgy tetszik, szigorításra szükség van. Egyetértettünk abban is, hogy a fegyverek számát csökkenteni kell, ha lehet, akkor jelentősen kell csökkenteni. Ugyanakkor egyetértettünk abban is, hogy jó néhány olyan, eddig csak a civil szervezetek által hirdetett elvnek eleget kell tenni egy újonnan születendő törvényjavaslatnak, amely ebből a javaslatból jelenleg hiányzik. Ilyennek ítéltük meg az erőszakmentességet hirdető szervezetek igényét néhány olyan esetben, amelyet most ismertetnék.

Ilyen a fegyvertartóval egy háztartásban élők jogai, mely elsősorban a fegyverhez jutás, illetve az ellenőrzés kapcsán, az ellenőrzéshez fűződő jogokat is érinti. A másik ilyen a fegyvernek látszó játékok, gázfegyverek és riasztófegyverek engedély nélküli árusítását és gyártását célzó javaslat, ami úgy gondoljuk, hogy kimondottan figyelemre méltó.

Végig kell azt gondolni, hogy a felnövekvő generációra a családi fegyvertartásnak milyen hatása van. Egyetértés volt közöttünk abban is, hogy az illegális fegyvertartás felszámolása hozhat érezhető eredményt a közrend, a közbiztonság és a közérzet javítása szempontjából.

Érdekes módon ez a törvényjavaslat, illetve ennek a vitája azon kevesek közé tartozott, ahol a legtöbb érdemi észrevételben nem volt különbség kormánypárti és ellenzéki képviselők között. Úgy gondoltuk, hogy az említett fegyverhez jutás körülményeit, családi és gyermeknevelési szempontokat figyelembe kell venni az újraszabályozásnál. Úgy gondoltuk, hogy a hatósági ellenőrzés jogosítványait, gyakoriságát és valószínűségét szigorítani szükséges. Úgy gondoltuk, hogy az önvédelmi, rejtve hordott lőfegyverek nem veszélyeztetik a közbiztonságot, és vitattuk az előterjesztő indoklását.

Úgy gondoltuk, hogy sportvadászok és sportlövők esetében a jobb minőségű második lőfegyver vásárlása nem a közrendet, illetve a közbiztonságot veszélyezteti, hanem éppen ellenkezőleg a sportszenvedély magasabb fokú igény kielégítését szolgálja.

A vagyonőrök fegyvertartása kapcsán képviselőtársaim figyelmébe ajánlanám - mindenkinek persze, aki volt katona -, hogy mit is jelent az, amikor a három darab kincstári lőszerrel próbálkoztunk célba találni. Én úgy hiszem, miután itt csupa kiképzett egyes harcos ül a katonai szolgálati idő óta, pontosan tudjuk azt, hogy ennek a három darab lőszernek a célbajutási eredménye mindenhez kötődött, csak az egyes harcos valóságos kiképzési szintjéhez nem.

 

 

(12.20)

 

 

Vagyis minden olyan embernek, aki azért vesz saját használatra lőfegyvert, hogy a szolgálata körében a saját maga és az általa őrzött objektum, vagyontárgy vagy bármi őrizendő biztonságát egy magasabb szinten legyen képes ellátni, úgy gondoltuk, hogy indokolt a saját, személyes, adott esetben anyagi áldozatvállalással is együttjáró fegyvervásárlás.

Tekintettel arra - ahogy itt Mécs Imre elég komoly statisztikai adatokkal is igazolta -, hogy ez a javaslat a legálisan tartott fegyverek számát tíz százalék alatti arányban csökkentené, mi úgy ítéltük meg, hogy ez valójában egy jelképes javaslat, és inkább szolgálja a képviselők elszórakoztatását a parlamentben, semmint ennek a célnak bármilyen valóságos eredményeket is próbálna felhozni.

Vagyis: mivel az illegális fegyvertartásra ez a javaslat az égvilágon semmilyen hatással nincsen - hacsaknem még rontja a helyzetet -, ezért úgy gondoljuk, hogy ennek a szabályozásnak az iránya nem kívánt célokat valósít meg, és nem valóságos veszélyek felszámolását eredményezi. A bizottság ülésén ezt mi egy kicsit ahhoz hasonlítottuk a közbiztonság szempontjából, mint amikor az alkoholizmus és összes tünete és vonzata ellen részleges szesztilalommal kívánnánk védekezni. A mi megítélésünk szerint ez tragikomikus volt. Úgy hiszem, hogy ha változtatás nélkül elfogadásra kerül ez a törvényjavaslat, ugyanilyen eredményeket fog tudni felmutatni, mint a nevezetes szesztilalom.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

 

ELNÖK: Még négyen jelentkeztek felszólalásra, ők már most, tehát nem előzetesen írásban.

Elsőként megadom a szót Perlaki Jenő képviselő úrnak, Fidesz-Magyar Polgári Párt.

 

PERLAKI JENŐ (Fidesz): Elnök úr, köszönöm a szót. Tisztelt Országgyűlés! A mai vitában elhangzott néhány érvre szeretnék válaszolni, de előtte szeretném kijelenteni, hogy a törvényjavaslat a célját - mely szerint a közrendet és a közbiztonságot védje és erősítse, valamint kielégítse a lakosságnak azt az igényét, hogy biztonságban, nyugalomban, fegyveres fenyegetésektől mentesen élhessen - kielégíti, hatásos és hasznos lesz.

Most néhány felmerült kérdéssel kapcsolatban szeretnék reagálni. Elhangzott az, hogy az illegális fegyverekkel nem foglalkozik a törvényjavaslat. Újra elmondom, hogy a büntető törvénykönyv foglalkozik az illegális fegyvertartással és a lőszerek birtoklásával, és súlyos büntetéseket szab ki ennek kapcsán.

Az pedig némi humorra vall, hogy Mécs képviselőtársam azt mondta, hogy a BM-ben nincs az illegális fegyverekről nyilvántartás. (Közbeszólás az SZDSZ soraiból: Nem a fegyverekről, hanem a bűncselekményekről!) Gondoljuk csak meg, amiről nem tudunk, arról nem lehet nyilvántartás!

A számszeríjakkal kapcsolatban elmondom, hogy tiltott eszköznek számítanak, és más jogszabály alapján nem lehet birtokolni. Ami a gázpisztolyokra, a riasztó-, valamint flóbertfegyverekre vonatkozik: úgy tűnik, hogy egy kompromisszum van kialakulóban, valóban hasonló a jelentőségük, fenyegetésre alkalmasak, és éles helyzetben nehéz eldönteni, hogy most fegyvernek látszó a tárgy vagy fegyver, vagy milyen típusú fegyver. Ezért én magam pártolom azt, hogy ezekre is kiterjesszük az engedélykötelezettséget.

Azt hiszem, hogy a bankok és a pénzfeldolgozást végző szervezetek esetében a módosítást meg kell fontolnunk, hiszen a pénzfeldolgozásnál olyan tömegben fordulhatnak elő milliárdok, amelyek különleges szabályozást igényelnek.

Elhangzott itt ma már Pozsgai képviselőtársam szájából az angol példa, amely szerint - ő ezt mondta - 38 százalékkal növekedett a lőfegyverrel elkövetett bűncselekmények száma. Itt több tévedés is van együtt. Az egyik tévedés az, hogy a hiteles angol statisztikában valaki elnézett egy számot, 38 ezerrel több rablás, illetve erőszakos bűncselekmény fordult elő, de ez nem azonos azzal, ez darabszám. Tehát egyrészt nem százalék, másrészt pedig nem fegyverrel elkövetett bűncselekmény, harmadrészt a változás sem 38 százalék. Tehát az egész statisztikában, amit az elmúlt tíz évben Angliában összeállítottak, nincs 38 százalékos emelkedés. Amekkora emelkedés van, az viszont betudható annak, hogy szigorúbbá vált a szabályozás, tehát megjelentek olyan bűncselekményfajták, amik korábban nem voltak. Tehát ez az érv nem valós érv.

Azonban valóban, a civil szervezetek és a társadalom erősen igényli azt, hogy szigorítsuk a fegyvertartást. A társadalom kétharmada azt kívánja, hogy jelentősen szigorodjon, egyharmada a teljes tiltást is helyesnek tartja, és csak 6 százalék van, aki a teljes liberalizáció mellett foglal állást. Ezzel kapcsolatban újra elmondom azt, hogy az Egyesült Államokban, ahol liberálisabb a fegyvertartás, lakosságarányosan tízszer annyi ember hal meg fegyver által, mint Magyarországon.

A sportlövészettel kapcsolatban a törvényjavaslat szabályozása egyértelmű, ameddig a fiatalok tanulják a lövészetet, addig az egyesület fegyvereivel tudnak sportolni. Amikor pedig minősítést szereznek, és az életkoruk eléri az előírtat, akkor vásárolhatnak és tarthatnak fegyvert.

Az én véleményem az, hogy ma jelentős számban vannak álsportolók, akik azért léptek be sportegyesületekbe, hogy fegyvert tarthassanak. A törvényjavaslat szándéka és a lakosság elvárása az, hogy ezt korlátozzuk, és ennek érdekében azt gondolom, hogy magas minősítéshez kell kötni a fegyver megszerzését, tehát így csak egy szűk csoport, a magasan minősített, valódi sportolók számára kell lehetővé tenni a saját fegyver tartását.

A törvényjavaslatban a bírók, ügyészek és vezetőik kérdése valóban javítandó. Még nem tették fel a kollégáim azt a kérdést, hogy vajon akkor a bíróság elnökének ki fogja engedélyezni, de feltehették volna. Én magamnak feltettem a kérdést, és azt gondolom, hogy a bírók, ügyészek számára az alanyi jog biztosítható. (Dr. Kis Zoltán: Miért?) Ez nem fogja sérteni a szándékainkat.

Tehát most az a kérdés, hogy melyik szabályt nézzük, azt, hogy vannak civil jogokkal foglalkozó ügyészek és civil ügyekben, mondjuk válóperes ügyekben döntő bírák, és ezek tesznek-e ki nagyobb számot, vagy azokat, akik büntetőügyekkel foglalkoznak, nagy értékű vagyoni bűncselekményekkel, erőszakos bűncselekményekkel és így tovább. Én azt gondolom, hogy a bírók, ügyészek esetében az alanyi jogot lehetővé kell tenni. Amennyiben a statisztikát figyeltük, a bírók és ügyészek sem feltétlenül élnek ezzel a joggal, és az engedélykérelmeket csak indokoltság esetén adják be.

El szeretném mondani, hogy évente 500 fegyverengedélyt és fegyvert von be a Belügyminisztérium, és 1300 körözött engedélyes fegyver van itt valahol, illetéktelen kezekben. Minél kevesebb az engedélyes fegyver, annál kevesebb lesz az, ami illetéktelen kezekbe jut.

Mécs Imre képviselőtársam elmondta azt a szóbeszédet, hogy minden piacon lehet Kalasnyikovot kapni.

 

 

(12.30)

 

 

Azt gondolom, hogy ez egy megalapozatlan feltételezés. De vállalom, hogy bármelyik képviselőtársammal keressünk fel néhány ilyen piacot és tegyük meg a feljelentéseket. Egyébként aki tud róla, hogy hol lehet kapni, valószínűleg mulasztást követett el, ha nem tett feljelentést, mert ez veszélyt is jelent. Ugyanakkor ha hatástalanítottak voltak a fegyverek, abban az esetben megint új helyzet áll elő.

Hogy a bűncselekményeket engedélyes vagy engedély nélküli fegyverekkel követték-e el, ezzel kapcsolatban csak a felderített bűncselekményekről érdemes beszélni, a felderítetlenekről ugyanis nem lehet tudni, hiszen ballisztikai vizsgálat és lőpróba nem készül valamennyi engedélyes fegyverhez.

Ami a vödör növényvédőszer-koncentrátumot illeti, az ilyen példák megragadnak az emberek emlékezetében; de ez a gondolatmenet, hogy ha nagy értéke van egy vegyszernek, akkor fegyverrel kell őrizni, odavezet, hogy akkor mindent, ami ötven-száz milliónál drágább és mozdítható, fegyverrel kellene őrizni. Ez viszont olyan felfegyverkezéshez vezetne, ami nem célunk. Nem célunk az, hogy nagy tömegben vagyonvédelmi cégek sétáljanak a fegyvereikkel. Másrészt a vagyonvédelmi cégek fegyverhasználatára is rendkívül kevés példa van.

Ami az előbbi érvelést illeti, Juhász képviselőtársam a pénzszállítás értékhatárával kapcsolatban az alkotmányt igyekezett idézni és a jogbiztonságról szólt. Azt gondolom, hogy amikor jogszabályt alkot a tisztelt Ház, akkor jogot ad vagy jogot von el. Ezt törvényben megteheti, azonban a kormányrendeletnek értelemszerűen hamarabb kell hatályba lépnie, mint a törvénynek. Ilyen formán az időbeliséget könnyű rendezni, egyébként pedig a törvény von el jogot, és a kormányrendelet a kivételeket tudja az értékhatár meghatározásával megadni. Az értékhatárokra azonban szükség van, mert valóban vannak olyan nagy értékű pénzszállítmányok és valóban vannak olyan nagy értékű pénzfeldolgozási műveletek is, ahol az értékhatár meghatározására szükség van. Ugyanakkor az infláció folytán, a társadalmi viszonyok változása folytán ezt esetleg egy-két-három év múlva célszerű lehet módosítani. Hasonlóan érveltünk a pontrendszer esetében is, hogy amikor egy törvény hatása kapcsán a módosítást várhatóan esetleg el kell végezni, akár éppen az infláció hatása folytán, akkor ezt célszerűbb kormányrendeletre bízni, minthogy az inflációt értékelje a fegyvertartás kapcsán a tisztelt Ház.

Ami a szesztilalmat illeti, ugyancsak szellemes gondolat volt, ámde véleményem szerint téves. A részleges szesztilalom például ugyanabban a skandináv országban, Svédországban él, ahol az alanyi jogú önvédelmi fegyvertartás sem lehetséges. Az alkoholizmussal kapcsolatban az eredményeit meghozta az, hogy csak kevesebb boltban lehet vásárolni szeszt és kevesebb a szeszt kiszolgáló söröző, vendéglátóhely. (Dr. Kis Zoltán közbeszólása.) Tehát a példa téves. Az a helyzet, hogy beváltotta a korlátozott szesztilalom az alkoholizmussal kapcsolatos várakozásokat... (Dr. Kis Zoltán: Voltál Svédországban? Voltál?) Tessék megnyomni a gombot és úgy tessék szólni!

 

ELNÖK: (Csenget. - Perlaki Jenő: Köszönöm.) Kis képviselő úr is fog majd szót kapni, ha kér! Ha kér! (Dr. Kis Zoltán: Igen, elnök úr. - Közbeszólás a Fidesz padsoraiból. - Dr. Eörsi Mátyás: Nehogy ne legyen a parlamenti büfében...) Igen, ezt különösen Eörsi képviselő úr szokta gyakorolni, de hadd kérjem, hogy ezt most ne tegye meg... (Dr. Eörsi Mátyás: Amikor Áder János ellenzékben volt, akkor ő is megtette!) Úgyhogy most Perlaki Jenő képviselő úrnál van a szó, várjuk meg, amíg a 15 perc letelik, várjuk meg türelmesen, amíg mindenki szót kér, mindenki szót fog kapni. Nyugalom, türelem, mindenki elmondhatja a véleményét! (Dr. Eörsi Mátyás: Nyugodt vagyok, csak emlékszem arra, amikor Áder János ellenzéki volt!) Képviselő úr!

 

PERLAKI JENŐ (Fidesz): Tehát a polgári kormány rendet ígért. Én szeretem a parlamentben is a rendet. Aki szót kér, az kap szót.

Erős államot szeretnénk, olyat, amely elég erős ahhoz, hogy megvédje a polgárokat és ezért nem kell a polgároknak felfegyverkezni. Mindezen érvek alapján, beleértve az európai uniós csatlakozás adata mintákat, érveket és kategorizálási mintát, azt gondolom, hogy a törvényjavaslat helyes és a módosításokkal elfogadásra ajánlom a tisztelt Országgyűlésnek.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a Fidesz padsoraiból.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólások következnek. Elsőként megadom a szót Pozsgai Balázs képviselő úrnak.

 

POZSGAI BALÁZS (MSZP): Köszönöm, elnök úr. Öt megjegyzést kellene két perc alatt mondani, megpróbálkozom vele.

Fegyveres fenyegetettség alól való mentességben éljenek az emberek, mondja Perlaki képviselőtársam. Valóban jó volna, ha eljutnánk egy abszolút helyzethez, ahol teljesen fegyvermentes lehetne mindenki. Szereljük le a rendőrséget, a hadsereget és még nem tudom mit találjunk ki, mert a lakosság igénye körülbelül az, hogy abszolút értelemben fegyverrel ne lehessen fenyegetni bennünket. Sajnos épp ez az alapvető vitánk, hogy attól, hogy elveszik az ön fegyverét - az enyémet nem tudják, mert nekem nincs, nem is volt, még ha vadászvizsgám van is, de puskám az életben nem volt és ha minden igaz, nem is lesz -, ezzel számukat nem lehet csökkenteni.

A másik a statisztikai százalék. Ha a fordítás rossz volt, elnézést, én abból dolgoztam, amit kaptam és találtam.

Egyetértek a sportlövő fegyverekkel kapcsolatos felvetésével. A példát szeretném mondani. Talán a szakma igazol. A régebbi szabályozás '94-'95 tájékán odajutott, hogy az összes újonnan bejelentkező lövészklubba 20 évestől 70 évesig, minden sportlövő fegyverrel tudta felfegyverezni magát. Tehát ha nem változik a törvényi szabályozás, a törvény hatályba lépése után itt is mindenki majd sportlövő lesz.

A másik megjegyzésem: említette, hogy nem lehet minden lövedéket jellel ellátni. De, el lehet látni. Erre megvannak a módszerek. Minden puskába, újba is, régibe is be lehet egy tüskerendszert - a 360 fokot figyelembe véve - építeni, ez egy magyar szabadalom, amit a világra ki lehet terjeszteni és minden egyes lövedéken rajta hagyja a maga ujjlenyomatát.

Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Juhász Gábor képviselő úr következik szintén kétperces hozzászólásra.

 

JUHÁSZ GÁBOR (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Engem leginkább az inspirált szólásra, hogy azt mondta Perlaki képviselőtársam, hogy álsportolókat ismer. Persze, biztos vannak álsportolók, vannak álvadászok, vannak álképviselők, vannak áltörvények, vannak álviták és persze áleredmények is születnek majd e dolog kapcsán.

Másrészt picit nevetséges - e törvényjavaslat tárgyalásakor hadd világítsak rá, mert szintén említette -, hogy a bírónak megmarad az alanyi jogosultsága, ugyanakkor az ügyészé, az ügyvédé elveszik. Ott ülnek hárman ugyanebben a műfajban, egy marad, kettő elmegy. El lehet dönteni, hogy egy ügyész mennyivel van kevésbé kitéve mindezeknek a veszélyeknek, mint egy bíró, vagy ne adj' isten egy ügyvéd mennyivel van kevésbé kitéve.

Ettől már csak az nevetségesebb, hogy a tanúnak indokolt esetben adnak vagy adnának fegyvert. A tanút megvédeni kellene, nem felfegyverezni! Még az amerikai filmekben is általában védik a tanúkat, nem kiképzik. Tehát úgy hiszem, ez alapvetően nevetséges irány.

Amit a pénzszállító üzlettel kapcsolatosan az alkotmányossági problémákra mondott, éppen erre szeretnék rávilágítani, szeretném megerősíteni, amit ön mond. Ön azt mondja, hogy szerzett jogokat von el törvénnyel, majd alacsonyabb szintű jogszabállyal kivételeket ad. Tehát ha úgy tetszik, differenciál aszerint, hogy kik felelnek meg. Vagyis úgy gondolom, hogy itt olyan helyzet fog kialakulni, ami például az Országimázs Központban nagyon jól látszik, ott úgy hívják a két kivételezettet, hogy Ezüsthajó Kft. meg Happy End. El tudjuk persze mondani, hogy ebben a műfajban kik az Ezüsthajók meg a Happy Endek. Vagyis ha arra a kérdésre keres a képviselő úr tényleges feleletet, hogy miféle kielégülést hoz majd ez a törvény, akkor azt kell mondanom, hogy a kormánypárti beszállítók anyagi kielégülését hozza ez a törvény, maga a javaslat tárgyalása pedig a kormánypárti érvelők verbális kielégülését hozza. Én más eredményt nem látok e törvényjavaslat kapcsán.

Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Megadom a szót Nyitray András képviselő úrnak, Fidesz-Magyar Polgári Párt.

 

 

(12.40)

 

NYITRAY ANDRÁS (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Abban a helyzetben vagyok mint kormánypárti képviselő, hogy most fogok verbálisan kielégülni, ahogy az előttem szóló mondotta volt. Meg fogom ezt tenni mindenképpen, azért kértem szót (Dr. Kis Zoltán: Fogd vissza magad!), azzal a célkitűzéssel, ami egyébként minden normálisan gondolkodó állampolgár célja: a fegyveres fenyegetettségtől mentesebb vagy legalábbis kevésbé fenyegetett legyen, mint ahogyan most érzi. Ez teljesen elfogadható és méltánylandó, és ha arra gondolunk, hogy az a cél, hogy akármilyen fegyverrel a kezükben se bűnözők, se futóbolondok, se a fegyver kezelésére és használatára abszolút alkalmatlan emberek ne szaladgáljanak bármilyen jogcímen, ez is egy teljesen egyértelmű és elfogadható érv. Azt gondolom, hogy a fegyvertartás és - használat körülményeinek szigorítása - beleértve azt, hogy ez a jelenleg is, ezután is engedéllyel szerzett fegyverek tartóira vonatkozik - méltánylandó, pozitív cél. A törvény különböző kitételeit, paragrafusait ebből a szempontból érdemes vizsgálni, azzal együtt - ahogy Perlaki Jenő barátom is utalt rá -, hogy természetesen akadnak a törvényben olyan részek, amelyeknek módosítására szükség van, éppen ezért tudomásom szerint már igen nagy számú módosító indítvány be is van nyújtva.

Néhány olyan szempontra szeretném felhívni a figyelmet, amelyek kapcsán, furcsa módon, eddig nem vagy nagyon csekély hangsúlyú felszólalás volt. Most nem tudnám megítélni, hogy fontossági sorrendben melyik az első, mindenesetre elkezdem ott, ahol magamnak feljegyeztem. Úgy gondolom, ebben a törvényben mindenféleképpen szükség van bizonyos korrekcióra az elfogadás előtt, ami a Magyarországra külföldről beutazó és egyébként a saját hazájukban legálisan engedélyt szerzett és tartásra jogosult személyek magyarországi fegyvertartását és -használatát illeti, mert ebben bizonyos ellentmondásokat vélek felfedezni. Nevezetesen azt, hogy bárhol egy legálisan megszerzett fegyver és egy engedély e szerint a törvény szerint jogosulttá teszi az illetőt arra, hogy azt Magyarországra behozza és tartsa. Azt hiszem, nem kell külön alátámasztanom, hogy ebben veszélyek is létezhetnek.

A másik téma, amiről már sok szó esett, de úgy tűnik, egy aspektusáról nem elég hangsúllyal: ez a sportlövészet kérdése. Azt gondolom, célszerű lenne abból kiindulni, hogy a lövészet, ha azt valaki szabályozott körülmények között... - és el kell mondanom, némi fogalmam van róla, hogy a lövészsportban rendkívül szigorú szabályok vannak. Tudomásom szerint például az egyik legerőteljesebb lövészsportban, a szituációs lövészetben annyira szigorúak a szabályok, hogy talán ennek következtében az elmúlt húsz esztendőben a világon sehol nem következett be lövészbaleset, annyira szigorú szabályok szabályozzák. Azt gondolom, ezt egyértelműen sportnak kell felfogni, nem valami agresszív ösztön kiélésének, és úgy gondolom, a sporttevékenységnél az is feltétel, hogy ha az idő során valaki elér egy bizonyos szintet, akkor versenyzővé válik, minősítést szerez, és különféle bajnokságokat nyer, de amíg erre a szintre eljut, lehetőséget kell neki adni arra, hogy ezt a sporttevékenységet űzhesse. Ebben a tekintetben a már általam is ismert módosító javaslatok a törvény alapjában meglévő hibákat eléggé hatásosan korrigálják, remélem, ez így is fog átmenni annak idején, ha szavazunk róla.

A következő téma a gázriasztófegyverek kérdése. Örömmel hallottam, hogy ebben a tekintetben nyitott az előterjesztő szigorító módosítások bevezetésére, ugyanis azt gondolom, a gázriasztófegyver nem játékszer - itt valaki azt mondta, hogy játékszer. Tudomásom szerint - hála istennek, én még nem kerültem ebbe a helyzetbe - hat-nyolc méter távolságról egy jobb minőségű gázriasztófegyverrel hosszú időre harcképtelenné lehet valakit tenni, már olyan értelemben - nem akarom elmondani, hogy mije folyik össze neki mivel, de igen kellemetlenül érzi magát. Hogy halálos baleset előidézhető vele, erről nem tudok, de azt sem tartom teljesen elképzelhetetlennek. Ha ez nem is minősül lőfegyvernek, ez egy veszélyes eszköz, tehát ebben az esetben sem mindegy, hogy kinek a kezébe kerül ez, és milyen ellenőrzési, milyen tartási és használati feltételeknek felel meg az illető. Azt gondolom, e tekintetben érdemes átgondolni a jelenleg javasolt szabályozás véleményem szerint túlzott engedékenységét.

A többi témában egy kicsit inkább a periferikus kérdésekre térnék ki. A lőfegyverhasználattal kapcsolatos fogalmak közt ebben a törvényben ugyanúgy benne marad, hogy lőfegyverhasználatnak minősül minden egyes leadott lövés. Utánanéztem a fegyveres testületekre vonatkozó egyéb törvényekben, ahol a lőfegyverhasználatot szabályozzák: a lőfegyverhasználat minden esetben emberre, személyre leadott szándékos, célzott lövést jelent. Azt gondolom, egy riasztólövés leadására vonatkozóan, egy olyanfajta lövésre, ami vétlenül következik be, tehát szándék nélkül, és nem veszélyeztet senkit, ugyanazt a kritériumot benne hagyni ebben a törvényben, mint a szándékosan leadott lövés esetében, talán túlzásnak tűnik, érdemes volna ebbe némi szövegmódosítást beletenni.

A Kalasnyikovok bármely piacon való megvásárlását a barokkos túlzás kategóriájába sorolom, én magam sehol nem láttam, egyetlen piacon se, hogy árultak volna, nekem legalábbis nem ajánlott fel senki. Én is hallottam ilyen meséket, de én magam ezt nem tapasztaltam. Valószínűleg egy korábbi időszakra, egy nagyjából tíz évvel ezelőtti időszakra jobban jellemző ez a helyzet, amikor az ideiglenesen, közel ötven évig itt állomásozó szovjet csapatok távozásakor állítólag még harckocsit is lehetett jutányos áron venni. Feltételezem, hogy kézi lőfegyverekből is nagyobb volt a kínálat, mint manapság, ami természetesen nem azt jelenti, hogy kétségbe vonnám, hogy a fegyvert illegális úton be lehet szerezni, hiszen feltehetően azok a kedélyes női és férfi bűnözők, akik elkövetnek különböző cselekményeket, nem a fegyverüzletekben vásárolnak, hanem valahol másutt. De ez egy más téma, helyesen mondták, hogy ezt nem ebben a törvényben kell szabályozni.

Összefoglalva, úgy gondolom, azok a célok, hogy a fegyvertartási engedéllyel rendelkezők esetében a tartási szabályok, a használati szabályok, egyáltalán mindazok a külső feltételek, amelyek a fegyverrel nem rendelkezők biztonságát szolgálják a fegyverrel rendelkezőkkel szemben, nagyon helyesek és méltányolandók. A magam részéről egy apró hiátust azért megemlítenék azok közül, amelyek a fegyverhez jutás szabályai között vannak, és ez egy kicsit máshová vezet. Azt gondolom, férfiemberek esetén talán azt is meg lehetne kockáztatni, hogy a sorkatonai szolgálat teljesítése, egyfajta katonai, honvédelmi alapkiképzés is feltétele legyen annak, hogy valaki fegyverhez jusson, mert azért az elég furcsa dolog, hogy valaki alkalmatlanság vagy netán a fegyver iránti mérhetetlen undorára és vallási tiltására hivatkozva nem teljesít sorkatonai szolgálatot, majd ezt követően, akár vadászvizsgát téve, három-négy puskával felszerelkezik, vagy netán valamilyen úton-módon önvédelmi fegyverhez is jut. Azt hiszem, ennek a furcsaságát nem kell nagyon ecsetelni. Némiképpen a tréfát félretéve, azt gondolom, egy ilyen korlátozás - kiegészítve esetleg egy alternatív javaslattal, hogy a hölgyeket se zárjuk ki, és azokat, akik esetleg más okból nem teljesítettek katonai szolgálatot -, mondjuk, minősített lövészsport-tevékenység is lehetne feltétele annak, mint ahogy egyébként általában feltétele is, hogy valaki fegyvert szerezzen. Én ezt szívem szerint kiterjeszteném mindenféle fegyver szerzésére, tehát nemcsak a sportfegyver szerzésére; vagy katonai szolgálat, vagy olyanfajta sportlövészmúlt, ami igazolja, hogy az illető feltehetően már látott életében lőfegyvert, és nem fogja saját maga ellen fordítani, mint ahogy azt tette a közelmúltban egy neves magyar személyiség.

Azt gondolom, hogy az ilyen balesetek elkerülése semmiképpen nem hátrányos, ha megtesszük.

Én mindezeket összevetve úgy gondolom, hogy ez a törvényjavaslat, azokkal a korrekciókkal, amelyekről itt szó esett, és talán azokkal, amelyeket én magam is szóba hoztam, meg az utánam következők is elképzelhető, hogy megteszik, mindenféleképpen alkalmas tárgyalási alap arra, hogy ezt a későbbiek során jó szívvel elfogadjuk.

Köszönöm figyelmüket. (Taps a Fidesz és az MDF soraiban.)

 

 

(12.50)

 

 

ELNÖK: Megadom a szót Kosztolányi Dénes képviselő úrnak, Fidesz-Magyar Polgári Párt.

 

DR. KOSZTOLÁNYI DÉNES (Fidesz): Elnök Úr! Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársaim! Számomra jelzés értékű az, hogy igen kevés kétperces hozzászólás volt a mai vitában. Ez azt mutatja, hogy a felszólalók alaposan felkészültek. Ugyanarról beszélünk, és ugyanaz a szándékunk, hogy a közrend és a közbiztonság védelme érdekében minél jobb jogszabály szülessen.

Jellemző volt a hozzászólók személyét, képviselőket végignézve, hogy zömükben, többségükben a rendészeti és önkormányzati bizottság tagjai. És ez nem véletlen, hiszen az önkormányzati és rendészeti parlamenti bizottság rendészeti albizottsága behatóan foglalkozott ezzel a kérdéssel. Meghívtuk a Személyi, Vagyonvédelmi és Magánnyomozói Kamarát, és meghallgattuk az érintetteket. Ezért különösen ki szeretném emelni, hogy ebben a bizottságban Pozsgai képviselő úr vezetésével nagyon jó az együttműködés.

Ezt azért szeretném hangsúlyozni, mert ugyanakkor nagy sajnálattal veszem tudomásul azt, hogy Nyitray képviselő úron és rajtam kívül a nemzetbiztonsági bizottságból senki nincs jelen, és ezt nem tartom véletlennek. El kell hogy mondjam, a nemzetbiztonsági bizottság elnökének leveléből egyértelműen kitűnik, hogy nemcsak ő, a titkára, de az MSZP adta nemzetbiztonsági szakgárda sem vette ezt a törvényt kézbe. A nemzetbiztonsági bizottság 2001. február 27-i ülésén - az én javaslatomra - nem kijelölt bizottságként megkezdte a fegyverekről, lőszerekről és a lőterekről szóló törvényjavaslat tárgyalását.

Azért voltam kénytelen ezt javasolni, mert észleltem azt, hogy az elnök úr, azt hiszem, éppen alkalmatlansága címén, nem tűzte napirendre akkor sem ezt a törvényt, amikor nyilvánvaló, hogy nemzetbiztonsági vetülete ennek a törvénynek van; sőt rendelkezik szövegszerűen a nemzetbiztonsági szolgálatokról. Ezt követően a nemzetbiztonsági bizottság arra kérte az elnök urat, hogy szíveskedjen a bizottságunkat pótlólag, utólag kijelöltetni; de csak erre kérte. Keleti György bizottsági elnök ennek sem tett eleget, illetve másképp tett eleget, és ez megint csak sajnálatos. Nem azt kérte, hogy a bizottságunkat jelöljék ki, hanem azt kérte a szocialista frakció javaslatára, hogy a törvényjavaslat általános vitáját halasszák el.

Körülbelül így állunk a nemzetbiztonsági bizottságban, és én attól tartok, hogy ennek a törvénynek az életbe lépését és megszavazását a benne meglévő kétharmados szabályozáson túl esetleg azzal fogja támadni egy-két szocialista képviselő - mondom, elsősorban a nemzetbiztonsági bizottságban részt vevők részéről -, hogy itt ezek a szabályok nincsenek egyeztetve, és nem harmonizálnak a nemzetbiztonsági törvénnyel. Ezt elkerülendő, annak ellenére, hogy a szocialista elnök úr nem dolgozik a nemzetbiztonsági bizottságban, a fideszes kormányképviselők ezt a problémát megoldják helyette, és a szükséges módosító javaslatunkat be fogjuk nyújtani.

Éppen ezért felszólalásom nem lesz hosszú, hiszen nem tudom önöknek elmondani, hogy a nemzetbiztonsági bizottságban ezekről a kérdésekről mit értekeztünk. Annyit viszont mindenképpen, hogy én itt kizárólag ebből a szempontból szeretném vizsgálni a törvényt. Joggal felmerül itt az a kérdés, hogy a legális fegyverrel rendelkező személyek, természetes személyek megszervezhetők-e vagy összeszervezhetők-e egy olyan csoporttá vagy alakulattá, amely alkalmas arra, hogy a közrendet és közbiztonságot alaposan megzavarja. Ez egy nemzetbiztonsági kérdés. Ez lehet belföldi probléma, de lehet - ahogy Nyitray képviselő úr mondta - külföldről érkező nagyobb lélekszámú csoport akkor, amikor a lakóhely magyarországi illetősége elegendő ahhoz, hogy bárhol a világon, bármilyen csekély pénzért vásárolt fegyvertartási engedéllyel Magyarországra fegyvereket behozhasson.

Meg szeretném nyugtatni képviselőtársaimat, hogy semmifajta olyan valós veszély nincs, miszerint a legálisan fegyverrel rendelkezők bármilyen más célra használnák az önvédelmen kívül fegyvereiket. De ennek a kérdésnek a feltételét és megválaszolását igenis kötelességünk elvégezni.

Egy aggályos dolog van és marad a törvényben, a lőfegyverek számának kérdése. Itt elsősorban a vadászfegyverekre gondolok, de ha Font Sándor képviselőtársam felszólalására akarnék visszahivatkozni, azt mondja, hogy különböző fegyverek viselése nehézséget okoz. Tehát adott esetben mondhatja valaki azt is, akinek csak maroklőfegyverre van önvédelmi engedélye, hogy neki azért kell hármat-négyet vásárolnia, mert mást vesz föl magára Operába menet, mást otthon és mást az utcán. Itt az a veszély fenyegethet, hogy, mondjuk, 20-25 vadászpuskával rendelkező személy adott esetben saját magán kívül 19 vagy 24 másik embert is - természetesen törvényt sértve, illegálisan - föl tud fegyverezni. Ez is egy nemzetbiztonsági kérdés, ezt is meg kell vizsgáljuk.

Valószínűleg ennek az a megoldása, hogy nem lehet korlátlan számú fegyvert tartani semmilyen olyan címen, hogy ez a nagypapáé volt, vagy éppen különböző állatokra vonatkozóan különböző fegyvereket kellene tartani. Szakágként válassza ki, hogy ki vadászik medvére, ki szalonkára, és akkor abban a pillanatban nem kell különböző kaliberű puskákkal felfegyverkeznie.

Még egy dolog, aminek harmonizálnia kell a nemzetbiztonsági törvénnyel, és amit én kifogásolok a törvényben: én elégtelennek tartom azt, hogy közvetlen munkahelyi vezető legyen megjelölve akként, aki engedélyezheti az önvédelmi fegyver tartását a beosztottjának. Minden főnök szeretne a beosztottjának kedvezni, egymáshoz olyan közeli viszonyban vannak, hogy nyilvánvalóan nehéz egy főnöknek azt mondani adott esetben a beosztottjának, és így fölfele. Azt szeretném, és majd fogom javasolni, hogy a közvetlen munkahelyi vezető javaslatára, de a munkahely vezetőjének a jóváhagyásával - tehát még szigorítunk.

És akkor itt mondom el, hogy minden mondandóm a fegyvertartás szigorítása irányába kíván hatni. Éppen ezért csak felvetem azt, amit Perlaki képviselő úr mondott, hogy elméletileg a bírói kar és az ügyészi kar mintegy elvált, tőlünk elvált hatalmi ág, talán szerencsés lenne náluk esetleg meghagyni az alanyi jogot, de kimondottan csak ebből a jogfilozófiából kiindulva. De szeretném, ha egységes lenne az, hogy alanyi jogon senkinek nincs fegyvere. Mondom, ha lehetne, azok csak a bírák és az ügyészek lennének.

Ugyanakkor problémát okoz számomra az (5) bekezdése ennek a paragrafusnak, amikor a természetes személyt úgy aposztrofáljuk, hogy az tarthat önvédelmi fegyvert, akinek az élete vagy testi épsége büntető-, szabálysértési, államigazgatási vagy polgári peres eljárásban, vagy abban való részvétele miatt fokozott védelmet igényel. És azokra, akiknek az élete és testi épsége ezen kívül veszélyeztetett, melyik paragrafus vonatkozik? Sajnos, így most semmi, mert vannak olyan foglalkozások, például mondhatom, vannak olyan közéleti szereplők, akik nem részesei ilyen eljárásoknak, mert általában nem indítanak ellenük se polgári pert, se büntetőpert, és ők sem indítanak másokkal szemben, és mégis elképzelhető, hogy életük és testi épségük veszélyben forog.

Szeretném megerősíteni Nyitray úr aggályait a tekintetben, hogy a külföldiek fegyverbehozatala és itteni tartása kicsit nagyon liberálisra sikerült - és itt most a liberális szót azért nem említem negatív értelemben. Azt szeretném mondani, túlmenve, amit Nyitray úr mondott, nem tudom elfogadni azt, hogy egy külföldi állami vezető biztonsági személyzetének tagja úgy érkezzen az államhatárra, hogy ott a vámhivatal legyen kénytelen eljárni, hogy behozhassa a fegyverét.

 

 

(13.00)

 

 

Azt meg nagyon elfogadhatatlannak tartom, hogy nem állami vezető biztonsági személyzetének tagja az általános engedélyezési szabályok szerint hozhat be fegyvert. Lehetőleg ne látogasson Magyarországra olyan külföldi személy, aki úgy érzi, hogy egy csapat testőrt kell maga után vonszolnia állandó jelleggel, vagy ezek előzetesen és ne a vámhivatalnál kérjenek megfelelő fegyverhasználatot.

Pozsgai úrral, mint mondtam, határozottan mindig egyetértünk, de a hétvégén meggyőződtem, hogy az egyik módosító javaslatát nem fogom tudni támogatni. Ez az a bizonyos sárga legyen a pisztoly csöve, vagy a markolata legyen barna.

Hétvégén kint jártam azon a sikeres kiállításon, amit az emberek nagy része elsősorban az utazás vagy a sport miatt látogatott, mint jómagam is. Fegyverkiállítás volt a hétvégén; ebből a katalógusból (Felmutatja.) megállapítható az, hogy néznek ki azok a fegyverek, amelyek fölé az van írva, hogy engedélymentes légpisztolyok. Ezek a fegyverek, bár most nem kívánok demonstrálni, teljes mértékben azonosíthatatlanok, akár sárga színű a csövük, akár nem, mert különösen, Pozsgai képviselő úr, ha a régi rutin szerint a hátába nyomják valakinek ezt a pisztolyt, akkor nem fog tudni megfordulni. Úgyhogy nem az a megoldás, hogy beszínezzük a fegyvereket és különbséget teszünk, és arra kényszerítünk gyengén és csökkent látókat vagy az ijedtségtől azt felismerni képteleneket, hogy azt felismerjék, hanem az a javaslatom és azt szeretném egy módosító indítvánnyal elérni - és azt szeretném, ha a Ház ezt támogatná -, hogy nincs olyan, hogy engedélymentes, még akkor sem, ha Európában vannak olyan országok, ahol a gázpisztolyok és a lőfegyverek tényleg nem engedélykötelesek.

Ha minket az uniós jogharmonizáció nem kényszerít, akkor ne menjünk elébe ennek a dolognak semmilyen körülmény között. A szigorítás legyen, hogy minden fegyverről nyilvántartás legyen, minden fegyvert nyilván lehessen tartani, és regisztrálni legyenek kötelesek.

A végén még szeretném arra is felhívni a figyelmet, hogy a részletes vita előtt a Szervezett Bűnözés Elleni Központ illetékeseivel mindenképpen érdemes lenne konzultálni bizottsági szinten is vagy parlamenti szinten is, hiszen a közrend és a közbiztonság védelmének szándékunk szerint - természetesen kormánypártiak szándéka szerint - ez a szervezet lesz az egyik letéteményese.

Azt szeretném még elmondani önöknek, hogy véleményem szerint a jogszabály elfogadása segíteni fog a közrend és a közbiztonság erősítésén, jó fogadtatásra kell számítanunk. Valahogy azt kell majd megfelelően mindenki tudomására hozni, hogy az életbelépést követően ne kezdődjön el egy felesleges presztízsharc azért, hogy kinek van önvédelmi fegyvere, kinek nem, hanem olyan legyen a szabályozás, hogy ezt a keretet eleve kiváltsa.

Ami pedig az illegális fegyverek kérdését illeti, két dolgot szeretnék megjegyezni, egyetértve azzal, hogy az a büntetőjog területére tartozik. Még mindig nem tartom eléggé súlyosnak azt a tételt, amellyel a Btk. fenyegeti a minősített elkövetést, viszont azt kérném a tárcától, majd a következő törvényalkotási programjába vegye föl a jogos védelem jogintézményének újragondolását. Biztos, hogy itt is szükségünk van arra, hogy Európával jobban harmonizáljunk. A jogos védelem nincs jól szabályozva, de ez egy régi probléma a büntetőjogban. Úgy látom, hogy van még gond a rendőri fegyverhasználat környékén is; és a bírói gyakorlat még nem elég súlyosító, hogy visszatartó erővel rendelkezzen. Ennyiben kell jogi kérdéseket feltenni.

Még azt szeretném a tárca vezetőjének javasolni, hogy a törvény életbelépésével egy időben próbáljunk egy gesztust gyakorolni és amnesztiát hirdetni az eddig illegális fegyvertartók számára, hogy itt van a kiváló alkalom arra, hogy a fegyvereiket beszolgáltassák, természetesen nem azzal a biztos büntetéssel, hogy utána ők már soha nem jutnak fegyverhez, mert a regisztráláshoz sokkal nagyobb érdekünk fűződik, mint bármilyen büntetéshez, azok megnyugtatására, akik korábban úgy érezték, hogy életük és testi épségük veszélyben van, hiszen ezt a rendszerváltás előtt igen sokan joggal érezhették.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiból.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólások következnek. Elsőként megadom a szót Juhász Gábor képviselő úrnak.

 

JUHÁSZ GÁBOR (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Eredetileg ügyrendire jelentkeztem, de aztán meggondoltam, mert hallgattam Kosztolányi Dénest, aki először az elnök urat okolta azért, hogy az ő bizottsága, ahol ő személyesen aktivitást fejt ki, nem került a különösen fontos bizottságok közé, majd hosszasan Keleti urat fúrta, hogy szerinte így nem dolgozik meg úgy nem dolgozik, és egyszerűen úgy látom, hogy a tárgyi hozzászólás helyett annak jelentős részét arra használta fel, hogy kampányoljon a saját zsenialitása mellett. A dolog lényegét tekintve kiderült, hogy az úr az kígyókhoz lényegesen jobban ért, mint a fegyverekhez, hiszen szeretném emlékeztetni, akár Áder urat, akár Keleti urat nézzük is, a medvevadászathoz nem légpuskával szoktak felvonulni a vadászok.

A mondanivalója tartalmi része pedig, hadd emlékeztessek rá, annak egy része kimondottan meggondolatlan, és az országra nézve is káros, hiszen ha bárkinek komolyan eszébe jut, hogy Magyarországra ne látogassanak világsztárok, olyan uralkodók, akiket népes testőrsereg véd, akkor úgy hiszem, ez a gondolat nemcsak hogy ennek a Háznak a fala közé nem való, hanem bizony még az utcára sem való.

Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Pozsgai Balázs képviselő úr következik.

 

POZSGAI BALÁZS (MSZP): Köszönöm, elnök úr. Ezek után a törvénnyel szeretnék foglalkozni. Képviselőtársam, Kosztolányi Dénes felvetette a gáz- és riasztófegyver színezésének kérdéskörét. Én csak azzal indokolnám ezt a felvetést - és örülök a reakciójának, mert már ezzel figyelmet tudtunk kelteni a riasztófegyverek tekintetében -, hogy a gyártók ezeknél a fegyvereknél ugyanazok. A lényeg, hogy mindegyik típusú fegyver, a golyós is meg a riasztó jellegű is ugyanolyan legyen, mert az állampolgár, aki fegyvert akar vásárolni, annak örül, hogy tökéletes hasonlóságot mutatnak ezek a fegyverek a golyós fegyverekkel. A kivétel az, hogy a riasztófegyvereknél, főleg a gázfegyvereknél a cső el van csömöszölve, hogy azon csak gáznemű anyagok jussanak keresztül.

Ha ezt a megoldást választjuk, amit javasoltam, lehet, hogy valakinek a hátába nyomják a fegyvert és azt nem látja, de az lehet egy fadarab is, lehet valakinek az ujja is, de azzal már eleve különbséget lehetne tenni, hogy akivel szemben riasztófegyverrel próbálnak rablást elkövetni, ő legalább tudja azt, ha védekezik, ha jelez, az a fegyver az ő életének kioltására nem alkalmas, ugyanakkor a másik oldalról, aki ilyen teljesen beszínezett fegyvert vásárol, az viszont megfelel az alapvető célnak, hogy a saját védelmét ellássa. Köszönöm.

 

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Megkérdezem, hogy kíván-e még valaki felszólalni. (Nem érkezik jelzés.) Senki sem jelentkezett.

Megkérdezem Kontrát Károly államtitkár urat, hogy kíván-e válaszolni a vitában elhangzottakra.

 

DR. KONTRÁT KÁROLY belügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! A határozathozatalt megelőzően kívánok reagálni. Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Az általános vita lezárására, a módosító javaslatok házszabályszerű benyújtása érdekében a pénteki ülésnap végén kerül sor.

 

Soron következik a személy- és tárgykörözésről szóló törvényjavaslat részletes vitája. Az előterjesztést T/3739. számon, a bizottságok ajánlását pedig T/3739/11. számon kapták kézhez.

Megkérdezem a hatáskörrel rendelkező bizottságokat, hogy kívánnak-e előadót állítani. (Nem érkezik jelzés.) Úgy látom, hogy nem kívánnak.

Írásban Pozsgai Balázs képviselő úr jelentkezett, úgyhogy elsőként neki adom meg a szót.

 




Felszólalások:   1-51   51-87   87-90      Ülésnap adatai