Készült: 2024.09.19.00:10:58 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

205. ülésnap (2001.05.08.), 242. felszólalás
Felszólaló Keller László (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:15


Felszólalások:  Előző  242  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KELLER LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm szépen. Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Különös politikai privatizáció indult útjára tavaly év végén. (Közbeszólás az MSZP soraiból.) A szervezett rablás szalonképes technológiáját úgy szerkesztették meg, hogy a tizenkét nagy múltú, gazdag agrártársaságot ingyen átadják a kormány házibankjává alakított Magyar Fejlesztési Banknak, amely pályáztatás nélkül, soha nem látott kedvezményekkel rövidesen odaadja a társaságok tulajdonjogát a miniszterelnök közvetlen környezetének irányítására kiválasztott menedzsmentnek.

A politikai megrendeléssel szemben az a probléma, hogy az több szempontból törvényességi és szakmai aggályokat vet fel. A kormány azonban az aggályok ellenére nem hátrált. A külső szövetkezeti üzletrészek megváltásával összefüggő feladatokra hivatkozva március 28-án azonnali hatállyal kötelezte az ÁPV Rt.-t a térítésmentes átadásra. A trükkös ügylet létrehozásában az Igazságügyi Minisztérium is jeleskedett. Furfangos megoldást javasolt a földtörvény megkerülésére. Elkészült a politikai privatizáció alapdokumentuma, az ÁPV Rt. és az MFB Rt. közötti térítésmentes részvény-átruházási megállapodás.

A kormány politikai privatizációját, vagyis a lenyúlásos, szakmai csapdákban bővelkedő egydimenziós gondolkodás végtermékét az ÁPV Rt. igazgatósága április 12-én egyoldalúan jóváhagyta. Az elkövetkezendő napokban a közgyűléseken megtörténhet az agrártársaságok teljes vezetésének átalakítása, a kormányhoz közel álló személyi és vállalkozói kör, nem kevésbé a miniszterelnök ízlésének megfelelően. Erre vonatkozóan már napirendi ajánlás ment ki az ÁPV Rt.-től az eladásra váró cégekhez.

Az MFB korlátlan cselekvési lehetőségét kihasználva majd a barátok, szponzorok, alcsúti, szolnoki kiválóságok vihetik a vagyont. A jelenlegi kormánynak nem számít a jogi környezet, a jelenlegi kormányt nem érdekli a hatásvizsgálat, a jelenlegi kormányt egyetlen cél vezérli: a tizenkét agrártársaságot minél előbb, minél gyorsabban, a kiválasztott politikai körhöz tartozó személyek által minél kedvezőbb feltételekkel lenyúlni.

A fentiekkel kapcsolatban kérdezem az államtitkár urat, érvényesnek tekinti-e a miniszterelnök úr a privatizációs törvényt, különös tekintettel az ingyenes vagyonátadás és versenyeztetés körülményeire.

A második kérdésem: az ÁPV Rt. és az MFB Rt. milyen konkrét szakmai kifogásokat fogalmazott meg a március 28-ai kormányhatározat végrehajthatóságával szemben?

A harmadik kérdésem: az MFB Rt. elnök-vezérigazgatójának tartós távollétében kit fognak rákényszeríteni a megállapodás aláírására?

A negyedik kérdésem: a jelenleg az ÁPV Rt.-t terhelő kötelezettségeket ki, milyen forrásból, milyen törvényi felhatalmazás alapján fogja az ingyenes átadás után (Az elnök csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) viselni, ki fogja mindezért viselni a felelősséget?

Várom válaszát. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  242  Következő    Ülésnap adatai