Készült: 2024.09.24.11:18:52 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

81. ülésnap (1999.06.22.), 336-338. felszólalás
Felszólaló Mécs Imre (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:00


Felszólalások:  Előző  336 - 338  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MÉCS IMRE (SZDSZ): Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Elnök Úr! A szerzői jogról szóló törvényjavaslat sajnos Prokrusztész-ágyba szorítja a legmodernebben fejlődő ágat, a szoftver védelmét, a számítógépes védelmet. Ahogy ezt az általános vitában is többen elmondtuk, egy önálló szoftvertörvényre volna szükség, és ez az önálló szoftvertörvény pontosan definiálná a szoftver fogalmát, kategorizálná, és az arra vonatkozó védelmeket külön-külön rendelné el. Ebben az esetben azonban egy múlt századi archaikus struktúrába helyezi el a legmodernebb és dinamikusan fejlődő szoftverek védelmét. Ez körülbelül olyan dolog, mintha a gőzmozdonyokra tervezett rendszerbe illesztenénk be a legmodernebb számítógépeket. Ez nyilvánvalóan lehetetlen ütközésekre vezet, amelyek teljesen archaikussá teszik a törvényt.

A törvényjavaslat nem definiálja a szoftvert, és - ahogy ezt többen kifogásolták és több módosító indítvány valamennyi párt részéről elhangzott - nem definiálja az adattárat. Egyik sem történt meg.

Összességében megállapítható, hogy ez a törvényjavaslat valójában nem a szerzők érdekeit védi, hanem a szerzőijog-tulajdonosoknak az érdekeit, ami lényeges különbség.

 

(18.20)

 

Akadályozza a művek terjedését, akadályozza a közoktatást és a közművelődést, hiszen azokat a kedvezményeket, amelyeket a száz évvel ezelőtt Magyarországról hozott és akkor Európa-szerte példamutató szerzői jogi törvény kimunkált - mégpedig azt, hogy oktatási célra, személyes célra, művelődés céljára és közművelődési célokra általában díjtalanul használhatók fel a szerzői művek -, korlátozza, és szoftverek esetére nem engedi meg, holott a mai korszerű megjelenési formák, a multimédiás megjelenési formák...

ELNÖK: Tisztelt Képviselő Úr! Arra szeretném önt kérni, figyelmeztetni, hogy most ne az általános vitához tartozó elemeket mondja el; ennek a törvényjavaslatnak a záróvitája van, ez erős korlátok közé szorítja a képviselői felszólalásokat, ezért arra kérem, hogy a záróvitához tartozó felszólalás elmondására korlátozza a mondanivalóját.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

MÉCS IMRE (SZDSZ): Elnök úr, erről beszélek, összefoglalom a törvényjavaslat (Derültség a kormánypártok soraiban.) hibáit, a törvényjavaslat akadályozza a modern eszközök alkalmazását. Nem előremutató, hanem hátramutató, sajnos tetten érhető különböző lobbyk működése. (Folyamatos zaj.)

Az is hozzájárult ennek az állapotnak a kialakulásához, hogy kevés a hozzáértő ember, akik a modern számítástechnikai fogalmakhoz értenek, és ezért futhattak keresztül olyan törvényi részek, amelyek társadalomellenesek és a modernitással szembenállnak.

Különösen súlyosan értékeljük azt, hogy a büntető törvénykönyv a szerzői jog megsértése esetén semmiféle alsó küszöböt nem alkalmaz. Ennek tudható be, hogy a rendőrség, élve a korlátlansággal, 91 házkutatást tartott egyetemistáknál és olyan személyeknél, akik otthon használtak számítógépet, és valakitől vásároltak 2000 forint körüli értékben szoftvert. Ezért rendkívül fontos lenne a büntető törvénykönyv módosítása, és ha ebben a törvényben nem is sikerül, kérem az Igazságügyi Minisztériumot, hogy ígéretéhez híven, minél előbb terjessze be az ez irányú javaslatait.

Azt is kifogásoljuk, hogy a szerzői jogvédő egyesületek monopolhelyzetbe kerülnek, ami szemben áll a versenyhelyzettel (Közbeszólás a kormánypárti oldalon: Elnök úr! Házszabály!), és szemben áll alkotmányos szemléletünkkel. Nem a tényleges szerzők érdekeit védik, hanem a jogtulajdonosok érdekeit, és ezáltal a társadalom hosszú távú érdekeit sértik.

Mindezek alapján nem áll módunkban támogatni ezt a törvényjavaslatot, és ezért nemmel fogunk szavazni. Köszönöm szépen. (Szórványos taps.)




Felszólalások:  Előző  336 - 338  Következő    Ülésnap adatai