Készült: 2024.09.26.08:06:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

248. ülésnap (2001.12.12.), 18. felszólalás
Felszólaló Homa János (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:00


Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HOMA JÁNOS (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Képviselőtársaim! Ahogy Stumpf miniszter úr is mondta, az országimázs alakítása nagyon összetett, a magyar valóság minden területét átfogó feladat. Az országimázs-alakítás egyik állomása volt a 2000. január 1-jétől 2001. augusztus 20-ig terjedő időszak, amikor is a magyar millenniumot, azaz az államalapítás és a keresztség felvételének ezredik évfordulóját ünnepeltük.

Érdemes újból megemlíteni, hogy az Országimázs Központ első emlékezetes tevékenysége a Szent Korona átszállítása volt a Nemzeti Múzeumból a Parlament épületébe 2000. január 1-jén. Ez az intézkedés heves vitákat váltott ki, ugyanakkor a méltó környezetben kiállított nemzeti ereklyénket, ezeréves múltunk, magyarságunk, európaiságunk jelképét azóta mintegy kétmillióan tekintették meg. Javaslom az ellenzéknek, legalább önmaguknak ismerjék be, tévedtek ebben az ügyben.

Tisztelt Országgyűlés! Mindannyiunk közös érdeke, hogy kedvező kép alakuljon ki rólunk. Egy pozitív országkép - nyilvánvaló - politikai, gazdasági előnyökre váltható. A pozitív imázs befolyásolhatja az ország kulturális, gazdasági megítélését, hozzájárulhat önképünk, önérzetünk alakulásához, fejlődéséhez, a családok megerősödéséhez, a nemzeti összefogáshoz.

Az ezeréves magyar államiságról való megemlékezés különleges esélyt adott arra, hogy pozitív üzeneteket adjunk magunkról a külföldieknek, de lehetőséget teremtett arra is, hogy a magyar nemzet valamennyi tagjának jelezzük: az emberek zöme bízik abban, hogy hazánk felemelkedik a világ legsikeresebb nemzetei közé. S ennek alapja a nemzeti összefogás.

 

(10.50)

 

Nos, hadd szóljak néhány szót a millenniumról, amely megfelelő keretet teremtett nemzeti céljaink megfogalmazásához. A közel kétéves rendezvénysorozat szervezői kezdeményezték, hogy minden településen tartsanak millenniumi emléknapot, amelyet a helyiek határoztak meg, s amely alkalommal a helyi önkormányzat átvette a Magyar Köztársaság által adományozott emlékzászlót. Külön érdemes hangsúlyozni, hogy a 3200 magyar önkormányzat közül alig akadt néhány, amely ne vette volna át ezt a közösségi jelképet. Emellett a Határon Túli Magyarok Hivatala közvetítésével több határon túli egyházi szervezet kapott emlékzászlót. Az ünnepségek túlnyomó többsége templomban zajlott, ezzel is aláhúzták, hogy a magyarság ezeréves államisága milyen mélyen gyökerezik a kétezeréves kereszténységben. A zászlóátadáson kívül sok más is történt. A települések helytörténeti kiadványokat jelentettek meg, emlékműveket emeltek vagy egyéb jelképét alkották meg ezeréves múltunknak.

Tisztelt Képviselőtársaim! A millennium idején minden eddiginél komolyabb szellemi és gyakorlati munka segítette a kedvezőbb országkép megjelenítését az ország határain belül és kívül egyaránt. 15 millió magyar ünnepelt. Ezt akarták önök megakadályozni, amikor az 1999. évi költségvetés vitájában a millennium ellen szóltak. Olyan millenniumot akartak, amilyen a honfoglalás millecentenáriuma volt: semmilyen. Szerencsére a mostaniról nem önök gondoskodtak. Ennek a sikeres munkának a koordinálásában nagy szerepe volt a Millenniumi Kormánybiztosi Hivatal mellett az Országimázs Központnak is.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai