Készült: 2024.05.13.05:36:55 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

196. ülésnap (2001.03.27.), 205-207. felszólalás
Felszólaló Dr. Czira Szabolcs (FKGP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:30


Felszólalások:  Előző  205 - 207  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. CZIRA SZABOLCS (FKGP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! Hazánkban a rendszerváltozáskor visszaállított települési önkormányzati rendszerben - nagyon helyesen - az önkormányzatok igen nagy önállóságot kaptak. Miközben üdvözölnünk kell, hogy megszűnt a központi irányítás mindenhatósága, egy-egy szakterületen éppen ennek a hiánya vetődik fel; ilyen terület az állattartás.

A mai viszonyok között igen erős pozíció az állattartásban az önkormányzati rendelet, egy-egy településnek kizárólagosan meghatározhatja az állattartási szabályait. Ez a szabadság az adott önkormányzati testületi felállástól függően igen sok gond forrásává is válhat. Amennyiben a testület nem megfelelően érzékeny a kérdésre, évszázados állattartó helyeken tilthatja be valamilyen félreértelmezett, rosszul felfogott városiasodás, fejlődés jegyében az állattartást. Évszázados állattartásból fakadó ismeretek, létesítmények, új lehetőségek maradhatnak így kényszerűségből kihasználatlanok, illetve örökös viták forrásává válhatnak.

Elengedhetetlen, hogy tudatosítsuk a közvéleményben, hogy a gazdasági haszonállatok természetes tartási helye mégiscsak a falu. Ha minden faluban meghoznák azokat a szigorú szabályozásokat, amelyek néhány sertésre, egy-két szarvasmarhára, néhány baromfira korlátozzák az állattartási lehetőséget, nemcsak az ország számára szükséges állati eredetű élelmiszer és egyéb termék előállítása kerülne veszélybe, de az is kérdésessé válnék, hogy a vidéken élő emberek hogyan juthatnak kiegészítő jövedelemhez. Kérdés, hogyan pótolhatja azt a jövedelmet, amelyet az állattartással szerezhetne meg. Ez továbbá természetesen kihat a főfoglalkozású mezőgazdasági tevékenységre is, valamint a már meglévő épületállomány kihasználására.

Tehát helyenként ma már oda jutottunk, hogy a közvéleménnyel el kell fogadtatni, hogy társadalmunkban az állattartóknak, az állattartásnak is helye van. Ez persze nem jelenti azt, hogy a környezetre veszélyes, kellemetlen, a környezetet zavaró módon lehetne állatot tartani. El kell oszlatni azt a tévhitet, hogy az állattartás egyenlő a környezet szennyezésével. A rendetlen állattartás az igen, de ugyanígy a rendetlen gépkezelés, a rendetlen földművelés, bármilyen rendetlen tevékenység is zavarja a környezetet.

Abban a kérdésben kérem tehát a miniszter úr válaszát, hogy tervezi-e olyan törvényi szabályozás megvalósítását, amely országosan korlátot szabna a falvakban az állattartás túlzott korlátozásának, fő szabályként a szakhatóságok szerepének növelésével, mint például az állategészségügy, a földművelési hivatal, illetve az ÁNTSZ, hogy ők véleményezzék, hogy adott helyen, épületben, egy adott technológiával mily mértékű állomány tartható. Ugyanis a mai technológiával sokszor okafogyott a különféle védőtávolságok megkövetelése és egyéb félelmek (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), hiszen nagy mennyiségű állat is megfelelő technológiával anélkül tartható (Az elnök ismét csenget.), hogy a környezetet, a szomszédságot veszélyeztetné.

Felteszem a kérdést, elnök úr. Tehát kérem...

 

ELNÖK: Képviselő úr, lejárt a háromperces időkeret!

 

DR. CZIRA SZABOLCS (FKGP): ...a miniszter úr válaszát: a települési önkormányzatok korlátlanul zsugoríthatják-e a helyi állattartást?

Köszönöm. (Taps az FKGP soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  205 - 207  Következő    Ülésnap adatai