Készült: 2024.04.26.07:44:38 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

240. ülésnap (2001.11.12.), 192. felszólalás
Felszólaló Kovács Kálmán (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:46


Felszólalások:  Előző  192  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KOVÁCS KÁLMÁN (SZDSZ): Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A pénzügyeket szabályozó egyes jogszabályok módosításáról szóló törvény egy sor adókérdésben, valamint a tőzsdét, az értékpapír-kereskedést szabályozó kérdésben hozott változást. Azonban a végső módosítóindítvány-csomag, amely előttünk van, nem változtat azon a helyzeten, hogy a kialakult szabályozási rendszerben a kormány elszalasztotta azt a lehetőséget, hogy elősegítse a hazai tőzsdének, a budapesti tőzsdének a talpra állítását.

 

 

(16.00)

 

Elvesztette ezáltal a budapesti tőzsde azt a szerepét, amely elsősorban a hazai megtakarításoknak tőzsdén keresztül a hazai gazdaságba történő visszaforgatását jelenthetné, elvesztette a budapesti tőzsde azt a szerepét, amely a kis megtakarításokon keresztül több százezer embernek a hazai vállalkozásokban való jelenlétét biztosítaná. Ugyanúgy a kialakult helyzetben a budapesti tőzsde a nemzetközi pénzvilág számára sem egy jó befektetési hely, márpedig ez a magyar gazdaság jövője szempontjából igen-igen sajnálatos fejlemény. Azt kell mondanunk, hogy az a regionális szerep, amelyet Budapest a pénzügyi világban betölthetne és betölthetett volna, egyre távolabbinak tűnik. Ezzel a koherenciakiküszöbölő javaslattal, mi úgy érezzük, ha lehet mondani, még tovább romlott a befektetési támogatás, és így tovább romlott a befektetési kedv.

Természetesen azt is el kell mondanunk, hogy nem elsősorban e pénzügyi törvénycsomag az oka annak, hogy a Budapesti Értéktőzsde ilyen helyzetbe került, ez elsősorban azoknak a kormányzati intézkedéseknek a következménye, amelyekkel a kormány közvetlenül beavatkozott a gazdaságba, közvetlenül megjelent árszabályozóként, és piacidegenként megjelent a tőzsdén. A kormánynak ez a viselkedése, ez a magatartása vezet oda, hogy ma több százezer kisbefektető, magánszemély vesztette el a kisbefektetését, néhány száz vagy néhány tucat részvényét annál a cégnél, ahol esetleg dolgozott, vagy a Matávnál, vagy más cégeknél. Ma a hazai értéktőzsdepiacon a harmadán állnak azok a legfontosabb papírok, amelyekben a legnagyobb számú kisbefektetők, érdekeltségek vannak.

Ugyanúgy sajnálatos, hogy bár itt van előttünk a pénzügyeket szabályozó egyes jogszabályok módosításáról szóló törvény, amely számos pénzügyi jogszabályt módosít, ezen jogszabály-módosítás keretében mégsem került sor a pénzmosással kapcsolatos egyetlen módosítás elfogadására sem, ezért kell majd külön döntenünk és külön szavaznunk erről, és sajnálatos, hogy az adójogszabályok módosításának a keretében a kormány elvetette, még csak a tisztelt Ház elé sem engedte szavazás céljára sem azokat a javaslatokat, amelyekben a többletbevételek miatt az idei adók, a személyi jövedelemadó csökkentését javasoltuk. Így, ezekkel együtt, azt kell mondanunk, hogy a zárószavazás előtt kialakult kép szerint ez a jogszabálycsomag mind tartalmában, mind formájában alkalmatlan arra, hogy a Ház elfogadja. A szabad demokraták nem fogják elfogadni.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  192  Következő    Ülésnap adatai