Készült: 2024.09.23.10:14:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

151. ülésnap (2004.05.17.), 2. felszólalás
Felszólaló Dr. Németh Imre (MSZP)
Beosztás földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:16


Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. NÉMETH IMRE földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Az Európai Unió tagországaiban a vidéki térségekben az agráriumból élő emberek helyzetbe hozása, segítése kiemelt feladat. A közös költségvetés csaknem felét költik erre a célra. A rendszerváltás történelmi korszakváltást hozott, de jelentős vidéki térségek leszakadását, az agrártermelés visszaesését is eredményezte, ami szűkítette a falun élő emberek megélhetési lehetőségeit.

Az európai uniós csatlakozás a köztársaság kormányának szándékai szerint új korszak kezdetét jelenti, amelyben a felzárkózás, az építkezés, az életkörülmények javítása áll a középpontban. Ahhoz, hogy a mezőgazdaságból élő emberek is részesei lehessenek a felemelkedésnek, sok feladatot kellett végrehajtanunk, és még nagyon sokat kell elvégeznünk. A kormányprogramban kitűzött céljainkat a rendkívül nehéz feltételek és az óriási lemaradások ellenére teljesítettük. Többéves lemaradás ledolgozásával elértük, hogy a felkészüléshez biztosított európai uniós támogatások eljussanak a magyar vidékre, segítve a termelők versenyképességének javítását, a falu infrastrukturális fejlesztési lehetőségeit.

Ebben a feszített munkában kiváló partnerekre találtunk a gazdaemberekben, a gazdálkodókban, a szakmai és civil szervezetekben, saját kollégáinkban, akik a fejlesztési célokat kijelölték, a pályázatokat elkészítették, és azok feldolgozásában is részt vettek. Annak ellenére, hogy 2003 januárjában még egyetlen pályázat sem volt elfogadva, pedig ez az előcsatlakozási program a 2000-2003. évekre adott felzárkózási esélyt a mezőgazdaságnak, az április 30-ai zárónappal 8800-at meghaladó pályázati kérelem érkezett be a magyar vidékről, mintegy 415 milliárd forint értékű fejlesztési projektet megcélozva, 217 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást igényelve. Gondoljanak bele, képviselőtársaim, 2003 januárjában még nullán álltunk, ehhez képest úgy gondolom, hogy ez hihetetlen nagy teljesítmény, elsősorban azoktól az emberektől, akik a megelőző három évben is elvárták volna.

Természetesen egy jelentős problémával állunk szemben, azzal, hogy 52 milliárd forint áll rendelkezésre ezen projektek megvalósításához, és ha az 50 százalékos pályázati pozitív arányt vesszük figyelembe, akkor is jelentős a túligénylés. Azonban meg vagyok győződve, hogy vagy pótkeret biztosításával, vagy pedig a pályázatok agrár- és vidékfejlesztési operatív programra történő átvitelével ezek a célok megvalósíthatók.

A gazdálkodók helyzetbe hozását szolgáló programok közül szeretném kiemelni az Európa-terv részét képező agrárcsatlakozási hitelprogramot. Jóllehet, ebben a Házban hangzott el még az év elején, hogy kár meghirdetni ilyen programokat, mert a gazdálkodók úgysem tudják igénybe venni, tekintve a tavalyi évi nagyon jelentős káraikat, nos, az élet alaposan rácáfolt erre, a 100 milliárdos meghirdetett kerethez képest a megnövekedett keretet is jelentősen túligényelték a gazdálkodók (Tóth Gábor közbeszól.), a bankok több mint 220 milliárd forint értékű szerződést kötöttek. Ehhez az elkövetkezendő öt-tíz évben nagyon jelentős támogatást kapnak még, mivel az európai uniós csatlakozás előtt tudtuk ezt átadni a gazdálkodóknak.

Ahhoz természetesen, hogy a tagság feltételeként jutó támogatásokhoz - amelyek nagyon jelentősek, hiszen az idei évben a 130 milliárd forintot meghaladják - hozzá tudjanak jutni a gazdálkodók, jelentős intézményeket kellett kiépítenünk, és természetesen meg kellett valósítani Magyarországon egy új minőségi szintet képviselő élelmiszer-biztonsági rendszert, amelynek nemcsak egy új Élelmiszer-biztonsági Hivatal a része, hanem a határellenőrző állomások is, és mindaz a tevékenység, amely az élelmiszer-ipari üzemek felülvizsgálata során osztályrészünk volt.

Úgy gondolom, ezzel nemcsak a magyar (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) gazdáknak tudtunk új feltételeket teremteni, de a magyar élelmiszer-fogyasztóknak is (Az elnök ismét csenget.) elérhető áron egészségesebb élelmiszert tudunk az asztalára tenni.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai