Készült: 2024.04.26.04:31:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

238. ülésnap (2001.11.08.), 38. felszólalás
Felszólaló Kovács Tibor (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Számvevőszéki bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 4:37


Felszólalások:  Előző  38  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KOVÁCS TIBOR, a számvevőszéki bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! A számvevőszéki bizottságban gyakorlatilag csak kritikai észrevételek hangzottak el, ezekből szeretnék néhányat kiemelni, és az államtitkár úr figyelmébe ajánlani.

Íme, véleményünk szerint ismét egy olyan jogszabály, amelyet egyértelműen kampánycélokkal nyújtott be a kormány, amely teljesen átgondolatlan, és olyan szabályozásokat is tartalmaz, amelyek természetszerűen elfogadhatatlanok.

Kétharmados jogszabályról van szó. Úgy gondolom, természetes lett volna egy előzetes egyeztetés - amennyiben a kormány ezt a jogszabályt komolyan gondolja - az ellenzéki pártokkal, már csak azért is, mert mint említettem, kétharmados szabályról van szó.

De én úgy gondolom, hogy a kormány itt megint csak arra gondolt, hogy ha legfeljebb az ellenzéknek kritikai észrevételei lesznek, akkor majd azt mondjuk, hogy íme, az ellenzék ismét csak nem akarja a korrupció elleni küzdelmet, mert hiszen ezt a jogszabályt sem támogatja, pedig alapvető kifogások vannak a jogszabállyal szemben.

Szeretném emlékeztetni az államtitkár urat például arra a levélre, amelyet az Állami Számvevőszék elnöke még júniusban megfogalmazott és eljuttatott önökhöz, amire természetesen semmiféle reagálás nem történt. (Dr. Hende Csaba: Ez nem igaz!) Ez a vélemény elhangzott a bizottsági ülésen is - én a számvevőszék kisebbségi véleményének megfogalmazójaként pontosan erre szeretném felhívni a figyelmet -, hogy a Számvevőszék ottani képviselője is emlékeztetett arra, hogy a Számvevőszék alkalmatlan arra a feladatra, amire ez a jogszabály őt fel kívánja ruházni, nem tud ellenőrizni több ezer magánszemélyt ebből a szempontból, mert egyszerűen nincsen erre felkészülve. Semmiféle válasz a kormányzat részéről a bizottsági ülésen ezekre a felvetésekre nem történt.

A törvényjavaslat következő abszurditása, tisztelt államtitkár úr, hogy - már ne is haragudjon - a köztársasági elnöknek vagy az ombudsmanoknak is vagyonnyilatkozatot kell tenniük. Ez olyan érthetetlen és megfogalmazhatatlan dolog, amire nem is érdemes szót vesztegetni. (Dr. Hende Csaba: Igen?)

Más szempontból ugyanilyen abszurditás az, hogy rendkívül kis költségvetéssel gazdálkodó nagyon sok kis önkormányzat önkormányzati képviselője, illetve azok családtagjai is vagyonbevallást kötelesek tenni. Ezek az önkormányzatok adott esetben néhány millió forinttal gazdálkodnak. Ez is az intézményrendszer fenntartására fordítódik, gyakorlatilag fejlesztésekre és egyéb más célokra nem jut forrás ezen önkormányzatok képviselőinek.

A még nagyobb abszurditás az, hogy a különböző közalapítványok, például olyan alapítványok, amelyek iskolák támogatására jöttek létre, és évente néhány százezer forinttal gazdálkodnak, ezen alapítványok tisztségviselői is tegyenek vagyonbevallást, ami egyszerűen képtelenség, tisztelt államtitkár úr.

Ugyanakkor abszurd dolog az, hogy hatalmas, milliárdos vagyonokkal rendelkező, állami vagyonok felett rendelkező állampolgároknak viszont nem kell. Az ORTT tagjainak, az ÁPV Rt. vezető tisztségviselőinek, a Magyar Fejlesztési Bank vezető tisztségviselőinek - nemcsak milliárdok, hanem százmilliárdos állami vagyonok felett rendelkeznek - nem kell vagyonnyilatkozatot tenniük. Ez mégiscsak egy abszurditása ennek a törvényjavaslatnak.

Mindezeket figyelembe véve az ellenzéki képviselők nem tartják még általános vitára sem alkalmasnak ezt a törvényjavaslatot. Fontosnak tartjuk a célt természetesen, amit ezáltal meg kívánnak valósítani, de ezt másképpen nem tartjuk megvalósíthatónak, mint ha ezen észrevételek alapján a kormány a benyújtott törvényjavaslatot visszavonja, új formában benyújtja, és a tavaszi ülésszak folyamán még van lehetőség e jogszabály elfogadására; még egyszer hangsúlyozom, tisztelt államtitkár úr, ha önök ezt valóban komolyan gondolják, és nemcsak kampánycéllal nyújtották be az Országgyűlésnek. Köszönöm szépen.

 




Felszólalások:  Előző  38  Következő    Ülésnap adatai