Készült: 2024.09.19.22:12:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

161. ülésnap (2011.12.30.), 112. felszólalás
Felszólaló Schmidt Csaba (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:30


Felszólalások:  Előző  112  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SCHMIDT CSABA (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! 1950. december 30-án 113 tatabányai, vértesszőlősi, héregi bányász szállt le dolgozni a tatabányai XII-es aknán. A munkakörülmények, amelyekben dolgozniuk kellett az év utolsó napjaiban, messze voltak az ideálistól, a biztonságostól. A Rákosi-rendszer vezetőinek nem számítottak a munkások, csak a termelési eredmény, nem törődtek a bányászok túlhajszoltságával, a biztonsági előírások minimális betartásával sem. Sújtólégveszélyes bányában, mint a XII-es akna, szinte törvényszerű volt, hogy ez a nemtörődömség tragédiához fog vezetni. A december 30-ai sújtólégrobbanás következtében 81 bányász vesztette életét, 32 sérültet hoztak a felszínre a bányamentők. Egy szakértői leírás szerint "A berobbanó metán és szénpor elképesztő pusztítást végzett. A lökéshullám a fővágatban kiszakította a bányatérségeket egymástól tűzvédelmi okból elválasztó légelzáró ajtókat, a 165 méteres függő-, illetve az 550 méter hosszú lejtősaknából nagy mennyiségű gáz csapódott ki a szabadba, majd az égés keltette szívóhatás az egész bányatérségben felemésztette az oxigént."

A tragédiát követően a hazugságokra épülő kommunista rendszer a valódi felelősök megkeresése helyett koncepciós pereket indított a feltételezett szabotázs kivizsgálására. A perekben később súlyos ítéleteket szabtak ki a bíróságok, amelyek az igazság elfedését voltak hivatottak szolgálni, valamint az elégedetlen bányászok elcsöndesítésére, megfélemlítésére szolgáltak. 60 év távlatából ma már tudjuk, a tragédiát a munkaverseny miatt elhanyagolt karbantartás és a biztonsági intézkedések figyelmen kívül hagyása okozta, a bányászok hajszoltságából adódó fáradtság is hozzájárult a tragédiához.

A rendszer, amely a szavakban a munkásokra, a bányászokra épített, valójában nem foglalkozott a veszélyekkel, nem volt drága neki az emberélet. Semmiképpen sem tekinthetjük véletlennek, hogy ez a szörnyű tragédia pont a Rákosi-rendszerben történt. A 110 éves tatabányai bányászat alatt több mint 500-an vesztették életüket a föld alatt, ebből 81-en 1950. december 30-án, egy elkerülhető balesetben, így nyugodtan mondhatjuk, 81 tatabányai bányász ugyanúgy a Rákosi-rendszer áldozata, mint a koncepciós perekben kivégzettek.

A tragédiát követően vezették be az 1919-es tatabányai csendőrsortűzre emlékeztető egységes bányásznapot, hogy lecsendesítsék a bányaszerencsétlenség miatt zúgolódó tatabányai bányászokat. Hogy ez az intézkedés a nehéz és veszélyes bányamunka elismerése vagy a gátlástalan hatalom cinizmusa volt-e, annak megítélését tisztelt képviselőtársaimra bízom.

Tisztelt Országgyűlés! Hosszú évtizedekig súlyos hallgatás övezte az érintett családok életét, a bányásztársadalmat, az egész helyi közösséget mélyen megrendítő tragédiát. Kötelességünk emlékezni mind az ország egyik legnagyobb bányaszerencsétlenségének áldozataira, mind azokra a férfiakra, családapákra, akik minden műszakban az életüket kockáztatták családjuk megélhetése érdekében, akik közül fájdalmasan sokan nem térhettek haza családjukhoz. A rájuk való emlékezés kötelezően felhívja figyelmünket, hogy a ma folyó bányászatnál az első számú szempont a biztonság legyen, hogy el tudjuk kerülni a világ más tájain még ma is előforduló tragédiákat.

Az Országgyűlés a föld alatti munka veszélyességét és fontosságát ismerte el azzal, hogy a bányászjáradék biztosításával továbbra is lehetőséget ad a mélyművelésű bányákban dolgozóknak a korhatár előtti nyugdíjazásra. A föld alatt végzett munkájukhoz sok erőt, kitartást és bányászköszöntéssel: jó szerencsét kívánok.

Tisztelt Képviselőtársaim! A tatabányai közgyűlés a tragédiára emlékezve a bányászhősök emléknapját december 30-án tartja a tragédia áldozatainak sírjánál. A síroknál történő megemlékezés mellett lélekben itt a Házban is hajtsunk fejet emlékükre.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps.)

(16.30)




Felszólalások:  Előző  112  Következő    Ülésnap adatai