Készült: 2024.09.20.15:15:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

99. ülésnap (1999.11.10.), 112. felszólalás
Felszólaló Lezsák Sándor (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:21


Felszólalások:  Előző  112  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

LEZSÁK SÁNDOR (MDF): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Több mint 800 módosító indítvány, javaslat érkezett a költségvetéshez, ennek csak kicsi, pici töredékét támogatta a kormány, és a szakbizottságok is egyöntetűen csak kevés módosító javaslat mellé álltak. A viták után a legtöbb képviselő új lehetőséget keres, vagy igyekszik megtalálni azt a közös nevezőt, amely mentén ő is csatlakozni tud más, hasonló tartalmú és célú javaslatok megfogalmazásához és megszavazásához. Én is átfogalmaztam korábbi módosító javaslataimat, és kormánypárti képviselőként nagy fegyelemmel, maximális mértékben figyelembe vettem a forráshiányra hivatkozó kormányzati ellenérveket.

Az egyik legnagyobb véleménykülönbség köztem és a kormányt képviselő költségvetési szakértők között a magyar tudományos élet költségvetési támogatásának kérdésében van. Egyetértek a délelőtti vita során megszólaló Balczó Zoltán, Bazsa György, Lentner Csaba vagy éppen Csige József képviselőtársam megnyilatkozásával, hiszen a Magyar Demokrata Fórum azonos állásponton van, mint az ellenzéki képviselők, de az oktatási és tudományos bizottság ülésén tapasztalni kellett, hogy teljes mértékben azonosultak a Fidesz és Kisgazdapárt képviselői is azzal, hogy mindenképpen jóval magasabb szinten és nagyobb összeggel kell támogatni a magyar tudományos élet költségvetését.

Ugyanúgy el tudom mondani azokat az érveket, megállapításokat, amelyek az elmúlt napokban, hónapokban elhangzottak, hogy az akadémiai kutatók bérelmaradása az egyetemi kutatók béréhez képest is 40 százalékos, hogy egyre több nemzetközi hírű kutató megy külföldre, és vonja ki ily módon szellemi tőkéjét a magyar gazdaságból. Egyre mostohábbak a kutatások tárgyi feltételei, és egyre kevesebb a lehetőség tudományos szakfolyóiratok beszerzésére vagy cseréjére, az értékesebb műszerek karbantartására és korszerűsítésére. A kutatás és fejlesztés mai nagyobb támogatása nélkül a jövőben országunk még a közepesen fejlett országok tudományos teljesítményét sem lesz majd képes megközelíteni, azaz országunknak a jövőben le kell mondania az új termékek és új eljárások révén elérhető magasabb jövedelmekről.

 

(11.30)

 

Ha a több év alatt kialakult helyzet orvoslására a jövő évben már nincs lehetőség, legalább az országos tudományos kutatási alapprogramokra szánt támogatások növekedjenek jobban az eredetileg tervezettnél. Ez egyöntetű véleménye az Országgyűlés oktatási és tudományos bizottságának, és ilyen értelmű csatolt módosító javaslatunk is lesz.

A közoktatás területén a kistelepülések iskolái vannak a legnehezebb helyzetben. A gondot felismerte a kormány, és az elmúlt évben előrelépés történt az 1100 főnél kisebb településeken lévő iskolák megmentése és fenntartása érdekében. Sajnos, a veszélyeztetett iskolák köre ennél szélesebb, azaz a településeknél általában hozzávetőleg az 1500 fős lélekszám az a határ, amely fölött már nem kell szembenézniük az iskoláknak a mindennapos létbizonytalansággal és a megszüntetés veszélyével. Csatlakozó módosító indítvány révén kívánjuk elérni az 1500 főnél kisebb települések iskoláinak fokozottabb állami támogatását és fennmaradását, és ezzel a véleménnyel is egyetért az oktatási bizottság.

Két közérdeket szolgáló alapítvány költségvetési támogatása érdekében is csatlakozó módosító indítványt nyújtok be. A Közoktatási Modernizációs Alapítványnak a korszerű pedagógiai módszerek kidolgozásában és a gyakorlatba történő átültetésében, a pedagógusok továbbképzésében betöltött szerepe csak akkor őrizhető meg, ha legalább a jövő évben várható inflációt ellentételező összeggel megnöveljük a korábbi támogatást.

A "Házat, Hazát" Alapítvány önerős munkavégzésen és előtakarékoskodáson alapul, a fiatal családok házépítő mozgalmát működteti. Véleményünk szerint egy megújuló lakáspolitika nem hagyhatja ki a számításból sem a családok munkavégzési hajlandóságát, sem a hagyományosnál olcsóbb, könnyűszerkezetes építési technológiákat. Ez az alapítvány egy már évtizedek óta működő, az Egyesült Államokban és Nyugat-Európában államilag is segített házépítő mozgalom hazai átültetésére vállalkozott. Ezek az országok tudják, hogy nem olyan gazdagok, hogy ne vegyék igénybe ezt a lakáspolitikai eszközt.

Kérem a képviselőtársaimat, támogassanak módosító javaslataim elfogadásában. Köszönöm a figyelmet. (Taps az MDF és a MIÉP padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  112  Következő    Ülésnap adatai