Készült: 2024.09.23.10:05:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

133. ülésnap (2020.06.02.), 124. felszólalás
Felszólaló Kontrát Károly (Fidesz)
Beosztás Belügyminisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kérdés megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 2:16


Felszólalások:  Előző  124  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KONTRÁT KÁROLY belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Először is ezúton is szeretném együttérzésemet és részvétemet kifejezni a Deák téri bűncselekményben elhunytak hozzátartozóinak, családjainak. A kormány mindig a szigorú büntetőpolitika pártján állt, de a történtek arra is felhívják a figyelmet, hogy a fiatalok droghasználata veszélyt jelent az egész társadalomra, és foglalkozni kell ezzel a súlyos kérdéssel. A kormány mindig is elítélte a szélsőségeket, a törvényeket mindenkinek be kell tartania. Magyarország demokratikus jogállam, Magyarország szabad ország, ahol érvényesül a gyülekezési jog szabadsága, a gyülekezés szabadsága, ezért a rendőrség is a szükséges jogszabályok betartásával tud intézkedni.

A kérdésében említett eseménnyel kapcsolatban elmondhatom, hogy a rendőrség a Dohány utcában és a Deák téren történteket különálló eseményként ítélte meg, hiszen azok különálló események voltak. (Z. Kárpát Dániel: Igen.) Míg az előbbit gyűlésnek, az utóbbit megemlékezésnek tekintette, ennek megfelelően történtek a rendőrség intézkedései is. A Budapesti Rendőr-főkapitányság szerint az Országos Roma Önkormányzat épülete elé meghirdetett, de be nem jelentett rendezvény gyűlésnek minősült. A rendőrség felhívta a figyelmet arra is, hogy aki a veszélyhelyzet idején rendezvény helyszínén tartózkodik, az szabálysértést követ el. A gyűlés biztosítására a rendőrség a szükséges erőkkel kivonult, a gyülekezés időszakában és a gyűlés időtartama alatt hat főt állítottak elő, és további 34 fővel szemben éltek szabálysértési feljelentéssel.

A Budapesti Rendőr-főkapitányság álláspontja szerint ugyanakkor a Deák téren a gyülekezési törvény hatálya alá tartozó esemény nem történt, a rendőrség megítélése szerint kegyeleti megemlékezés zajlott, egy közösség tagjai gyászolták a néhány nappal korábban tragikus körülmények között elhunyt társaikat. Korábban is volt példa arra, hogy az emberek egy tragikus esemény évfordulóján vagy annak bekövetkezése után rövid idővel kegyeleti megemlékezést tartottak, és ezeket a rendőrség egyszer sem akadályozta meg.

A Deák téren a megemlékezés (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) erőszakmentesen zajlott, gyertyagyújtással, megemlékezéssel; egy rosszullét miatti (Az elnök ismét csenget.) biztonsági intézkedésen kívül intézkedés nem történt. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  124  Következő    Ülésnap adatai