Készült: 2024.09.24.05:54:51 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

251. ülésnap (2013.02.11.), 256. felszólalás
Felszólaló Tóth Csaba (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Fogyasztóvédelmi bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 5:03


Felszólalások:  Előző  256  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TÓTH CSABA, a fogyasztóvédelmi bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! A fogyasztóvédelmi bizottság a mai napon megtárgyalta a fiatalkorúak dohányzásának visszaszorításáról és a dohánytermékek kiskereskedelméről, valamint a jövedéki adóról és a jövedéki termékek forgalmazásának különös szabályairól szóló T/9863. számú törvényjavaslatot, amelyet általános vitára ajánlott. Most a véleményükkel kisebbségben maradt bizottsági tagok nevében álláspontunkat az alábbiakban kívánom összefoglalni.

A most tárgyalt javaslat is azt mutatja, hogy az egész dohánypiac átalakítása egy átgondolatlan, kapkodó, a pillanatnyi ötleteknek és érdekeknek alárendelt törvényalkotási folyamat, amely az ebben érdekelteket sok felesleges bosszúsággal tölti csak el. A jelenlegi módosításból egyvalami biztosan látszik: belátták azt, miszerint az eredeti törvény életképtelen, különösképpen a dohánytermékek kiskereskedelmi tevékenységének megfelelő mértékű fedezetére. Azzal, hogy a dohányboltok termékkörét kiegészíti energiaital, üdítő, ásványvíz, szeszes ital, újság, napilap, folyóirat, kávé forgalmazásával, lehet, hogy az üzletek jövedelmezőségét növelni tudja, azonban számos környező kisboltot fog tönkretenni. A kisvállalkozások számára, főként a kistelepüléseken, a legkisebb mértékű forgalomkiesés is végzetes lehet. A kisboltokban, ahol eddig megvette a fogyasztó a dohányterméket, ott megvette az újságot, a sört, a kávét. Ezután ezeket a trafikokban fogják megvenni, így a kisboltok forgalma jelentősen lecsökken. Ennek az lesz a következménye, hogy alkalmazottakat kell elküldeni, nyitvatartási időt kell csökkenteni, és végül bezárhatják az üzletet is, vagy kénytelen lesz jelentősen árat emelni, azért, hogy ezt elkerüljék. Az új trafikok piacra lépésével lehet, hogy új munkahelyek jönnek létre, de a tönkremenő kisboltok miatt ennél több munkahely fog megszűnni. Tömeges boltbezárás várható.

A javaslat indokolásában az szerepel, hogy ez a törvényjavaslat hasonló zsinórmérték alapján a felnőtt fogyasztókat célzó szeszes ital, energiaital és kávétermékek forgalmazásával bővíti a dohányboltban forgalmazható termékek körét. Az indokolás érvelése ugyan kissé sántít, mert hogyha csak a felnőttekre gondolnak, hogyan kerül a termékpalettába az üdítő, az újság meg az ásványvíz, amikor ezeket a termékeket a fiatalkorúak is korlátozás nélkül vásárolhatják. A javaslatból nem derül ki, hogy a dohányboltokban ezentúl is csak 18 éven felüliek léphetnek-e be, valamint, hogy ezekben az üzletekben kiskorúak újságot meg üdítőt vásárolhatnak-e. Nem derül ki az sem, hogy a kávé helyben fogyasztását hogyan képzelik el, és az sem, hogy a dohányboltok a gyakorlatban ne italboltokként üzemeljenek majd. Az sem világos, hogy a pályázatban preferált megváltozott munkaképességű tulajdonosoknak és alkalmazottaknak vajon hány százaléka lesz képes majd emelgetni a sörös és üdítős rekeszeket.

A törvényjavaslat a jövedéki adóról és a jövedéki termékek forgalmazásának különös szabályairól szóló törvényt egy újabb ponttal egészíti ki. Eszerint dohányterméket mozgóboltból csak a Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt. vagy az általa feljogosított kiskereskedő árusíthat. A fiatalkorúak dohányzásának visszaszorításáról és a dohánytermékek kiskereskedelméről szóló törvény azonban nem jogosítja fel a Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt.-t arra, hogy monopoljoga legyen a mozgóboltok üzemeltetésére, hogy kereskedelmi vállalkozóvá váljon, és arra sincs lehetősége, hogy erre bármilyen kiskereskedőt feljogosítson. Erre a törvény nem ad lehetőséget, így a jövedéki adóról szóló törvényt ilyen ponttal nem lehet kiegészíteni.

Kérdésként felmerült, hogy hogyan fogja megvalósítani a jelen törvénymódosítás a korábban megfogalmazott legfontosabb célt, miszerint Magyarországon minél kevesebb fiatalkorú dohányozzon, ami kiemelt közegészségügyi cél, hogy a fiatalkorúak körében történő visszaszorításával közép- és hosszú távon az egész magyar társadalom közegészségügyi állapota is jelentős mértékben javuljon. Miért fog attól kevesebb fiatal dohányozni, hogyha a nemzeti dohányüzletekben a dohánytermékeken, a lottón és a sorsjegyen kívül majd szeszes italt, energiaitalt, kávét, ásványvizet, üdítőt, újságot és napilapot is lehet majd kapni?

(19.50)

Továbbra is kérdés, hogy a dohányzás visszaszorításához milyen megelőző tevékenység fog csatlakozni a fiatalok mint célcsoport körében. Vajon alátámasztható-e bármilyen tanulmánnyal, hogy az elárusítóhelyek számával együtt csökken a dohányzók száma is? Ez hogyan mutatható majd ki az egészségügyi kiadásokban? A fiatalkorúak dohányzásának visszaszorításáról és a dohánytermékek kiskereskedelméről szóló törvény jelen módosítása nem fogja elősegíteni a fiatalkorúak dohányzásának visszaszorítását, ezért annak általános vitára való alkalmasságát nem támogattuk.

Köszönöm, elnök úr. (Taps az MSZP padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  256  Következő    Ülésnap adatai