Készült: 2024.09.26.20:07:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

117. ülésnap (2020.04.07.), 46. felszólalás
Felszólaló Szijjártó Péter (Fidesz)
Beosztás külgazdasági és külügyminiszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:28


Felszólalások:  Előző  46  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZIJJÁRTÓ PÉTER külgazdasági és külügyminiszter: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Ahogy az előbb is már elhangozhatott, a magyar emberek egészségének megvédésén, illetve a határon túl rekedt magyar emberek hazahozásán túl az egyik legfontosabb feladatunk a magyar gazdaság újraindítása, aminek tekintetében azt tudom önnek mondani, hogy kifejezetten jó alapról tudunk indulni, hiszen a tavalyi esztendőben megdöntöttük a Magyarországra irányuló beruházások rekordját: 1705 milliárd forintnyi új beruházásról döntöttek vállalatok Magyarországon, aminek nyomán 13 ezer új munkahely jött létre. Azt a mostani geopolitikai viszonyok közepette érdemesnek tartom megjegyezni, hogy ezen beruházási összeg 47,8 százaléka keleti, azon belül is koreai beruházókhoz tartozik, akiknek az összesen létrehozott munkahelyek egyharmadát köszönhetjük. Az elkövetkezendő időszakban a legfontosabb feladatunk a Magyarországon létrejött rekordszámú munkahelyek megvédése, illetve új munkahelyek létrehozása: legalább annyi munkahelyet kell létrehoznunk, mint amennyi a világjárvány jelentette kihívások miatt elveszik. Ezért tisztelettel tájékoztatom önöket arról, hogy új vállalati beruházásokra rendkívül komoly összegeket, programokat nyitunk meg, és komoly programokat indítunk meg az Európai Unió által eszközölt szabályváltoztatásokat kihasználva, amelyek értelmében 800 ezer euróig növelik az úgynevezett de minimist, tehát a vizsgálat nélkül adható támogatási keretet.

Egy olyan beruházásösztönzési programot indítunk, amely már 150 ezer eurónyi beruházástól támogatja, 30 százalékról indulva 50 százalékos készpénztámogatási hányadig, a Magyarországon létrejövő munkahelyteremtő, munkahelymegőrző és versenyképesség-növelő beruházásokat. Ennek a programnak az európai uniós notifikációját már elindítottuk, várjuk a választ. Reméljük, az Európai Unió itt gyorsabban fog eljárni a szokásosnál, és lehetővé teszi, hogy ezeket a pénzügyi eszközöket a magyar vállalatok számára, hangsúlyozom, nemzeti költségvetési forrásból, meg tudjuk nyitni.

Rendkívül fontosnak gondolom azt is, hogy a világpiacon komoly versenyképességre szert tett magyar vállalatok piaci pozícióját megőrizzük. A magyar gazdaság versenyképességét, a magyar emberek szaktudását, munkaszeretetét és munkájának magas színvonalát bizonyítja az a tény, hogy Magyarországon az export/GDP arány 86 százalék, ami világosan mutatja, hogy a világpiacon milyen mértékben vagyunk versenyképesek, ezért fontos, hogy az exportáló cégek számára megteremtsük azt a lehetőséget, hogy ne veszítsék el a kapacitásaikat és ne veszítsék el a piacaikat.

Ezért az Eximbankon keresztül egy 400 milliárd forintnyi összegű, kedvezményes kamatozású hitelprogramot indítunk meg, amelyet részben forgóeszközre, részben beruházásra lehet majd igénybe venni. Kis- és közepes vállalkozások számára például egy éven belüli forgóeszközhitel esetében a hitelkamat mértéke 0,1 százalék lesz, ami, azt gondolom, kellő áthidaló segítséget ad az elkövetkező hónapok nehéz időszakára.

Ugyanígy fontosnak gondoljuk azt, hogy a kereskedelmi bankoktól hiteleket felvett vállalatok se veszítsék el a pozíciójukat. Az ilyen válságoknak mindig velejárója az, hogy a kereskedelmi bankok szeretnek jobb minőségű és több biztosítékra szert tenni azoktól a vállalatoktól, akik hitellel rendelkeznek.

(10.40)

Ezért az Eximbanknál egy 50 milliárd forintos garanciaprogramot indítunk meg, amelynek nyomán az Eximbank be tud állni a hitellel rendelkező vállalatok mögé. Így ezeknek a vállalatoknak az adósbesorolása nem romlik, tehát nem lesz szükség arra, hogy újabb forrásokat mozdítsanak meg a biztosítékok feltöltése érdekében.

Végezetül pedig fontosnak tartjuk azt is, hogy azok az exportáló vállalatok is segítséget kapjanak, amelyek azért kerülnek nehéz helyzetbe, hogy a világon mindenhol nehéz helyzet van, ezért adott esetben a külpiacokon nincsen fizetőképes kereslet az áruikra, hiába szállítják le azokat. Viszont, hogy ők ne veszítsék el a piacaikat, és továbbra is lehetőség legyen a szállításaikra, ezért egy olyan biztosítási programot indítunk meg, amelynek keretében 360 napig biztosítjuk ezen exportáló vállalatok számára a nem fizetésből fakadó nehézségek áthidalását. Látni kell, ahogy eddig, mondjuk, 30-60 napra érkeztek a fizetések az exporttermékek iránt, most ez az időszak meg tud nyúlni. Ez nyilván nehéz helyzetbe hozza a vállalatokat, ezek áthidalására indul ez a program.

Úgyhogy azt tudom önnek mondani, hogy tekintetbe véve a magyar gazdaság jövőbeni versenyképességét is, valóban minden idők legjelentősebb gazdaságvédelmi akciótervével állunk szemben. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:  Előző  46  Következő    Ülésnap adatai