Készült: 2024.09.22.01:29:09 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

274. ülésnap (2005.11.30.), 224. felszólalás
Felszólaló Jauernik István (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:38


Felszólalások:  Előző  224  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

JAUERNIK ISTVÁN (MSZP): Elnök úr, köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! A beterjesztett törvényjavaslat, azt gondolom, nagyon fontos, nagyon időszerű és nagyon sok embert pozitívan érint.

Három csoportra oszthatók azok a módosítások, amelyeket ez a törvényjavaslat tartalmaz. Elsőként a végrehajtás során szerzett tapasztalatok, pontosítások átvezetésére kerül sor - az előttem szóló ezt már mondta. Azt gondolom, hogy ezek kiérlelt módosítások, tehát rendjén vannak.

A második nagy kör, amely a módosító indítványnak egy jelentős részét tartalmazza, ez a hivatásos állomány munkájának a jobb társadalmi elismerését szolgálja, konkrétan anyagiakban történő jobb elismerést. Összességében e módosítások által a társadalomnak az a része, amelyik a hivatásos állományhoz tartozik, a magyar adófizetők pénzéből plusz 15,3 milliárd forinttal többet fog kapni minden évben, így 2006-ban is.

Új pótlékok kerülnek bevezetésre, emelkedik a jelenlegi pótlékok egy részének is a mértéke. Azt gondolom, hogy ez igazán kifejezi azt a társadalmi elismertséget, amelyet egyébként a közvélemény-kutatók is mérnek akár a tűzoltók, rendőrök, határőrök munkájának a megítélésében. Azt gondolom, hogy a magyar parlament helyesen jár el, és a kormány, amikor ilyen előterjesztést tett az Országgyűlés asztalára, akkor jó döntést hozott.

A harmadik része a módosító javaslatnak, amely a tűzoltók munkaidejével foglalkozik. Erről talán egy picivel rövidebben, mert nem szeretnék túl hosszan erről beszélni. Jelenleg a tűzoltók heti munkaidőkerete 54 óra. Szeretnék emlékeztetni, mint aki már 1996-ban is foglalkozott ezzel a kérdéssel, hogy a tűzoltók munkaideje, munkabeosztása 1996-ban a tűzoltók kérésének megfelelően alakult, tehát nagy-nagy konszenzussal, nagy-nagy egyetértéssel fogadta el akkor, 1996-ban a parlament a törvényt, amelynek alapján majdnem tíz évig dolgoztak a tűzoltók. Tény, hogy az EU-ban van egy ajánlás - hangsúlyoznám, ajánlás, és nem direktíva -, amely azt mondja, hogy a részben vagy egészben készenléti jellegű munkát végzőknél a heti munkaidő lehetőleg ne haladja meg a 48 órát. Ennek az ajánlásnak a magyar rend nem felel meg, ezért a tűzoltók a saját érdekeiket mérlegelve jó ideje kérik, javasolják - Brüsszelig elmenve - a heti munkaidő csökkentését.

Azt gondolom, hogy a munkaidő csökkentése méltányolható és megvalósítható. Tehát támogatjuk a tűzoltók munkaidejének csökkentését, természetesen mérlegelve a munkaidő-csökkentés minden egyes következményét, minden egyes lépését.

Nézzük ezeket a következményeket, mert ha a tűzoltónak a heti munkaidejét csökkentjük, akkor bizony azt kell látni, hogy vagy több túlórát kell a tűzoltóknak tölteni, ha több túlórát kell tölteni, akkor ehhez több túlórapénzt kell biztosítani; vagy több tűzoltót kell felvenni, és ezeknek a tűzoltóknak a felszereléséhez, ezeknek a tűzoltóknak az illetményéhez több pénzt kell biztosítani.

 

(16.50)

Tehát azt kell látni, hogy ez bizony jelentős többletforrást igényel. Éppen ezért a beterjesztett javaslattal teljesen egyetértve nem egyszeri lépésben, hanem fokozatosan történhet a tűzoltók munkaidejének 48 órára való csökkentése.

Az előttem szóló fideszes képviselő úr azt mondta, hogy nem látja a forrást. Nos tegnap valamikor ilyenkor fogadtuk el azt a módosító indítványt, amellyel az önkormányzati fejezetbe, tehát a 8. mellékletbe éppen a tűzoltóság biztosítására beszavaztunk 1,4 milliárd forintot, egész pontosan 1 milliárd 395,5 millió forintot ennek a feladatnak a végrehajtásához. Azt gondolom, ez a forrás lehetővé teszi, hogy az országgyűlési képviselők a beterjesztett törvényjavaslatot jó szívvel fogadhassák el, de azért ehhez néhány dolgot szeretnék hozzáfűzni.

Ha a törvény január 1-jén hatályba lép, ettől még nem lesz Magyarországon sokkal több kiképzett tűzoltó, ugyanis ahhoz, hogy valaki tűzoltó legyen, ki kell képezni, mert ez egy nagyon komoly, veszélyes és felelősségteljes munka. Egy tűzoltó kiképzéséhez fél év kell, amíg a szükséges szakmai dolgokat elsajátítják a tűzoltók. Éppen ezért át kell tekinteni a tűzoltók munkaidő-szervezését, azt, hogy túlórával hogyan lehet biztosítani a folyamatos szolgálatot. A személyi feltételről már szóltam, arról, hogy ki kell képezni a személyi állományt.

Azt is látni kell és mindannyiunknak tudatában kell lenni azzal, hogy ha a hivatásos önkormányzati tűzoltóság létszámát bővítjük, az egy kicsit ellentétes azzal az elfogadott stratégiával, hogy a köztestületi tűzoltók és tűzoltóságok számát növeljük azokon a területeken, amelyek ma bizonyos mértékig fehér foltnak számítanak, mert a tűzoltóautó nem ér oda tizenöt percen belül, hanem csak hosszabb idő alatt. Ebben az évben is jó néhány köztestületi tűzoltóságot tudtunk létrehozni, és továbbra is az a cél, hogy köztestületi tűzoltósággal fedjük le a fehér foltokat. Tehát amikor ilyen döntést hozunk, akkor a másik folyamatot, a köztestületi tűzoltóságok kiépítését egy kicsit lassítjuk, merthogy az anyagi lehetőségeinket a hivatásos önkormányzatiak irányába csoportosítjuk át.

Azért, hogy a szolgálat biztosítása folyamatos, a tűzoltók munkája zavartalan legyen, elképzelhető, hogy a szocialista frakció részéről lesznek módosító indítványok, amelyekkel e szervezési intézkedéseket pontosítani kívánjuk. Ha a rendelkezésre álló keretösszeg, az 1,4 milliárd forint - amit a parlament tegnap megszavazott - azt kívánja, hogy a két óra munkaidő-csökkentés csak valamikor év közben lépjen be, akkor ilyen indítványt fogunk benyújtani, de ennek a megvitatása a részletes vita tárgyát fogja képezni. Csupán azt szerettem volna jelenteni, hogy ezt alaposan meg kell nézni, és ennek megfelelően kell a továbbiakban eljárni.

Elnök úr, köszönöm.




Felszólalások:  Előző  224  Következő    Ülésnap adatai