Készült: 2024.09.22.19:40:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

133. ülésnap (2020.06.02.), 1. felszólalás
Felszólaló Kövér László (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Az ülésnap megnyitása
Videó/Felszólalás ideje 2:55


Felszólalások:  Előző  1  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK : (A teremben lévők felállnak, és ezzel köszöntik a választópolgárok közösségét. Amikor az ülést vezető elnök helyet foglal, a teremben lévők is leülnek.) Tisztelt Képviselőtársaim! Az Országgyűlés tavaszi ülésszakának 28. ülésnapját megnyitom. Tájékoztatom önöket, hogy az ülés vezetésében Szűcs Lajos és Hiszékeny Dezső jegyző urak lesznek a segítségemre. Köszöntök mindenkit, aki figyelemmel kíséri a munkánkat. Tisztelt Képviselőtársaim! 2017-ben a magyar Országgyűlés június 2-át a magyar siketsport napjává nyilvánította abból az alkalomból, hogy 1912-ben ezen a napon alakult meg a Siketnéma Sport Club. Az ország első, ma már több mint 100 éves, siket és nagyothalló sportolókat összefogó egyesületében jelenleg 12 szakosztályban sportolhatnak hallássérült honfitársaink.

A siketséget a közvélemény gyakran a normálistól való eltérésként, illetve hiányként értelmezi, és annak különösen negatív következményeit látja. A Siketnémák Országos Szövetsége inkább a meglévő képességekre helyezi a hangsúlyt, és a siket közösség életrevalóságát, a siket emberek tapasztalatait és hiányosságukat áthidaló kreativitását helyezi a középpontba. A siket sportolók tevékenysége és eredményei is igazolják ezt a szemléletet.

A siket sportolókra kétszeresen is büszkék lehetünk, hiszen nemcsak a sport olyan hagyományos értékeiben mutatnak példát, mint a versenyszellem, a küzdelem, a fair play, a tisztelet, hanem bebizonyítják, hogy kellő akarattal és kitartással nem létezik elérhetetlen cél. A siketlimpiák jelmondata: per ludos aequalitas  játékokkal az egyenlőségért  talán még a hagyományos olimpiai jelmondatnál is fontosabb üzenetet hordoz a sport mélyebb lényegéről.

Sajnos elmondhatjuk, hogy méltatlanul keveset tudunk a nemzetközi sikereket is elért sportolóinkról, pedig az első, 1924-es párizsi siketlimpia óta minden nyári versenyen részt vettek, és ritka, amikor nem érmekkel tértek haza. Emlékezzünk meg arról, hogy a modern sport első magyar Európa-bajnoki aranyérmét 1895-ben a siketnéma Földváry Tibor korcsolyázó nyerte  épp itt, Budapesten. Földváry ezt követően kidolgozta a műkorcsolyázás első nemzetközi szabálykönyvét is. Szeretném még kiemelni Weltner Györgyné Ivánkay Máriát, nyolcszoros siketlimpiai asztaliteniszező-bajnokunkat, aki 1957 és 1981 között összesen 17 olimpiai érmet szerzett, és akit legendás teljesítménye méltóvá tett a Nemzet Sportolója címre is.

Tisztelt Országgyűlés! Most a napirend előtti hozzászólások következnek. Elsőként megadom a szót Szabó Timeának, a Párbeszéd frakcióvezetőjének.




Felszólalások:  Előző  1  Következő    Ülésnap adatai