Készült: 2024.04.26.10:30:09 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

274. ülésnap (2005.11.30.), 202. felszólalás
Felszólaló Karsai Péter (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:11


Felszólalások:  Előző  202  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KARSAI PÉTER (MDF): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! A Magyar Országgyűlés 2005. június 15-én egyszer már tárgyalt a katasztrófák elleni védekezés irányításáról, szervezetéről és a veszélyes anyagokkal kapcsolatos súlyos balesetek elleni védekezésről szóló 1999. évi LXXIV. törvény módosításáról.

A törvény módosítását alapvetően az indokolta, hogy Magyarországnak mint európai uniós tagországnak 2005. június 1-jéig eleget kellett volna tennie az úgynevezett Seveso II. irányelvnek, amely a veszélyes anyagokkal kapcsolatos súlyos balesetek elleni védekezésre vonatkozik.

Az ellenzék pártjai joggal kifogásolták akkor, hogy a szükségszerű módosításokon túl a kétharmados törvénymódosításba becsempésztek egy sor, a Seveso II. irányelvvel köszönő viszonyban sem lévő módosítást. Megfogalmazódott az a vélemény, hogy az alig néhány éve módosított 1999. évi LXXIV. törvény újraformázása semmiben sem teszi hatékonyabbá az ország védelmét a katasztrófákkal szemben.

Az elmúlt években sem a katasztrófavédelem, sem a tűzvédelem, sem a polgári védelem tekintetében sem voltak olyan társadalmi-gazdasági vagy egyéb változások, amelyek a hatályos szabályozás átfogó felülvizsgálatát indokolták volna. Ennek megfelelően a kétharmados parlamenti többséggel elfogadható törvény nem kapta meg a szükséges támogatást, s ezáltal hazánk nem teljesítette a Seveso II. irányelvben foglaltakat.

Ezt követően, több négypárti egyeztetés után, jutottunk el a T/18106. számú javaslat ismételt általános vitájához. A Magyar Demokrata Fórum a jelen katasztrófavédelmi törvénymódosítást támogatja, hiszen a javaslat az európai uniós kötelezettségünkön kívül hazánk biztonsága kapcsán az esetlegesen bekövetkező katasztrófák elleni minél hatékonyabb védekezést szolgálják.

Feltétlenül meg kell említeni, hogy a törvényjavaslat a biztonsági jelentés nyilvánosságra hozatalával, a lakosság, a közintézmények kötelező tájékoztatásával, valamint az átláthatóbb döntési mechanizmusok beépítésével növeli az érintettek érdekérvényesítési, befolyásolási képességét, a civil szféra mozgásterét.

Jelen formában számunkra már a nyári ülésszakon is elfogadható lett volna a törvényjavaslat. Így tehát most azt mondhatom önöknek, hogy a Magyar Demokrata Fórum képviselőcsoportja a T/18106. számú javaslatot elfogadásra ajánlja. Köszönöm a figyelmüket.




Felszólalások:  Előző  202  Következő    Ülésnap adatai