Készült: 2024.09.19.05:36:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

232. ülésnap (2005.06.01.), 12. felszólalás
Felszólaló Mesterházy Attila (MSZP)
Beosztás ifjúsági, családügyi, szociális és esélyegyenlőségi minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Expozé
Videó/Felszólalás ideje 3:59


Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MESTERHÁZY ATTILA ifjúsági, családügyi, szociális és esélyegyenlőségi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Tekintettel arra, hogy kicsit rövidebb az időm, ezért próbálom a mondandómat is lerövidíteni. Először hadd kezdjem egy idézettel! Egy Churchill-idézet jutott az eszembe, amikor ezt a vitanapot az ellenzéki képviselők kezdeményezték. Ez a Churchill-idézet úgy hangzik, hogy “nem bosszant a kritika még akkor sem, ha a hangsúly kedvéért figyelmen kívül hagyja a tényeketö.

Azt gondolom, az előttem elhangzottak számos olyan tényt soroltak föl itt a parlamentben, ami arról szól, hogy mit tett a kormány ezeken a területeken, szociális területen, az oktatás területén, érintőlegesen az ifjúság területén, és nagyon jó, hogy erre van egy lehetőségünk, hogy ezt elmondhassuk itt a parlamentben. Készült egy kutatás, egy Ifjúság 2000 elnevezésű kutatás, most elkészült a 2004-gyel kapcsolatos kutatás is, és egy jelentős különbség van a két kutatás között. Amíg az Ifjúság 2000 kutatás adatai azt mutatták ki, hogy a fiatalokat a holnapi, a napi egzisztenciális problémáik érdeklik a leginkább, a mindennapok gondjai érdeklik, addig a 2004-es kutatásban egy jelentős változás következett be.

A fiatalok számára a legnagyobb problémát a társadalmi problémák jelentik. Tehát amíg a 2004-es kutatásban első helyen szerepeltek a munkahelyteremtéssel, az otthonteremtéssel, családalapítással, az oktatással kapcsolatos problémák mint őket foglalkoztató kérdések, addig most az első helyen a kábítószer-problémával kapcsolatos kérdések szerepelnek. Tehát megfigyelhető egy olyan változás, hogy a fiatalok pozitívabban ítélik meg a saját élethelyzetüket, és egy európai uniós trendbe kezd belesimulni a magyar fiatalok vélekedése ezekről a kérdésekről, amelyek arról szólnak, hogy egyre inkább odafigyelnek a társadalmi problémákra, és csak másodsorban foglalkoznak természetesen továbbra is ezekkel az imént említett fontos kérdésekkel. Mivel a kormányzatban az ifjúsági ügyeket nem csak egy tárca képviseli, hiszen az ifjúságpolitika egy horizontális politika, ezért az előttem szólók már érintették ezeket a kérdéseket, amelyek az oktatással, a munkahelyteremtéssel, otthonteremtéssel, családalapítással kapcsolatosak. Én egy ötödik pontot hadd emeljek ki, amiben konkrét feladata van a tárcánknak, ez a szocializáció, a fiatalok közösségi életének szervezése és az ehhez nyújtott segítség.

A kormány be fogja terjeszteni a parlament elé az ifjúsági törvény tervezetét, aminek az a lényege, hogy egy kiszámíthatóbb környezetet teremtsünk a fiatalok közösségi életének, pontosabban meghatározzuk, hogy mik az önkormányzatok feladatai ezen a területen, és hogy feladathoz kötötten most már az önkormányzatoknak támogatást, forrást is adjunk ezekhez az önként vállalt feladatokhoz. Két célja van ennek az ifjúsági törvénynek. Az egyik az, hogy a fiatalok részvételét a döntéshozatalban, a döntés-előkészítésben minél szélesebb körben biztosítsa, a másik pedig, hogy az önkormányzatok számára egy pontosabb feladatmeghatározást adjunk, ami alapján megfelelő eszközöket és keretfeltételeket lehet biztosítani városonként, településenként a fiatalok számára. Ettől azt várjuk, hogy kiszámíthatóbbá válik az ifjúsági munka, kiszámíthatóbbá válik a civil szektorban működő ifjúsági szervezetek tevékenysége, és nagyobb lehetősége lesz a fiataloknak hallatni a hangjukat, és az érdekeiket érvényesíteni a mindenkori kormánnyal szemben.

Ha ezt a 20 másodpercet még arra felhasználhatom, annyit hadd mondjak személyes véleményként - tisztelt képviselő urak, különösen ellenzéki képviselőtársaim, annyit hadd mondjak el -, hogy ez a kormány nem szégyelli elismerni azt, hogy az előző kormánynak is voltak hasznos és jó kezdeményezései. Mi abban hiszünk, hogy aki az ifjúság területén bármit tud tenni a fiatalok élethelyzetének és életminőségének a változásáért, azt meg kell hogy tegyük közös összefogással együtt, és nem szabad engedni a demagógia csábításának. Ha sikert érünk el közösen, örömmel osztozom az ellenzéki képviselőkkel közösen ezen a sikeren, hiszen a cél az kell hogy legyen, hogy napról napra jobban éljenek a fiatalok Magyarországon.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai