Készült: 2024.09.22.11:52:36 Dinamikus lap

A felszólalás szövege:

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
23 244 2002.10.01. 5:38  239-250

GYAPAY ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Az ajánlás szerinti 12. sorszámú, a T/762/29. számú módosító javaslatom mellett szeretnék egy kicsit érvelni az Országgyűlés nyilvánossága előtt is.

Tisztelt Képviselőtársaim! Még 1991-ben a japán kormány felvetette, hogy valamennyi magyar kistérség számára, ahol súlyos környezetszennyezési problémák vannak, az OECF hitellehetőséget biztosít. Ezzel a lehetőséggel Várpalota és térsége tudott élni, hiszen már évekkel azelőtt egy programba kezdtek, amely alapján a halálozási arányoktól kezdve a konkrét szennyezés mértékéig, azok felszámolásának lehetőségével együtt egy cselekvési programot dolgoztak ki, így ugrásra készen álltak ennek a hitelnek a felvételére, illetve magának a problémának a megoldására.

Igen ám, csakhogy miután ez a lehetőség felvetődött és a kormányközi tárgyalások folytatódtak, miután egy kistérség jelentkezett erre, jöttek a különböző problémák, a két állam jogrendszerének a különbözősége miatt; ezt az OECF-hitelt nem volt olyan egyszerű felvenni, ehhez hozzájutni. Több mint három év telt el azzal, hogy próbálták az önkormányzatok a különböző ötleteikkel a különböző kormányokat bombázni, és azok megpróbáltak valamilyen módon eleget tenni ezeknek az igényeknek. Ez a hároméves csúszás - az akkori legvadabb infláció minimum 30 százalék körüli volt mindegyik évben - már azt eredményezte, hogy több mint kétszeresébe kerültek végül is ezek a beruházások: levegővédelmi beruházások, a földgázhálózat bevezetése, fűtőmű kiépítése, talaj- és talajvízvédelmi beruházásként pedig ivóvízvezeték-rekonstrukció, illetve a csatornahálózatok kiépítése. Tehát már alaphelyzetben több mint duplájába került az önkormányzatoknak a jogrendszer különbözősége, ami ugyan egy adottság, csak éppen annak a megfelelősége három évig húzódott, és ezt bizonyos szempontból kormányzati hibának tudhatjuk be.

Jött a következő probléma, hiszen egy kormánygaranciával rendelkező hitelhez szükség volt egy olyan lebonyolító cégre, amely mérnök-konzultáns szervezetként felügyelte az egész beruházást, ellenőrzési tevékenységeket is végzett. Igen ám, csakhogy szintén egy japán vállalatot erőltetett rá az önkormányzatokra az akkori magyar állam, gyakorlatilag a Horn-kormány. Nem tudott az a hét önkormányzat mit csinálni, muszáj volt ezt a céget kiválasztaniuk, és egy japán cég, természetesen másik japán cég a hitelnyújtó fél érdekeit képviselte. A pályáztatási rendszerbe az önkormányzatok egyszerűen nem szólhattak bele.

A végeredmény az lett, hogy a hitelnyújtó fél érdekeit képviselve mintegy másfélszeres árú beruházásokat fogadott el, szintén ráerőltetve ezt az önkormányzatokra. Mikor ebből próbáltunk kilépni, én is érintett vagyok Öskü község polgármestereként, egyszerűen nem lehetett, mókuskerékbe kerültünk; ezt a hitellehetőséget végig kellett görgetni, különben négy év munkája veszett volna el, veszett volna kárba.

Így gyakorlatilag - azt állíthatjuk, hogy kormányzati felelősség alapján - a mérnök-konzultáns szervezet költségét tisztelettel kéri a hét önkormányzat; a magyar állam, a jelenlegi kormány és a jelenlegi Országgyűlés 2002-ben tehet ebben valamilyen intézkedéseket. A mérnök-konzultáns szervezet mintegy 1 milliárd forintos költségét kérnénk tisztelettel, hogy az Országgyűlés vállalja át a költségvetéséből, illetve a kormányzati felelősség kapcsán a hároméves csúszásban úgy saccoltuk, hogy körülbelül a fele az, ami az önkormányzatokat nem jogosan sújtja, így kérjük a másik felének az elengedését - összességében 3 milliárd 669,3 millió forintot a több mint 6 milliárd forint adósságállományból. Ez nagy szám, hölgyeim és uraim, bizonyára mindenkinek, aki most szembesül ezzel a több mint 3,5 milliárd forintos igénnyel.

Hadd mondjam, hogy 2019-ig tart a futamidő, féléves részletekben törlesztenek az önkormányzatok. Tavaly kezdődött a törlesztés időszaka; mintegy 200 millió forintot az önkormányzatok már befizettek; a befizetés alapján látszik - jelenleg és a költségvetési törvény tervezetéből látjuk -, hogy a kondíciójuk valószínűleg nem javul, a csőd közeli helyzet felé halad hét önkormányzat, hölgyeim és uraim. Nagyon kérem önöket, hogy módosító javaslatom támogatásával járuljanak hozzá ahhoz, hogy ez a csődhelyzet elkerülhető legyen. És így tulajdonképpen azt is eléri az Országgyűlés, hogy bár csökkentett mértékben, de ennek a tartozásnak legalább egy része befolyik a központi költségvetésbe 2019-ig, hiszen ha csődbe mennek az önkormányzatok, akkor ebből a hitelből sajnos semmi nem térül meg az állam számára, az önkormányzatoknak pedig ez borzasztóan fontos.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
35 466-468 2002.11.19. 5:36  149-481

GYAPAY ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! A Fidesz részéről utolsó hozzászólóként nem vagyok könnyű helyzetben. Megpróbálok néhány olyan témára kitérni, amire az én figyelmem szerint nem terjedt ki másnak a figyelme sem.

Az egyik az, hogy egy módosító javaslat kapcsán bogarásztam egy kicsit a XLI. fejezetben, ami a központi költségvetés kamatelszámolásairól, tőke-visszatérüléseiről, adósság- és követeléskezelései költségeiről szól. Erről azt olvashatom az Állami Számvevőszék által készített összefoglalóban, hogy a kincstári egységes számla forintbetét-kamatelszámolásai alcím, a KESZ mindenkori egyenlege után, s a többi, s a többi. Egy probléma van ezzel, hogy bár az Állami Számvevőszék 27 milliárd 732,9 millió forintos összeggel kalkulált az előzetes beterjesztés alapján, a költségvetés tervezetében már 33,5 milliárd forint van. Egyrészt ez nagyon jó kérdés, hogy néhány nap alatt hogyan növekedett meg körülbelül 6 milliárd forinttal ez a keret, amelyről ráadásul azt írja az Állami Számvevőszék, még a 27 milliárdosról, hogy: "amennyiben az alapkamat nem a tervezettnek megfelelően mérséklődik, az előirányzat ebből fakadóan túlteljesülhet".

El tudom képzelni, hogy a kormány vagy a Pénzügyminisztérium az Állami Számvevőszékre hallgatott, és már eleve módosította kicsit a saját elképzelését, és túltervezte ezt. Ebből viszont az következik, hogy az alapkamat ezek szerint nem a tervezettnek megfelelően mérséklődik - valamilyen kormányzati bakugrásról lehet szó az én értelmezésemben. Ha ez nem így van, akkor majd kérem a pénzügyminiszter úr vagy az államtitkár úr válaszát.

Polgármesterként néhány kérdés. Amikor a súlyadó kérdéséhez délután Sisák Imre János MDF-es képviselőtársunk hozzászólt, megfogalmazta, hogy az önkormányzatok nagyon csalódni fognak, hiszen jónak, gyönyörűnek tűnik, hogy a súlyadóbevétel 100 százaléka náluk marad, de amikor azt tapasztalják, hogy a hiányuknak, ami meg fog jelenni a következő évi költségvetésben, a betöméséhez szükség van a súlyadó összes bevételére, akkor nagyon csalatkozni fognak, hiszen ők a súlyadóból utakat és járdákat szeretnének építeni, karbantartani, fejleszteni, korszerűsíteni, amire logikusan kellene hogy fordítódjon ez a bevétel. Ráadásul a 100 százaléknak ez a helyben maradása a nagy településeknek kedvez, hiszen a nagy cégek a telephelyüket a városokban jelentik be általában, ott adóznak, viszont az utakat nem ott rongálják, hanem a legtöbb esetben a kistelepüléseken, ahol a súlyadóbevétel viszont minimális. Egy bakonyi kistelepülés vezetője a választókörzetemből megkeresett, és megkérdezte tőlem, hogyan néz az ki, hogy ők a súlyadóbevételükből körülbelül 50 év alatt újíthatnák fel teljes egészében az útrendszerüket, miközben ez városoknál 5-10-15-20 éves időtartamon belül is megvalósulhat. Ez a tervezet nem kedvez a kistelepüléseknek.

A közalkalmazottak béremelésével kapcsolatban: délután már valaki bérhikinek nevezte az 50 százalékos közalkalmazotti béremelés kapcsán várhatóan kialakuló hiány miatti feszültséget. Erre vonatkozóan kaptunk ma egypár ígéretet, hogy holnap estére ez rendeződik.

Viszont szeretném felhívni a figyelmet egy speciális kérdésre: a nem magyar nyelven folyó nevelés és oktatás, valamint a roma kisebbségi oktatás kiegészítő hozzájárulása 33 ezer forintról 38 ezer forintra növekedett gyermekenként, illetve tanulónként - ez 15 százalékos emelkedés. Miközben ez az az oktatási forma, ahol a pedagóguson áll vagy bukik az egész oktatás, hiszen itt leginkább a pedagógusbér-költségvonzat az, ami általában pénzbe kerül, neki viszont a fizetése 50 százalékkal emelkedett, miközben csak 15 százalékos támogatást javasol a költségvetés tervezete.

 

ELNÖK: Bocsásson meg, képviselő úr, egy perce van még a frakciónak, csak tájékoztatom.

 

GYAPAY ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. A köztisztiviselőkkel kapcsolatban: az önkormányzati érdekvédelmi, érdek-képviseleti szervezetek is már reklamáltak, hogy csupán az év második felében, július 1-jétől lépne hatályba a köztisztviselők bérfejlesztésének a második üteme - ez elég elfogadhatatlan.

Hadd idézzek klasszikusokat, azaz saját magamat a polgármesteri választási programomból: "A köztisztviselők, közalkalmazottak, valamennyi munkatársunk magas színvonalú, önálló munkája és csapatszelleme együttesen segítheti településünk közösségének érdekeit." Kérdem én: hogyan tudok én csapatszellemet és egyéni munkát megkövetelni a köztisztviselőktől (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.), amikor ez a tervezet őket diszkrimináltan sújtja? Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
56 266 2003.03.11. 4:46  144-283

GYAPAY ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! Veszprém megye 5. számú választókörzetének országgyűlési képviselőjeként közelítettem meg a törvénytervezetet, tanulmányoztam, és ennek megfelelően nyújtottam be módosító javaslatokat is.

Némelyik módosító javaslatom igazából egyetértésre talált rögtön a kormány elképzeléseivel - ezt tisztelettel köszönöm, hiszen a bizottsági tárgyalásokon úgy nyilatkoztak, hogy ezek támogathatók -, a többségük viszont sajnos nem.

 

 

(19.10)

 

Itt kérem államtitkár úr, az előterjesztő és képviselőtársaim, majd az Országgyűlés támogatását.

Kezdjük azokkal a témákkal, amikben egyetértettünk a kormánnyal a javaslataim alapján. Egyetemi tanárom, Dux Erik szerint az tud igazán, aki hátulról is tud. Ő a matematikatételek bizonyítási eljárására gondolt, de talán egy törvénytervezet vizsgálatánál is beválik ez a módszer. Hátul, azaz az 1/7-es számú mellékletben - amely az országos kerékpárút-törzshálózat elemeit rögzíti - gyönyörűen szerepelnek a Duna menti kerékpárút elkészült és a továbbiakban elkészülendő szakaszai, illetve a Balaton körüli kerékpárút. Ami hiányzott, az a kettőt összekötő nyomvonal. Én javaslatot tettem módosító javaslatomban egy győr-zirc-veszprém-balatonalmádi nyomvonalra, amely egy néhány évvel ezelőtti, a Gazdasági Minisztérium által készített tanulmányterv egyik nyomvonalát tükrözi. Akkor is a leglogikusabb nyomvonalnak tűnt, és ezt javasolták elfogadásra. De azóta elkészült Balatonalmáditól Veszprém északi-északkeleti részéig, Kádártáig a kerékpárút-hálózat, így gyakorlatilag a legjobb, legrövidebb és legegyszerűbb, legolcsóbban elkészíthető kerékpárútszakasz, amely egyrészt az idegenforgalom óriási jelentőségű lehetőségét adja meg nemcsak Veszprém megyének, nemcsak a Balatonnak és a Bakonynak - hiszen a falusi turizmus egyre inkább jelen van a Bakonyban is -, de országos jelentőségű kerékpárútelemről van szó. Nagyon szépen köszönöm az előterjesztő támogatását, bizonyára az Országgyűlés is el fogja fogadni.

A másik, amiben már eleve egyetértettünk a törvénytervezet tanulmányozása során: Várpalota mint térségközpont. Várpalota és térségének vizsgálatánál örömmel nyugtáztam, hogy a 8-as számú főútvonal keleti szakasza, amely Veszprémet és Székesfehérvárt köti össze, az eddigi elképzeléseknek megfelelően most már M80-as, jelenleg is gyorsforgalmú szinte végig, de a későbbiekben autópályává fejlesztendő gyorsforgalmi út lesz. Ezt örömmel tapasztaltam azért is, hiszen egy másik táblázatban lehet látni azokat a települési elkerülő útszakaszokat, amelyek főútvonalakat, de nem gyorsforgalmi útvonalak elkerülő szakaszait tartalmazza.

Az említett Veszprém-Székesfehérvár szakaszon most már egyedül Várpalota város megkerülő szakasza hiányzik. Csór megkerülő útja már bent van a döntésekben, és 2005-ös befejezési határidővel - ha jól tudom - a terület kisajátítása, a tervek és engedélyezések rendben vannak. A mai napon kaptam kézhez kérésemre a Veszprém Megyei Állami Közútkezelő Közhasznú Társaság igazgatójának a levelét, amelyben rögzíti, hogy Várpalota megkerülő útjának nyomvonala idén a harmadik negyedévben pontosításra kerül, meghatározható, és utána a beruházás indítása az engedélyezési eljárás függvényében legkorábban 2005-ben várható és megindítható. Úgyhogy Várpalota térségét és magát Várpalotát én a területrendezési törvény szempontjából rendben találom. Ha lehet üzenni az Országgyűlésből a vállalkozóknak, a befektetőknek, akkor jelzem, hogy például Várpalota két ipari parkjában most vegyenek területet, amíg el nem készül végig Veszprém és Székesfehérvár között az M8-as, hiszen akkor az ingatlanárak, a befektetések hajlandósága nagymértékben meg fog ugrani.

Köszönöm szépen a figyelmet. A továbbiakban egy másik ötperces keretében még hozzászólnék.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
56 280 2003.03.11. 4:55  144-283

GYAPAY ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! Ugyanott folytatnám, ahol az imént abbahagytam, hogy a törvénytervezet tanulmányozásánál mivel értettem egyet, és mi az, ami teljesen az én szám íze szerint való volt. Veszprém megyei képviselőként nagy öröm volt számomra, hogy az M8-as út azon a nyomvonalon került be a tervezetbe, amely számomra a leglogikusabbnak tűnik, én ezt köszönöm.

 

(19.30)

 

Gyakorlatilag az első olyan kelet-nyugati irányú gyorsforgalmi útkapcsolat jön, jöhet ezzel létre, amely először szünteti meg a Budapest-centrikusságot. Csak egy elem kimaradt belőle.

Gondoljanak arra, ha valaki az M3-ason keletről közelít Budapest irányába, és úti célja, mondjuk, Bécsben van, a leglogikusabb számára, hogy szinte nyílegyenesen haladhat, ha Budapestet közelíti meg. Az M0-ás körgyűrű ugyan túlzsúfolt egy kicsit, de rövid útról van szó, és az M1-esen toronyiránt megy Bécsbe. Mi késztetheti őt arra, hogy Füzesabonynál lekanyarodjon az M8-asra? Hiszen hiányzik a Dunántúlon az a kapcsolat, ami igazán logikus és rövid kapcsolatot jelentene az ő számára, hogy valahol még Magyarország területén visszatérhessen az M1-esre, és utána tarthasson Bécsbe vagy a további úti célja felé, amelyre igazából az M1 viszi őt rá.

Ez a hiányzó kapcsolat az a kapcsolat, ami az M8-ast az M1-essel összeköti. Ugyan létezik egy nyomvonal, Fejér megyei képviselőtársaim bizonyára nem fognak rajongani az én elképzelésemért, az M65-ös tervezett nyomvonala, illetve az M81-es egyik tervezett nyomvonala fölvinné Győrbe az M1-esre az M8-asról az utazókat, de ez a szakasz kitérőt jelent. Ha valaki rápillant a térképre, egy kurflit kell csinálnia. Ha én kamionsofőr lennék, nem választanám azt az útvonalat.

Veszprém környékén, ahol az M8-as balra törik, ránéznék a térképre, és nyílegyenes úton szeretnék továbbmenni. Lehet, hogy ezt meg is fogják tenni. Bizonyára nem árulok el senkinek titkot azzal, ha jelzem, hogy államtitkár úr kötődik Veszprémhez és Veszprém megyéhez, így bizonyára érti, hogy mi az a 82-es számú út, ami Veszprémet, Zircet összeköti Győrrel. Ez igazából az az egyenes út, ahol a kamionosok menni fognak.

Államtitkár úr és képviselőtársaim is bizonyára közlekedtek már ezen az úton, amely még normális útviszonyok, közlekedési viszonyok közepette is igen lassú, hát még nyáron, az idegenforgalmi szezonban. Hiszen a már említett, Bécsből jövő turisták ezen az útvonalon közelítik meg leginkább a Balatont. Már említettem azt a kerékpárutat, ami összekötné Győrt a Balatonnal. Ez a leglogikusabb nyomvonal egy külföldinek, aki nézi a térképet, és a lehető legrövidebb útvonalakat kívánja választani.

A 82-es számú főútvonal lesz tehát leterhelve akkor is, ha nem akarjuk. Emiatt javasoltam azt egy módosító javaslatomban, hogy M82-esként, gyorsforgalmi útként foglalkozzon vele ez a terv a továbbiakban, illetve maga a törvény. Segítségül hívtam a szakmát is, Veszprém és Győr megye főépítészeit kértem arra, hogy nyilatkozzanak - át fogom adni államtitkár úrnak.

A rendezési tervekben szerepel az út fejlesztése, ugyan nem M betűvel kezdődően, de rengeteg kiegyenesítő, illetve megkerülő szakaszt tartalmaz az ő elképzelésük is, például Cseszneknél. A szakma arra hivatkozva nem támogatta az elképzelést, hogy logikus ez az út, csak borzasztó drága. Nehéz olyan nyomvonalakat találni, ahol az útépítés viszonylag egyszerű és ráadásul olcsó lenne. De mi olcsó manapság? Vitatkoztunk elég sokat autópálya-építésekkel kapcsolatban, bármelyik nyomvonalat választjuk, egyik sem olcsó igazából.

Tehát egyrészt egy hiányzó kapcsolatot teremtene meg ez az út, másrészt pedig meglévő kapcsolatként ezt fogják használni, és túlzsúfoltságát még növelni fogják. Pillanatnyilag a 82-es nemhogy nem gyorsforgalmi, hanem abszolút „ lassúforgalmiö útként nem igazán tudja szolgálni az ott élők és az idegenforgalom, a turisták, a közlekedők, befektetők szándékait.

Át fogom nyújtani államtitkár úrnak a javaslatomat, Móricka-ábrák is vannak rajta, de térképeket néha egy kicsit kiemelve lehet jobbá tenni, és bemutatni rajta, szinte rápillantással kiemelve, hogy mi tűnik logikusnak és mi nem.

Nagyon szépen köszönöm a figyelmüket. Bízom az előterjesztő, és bízom az Országgyűlés döntésében. Nagyon szépen köszönöm a figyelmüket.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
63 143-145 2003.04.07. 2:30  142-147

GYAPAY ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Gyapay Zoltánnak hívnak.

 

ELNÖK: Elnézést…

 

GYAPAY ZOLTÁN (Fidesz): Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Miniszter Úr! Nem felhőtlen örömmel fogadom el az ön mint válaszadó személyét, tekeintettel arra, hogy a kérdésemben feszegetett problémát éppen az ön, a gazdasági miniszter döntése okozta. Írásbeli választ igénylő kérdésben, magyarul levélváltásban egymás véleményével már megismerkedhettünk, egymásnak túl sokat nem tudunk mondani, de az ön megnyilvánulása az Országgyűlés, illetve az ország nyilvánossága, vagyis az érintettek számára fontos.

Tisztelt Miniszter Úr! 2003. február 19-én levélben fordultak Medgyessy Péter miniszterelnök úrhoz a Pétfürdői Nitrogén Művek Részvénytársaság dolgozói. A cégnél működő két szakszervezet közösen kérte a miniszterelnök segítségét, aki helyett a gazdasági és társadalompolitikai titkárság helyettes államtitkára adott választ. Hangsúlyozom, nem segítséget adott, hanem választ, de még abban sem volt köszönet. Szó szerint idézem: “Az ideiglenes importvám-intézkedést parlamenti döntés miatt kellett visszavonni.ö Ez egyszerűen hazugság, de legyünk jóindulatúak, és nevezzük egyszerű tévedésnek. Magát a védővám-intézkedés visszavonását is hazug döntésnek tartom, de ismét legyünk jóindulatúak, és nevezzük ezt is csupán tévedésnek. Rendes kormányban az ilyen tévedést elkövető minisztert leváltják. Ez az ön esetében nem történt meg, ezért nyugodtan minősíthetném a kormányt is hazug kormánynak, de legyünk megint csak jóindulatúak, és nevezzük egyszerűen a tévedések kormányának.

Tisztelt Miniszter Úr! Ezer család, illetve a kapcsolódó szolgáltatásokat is figyelembe véve ezerötszáz család, munkavállaló jövőjét tette bizonytalanná egy döntésével, amellyel a védővámot eltörölte. Kérdezem miniszter urat, akarja-e, tudja-e ezt a tévedését korrigálni.

Néhány rövid kérdésre kérek választ. Biztos-e benne, hogy a szombati népszavazás végeredménye igen? Ha biztos benne, logikusnak tartja-e, hogy 2004. május 1-jéig is védővám védje a hazai termelést? Kérdezem miniszter urat, tud-e segíteni abban, hogy a cég 1042 munkavállalójára benyújtott munkahelymegőrző támogatás sikeres legyen, és az ahhoz szükséges 467 millió forintos keret rendelkezésre álljon.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps az ellenzéki oldalon.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
78 106 2003.06.04. 5:53  1-135

GYAPAY ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Úgy érzem magam, mintha időutazáson lennék. Körülbelül nyolc évvel ezelőtt is ülhetnénk, állhatnánk ugyanitt, hasonlóak hangzanak el a kormányoldal részéről. Talán Stipkovits Pál képviselőtársamhoz hadd szóljak hozzá annyiban, hogy említette, hogy egy örökséget vettek át, egy folyamat örökségét. Hölgyeim és uraim, egy folyamat örökségét, de ezt úgy hívják hogy Horn-kormány, és nem úgy, hogy Orbán-kormány. A Horn-kormány által indított lefele menő spirált indítottuk el felfelé, most ezt indították el megint lefelé. Remélem, négy év múlva megint a felfelé menésről beszélhetünk.

A bérhikiről annyit: a “cinizmusö szó ma már elhangzott itt többször - a 3 milliárdos bérhikikerettel kapcsolatban azt hiszem, ugyanezt el lehet mondani. Az Állami Számvevőszék a költségvetés tervezésénél szépen kimutatta, hogy mik vannak alultervezve és fölültervezve, el lehet olvasni. Ilyen alul- és fölültervezésből keletkezett annak a 3 milliárdos keretnek a fedezete, amelyet mintegy mentőövként bedobtak az önkormányzatoknak egy módosító javaslattal, csakhogy ez egy fiktív 3 milliárd forint, olyan, amit a költségvetés tervezése során kimondottan azért tettek bele az Állami Számvevőszék javaslata ellenére, hogy legyen meg a fedezete egy mentőövbedobásnak.

 

 

(12.20)

 

Ez olyan, képviselőtársaim, mintha valakit belöknek a csónakból a vízbe, és a végén szegény még boldog, hogy egy mentőövet utánadobnak, és nem hagyják belefulladni, és mentőkötélen vontatva kihúzkodják szegényt a partra. Ez egy cinikus és álszent módszer.

Képviselőtársaim! 2300 lelkes község polgármestereként és egy olyan választókörzet képviselőjeként, ahol két város és két nagyközség mellett 20 község található, a kistelepülések érdekében szeretnék néhány szót szólni. Ezek azok a települések, ahol az ország polgárainak a többsége él, ezek azok a települések, ahol az emberek reggeltől estig tartó kemény munkával kell hogy életteret teremtsenek maguknak. Saját maguk építik a házukat, a rokonság segítségével reggeltől estig dolgoznak, hogy kenyér kerülhessen az asztalra, állatokat tartanak, hogy hús is kerülhessen az asztalra. Egyetlenegy dolgot nem szeretnek, zokszó nélkül dolgoznak, de egyet nem bírnak, ha hülyének nézik őket.

Ezek azok a települések, amelyeknek önkormányzati képviselői ugyanúgy reggeltől estig dolgoznak, és furfangos ötletekkel próbálnak talpon maradni és segíteni a település fejlődését, ahogy Gulyás képviselőtársunk az SZDSZ-ből elmondotta volt. Az az egy nem furfangos, amit az imént fölvázoltam, amire ő gondolt, szegény önkormányzati képviselők ezeken a kistelepüléseken ilyen furfangoknak kell hogy megfeleljenek, hogy talpon mardhassanak, de ők is egyetlenegyet nem szeretnek, nagyon szívesen dolgoznak, de ha hülyének nézik őket, azt nem bírják.

Hogy a szükséges béremelések fedezetét nem kaptuk meg a kormányprogram ígérete szempontjából, ezt már sokan ragozták, lehetne sorra menni, ha volna elegendő időnk rá. A háziorvosokkal kapcsolatban is azt ígérte a kormányprogram, hogy a piacképtelen körzetekben továbbra is megoldjuk az orvosok közalkalmazotti foglalkoztatását, segítjük, a finanszírozás eszközeivel ellensúlyozzuk a bevételkiesést. Olvassák el képviselőtársaim azokat az újságokat, amelyek ezekkel foglalkoznak, a májusi Lokálinfót, amely pont az önkormányzatok és polgármesterek lapja; költöznek el a faluról a kistelepüléseken praktizáló orvosok.

Aztán mehetnénk tovább: a kisiskolások oktatását, nevelését szolgáló finanszírozási normákat emeljük; de mennyivel többet emeltek kiadásként!

Kultúra - ezeket az intézményeket a kistelepüléseken és az országban mindenhol egyenrangú kulturális alapellátást nyújtó intézményeknek tekintjük. Igen ám, de ezek azok az intézmények, ahol a bérköltségek jelentik a legnagyobb költségeket, itt a finanszírozásnak a meg nem adása gyakorlatilag azt jelenti, hogy az önkormányzat a béreket ki kell hogy nyögje, de nem marad neki a kultúrára, magyarul: programot már nem tudnak szervezni, mert ennek a fedezetére nem telik. Ugyanez a helyzet a sportintézményekkel, a sport érdekeit szolgáló létesítmények kinyitására az önkormányzatok bevonásával program indul s a többi, itt az önkormányzatok szintén a legnagyobb kiadást jelentő bérköltséget fedezik, de nem marad a programok szervezésére, a tárgyi eszközök javítására, és még sorolhatnánk.

A kormány a kis- és középvállalkozások fejlődését támogatva átfogó programot hirdet meg. Hölgyeim és Uraim! A kistelepüléseken található a kisvállalkozások zöme. A Széchenyi-tervről ma már kollégáim közül nagyon sokan beszéltek, azt hiszem, nekem sem kell ragoznom tovább, egyetlenegy dologgal hadd fejezzem be, egy kétsorossal - sajnos nem vicc. Miért van a méhecskéknek királynőjük? Mert ha kormányuk lenne, éhen halnának. (Arnóth Sándor tapsol.) Ez szerepel a veszprémi érsekség kiadványában.

Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Országgyűlés! Jövőre szegény érsek úrnak nehogy a postagalambokról kelljen valamilyen humort betenni ebbe a jövő évi kalendáriumba.

Köszönöm figyelmüket. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
87 64 2003.09.17. 2:13  1-115

GYAPAY ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. 1994 óta vagyok a Veszprém megyei Öskü község polgármestere. Hamar hozzá kellett szoknom, hogy a Horn-kormány nem éppen a megfelelő nagyságrendű támogatást nyújtja az önkormányzatoknak. 1990 óta alpolgármesterként ténykedtem, és azok voltak az első évek, amikor hozzá kellett szoknunk, hogy hiánnyal kell terveznünk egy községi költségvetést.

Nagyon jól emlékszem azokra az évekre, amikor még az általános iskolát gázolajjal fűtöttük 1995-96 telén. Nekem, polgármesterként kellett mindig a gázolajszállítóknak kuncsorognom, hogy ugyan már, a négy köbméteres tartályautóból legalább egy köbmétert szíveskedjenek kiereszteni valahová menet közben Öskü iskolájánál, hogy tudjunk fűteni, ugyanis csak tele autóval volt szokás gázolajat hordani.

Jauernik képviselőtársam említette, hogy az önhiki iránt forduló önkormányzatok száma nem igazán szaporodik. Jelenthetem, hogy Öskü községre számíthatnak, a szeptember 30-ai határidőben mi is be fogunk nyújtani egy ilyen pályázatot. Nem szívesen tesszük, nem örömből tesszük. Azért csak most nyújtunk be pályázatot, mert megpróbáltunk a végletekig olyan politikát, olyan gazdaságpolitikát folytatni a településen, nadrágszíj-megszorítással, szigorú intézkedésekkel igyekeztünk a tavalyihoz képest duplájára nőtt tervezési, költségvetési, működési költségvetési hiányunkat visszafogni. Néhány milliót ugyan tudunk rajta szorítani, de ettől még olyan hiánnyal látszik az év befejeződni, amelyet hitelfelvétellel sem fogunk tudni kifuttatni.

S mivel nem voltunk bent eddig az önhiki rendszerében, tartok tőle, hogy nem is fogunk megfelelni a szigorú pályázati feltételeknek. Hadd kezdjem el rögtön az önök nyilvánossága előtt a lobbizást. Pál Tibor politikai államtitkár urat kérem, hogy amennyiben az önkihibe nem férünk bele, és a BM alapjához kell fordulnunk, úgy kérem, szíveskedjen támogatásáról biztosítani azt a pályázatot.

Köszönöm szépen. (Gőgös Zoltán: Elkéstél, már nincs! - Taps a Fidesz soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
88 308 2003.09.22. 10:34  211-421

GYAPAY ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Józsa képviselőtársam nagyon szép képet festett a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztériumnál tavaly végzett munkáról és az intézmény átalakításáról, vagyis a vízügynek a Környezetvédelmi Minisztériumba való integrálásáról. Az Állami Számvevőszék jelentése a törvénytervezetről azonban mond jó pár dolgot, ami nem egészen ezt a rózsás képet támasztja alá.

Néhányat hadd idézzek: “A minisztérium a helyszíni ellenőrzés befejezéséig nem kapta meg a vízügyi igazgatás vagyonleltárát, azt a GKM nem adta át. A teljes vagyoni megosztásra a 2003. évben a vizsgálat befejezéséig sem került sor. A kormányzati struktúraváltással összefüggésben nem készült a tárcánál belső előírás a felügyeleti rend keretszabályozására. A fejezeti közgazdasági főcsoport az ellenőrzés véleménye szerint nem biztosítja a felügyeleti munka végzéséhez szükséges feltételeket.

 

(20.30)

 

Nem történt meg a gazdálkodási folyamatok egységesítése. A fejezeti illetményszámfejtő főosztályon jelenleg párhuzamos futtatás folyik, az illetményszámfejtést továbbra is az intézmények végzik.ö

Vannak itt még megoldandó feladatok; ezek mind idézetek voltak, nem én találtam ki őket, az Állami Számvevőszék ellenőrzése állapította meg ezeket, és azért ezek elég súlyos megállapítások. De ha csak azt nézzük, hogy ezek - mondhatjuk - egyszerű szabályozásbeli párhuzamosságok vagy hiányok, vannak ennél nagyobb problémák is. Szintén idézek: “A kiadások teljesítése a 2002. évi XI. törvény szerinti előirányzathoz képest 126,2 százalék, míg a módosított előirányzathoz képest a teljesítés 73 százalék, a kiadási megtakarítás mintegy 47 milliárd forint.ö Ha valaki csak ezt a 47 milliárd forintot nézi, akkor az olvasható ki belőle, hogy micsoda jó gazdálkodás folyik a minisztériumban, hiszen ilyen megtakarítás van.

Hölgyeim és Uraim! Ez csak játék a számokkal, de ez még mind hagyján, hogy játék a számokkal, ez csupán csalóka dolog, de ha valaki így túltervez 26 százalékkal, azután meg úgy alátervez 27 százalékkal, az bizony inkább a dilettantizmusra jellemző, ami egy kormányzati szervnél még egy ilyen intézmény-, minisztériumátalakítás esetén is elég vad dolog.

Ugyanez a helyzet a bevételek tekintetében is: “A tényleges bevétel az eredeti előirányzathoz képest több mint két és félszeresére nőtt, a módosított előirányzathoz képest a teljesítés 69 százalék, a bevételi lemaradás mintegy 25 milliárd forint.ö Hadd ne idézzem tovább, a túltervezés és az alultervezés valahogy abszolút logikátlan együttműködése folyik.

Esett itt már szó a mai vitában a Szamos és a Tisza folyók romániai eredetű cianidszennyezésével kapcsolatban. Az Állami Számvevőszék jelentése itt egy ezzel kapcsolatos problémát is felvet. A környezetvédelmi alap célelőirányzat rendelkezett arról, hogy erre a romániai eredetű cianidszennyezésre, illetve az azáltal okozott környezeti és természeti károk felmérésének vizsgálati és prevenciós programjára milyen összeget kell fordítani. Ebből az összegből 160 millió forintot nem fordítottak erre a célra.

Hölgyeim és Uraim! A környezetvédelmi alap célelőirányzatban ezt az indokolatlanul megspórolt összeget átforgatták arra, hogy jutalmat lehessen adni a minisztériumban.

“Az átcsoportosítás az igazgatásnál többletfeladatokra történt a közigazgatási államtitkár engedélyével, felügyeleti hatáskörben. A szabálytalanság a beszámoló megítélését nem befolyásolta.ö Ugyan nem befolyásolta, de szabálytalan felhasználás történt államtitkári jóváhagyással.

Lehetne még folytatni itt ezeket: különböző, kimutatott értékleltárral nem alátámasztott, egyedi értékeléseket nem végeztek el, a leltározás nem történt meg, és még sorolhatnánk. Azt hiszem, ennyi bőven elegendő a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium tavalyi zárszámadási végrehajtását figyelembe véve.

Öt percnél járok; egy kicsit más téma: dr. Szabó Zoltán vetette fel egy kétperces hozzászólásában, hogy pótköltségvetésre miért volna szükség, vagy miért nincs szükség. Dr. Kovács Árpádtól, az Állami Számvevőszék elnökétől hallhattuk bizottsági ülések sorozatán, hogy gyakorlatilag az 1996. költségvetési évtől kezdődően van ez a rendszer, hogy a kormány nem nyújt be pótköltségvetést, megcsinálja a dolgát, és a következő évben a zárszámadási törvénynél próbálja meg jóvátenni ezt a mulasztását, amit természetesen a kormánypártok általában rendre jóváhagynak. Szegények, mit is csinálhatnának mást.

De micsoda különbség az - pestiesen szólva -, ha egy kormány a saját parlamenti frakcióival ellentétes dolgokra beszéli rá szegényeket; és micsoda különbség az, ha egy kormány a kormányprogramban és a parlamenti kormánypártok irányvonala alapján történt cselekedeteinek megfelelően végzi azokat az eljárásait, amelyeket azután boldogan jóváhagynak utána a kormánypártok! Ez a Horn- és a Medgyessy-kormányra, úgy tűnik, nem vonatkozik.

Egy apró magánvéleményemet hadd fejtsem ki önöknek gyorsan: időnként előjön, hogy a Horn-kormány idejében a Bokros-csomag önök szerint micsoda csodálatos dolog volt. A Bokros-csomagot a kormány ráerőltette az akkori kormánypártokra, elfogadták, ezzel el is vitték a balhét, gúzsba kötötték a társadalmat, és ha ugyanaz a kormány, amelyik az MSZP-re és az SZDSZ-re ráerőltette a Bokros-csomagot, nem az ellenkezőjét csinálja annak, mint amire rákényszerítette a kormánypárti többségét, akkor ez a társadalom gúzsba kötve nem tudom, hogy hová került volna. A kormány azzal, hogy bevezette ezt a rendszerét, tulajdonképpen jót tett a magyar társadalomnak. Az, hogy az MSZP elvesztette miatta akkor a választást… - azt hiszem, a folyományát minden további nélkül lehet látni. A jövőt nem akarom önöknek megsaccolni.

Hölgyeim és Uraim! Még egypár gondolatot hadd említsek fel a 41. fejezetből, a központi költségvetés kamatelszámolásai, tőkevisszatérülései, az adósság- és követeléskezelési költségeiről szóló fejezetből. Tavaly lettem igazából figyelmes erre a fejezetre. Egy módosító javaslatom kapcsán vettem észre, hogy ez egy nagyon érdekes fejezet, itt milliárdok, sőt tízmilliárdok röpködnek a levegőben egy-egy költségvetésnél és zárszámadásnál. Ha lenne elég percem, akkor untatnám önöket, hogy mi volt az a módosító javaslatom, ahol pár tízmilliót szerettem volna egy alul-, illetve felültervezett kiadási nemnél, de sajnos ez a módosító javaslatom nem jött be, kellett az a 3 milliárd túltervezés a bérhikialapra. Hölgyeim és uraim, ezt hívják úgy, hogy belelöknek a vízbe, utána egy fedezet nélküli 3 milliárddal, magyarul, egy lopott mentőövvel jól fejbe dobnak, és a végén még köszönjem meg, hogy kihúznak a vízből.

De mi ez a 3 milliárd ahhoz képest, amit ebben a zárszámadási törvényben látok! Itt gyönyörű megtakarítások, de óriási túllépések is vannak ebben a fejezetben. Példa: “A devizában fennálló adósság kamatkiadásainak 161 milliárdos előirányzata 135 milliárd forintra teljesült.ö Magyarul: spóroltunk 26 milliárd forintot. Ugyanakkor, ha fordítunk egy oldalt: az államkötvények kamatterhénél pedig elvesztettünk 35-öt. Többet veszítettünk a vámon, mint nyertünk a réven.

Vajon ez miből adódik? Abból adódik, hogy ha megnézzük az Állami Számvevőszék indokolását a megtakarításokhoz, akkor csupa olyanokat találunk, hogy 2001-ben a tervezettnél kisebb devizahitel-felvétel; a forint 2002-ben bekövetkezett felértékelődése; 2001-ben az előirányzott hiteleknek csupán 5 százalékos felvétele; kedvező devizaárfolyam-változások eredménye. Magyarul: az Orbán-kormány, a polgári kormány jó tevékenysége hozta az összes megtakarítást.

Nézzük meg a másik oldalt: mikből adódtak a jóval nagyobb túllépések? Mindegyik valamilyen hiányt finanszírozó államkötvénynél vagy valami hasonlónál adódik elő. Vagyis összegezhetjük azt, hogy a hiányt fedezték ezek az államkötvények, ami jelzi azt is, hogy a gazdaság szereplői és a kisbefektetők nem a gazdaságba forgatják a pénzüket, hanem kvázi beteszik a bankba, államkötvényt vásárolnak belőle. Történt mindez a kormányváltás után.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az ellenzék padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
88 314 2003.09.22. 1:03  211-421

GYAPAY ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Józsa István képviselőtársam imént a kétpercesét azzal kezdte, hogy az Orbán-kormány vajon akkor jól tervezte-e a kétéves költségvetést.

Elég sokat idéztem önöknek a hozzászólásomban a környezetvédelmi fejezetből, de nem olvastam fel azt a jogszabályt, a XI. törvényt, amelyik a kormányváltás után született, a minisztériumokat sorolja föl, meg átvariálja a hozzájuk tartozó költségvetéseket. Olvasom: a kiadások teljesítése a 2002. évi XI. törvény szerinti előirányzathoz képest, magyarul: a Medgyessy-kormány előirányzatához képest valósult meg 126,2 százalékban, és ahhoz képest a teljesítés 73 százalék. Kérdem én: ki tervezett jól vagy rosszul?

Köszönöm. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
93 285 2003.10.07. 10:12  227-294

GYAPAY ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Felszólalásomban a vízterhelési, illetve a talajterhelési díjra igyekszem inkább koncentrálni. Jómagam is a törvénytervezet preambulumával szerettem volna kezdeni, végignézni annak hármas elemsorozatát, hogy vajon a törvénytervezet címében foglalt célok eléréseivel kapcsolatos lehetőségek megállják-e a helyüket vagy sem. Ezt előttem már többen megtették, talán a legjobban dr. Pap János képviselőtársam boncolgatta, úgyhogy inkább próbáljuk meg a matematikából ismert indirekt bizonyítás módszerét alkalmazni.

A környezetvédelemhez kicsit is értők nagyon jól tudják, és ma is nagyon sokszor hallottuk azt az alapelvet, amely szerint a szennyezőnek kell fizetnie - „ a szennyező fizetö, “a szennyező fizessenö elvről van szó. Sajnos e törvénytervezet kapcsán indirekt módon, ha be tudjuk bizonyítani éppen az ellenkezőjét, márpedig be tudjuk, hogy a legkevésbé szennyező fizessen - ha nem is a nem szennyező, hiszen olyan nincs -, azért az kicsit túlzás, hogy ezt környezetvédelmi alapelvnek minősíthessük.

Egy példán keresztül próbálom érzékeltetni, hogy mire gondolok; egy kicsit hadd legyek nem szerény, hadd mondjam el önöknek a saját példámat. Én egy Veszprém megyei település, Öskü község polgármestere is vagyok, ahol az 1990-es évek elején rájöttünk arra, hogy a saját ivóvízbázisunkat veszélyeztetjük - rájöttünk, mint polgárok, rájöttünk, mint önkormányzat. Elhatároztuk, hogy megterveztetjük a csatornarendszert és a szennyvíztisztítást, súlyos milliókat öltünk bele, évekre elvontuk a forrásokat az önkormányzat egyéb fejlesztési lehetőségeitől, nemcsak mint önkormányzat, hanem mint polgárok, hiszen az önkormányzat nem egyéb, mint a polgárok érdekeit szolgáló társadalmi közösség, ha csak egy kis település vagy egy nagyobb település társadalmi közössége is. Minden szabad pénzeszközünket összeszedtük az önkormányzatnál, megint csak a polgárok fejlesztései elől és a működtetési költségektől, a működtetés fejlesztésétől vontuk el a pénzeket, a fedezetet. A lakosokra egy önkormányzatnak 100-200 ezer forint közműfejlesztési hozzájárulást kell kivetnie: ingatlanonként, egységenként terheljük a polgárokat. Megtettük, konfrontálódtunk - nem baj, a cél szentesíti az eszközt. Rájöttünk, hogy a fejlesztési forrásaink és a lakossági befizetések nem elegendőek arra, hogy megvalósítsuk a beruházást: fejlesztési célú hitelt kellett felvenni, ami nemcsak néhány évre, hanem évtizedekre meghatározza azokat a forrásainkat, azokat a lehetőségeinket, amit megint csak a falu fejlődésétől vonunk el, és fektetünk bele a törlesztés során a víz- és csatornaszolgáltatásba.

Aztán az önkormányzat természetesen nem üzemeltethet saját maga egy csatornahálózatot és szennyvíztisztítót, ezt szakcégre kell bízni: általában bérüzemeltetési szerződéseket kötnek az önkormányzatok, ezt tesszük mi magunk is. Igen ám, de a bérüzemeltető valamennyi költségét visszaterheli a fogyasztókra a víz- és csatornadíjon, jelen esetben a csatornadíjon keresztül. Azaz megint csak kik fizetik a költségeket? A csatornát használók, akik egyébként ezzel a legkevesebbet szennyezik világszerte.

Ha országosan megnézzük - a csatornázottság mértékét talán most nem kell százalékosan kifejtenem önöknek -, hogy melyik társadalmi réteg mennyit ad ki a zsebéből, bizony a legtöbbet azok fizetik, pontosan a víz- és csatornaszolgáltatással, magyarul a szennyezés megoldásával kapcsolatban, akik a legkevésbé szennyeznek. Hol van “a szennyező fizetö elve?

Aztán az önkormányzat tulajdonképpen megmarad tulajdonosnak, hiszen az elkészült hálózat az övé, csak bérüzemeltetésbe adta, és a tulajdonost terhelik azok a kötelezettségek, amelyeket előttem épp a vita végén szóló képviselőtársaim hangoztattak. Ha már a jelen példánál maradunk, Öskü önkormányzatának valószínűleg még az idei télen egy másfél millió forintos fúvócserét valahogy össze kell szednie a költségvetésünk bugyraiból év végén. Valahogy meg fogjuk oldani; a legkevesebbet szennyezzük, de áldozunk.

 

(17.50)

 

S most még nekünk kell fizetni a vízterhelési díjat is, hölgyem és uraim, nekünk, akik eddig is álltunk mindenféle költséget, amit az imént felsoroltam.

Némileg segítene ezen a dolgon, hogy ne a legkevesebbet szennyezők fizessenek, ha bevezetnénk a talajterhelési díjat, hiszen - ha már Ösküt hoztuk fel példának - az a 13 százaléknyi lakos, aki nem kötött rá, ennek hatására vagy fizet és ezzel hozzájárul a költségekhez, vagy ráköt, és akkor meg az előbb felsoroltak miatt szintén fizet. De hölgyeim és uraim, mi a helyzet azokon a településeken, ahol szennyvízcsatorna-hálózat és szennyvíztisztítás egyáltalán nincs? Ők szennyezik a legtöbbet, így a “szennyező, fizessö logika alapján nekik kellene a legtöbbet fizetniük a szennyezésükből kifolyólag. De nemcsak azért, mert szennyeznek, hanem úgy kellene fizetniük, hogy a bevétel arra fordítódjon, hogy megoldódjon a környezetszennyezési probléma, azaz a szennyvízcsatornázás és -tisztítás felé elinduljanak ezek a települések is.

Az előbb egy listával untattam a parlamentet - elnézést kérek érte -, végigmentünk elég sok ponton, és a rengeteg munka, rengeteg macera, veszekedés, pénzkidobás után a végén a polgár ott áll: még a vízterhelési díjat is nekem kell majd fizetni, ha ilyen sok munka és pénzkifizetés után megcsináljuk a csatornát?

Térjünk kicsit vissza a törvénytervezet preambulumához, amely szerint a környezet és a természet terhelésének mérséklése lenne a cél. A cél jó, csak ez éppen nem fogja ezt szolgálni, mert borítékolom önöknek, hölgyeim és uraim, a legtöbb önkormányzat nem fogja megkockáztatni a sok munkát, a sok macerát, a sok pénzt, amelynek a végén még vízterhelési díjat is kell fizetni. Nagyon sokan azt fogják mondani - elnézést kérek a kifejezésért -, bolondok leszünk csatornát csinálni magunknak azért, hogy aztán majd olyan sok pénzt ki kelljen fizetnünk; ráadásul szép fokozatosan és évtizedekre előre láthatóan.

A környezethasználóknak a környezet és természet megóvását szolgáló tevékenységre való ösztönzése. A társadalom legkisebb részét, akik a házuk előtt elmenő csatornára ráköthetnének, így talán meg tudnánk fogni - de mi van a többiekkel?

A környezet- és természetvédelem költségvetési forrásainak biztosítása érdekében alkotná az Országgyűlés ezt a törvényt. A környezetvédelmi bizottsági ülésen többször is elhangzott az előterjesztő részéről, semmi biztosíték nincs arra, hogy az APEH-nál képződő, azaz a központi költségvetést illető bevételek - kivéve az önkormányzatoknál képződő bevételeket - akár csak részben is környezetvédelmi célokra fordítódnának vagy direkt a csatornázás és a szennyvíztisztítás céljaira fognak fordítódni. Semmi garancia nincs rá. Ezt egy következő törvény, például a jövő évi költségvetési törvény tervezésénél, aztán meg minden évben a következő költségvetési év tervezésénél kell majd az erősebb kutya elméletével valahogy kiharcolni? Nem rossz ötlet, de nem biztos, hogy ez a legcélszerűbb megoldás.

Ha már beszéltünk az önkormányzatokról, megnézhetjük a törvénytervezetet abból a szempontból is, hogy ismeri-e az előterjesztő az önkormányzatok szabályozási rendszerét, milyen feltételek között kell szabályokat alkotniuk és azok alapján eljárásokat foganatosítaniuk. A 21. § (2) bekezdése szerint a talajterhelési díjjal kapcsolatos adatszolgáltatást az önkormányzat rendeletben állapítja meg. Az önkormányzatoknak az összes adó- vagy adó és díj típusú bevételeikkel kapcsolatos eljárásrendet teljes egészében rendeletben kell megalkotniuk, nemcsak egy részét. Ennek a rendeletnek egy eleme lehet az adatszolgáltatással kapcsolatos kötelezettségek szabályozása, de ezt egy komplex rendeletben kell elhelyezni.

A 24. §-nál pedig rögtön ki is bukik a dolog, hogy ez nem egy környezetvédelmi intézkedés, hanem adó. A 24. § úgy szól, hogy a talajterhelési díjjal kapcsolatos adóztatási feladatokat az önkormányzati adóhatóságok látják el. Hogy adóhatóság látja el, az természetes, hiszen ki a csuda látná el, de ha már beírták a tervezetbe, hogy “adóztatási feladatokatö, akkor kérem elismerni - ha úgy vesszük, el is van ismerve, de kérem szóban is elismerni -, hogy önök egy adó típusú dolgot vezetnek be, miközben az adószerkezetet ennek megfelelően nem variálják át.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps az ellenzéki oldalon.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
97 204 2003.10.20. 0:30  197-205

GYAPAY ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Jelezni szeretném, hogy a kiegészítő ajánlás szerinti 44/4. számú kapcsolódó módosító javaslatom nem szerepel a tisztelt Ház előtt. Tartok tőle, hogy a házbizottsági ülésen - vagy nem tudom, hol csinálják ezeket a javaslatokat - a 44/2. esetleg kizáró oknak tűnhetett, de jelzem, hogy nem kizáró ok. Kérem, hogy erről is szavazzunk.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
116 287 2003.12.08. 5:10  286-298

GYAPAY ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Általában a törvényjavaslattal kapcsolatban szeretnék néhány gondolatot megosztani az Országgyűlés nyilvánosságával. Az Alkotmánybíróság nem egyszerűen arra kötelezett bennünket, hogy területrész átadásával kapcsolatban részletes anyagi és eljárási jogi szabályokat hozzunk, hanem arra, hogy ezen szabályok meghozatalával anyagi és jogi garanciákat biztosítsunk az alkotmánynak megfelelően.

Lakott területrész átadása esetén - amelyre én leginkább koncentrálni szeretnék - ez nem egy egyszerű feladat, hiszen minimum három-, de inkább ötszereplős megállapodássorozatról van szó, hiszen van egy átadó települési önkormányzat képviselő-testülete, ugyanennek a településnek a polgárai, a fogadó település képviselő-testülete, a fogadó település polgárai és a lakott település polgárainak a közössége. Egyiküknek a jogi és anyagi garanciái... - valamennyiüknek érvényesülni kell, és ezt csak úgy lehet megtenni, ha olyan eljárási rendet hozunk, amely egyik érdekelt félnek sem tesz lehetővé hátrányt, illetve mindenkinek az előnyös megállapodáskötési lehetőséget biztosítja.

Erre talán legjobb a 2. § részletes indoklása, amelyet szinte szó szerint fel lehetne olvasni, de csak egy rövidet hadd idézzek: községek, városok területének módosítása változatlanul önkormányzati döntés, képviselő-testületek megállapodásának tárgya, átadásra és átvételre - hangsúlyozom, átvételre - egyik önkormányzat sem kötelezhető. Hogy ezek az eljárási szabályok megvalósulhassanak, a 2. §-ban nagyon jól fogták meg a kérdést, és a lakott területrészek esetében a területrész átadását előkészítő bizottság által előkészítendő előzetes megállapodás kérdéskörét hozták be a törvénytervezettel, ami, ha jól érvényesül, és a törvénytervezetben, mire törvény lesz belőle, végig jól érvényesül, akkor ez a bizottság és az általa előkészített előzetes megállapodás lehet leginkább a garanciája annak, hogy az Alkotmánybíróság előírásainak a legjobban meg tudjunk felelni. Ahhoz, hogy ezt megtehessük, végig kell nézni a pontos szöveget, és abban sajnos azt tapasztalhatjuk, hogy pontosításra szorul. Emiatt 8 módosító javaslatot és 7 vagy talán most már 8 kapcsolódó módosító javaslatot terjesztek az Országgyűlés elé. Elképzelhető, hogy némelyiket bizottsági ülésen visszavonom, de a zömét továbbra is tartom.

Ha elfogadjuk azt, hogy egy előkészítő bizottság a legnagyobb körültekintéssel végzi a munkáját, és minden feltételre, lehetőségre és adottságra figyelemmel van, akkor a népszavazás már tudni fogja azt, hogy pontosan miről is szól a népszavazás. Ha ez nem történik meg, akkor egy olyan népszavazásról van szó, ami vágyakat ébreszt emberekben, de a végrehajtása esetleg meghiúsulhat. A módosító javaslataim és a kapcsolódók jó része erre vonatkozik, amelyben arra hívom fel a parlament figyelmét, hogy ha jól elő van készítve egy megállapodás, jó ez az előzetes megállapodás, akkor a sikeres népszavazás után bőséggel 90 napon belül meg lehet kötni a végleges megállapodást.

Igen ám, de mi van akkor, ha valami miatt mégsem kötik meg a képviselő-testületek a megállapodást, pedig jó volt az előkészítő megállapodás, a népszavazás is sikeres volt? Akkor jön a megyei bíróságok illetékessége. Hiányzik a 2. § (6) bekezdése második mondatából az a garancia, hogy a megyei bíróság az előzetes megállapodásnak megfelelően pótolja azt a megállapodást, amelyet az önkormányzatok nem tudnak meghozni. De mi történik akkor, ha az előzetes megállapodás során nem kellő körültekintéssel jártak el, és netán jogszabályellenes dolog is belekerült az előzetes megállapodásba, és ez az eltelt idő folyamán kiderül? Ilyenkor is bírósági eljárásra kerülhet sor, hiszen nem kötelezhető egyik önkormányzat sem arra, hogy a polgárainak valamilyen rosszat cselekedjen. De ezt majd egy kétpercesben folytatom, hiszen lejárt az időm.

Köszönöm.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
116 291 2003.12.08. 2:20  286-298

GYAPAY ZOLTÁN (Fidesz): Akár fenyegetésről is beszélhetünk, tisztelt elnök úr. (Derültség.) Tisztelt Országgyűlés! Valóban ott folytatnám, ahol abbahagytam. Tehát ott tartottam, hogy ha az előzetes megállapodásba véletlenül belekerül valami olyan, aminek nem lenne szabad, hogy ott legyen, akkor talán logikusnak tűnik, hogy aki ezt sérelmesnek tartja, az nem akarja megkötni a végleges megállapodást, a másik fél meg akarja a végleges megállapodást, ezért a megyei bírósághoz fordul keresettel. Ilyenkor a megyei bíróságnak természetesen az előzetes megállapodást kell alapul vennie, de ha az tartalmaz olyan kitételeket, amelyek nem felelnek meg jogszabálynak, vagy jogos érdekeket vagy egyszerűen jogot sért, akkor ezt a passzus ki kell hogy hagyja, és neki kell pótolni az önkormányzatok végleges megállapodását, de ennek lehetőséget kell biztosítani a törvénytervezetben.

 

(21.00)

Ezért a már többször emlegetett Kovács Zoltán módosító javaslatához kapcsolódva javaslom a 2. § (6) bekezdésének a módosítását egy kapcsolódó módosító indítványban.

Tisztelt Parlament! Az előterjesztés tartalmazza azt is, hogy ha eltérő megállapodás nincsen, akkor a belterületi népességgel arányosan kell megállapítani a lakott területrészhez tartozó külterületet, illetve feladat- és népességarányosan kell meghatározni a területrész vagyonát. Természetesen ez így igaz. De vajon mi lehet az az eltérő megállapodás? Ez az eltérő megállapodás nem lehet más, mint maga a végleges, önkormányzatok közötti megállapodás, amely normál esetben viszont, ha a bíróság másképp nem foglal állást, az előzetes megállapodáson alapszik, és szinte szó szerint azzal meg kell egyeznie. Tehát javaslom egy kapcsolódó módosító javaslatban, a saját módosító javaslatomhoz kapcsolódva, hogy ennek az eltérő megállapodásnak nem másnak kell lennie, mint egy olyannak, amely az előkészítő szabályozásban már benne van.

Köszönöm szépen.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
116 295 2003.12.08. 2:17  286-298

GYAPAY ZOLTÁN (Fidesz): Talán nem okoztam meglepetést, hogy én vagyok az a képviselő. Németh Zsolt képviselőtársamhoz kapcsolódva fel kell, hogy hívjam az Országgyűlés figyelmét egy olyan módosító javaslatomra - ez az ajánlás 6. számú pontjában található -, amelyet az előterjesztő és az önkormányzati bizottság is támogat, és ezt itt most szeretném is megköszönni. Arról a módosító javaslatról van szó, amely a már általam előzetesen elég huzamosan taglalt előzetes megállapodásnak a lehetőségét tárgyalja, azzal összefüggésben, hogy a 2. § (7) bekezdésének a teljesülése esetén kötelező csak az átadási végleges megállapodást megkötni. Igen ám, de ha kötelező lenne az előzetes megállapodást is megkötni a két önkormányzatnak, akkor a törvényjavaslat pontjai szépen végiggördülnének odáig, hogy a (7) bekezdés teljesül, így mégiscsak kötelezve lenne valamelyik vagy mind a két önkormányzat a megállapodás megkötésére.

Az előterjesztő és a bizottság támogatta azt, hogy feltételes módban tegyünk egy szabályozást. A 2. § (4) bekezdésében az van, hogy “a képviselő-testületek előzetes megállapodást köthetnekö. Mivel “köthetnekö, ezért az előkészítő bizottság javaslatát alaposan mérlegelhetik, és amennyiben úgy találják, hogy egy vasútállomás környékének a kérelme esetleg mégsem alkalmas arra, hogy két települési önkormányzat képviselő-testülete felelőssége és súlya teljes tudatában összeüljön, és megállapodjanak egymással - akár azért, mert egyikük sem ért egyet, akár azért, mert valamelyik fél nem ért egyet -, akkor egyszerűen nem kötik meg ezt az előzetes megállapodást, ha tehát valamelyik fél ezt nem tartja alkalmasnak. Így tulajdonképpen, ha úgy vesszük, ha az Országgyűlés is támogatja ezt a módosító javaslatomat, akkor ez a folyamat itt megszakad, és a komolyságnak teret lehet nyerni.

Köszönöm szépen.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
117 44 2003.12.09. 5:08  37-95

GYAPAY ZOLTÁN, a környezetvédelmi bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! A bizottságok sorában azt már megszokhattuk, hogy kormánytól teljesen függetlenül a környezetvédelmi bizottság az, ahol a pártálláspontokat a lehető legkevésbé vesszük figyelembe, és a munkánkra, a feladatunkra, a céljainkra koncentrálunk; így történt ez e törvény általános vitára való alkalmasságának a tárgyalása esetében is. Ahogy Herczog Edit képviselő asszony említette, egy különösen személyes hangú vitáról volt szó, ahol szinte valamennyi képviselő megnyilvánult, és személyes élményeivel is hozzájárult a tárgyalásnak a lényeges pontjaihoz.

Hogy a kisebbségi álláspontot nagyon röviden megpróbáljam összefoglalni, az talán úgy fogalmazható meg, hogy egyetértünk az előterjesztők jó szándékával, egyetértünk a népi kezdeményezést aláíró 350 ezer ember jó szándékával, de az a megoldási mód, ahogy négy képviselőtársunk a Btk. törvénymódosítási javaslatát elkészítette, nem alkalmas az általános vitára. Nagyon sok érvet felsorolhatnék, és egypárat hadd is tegyek meg.

Ha már említésre került a 350 ezer aláíró, akkor megfogalmazhatjuk, hogy ők jó szándékkal egy egyszerű kérdést tettek fel, egy egyszerű kérést fogalmaztak meg: az Országgyűlés legyen olyan kedves, módosítsa a büntető törvénykönyvet, hogy az állatkínzás a későbbiekben büntethető legyen.

(17.20)

Ez egy nagyon rövid, egyszerűnek tűnő, de annál bonyolultabb, és annál mélyebb tartalmat megkövetelő kérdés. Hogy egy általános hasonlatot mondjak, a honvédelemre szokták azt mondani, hogy az sokkal fontosabb annál, mint hogy katonára bízhatnánk ennek az ügynek vezetését. Itt pont fordítva van: az állatvédelem, az állatkínzás elleni szankció lehetőségeinek a megoldása sokkal fontosabb annál, mint hogy politikusra bízhatnánk az előterjesztést.

Az Igazságügyi Minisztérium munkatársai, ahogy hallottuk, nagyon sok segítséget adtak a törvénymódosító javaslat előkészítésében, de meggyőződésünk, hogy szerencsésebb lett volna, ha maga az Igazságügyi Minisztérium készíti elő, és akkor ennek a folyamatában talán megfelelő alapossággal és mélységgel merül el az egyes részletkérdésekben. Ismétlem: részletkérdésekben, hiszen az előterjesztés és az előterjesztő - itt ma Hegyi Gyula képviselő úr, a bizottsági ülésen Gusztos Péter képviselőtársunk volt az előterjesztő - mindannyiszor nagyon jól megfogalmazta a jogi környezetet, annak múltját, jelenlegi környezetét, nemzetközi környezetét, a társadalmi elvárásokat, viszont a rendelkező rész inkább olyan, ami megítélésünk szerint a jó szándékot és az említett jogi környezetekbe való beleillesztést nem szolgálja jól.

Herczog Edit képviselő asszony a többségi álláspontot képviselve úgy fogalmazott, hogy jól szolgálja az előterjesztés ezeket a célokat; megítélésünk szerint nem jól szolgálja. Az alkalmazandó büntetési tételek pedig nemhogy nem jól vannak meghatározva, hanem éppenséggel inkább aránytalanságról beszélhetünk az egyes büntetési tételek megfogalmazása területén. Emiatt nagyon jogosan tartunk attól, hogy ha ez a törvény így kerül elfogadásra, akkor végrehajthatatlan lesz. Az imént dr. Hankó Faragó Miklós államtitkár úr is megfogalmazta ezt az aggályát, hogy csak a legkirívóbb esetekben érjük el a célt. Az apróbb esetekkel, ami pedig a társadalmat nagyon sokszor nap mint nap irritálja, semmire sem fogunk menni. Hölgyeim és uraim, éppen az a 350 ezer ember, aki jó szándékkal aláírta ezt a népi kezdeményezésről szóló aláíró ívet, fog a legnagyobbat csalódni. Nem lehet 350 ezer ember véleményével játszani, ők komoly lépésekre várnak, amik alapján komoly eredményeket is remélnek elérni. Ez a törvénytervezet így, ahogy van, erre nem alkalmas.

Jómagam ugyan megpróbálkozom - a büntető törvénykönyv igazi, mély ismerete, hozzáértése nélkül - néhány, szintén jó szándékú módosító javaslatot benyújtani. Kérem, nézze el nekem mindenki, ha netán az sem éppen a cél legjobb irányú (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) útjához vezet, de ez ebbe talán belefér.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
117 50 2003.12.09. 10:39  37-95

GYAPAY ZOLTÁN, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Hadd kezdjem egy személyes vonatkozással: Hegyi Gyula képviselőtársam mint előterjesztő itt, a pulpituson megjegyezte, hogy tíz éve képviselő, és először lehet egy ilyen fontos törvénytervezet előterjesztője.

(17.40)

Én hat éve vagyok képviselő, és először beszélek erről a pulpitusról mint vezérszónok; egy biztató tapssal, kérem, segítsenek nekem. (Taps. - Dr. Szili Katalin: Bravó!) Megtiszteltetés, köszönöm szépen. Ez után a minden oldalról hallatszó taps után nehéz szívvel mondanám azt, hogy az imént hallott szocialista vezérszónok nagyon szép, megható beszédet mondott, de sajnos, demagóg vezérszónoklat volt, ezért nem mondom.

Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Országgyűlés! Nehéz a helyzetem, hiszen a vezérszónokoknak egy 5-10 perc ki szokott jutni abból, hogy az előterjesztések jogi összefüggéseit, történelmi, jogi múltját, nemzetközi jogi összefüggéseit, a társadalommal, a társadalmi szervezetekkel való összefüggését, támogatását boncolgassák. Ezt - ahogy már itt említettem - a környezetvédelmi bizottság kisebbségi előadójaként már megtettem, az előterjesztők ezt már minden szinten többször is boncolták, így igazából azt hiszem, hogy erre abszolút nincs szükség.

Említettem azt is, dr. Hankó Faragó Miklós politikai államtitkár úr is megjegyezte azt, hogy ez az előterjesztés esetleg a jéghegy csúcsán segíthet, hiszen néhány kirívó, komoly, a sajtóban is nagy port felverő ügyön kívül félő, hogy nem fogunk eredményt elérni, ha így fogadjuk el ezt a törvénytervezetet, ahogy az előterjesztés tartalmazza.

Hadd kapaszkodjam bele inkább az államtitkár úrnak abba a mondatába, ahol kifejtette, hogy az esetek többsége területén inkább ennek a törvénytervezetnek és magának a népi kezdeményezésnek az a lehetséges eredménye, hogy szemléletformálást tudunk elérni. Leginkább gyermekeink esetében fontos az, hogy szemléletváltozásra sor kerüljön, de azért megkérdezhetjük, hogy nagyon rossz helyzetben van-e Magyarország, a magyar társadalom az állatokkal való bánásmód szemléletében.

A magam részéről meg vagyok győződve arról, hogy ha belegondolunk, akkor megfogalmazhatjuk azt, hogy nem vagyunk annyira rossz helyzetben, mint ahogy az előterjesztett javaslatból és az eddigi hozzászólásokból az előterjesztők részéről hallhattuk és talán esetleg abból érezhettük volna. Magyarországon az emberek többsége falun él, úgy, ahogy jómagam is községben élek, polgármester is vagyok ráadásul, így egy kicsit majd ebből a szemszögből is szeretném megnézni ezt a dolgot. A falusi embernek az állatokhoz való viszonya nagyon régi kapcsolaton alapszik, amely valóban az állat és az ember együttéléséről szól, immár évezredek, sőt évtízezredek óta. Ennek az alapja pedig nem más, mint az állatok szeretete. Ha ezt így megfogalmazzuk és a gondolatmenet elejére visszavetítjük, akkor elmondhatjuk, hogy a magyar társadalom elsöprő többségére az állatok szeretete a jellemző. Sajnos, ez a szeretet néha az ellenkezőjére fordul, hiszen szeretetből veszünk meg esetleg gyermekünknek húsvétra egy ajándékba szánt nyuszit, aztán amikor gyermekünk megunja a nyuszit, akkor magunk ugyan sajnálva, de nem tudunk szegény állattal mit csinálni, kitesszük valahová, hátha jobb sorsa lesz szegénynek. A többes szám első személyt csak azért mondom, hogy ne másokkal példálózzam. Viszont hogy az elénk terjesztett jogszabály ezt a cselekményt, ezt a tevékenységet, egy szeretetnek, jó szándéknak a végén egy tehetetlenségből adódó cselekményt ugyanolyan büntetési tétellel, akár két évig terjedő szabadságvesztéssel sújtsa, azt hiszem, vagy talán nyugodtam mondhatom: biztos, hogy az íveket aláíró 350 ezer ember többségében a kérdést olvasva nem ez fogalmazódott meg, ebben biztos vagyok.

Ha elgondolkodunk azon, hogy talán a szemléletváltásra, a szemléletváltás feltételeire kellene a hangsúlyt fektetni, jogilag és anyagilag annak a lehetőségeit erősíteni, akkor talán tovább is tudjuk gondolni, hogy például az imént említett egyszerű nyuszis esetben mennyire egyszerű lenne a megoldás, és nem kellene két évre börtönbe vonulni egy apának. Többek között meg lehetne oldani, lehetne segíteni, hogy az állatorvosok az úgynevezett elaltatást, az állatoknak egy nagyon békés, barátságos injekcióval végzett elaltatását - nem tudok jobb szót használni itt, ezen a pulpituson - hozzáférhetőbbé, olcsóbbá, elérhetőbbé tennék, ez nagyon sokat segítene.

A nyuszi esetében ez azért kicsit még mindig vad dolognak tűnik; sokkal jobb lenne, ha a menhelyeken való elhelyezés lehetősége javulna. Több menhely kellene, és nemcsak kutyáknak, hiszen általában ez a helyzet van. Jobb propaganda kellene a már sokat emlegetett társadalmi szervezeteknek, amelyek hajlandóak és állatszeretetükből kifolyólag áldozni is tudnak arra, hogy kitett állatokat befogadjanak. Hogy ne ki kelljen tenni az állatokat, hanem ha tudnánk, hogy a környéken, a közelben hol van ilyen menhely, hol van ilyen társadalmi szervezet, szegény állatok zömét úgyis autóból teszik ki, akkor ezen az autóúton pár kilométerrel tovább menve, társadalmilag hasznos tevékenységet lehetne folytatni azzal, hogy a feleslegessé vált állatot átadjuk azoknak, akik utána azt hasznosítani tudják.

A környezetvédelmi bizottság kisebbségi előadójaként el kellett volna mondanom, csak időm nem volt rá, az is elhangzott a vitánk során, hogy az állatok szeretetéből néha az is adódik, hogy túlszaporulat van kiskutyák, kismacskák vagy más állatok esetében. Az is elhangzott - az előterjesztők részéről fogalmazódott meg -, hogy minden állattartó legyen felelőssége teljes tudatában; aki nem képes arra, hogy a szaporulatot valahogy szabályozza, az ivartalanítsa azt az állatot. Ha az ivartalanítást is jobban hozzáférhetővé tennénk, azaz olcsóbbítanánk vagy akár ingyenessé tennénk állatszeretetünkből kifolyólag, akkor az állatorvosok tevékenységén keresztül ezt is meg tudnánk oldani, és nem kellene két évig terjedő szabadságvesztés fenyegetésével az embereket riogatni.

Tisztelt Képviselőtársaim! A büntetőjog általában egy hierarchia csúcsán helyezkedik el. Amikor már végképp nem tudunk mit kezdeni a társadalom szemléletével, az egyéb lehetőségekkel, azok biztosításával, magyarul: csődöt vallottunk, kudarcot vallottunk, mint emberek, kudarcot vallottunk, mint jogalkotó országgyűlési képviselők, akkor lép vagy léphet be a büntetőjog kérdése, ahol valóban a legeslegsúlyosabb szankciókat alkalmazzuk bizonyos cselekmények elkövetésére.

A törvényjavaslatban vannak olyan részek, ahol ezt a “különös kegyetlenséggelö kifejezést - és azért hangsúlyozom ezt a kifejezést, mert lehet, hogy be kellene építeni ebbe a törvénytervezetbe, úgy, ahogy emberekkel kapcsolatban benne van a büntetőjogban a különös kegyetlenséggel elkövetett különböző bűncselekmények szigorított büntetési lehetősége -, ezt az állatok esetében is meg kellene fontolni, hiszen a már sokat emlegetett kirívó esetek, a jéghegy csúcsa általában ezt takarja, és az emberek, a társadalom felháborodását is általában ez a különös kegyetlenség váltja ki.

Igaz ez az állatokkal való versenyekre is, de talán azért mégis különbséget kellene tenni az ezekben részt vevő személyek büntetése között. Kérdezem például, hogy ugyanolyan büntetési tétellel kell-e sújtani azt, aki egy ilyen kutyaversenyen fogad valamelyik kutyának a győzelmére; ugyanolyan büntetési tétellel kell sújtani, mint azt a tenyésztőt, aki ezt a kutyát kitenyésztette, beidomította és elhozta erre a vad, véres, különös kegyetlenségű eseményre? Ugyanúgy kell büntetni azokat az üzéreket, akik ezeket a kutyákat felvásárolják, veszik és kereskednek vele?

Tisztelt Képviselőtársaim! (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Az időm lejárt. Bízom benne, hogy a legfontosabb kételyeinket felvetettük a törvénytervezettel kapcsolatban. Támogatandónak találjuk, de kérem az előterjesztőket és mindenkit, hogy módosító javaslatokkal és azok befogadásával, amelyekről beszéltem, a különös kegyetlenséggel elkövetett legkirívóbb esetekre tartsák csak meg, és a kisebb súlyúakra, ha mindenképpen meg kell tartani, akkor az államtitkár úr által említett szabálysértés fogalmát talán vissza kellene hozni az ő esetükre.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a Fidesz soraiban.)

(17.50)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
117 68 2003.12.09. 8:34  37-95

GYAPAY ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Megint csak hadd untassam önöket egy személyes dologgal, azzal az egyszerű ténymegállapítással és közléssel, hogy jómagam amatőr terepíjász vagyok. Velem is sokszor előfordul - az amatőrt nem véletlenül hangsúlyozom, nem sokszor van időm gyakorolni -, hogy a cél előtt vagy a cél mögött hull a nyílvesző a földre.

Úgy látom, az előterjesztők hozzám hasonlóan néha túllőttek a célon az előterjesztésükben, néhol pedig fogalmuk sem volt, hol van valamilyen cél, néhol pedig a cél előtt lehullott a vesszőjük.

Túllőttek a célon például a büntetési tételek meghatározásában vagy az általuk javasolt megállapításában, ezt már többször ragoztuk. Talán ismét hadd citáljam ide Horváth Balázst a spanyol bikaviadalokkal; azt, aki Magyarországon az interneten vagy egy fogadóirodán keresztül egy spanyolországi bikaviadalra fogad, talán ne büntessük két évig terjedő… - bocsánat, itt talán háromévi szabadságvesztés van rögtön az első passzusoknál. Büntessük három évvel azt a Magyarországon a magyar jogrend alapján büntethető valakit, aki - már többedszer hangsúlyoztam - különös kegyetlenséggel harci kutyákat tenyészt, harci kutyákká nevel, lehet, hogy nem is olyan vad kutyákat, ezekkel kereskedik.

(18.30)

Azokat igenis büntessük a büntető törvénykönyv teljes szigorával, sújtsunk le rájuk, és dugjuk őket dutyiba! Talán még kevés is nekik az a három év. Tehát van, ahol növelni kellene inkább, logikusan, van, ahol pedig csökkenteni kellene a büntetési tételen.

Ahol fogalmuk sem volt, hol a cél - maradjunk megint csak a terepíjászatnál -, valószínűleg nem mindenki tudja, hogy az íjjal, nyílvesszővel való vadászás egy engedélyezett vadászási módszer, semmi nem tiltja. Az íj ráadásul nem is számít lőfegyvernek, az tart, aki akar. A vadászszövetségeknél lehet vizsgát tenni, íjjal, nyíllal való vadászásról vadászengedélyt lehet kapni, és ezzel állatokat lehet vadászni, magyarul: gyilkolni és ölni. Erről pedig tudni kell - kis apró, technikai részletkérdés -, hogy a vadásznyílvessző végén a hegy nem hegy, hanem egy legalább 25 milliméter átmérőjű, éles pengékből álló késsorozat, ami bőséges vérzést okozva, elvérzéssel öli meg az állatot. Hogy aztán ez meddig tart, nem tudom, mert én csak célba szoktam lőni, állatokra nem, de feltételezem, hogy egy jó darabig bizony a szerencsétlen állat, főleg, ha nem a legjobban találják el - az pedig íjjal, nyíllal vadászásnál előfordulhat -, sokáig szenved az a szerencsétlen vad az erdőben, mire megtalálják, végeznek vele, vagy meg sem találják, és kiszenved magától.

Ezzel miért nem foglalkozik valamilyen szinten ez a jogszabály? Vehetjük állatkínzásnak, kicsit extrém módon lehet állatkínzásnak venni; de ez miért nem számít például valami olyasminek, amit, ha nem is büntetni, de esetleg be kéne tiltani?

Nem foglalkozott az előterjesztő - magyarul: fogalma sincs, hol a cél - például azzal a helyzettel, maradjunk megint csak a vadászatnál, a sörétes vadászatnál, hogy vajon hány kacsát kell lepuffantani a Hortobágyon ahhoz, hogy ez valamilyen formában sértse bárkinek a jó ízlését, a méltóságát (Közbeszólás.), a társadalmi közegnek a hozzáállását s a többi. Közben mondják nekem a hátam mögött, mi az, hogy. Lehet, hogy függ attól, ki puffantja le azt a rengeteg kacsát, de kérdezem, miért nem lehet - lehet, hogy túlzás a mészárlás fogalmát bevezetni egy büntető törvénykönyvbe, vagy akármilyen jogszabályba, állatvédelmi törvénybe vagy bármibe, de nem valóságtól elrugaszkodott ötlet -, miért nem foglalkozunk ezzel a kérdéssel.

Ne haragudjanak, de Herczog Edit hozzászólása még jobban meggyőzött arról, hogy az előterjesztők és az ő támogatóik demagógok. Ugyanis megható, gyönyörű dolgokat mondanak a 350 ezer ember kedvéért, meg ahányan ennél sokkal többen vannak, az ő kedvükért mondanak ilyen szépeket. Közben elfeledkeznek arról, hogy az egyik legkomolyabb, legszigorúbb és emiatt a legjobban odafigyelést kívánó törvényről, a büntető törvénykönyvről szóló törvény módosításáról beszélünk, hölgyeim és uraim. Itt embereket börtönbe fognak csukni olyan cselekedetekért, két évre be fogják csukni azt a húsvéti nyuszit kitevőt, amit fönt vezérszónokként említettem, aki kiteszi a 8-as főútvonal mentén, Öskün ezt a nyulat - ott vagyok polgármester -, az bizony két évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető, ha elcsípi valaki, rábizonyítja, és a bíróság jogerősen el fogja ítélni, két évet fog ülni.

Ha már beszéltem egy kicsit Ösküről és a polgármesterségemről, volt már arról is szó, hogy a szabálysértések fogalma jelenleg is érvényes, legfeljebb nem pontos, legfeljebb nem végrehajtható. Lehet, hogy pont az állatok védelme, az állatok kínzása, az állatok szaporulata, az állatoktól való nem szerencsés megszabadulási módok esetében nem pontos, de a legrosszabb az, hogy végrehajthatatlan.

Illés Zoltán képviselőtársam úgy fogalmazott, hogy a szabálysértés nem elrettentő erejű. Ez így általában igaz, de azért igaz, mert a szabálysértések általában nem felderíthetőek, nem bizonyíthatóak, magyarul: a szabálysértéseknek a többsége nem lesz megbüntetett, bebizonyított és jogerős szabálysértés.

Ha már a környezetvédelmi bizottság kisebbségi előadója is voltam, akkor hadd jegyezzem meg, és ha már Ösküt is emlegettem: ha illegális hulladéklerakás esetén Öskü jegyzője kimegy bejelentés alapján, és megtalálja az illegálisan lerakott szemétkupacban az oda azt kihordó személyi igazolványát, és ez sem elég ahhoz, hogy szabálysértésért egyáltalán felelősségre vonja, mert nem bizonyító erejű... Ellophatták tőle azt a nyamvadt személyi igazolványt, bizonyítsa be Öskü jegyzője, hogy azt ő maga dobta ki!

Hölgyeim és Uraim! Az állatvédelem nagyon fontos dolog, millió más, nagyon fontos dolog van. Ugyanúgy nem tudunk a büntetési lehetőségekkel élni, mint ahogy itt sem fogunk tudni sem a szabálysértésekkel, ahogy nem is tudtunk eddig sem, sem az ennél sokkal komolyabb büntetőjogi tételekkel.

Még egy szó a demagógiával kapcsolatban. Gusztos Péter úgy fejezte be hozzászólását, hogy a 350 ezer aláírásról nehogy azt gondolja bárki - főleg én, gondolom -, hogy ez nem azt jelenti az Országgyűlés számára, hogy beszélgessünk róla, hanem azt jelenti, hogy igenis, a büntető törvénykönyvet ez alapján a jogos igény alapján módosítsuk.

Igaz, képviselőtársam, kedves Országgyűlés, igaz. Módosítsuk a büntető törvénykönyvet, de a saját felelősségünknek is a teljes tudatában! Tudjuk azt, hogy nemcsak 350 ezer emberről beszélünk (Az elnök a csengő megkocogtatásával figyelmeztet az időkeret leteltére.) akár politikai tényezőként, akár szemléletformáló, jogos igényt megformáló embertömegként, hanem azokkal az emberekkel is foglalkozzunk, akik az általunk figyelmetlenül és sajnos emiatt felelőtlenül, túlságos szigorral módosított büntető törvénykönyvvel életeket, családok életét tehetjük tönkre, ami sajnos állatok életének a tönkretételéből adódik, de embereknél ér véget.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a Fidesz padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
117 88-92 2003.12.09. 2:25  37-95

GYAPAY ZOLTÁN (Fidesz): Ha kell, megbocsátok, elnök úr, köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm. (Derültség.)

GYAPAY ZOLTÁN (Fidesz): Egyébként, hogy tévedésemet beismerjem, én azt hittem, hogy Hegyi Gyula képviselőtársam előterjesztőként végszót kapott, és már csak ez az egy mód van nekem, hogy személyes érintettség miatt hozzászólhassak. Elnézést kérek.

ELNÖK: Úgyhogy csalárd szándék van a dolog mögött...

GYAPAY ZOLTÁN (Fidesz): Elnézést, a csalárd szándék miatt a Btk. majd valahogy bosszút áll rajtam.

Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Szeretnék néhány tévhitet eloszlatni kormánypárti képviselőtársaimból. A demagógia szót most már nem használom, mert úgy látom, ez bosszúra serkentett itt egy csomó embert. Hadd mondjam egyszerűen azt, hogy úgy látom, nem figyeltek, nem tetszettek figyelni. Elmondtam, hogy szeretjük az állatokat, elmondtam, hogy éppen ezért támogatjuk a népi kezdeményezést, támogatjuk a 350 ezer ember elképzelését, támogatjuk a büntető törvénykönyvről szóló törvénytervezet elfogadását, illetve bocsánat, a törvény módosítását támogatjuk.

Éppen én vagyok, azt hiszem, a jó példa arra, hogy miért nem annak a négy embernek kellett volna benyújtani ezt a törvényt, aki benyújtotta. A jó példa éppen Gyimesi kollégám, aki a joghoz és talán a büntetőjoghoz is értő emberként pontról pontra jogi megfogalmazásokkal végig tudta boncolni, hogy mi az, amivel egyetértünk, mi az, amivel úgy egyetértünk, hogy el is tudjuk fogadni a büntető törvénykönyv módosítását, és mi az az egy-két kérdés, ami miatt nem. Nem elutasítjuk az önök tervezetét, hanem vannak benne rossz részek, amire felhívtuk a figyelmet; ami végrehajthatatlan, tisztelt képviselőtársaim, az végrehajthatatlan akkor is, ha mi belefeketedünk. A szabálysértési lehetőséget csak kilenc esetben képes egy ország évente végrehajtani. Csupán jeleztem, hogy akkor a büntető törvénykönyv szempontjából is lehet, hogy csak kilencet fogunk tudni végrehajtani. (Az elnök csengetéssel jelzi az idő lejártát.)

Csupán erre szerettem volna felhívni az Országgyűlés figyelmét; a büntető törvénykönyv módosítását támogatjuk. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
140 50 2004.04.06. 5:23  33-173

GYAPAY ZOLTÁN, a környezetvédelmi bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Kedves Elnök Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! Köszönöm szépen Devánszkiné képviselőtársamnak, hogy az imént lobbizott a számomra; én vagyok az, aki kértem a bizottságot, hogy elmondhassak egy örömöt: az egyik szemem nevet, de a másik szemem sír.

Veszprém 5. számú választókerületének képviselőjeként örülök, hogy bent van a törvényjavaslatban a zirci geriátriai kórház kialakításának a támogatása. Ami miatt a másik szemem sír, hogy nincs benne Zirc és a térsége települései belterületi vízrendezésének a támogatása. Gyakorlatilag ez az a kettősség, ami ezt a törvénytervezetet általában évről évre jellemzi. Nagyon jó mindaz, ami benne van a törvénytervezetben, és mindig nagyon rossz mindaz, ami kimarad belőle.

(12.30)

Többek között kimarad belőle az a szám, amelyről Rózsa Endre képviselőtársunk az oktatási és tudományos bizottság részéről tájékoztatott bennünket, hogy összesen 528 pályázat érkezett tavaly április 25-ig. A törvénytervezet erről nem szól sem a rendelkező részben, sem az indokoló részében; az indokoló részében is és a rendelkezőben is 75 támogatott pályázatról van szó, illetve a 2. és 3. számú melléklet táblázataiban néhány elutasított indítványról, kérelemről van szó. Hová tűnt a többi? Ha klasszikust szeretnék idézni, azaz önmagamat, felolvasnám a bizottság jegyzőkönyvéből. Én álságos megoldásnak tartom, amit volt, aki az imént jónak minősített az államtitkár úrral együtt, a kétfordulós elbírálási rendszert. Valóban jó a kétfordulós elbírálási rendszer szakmailag, de nem igazán szerencsés abból a szempontból - Berecz Jánosra is hivatkozhatnánk, hogy történelmileg így alakult -, hogy én magam úgy fogalmaztam, hogy eltűnt a történelem süllyesztőjében az a több mint 400 javaslat, amiről ez a törvénytervezet sem támogatottként, sem nem támogatottként említést sem tesz.

Zirc városa az e-önkormányzat területén óriási lépéseket tett előre, és Zircen nagyon sok polgár van, aki rendelkezik számítógéppel, internet-hozzáféréssel. Ha a zirci polgárok közül valaki megnézi ezt a törvénytervezetet, végigolvassa, és nem látja sehol a Zirc és térsége belterületi vízrendezését, akkor talán az a vicc juthat eszébe egy kis képzavarral, hogy a székely bácsi a feleségével elmegy az állatkertbe, és érdeklődve nézik az állatokat. A bácsi tátott szájjal bámulja a zsiráfot, és egy idő után megjegyzi: anyjuk, ilyen állat nincs is. Tehát a zirci polgár azt láthatja, hogy Zirc és térsége belterületi vízrendezése nincs is. Jól felidegesíti magát, bemegy a polgármester úrhoz, és elmondja neki: polgármester úr, ön SZDSZ-es polgármester MSZP-s támogatással, ön talán be se nyújtotta a saját kormányának ezt a tervezetet? Erre ő majd, szegény, elkezd hímelni-hámolni, hogy dehogynem, de a kétlépcsős elbírálás s a többi. Talán érzékelhetik azt a problémát képviselőtársaim is, hogy ez egy kicsit nem egészen tisztességes. Meg lehet magyarázni az embereknek, hogy vannak sokkal fontosabb dolgok, vannak elsődlegesebb dolgok, kevés a pénz, értsék meg, és az emberek megértik. Higgyék el, az ember megértik! Nyelnek egyet, megcsóválják a fejüket, aztán jövőre bizakodással benyújtják. De amikor ezt látják, hogy az ő állatuk nincs is, az ő zsiráfjuk nem is létezik, akkor baj van.

Tulajdonképpen ennek az is igazából az alapját jelenti, hogy az általános indokolás a (2) bekezdésben szépen rögzíti, hogy a tavaly április 25-ig benyújtott 528 pályázat szinte mindegyike szakmailag és pénzügyileg megalapozott, költségtakarékos, a szakminisztériumok által is javasolt beruházási koncepció, amiről szó van. Így az emberekben, a polgárokban azt a képzetet keltheti ez a kétlépcsős módszer, illetve annak a végeredménye, hogy őket meg sem említjük, mintha valaki nem tudott volna pályázni, vagy nem is pályázott volna, ha már pályázott, nem jól nyújtotta volna be, szakmailag kifogásolható lenne. Erről szó sincs. Tulajdonképpen az az egy probléma vetődött fel komoly éllel a bizottságban, hogy ezeket a pályázatokat hiányoltuk. Szívem szerint, ha lenne időm és kedvem, a 2. és a 3. §-t eltörölni javasolnám egy módosító indítvánnyal. Minek idegesíteni az embereket ezzel a néhány elutasítottnak ítélt pályázatnak a feltüntetésével? Ne terheljük a minisztérium apparátusát innentől kezdve sose - tehát ne csak idén, hanem sose -, de ezt természeten nem teszem meg. A zirci kórház geriátriai kórházzá való átalakításának a támogatását előre is köszönöm az Országgyűlésnek.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
172 278 2004.10.11. 10:40  273-293

GYAPAY ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! A részletes vitában a tavalyi zárszámadási törvény tervezetének a XLI. fejezetéhez szeretnék hozzászólni, amely a központi költségvetés kamatelszámolásait, tőke-visszatérüléseit, az adósság- és követeléskezelés költségeit taglalja.

Amikor egy képviselő a zárszámadási törvényhez hozzászól, akkor általában előveszi azoknak az időszakoknak a jegyzőkönyvét, amikor még törvénytervezetről, tehát a költségvetési törvény tervezetéről volt szó, és végignézi, hogy az akkori aggályai vagy éppen pozitív véleménye végeredményben hogyan is alakult.

 

(20.50)

Sajnos azt tapasztaltam, amikor visszalapoztam a saját hozzászólásomhoz, hogy amitől féltem, bekövetkezett. Ez pedig a XLI. fejezeten belül a kincstári egységes számla forintbetét kamatelszámolásai alcímmel kapcsolatos. A hozzászólásomban azt taglaltam, hogy az a törvénytervezet, amit az Állami Számvevőszéknek a kormány megküldött, és amit így érthetően az Állami Számvevőszék látott és véleményezni tudott, abban 27 milliárd 700 millió forint körüli bevételt terveztek. Érdekes módon, amikor már az Országgyűlés elé került ez a törvénytervezet, ez az összeg már 33,5 milliárd forintra nőtt, tehát több mint 6 milliárd forint olyan többletbevétellel számoltak, ami gyakorlatilag az Állami Számvevőszék képén kívül volt.

Érdekesnek találtam, hogy egyébként az Állami Számvevőszék nem látta ennek a bevételnek reális teljesülését, és magam is felvetettem, hogy egyrészt maga az eljárás is érdekes, másrészt valóban nem várható, hogy ez teljesüljön. Ez is történt. Ha megnézik képviselőtársaim, a 33 milliárd 592 milliós bevétel csupán 25 milliárd 599 millióban teljesült, vagyis még ahhoz képest is, amit az Állami Számvevőszéknek benyújtottak, jócskán kevesebb. Vagyis jogos volt az Állami Számvevőszéknek az az aggálya, hogy még az alapelképzelés sem teljesíthető. Akkor vajon miért kellett mégis, ránézésre egyszerűen így fogalmaznék, feltupírozni a költségvetés tervezetét?

Talán azért, mert, mindenki emlékszik rá, hogy 2002-ben a kormány jóléti intézkedéseket hozott. Felemelték a közalkalmazottak bérét, ehhez abban az évben az önkormányzatoknak még meg is adták a szükséges fedezetet, vagy legalábbis majdnem egészében. De a 2003-as költségvetési évre már a tarsolyban nem volt ilyen szép a helyzet. Ezért kitalálták az úgynevezett bérhiki-alapot. Aki emlékszik rá, itt volt a vitáknál vagy egyszerűen a sajtót figyelte, egy 3 milliárd forintos alapot találtak valahonnan a légből. Ha jól emlékszem, akkor éppen a jelen lévő Göndör képviselőtársunk volt az egyik javaslattevő. 3 milliárd forintot pedig éppen ebből a feltupírozott számból találtak, ami a XLI. fejezethez kötődik. Utólagosan bebizonyosodtak bizonyos aggályok. Hogy ez aztán összességében mibe került az országnak, döntse el mindenki saját maga.

Tisztelt Képviselőtársaim! Térjünk át az idei állami számvevőszéki véleményezésre, ami tartalmaz egy olyan sort ugyanezen fejezeten belül, a tőkekövetelések visszatérülésénél, azon belül az OECF-hitel tőke-visszatérülésénél 16 millió forint körüli hiányt jeleznek a számok, és az Állami Számvevőszék jelentése mutatja ki pontosan, hogy ez miből adódik. Tisztelettel jeleznem kell az Országgyűlésnek, hogy az az Öskü község önkormányzata, ahol polgármester vagyok, az Állami Számvevőszék jelentése szerint 6,3 millió forinttal tartozott december 31-én a Magyar Köztársaság költségvetésének.

Szeretném jelezni az Országgyűlésnek és azoknak, akik hallgatnak bennünket, a nyilvánosságnak, hogy az önkormányzat ezt a tartozását azóta tisztességgel megfizette és rendezte. Egy aprócska magyarázat ahhoz, hogy miért keletkezett egyáltalán ez a hiány, azon túl, hogy a költségvetésünk tavaly sem volt éppen rózsás; az ideiről ne is nyissunk vitát. Nem is a pénz hiánya volt a probléma, hanem az, hogy tavaly ugyanilyenkor, a 2002-es költségvetés zárszámadási vitájánál egy módosító javaslatot elfogadott az Országgyűlés, amelynek alapján ebből a bizonyos OECF-hitelből durván 1 milliárd forintot az Országgyűlés elengedett december 31-ei hatállyal. Egészen egyszerűen abban bíztunk, hogy talán egy kicsit visszamenőleges hatályt is lehet szerezni ennek az elengedésnek, azaz a tavalyi év második részletfizetésénél ezt a pár millió tartozást megkockáztattuk annak reményében, hogy hátha valamennyit abból is elengednek. Reményeink egyébként beváltak, ha nem is a teljes összeg, de annak egy része elengedésre került már tavaly is.

Kérem, engedjék meg, hogy ezúton is megköszönjem az Országgyűlésnek a tavalyi döntését, és mindazoknak, akik ezt a döntést támogatták. Nagyon sokat segítettek hét önkormányzatnak Várpalota térségében, amelyek az előző évtizedben, 1996 és '99 között szennyvízcsatorna-beruházásokat, földgázzal kapcsolatos beruházásokat és ivóvízrendszerrel kapcsolatos beruházásokat hajtottak végre. Az ebből felhalmozott mintegy 7 milliárd forintos tartozás a japán OECF - ez egy tengerentúli alapnak a rövidítése - hiteléből származik, amelyet a magyar kormány vett fel és folyósított tovább a hét önkormányzatnak, külön-külön szerződéseket kötve.

A tavalyi pozitív döntés azon alapult, hogy igazságtalan volt ennek a tartozásnak egy jelentős része azáltal, hogy a hitelnyújtó fél és a két kormány olyan feltételekhez ragaszkodott, amelyek nem voltak talán soha szokványosak a Magyar Köztársaságban. Egy olyan mérnökkonzultáns szervezetet kellett alkalmazni, amit senki másnak az országban. Ez az 1 milliárd forint került eltörlésre. Ugyanennek az igazságosságnak a jegyében nyújtottam be ismét ehhez a japán hitelhez javaslatot a tőketartozás elengedésének további taglalására.

Tisztelt Országgyűlés! A módosító javaslatom indoklásában hivatkoztam a Gyurcsány Ferenc kormányának programjában, annak alcímében szereplő “igazságosságö szóra. Tavaly ugyan egy másik kormány, de a kormánypártok is megértették, hogy a mérnökkonzultáns szervezet alkalmazása igazságtalan volt. Az idén pedig egy lépéssel továbbmenve arra hívom fel az Országgyűlés figyelmét, hogy még egy tekintélyes hitelösszeg igazságtalan volt. Ez pedig arról szól, hogy kimondottan a szennyvízcsatorna-beruházásokhoz, szennyvíztisztító telepek építéséhez kötődő hitelállomány, illetve maga az egész beruházás az önkormányzatok számára egyrészt sokkal drágábban valósult meg, mint más önkormányzatoknál. Másrészt pedig sokkal kisebb állami támogatás kapcsolódott hozzá, mint akár ezen időszak előtt, vagy akár ezen időszak után, sőt, tulajdonképpen ezen időszak alatt is sokkal nagyobb állami támogatást és többszörös állami támogatást kaptak az önkormányzatok ezen kötelező közfeladatuk végrehajtásához, mint ez a hét település Várpalota térségében.

Tehát ha megfordítjuk a logikát, nem igazságról, hanem pontosan igazságtalanságról beszélhetünk: hét önkormányzaton sokkal nagyobb teher van, mint az összes többi magyar önkormányzaton. Itt tulajdonképpen a módosító javaslatomhoz az imént benyújtottam egy kapcsolódó módosító javaslatot, ebben arra teszek javaslatot az Országgyűlésnek, hogy a tartozásnak kimondottan a szennyvízcsatornázáshoz és -tisztításhoz kötődő résztartozás elemének, illetve pontosabban annak 67 százalékos elengedését kérem a tisztelt Országgyűléstől. Egyrészt az igazságosság jegyében, másrészt annak fényében, hogy, a költségvetésekre már utaltam, az idén bizony önhikissé váltak olyan települések is ebben a térségben, amelyek eddig soha nem voltak azok. Magyarul az önkormányzatok nagy részének működési költségvetése padlón van, a felhalmozási oldala a költségvetéseknek pedig éppen ennek a japán OECF-hitelnek a törlesztése miatt van padlón. Márpedig, ha bármelyik oldalról nézzük, a csődeljárások sorozata nem azt jelenti, hogy vissza fog térülni ebből a hitelből az államnak bármennyi is, éppen hogy azt lehet elérni az Országgyűlés nemes döntésével, hogy az önkormányzatok talpon maradnak, és a maradék tartozásukat tisztességgel és becsületesen teljesítik, úgy, ahogy eddig is tettük. Erre kérném képviselőtársaim támogatását.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
173 40 2004.10.12. 5:14  19-317

GYAPAY ZOLTÁN, a környezetvédelmi bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Ahogy az imént Orosz Sándor, a bizottság többségi véleményének előadója említette, a bizottság a múlt heti ülésén kimondottan a környezetvédelemmel összefüggő fejezeteket vitatta meg az előttünk álló törvénytervezeten belül. Ezek a fejezetek az energiaadóval, az illetékkel és a környezetterheléssel kapcsolatos fejezetek voltak, amelyen belül igazából érdemi vita a környezetterheléssel kapcsolatos leendő szabályozások körül alakult ki. Ezen belül is konkrétan a vízterhelési és a talajterhelési díjjal kapcsolatosan hangzottak el konkrétumok.

Jómagam a vízterhelési díjjal kapcsolatban tettem fel egy kérdést, ami egész egyszerűen úgy szól, hogy az egységdíj mértékét taglaló táblázatból miért került ki a szerves oldószer, amely eddig 1800 forint/kilogramm egységadómértékkel szerepelt a táblázatban, és ezek alapján fizetni is kellett a vízterhelési díjat. Mindannyiunk számára ismeretes a dorogi hulladékégetővel kapcsolatos Duna-szennyezés, amikor toluol és más szerves anyagok kerültek a Dunába, és ezzel ivóvízbázisokat is veszélybe sodortak a szennyezők.

Arra gondoltunk, hogy talán ennek az oka egész egyszerűen az, hogy ivóvízre nincs határérték megállapítva a szerves oldószerek, mondjuk úgy, a toluol tekintetében, magyarul ez nulla, ezért, ha egyáltalán előfordulhat az ivóvízben, akkor az már nem is ivóvíz. Csakhogy, hölgyeim és uraim, a vízterhelési díjban nem ivóvízről beszélünk, hanem tisztított szennyvízről.

(11.00)

A kérdésemre pedig azt a választ kaptam a jelen lévő illetékestől, hogy írásban kapom meg a választ, mivel erre a pontos kérdésre nem tudott készülni. A válasz azóta sem érkezett meg számomra.

Ugyanezt a választ kaptam, és szintén nem érkezett meg a válasz a mai napig sem, a talajterhelési díjjal kapcsolatban feltett kérdésemre. Itt szintén arról van szó, hogy egy, a jelenlegi szabályozásban meglévő, a talajt terhelő veszélyes anyagok egész egyszerűen táblázatostul, mindenestül, terhelési szorzóstul kikerülnek az előttünk fekvő javaslat szerint a törvényből. Több mint húsz olyan talajt terhelő anyagnak a szabályozásáról, illetve az azzal kapcsolatos díjak befizetéséről van szó, mint például a cianidok - emlékezzünk a Tisza szennyezésére -, aztán az összes nehézfém, és még sorolhatnánk, hogy mennyire komoly veszélyeztető dolgokról, anyagokról van szó. Lehet esetleg azt mondani, hogy ezeknek a mérése bizonyára nehéz és esetleg költséges, aminek alapján a talajterhelési díj kiszámítása nem egyszerű, csak éppen ezt a választ nem hallottuk senkitől, mind a mai napig adós a tárca ezzel a válasszal.

 

(Az elnöki széket dr. Világosi Gábor, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

 

Ha általánosságban tekintjük a környezetterheléssel kapcsolatos javaslatokat, a többségi vélemény előadója az imént maga is mondta, hogy bár bővíti a díjkedvezményre jogosultak körét például az eszközbeszerzés, viszont csökkenti az elismerhető határ mértékét. Talán szó szerint úgy fogalmazott Orosz Sándor úr, hogy az eddigi szabályozás jobb volt. Lehet, hogy az eddigi szabályozás jobb volt, de vannak kardinális problémák az eddigi szabályozással. Például ha az igazság vagy igazságtalanság kérdését feltesszük, akkor rögtön adódik néhány probléma.

Először is az, hogy a környezet károsításából befolyó díjak, amelyekről eddig szó volt, kvázi ökoadók, vajon miért nem a környezetvédelem területére fordítódnak vissza, miért nem az alapproblémára, a környezetszennyezés megakadályozására fordítja a Magyar Köztársaság; mert nem erre a célra fordítja.

Tavaly, amikor a törvény bevezetésre került, az előadó, a Környezetvédelmi Minisztérium helyettes államtitkára egész egyszerűen azzal indokolta a szabályozás bevezetését, hogy ha jól emlékszem, negyvenvalahány milliárd forint bevétel hiányzik az idei büdzséből az áfával kapcsolatos jogszabályok módosítása miatt, amit valamivel pótolni kell. Itt ennek egy részével, körülbelül 10 milliárd forintnyi bevétellel számolt a tárca tavaly. Ennek a végrehajtásáról, gondolom, a jövő évi zárszámadásnál tudunk majd tapasztalatokat szerezni.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps az ellenzéki oldalon.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
210 45 2005.04.04. 3:07  44-50

GYAPAY ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Miniszter Úr! Ön nagy barátja az állatoknak, és szavai szerint elkötelezett a természetvédelem iránt is. Idestova fél éve azt ígérte, hogy érvényt szerzünk az állatvédelmi törvény előírásainak és a természetvédelmi követelményeknek. A kék füzetben persze azt is olvashattuk - idézem -: “A kormányzati ciklus végéig hátralévő idő rövid az összes fontos program végrehajtásához. Az emberek azonban nem a kormányzati ciklusokra bontva élik életüket.ö

Miniszter Úr! A természet sem kormányzati ciklusok szerint él, így a gyapjas pillék és hernyóik sem, amelyek tavalyi inváziójáról önök úgy vélték, hogy magától összeomlik. A hernyók nem így gondolták, és hét megyében, 120 ezer hektáron felzabálták az erdőket, a kiskerteket, a szőlőket, a gyümölcsösöket.

A példátlan pusztítás sem sarkallta azonban a kormányt arra (Zaj. - Az elnök csenget.), hogy legalább az idei károk megelőzésére, a várható károk enyhítésére programot indítson. A kormány fordulatot ért el a természetvédelemben, csakhogy hátraarcot csinált. Németh Imre agrárminiszter a hozzá segítségért fordulókat cinikus levélben védekezésre biztatta, pénzt azonban nem adott.

Miniszter Úr! Ön sem maradt el kollégájától; augusztus 11-én kijelentette: a növényvédelem a területhasználók, illetve -tulajdonosok felelőssége, nem az államé. Mert önök aztán tudják, hogy mi a felelősség! A kárvallottak megsegítése helyett bátran és lendületesen még az Állami Erdészeti Szolgálat költségvetési keretét is csökkentették, ezzel önként lemondtak a nemzetközi gyakorlat szerinti bevett megelőző védekezés lehetőségéről.

A Veszprém Megyei Növény- és Talajvédelmi Szolgálat ősszel készített egy tanulmányt, amelyből már novemberben ismerte a kormány a hernyóinvázió idén várható veszélyeit. A pusztítás várható mértéke azonban nem ért el a felelős hazafiak ingerküszöbéig.

Tisztelt Képviselőtársaim! A kormány idén tavasszal újabb “sáskajárástö szabadít az országra, hiszen ahogy az FVM erdészeti főosztályának vezetője megerősítette a környezetvédelmi bizottság előtt, ezek a hernyók a legszerényebb becslések szerint is 280 ezer hektárnyi zöldterületet fognak elpusztítani.

Miniszter Úr! Egy modern köztársaságban nem feltétlenül az a legjobb védekezés, ha az öregecskedő lepkék kimúlására várunk, a kárvallottakat pedig magukra hagyjuk, hiszen a lepkék szemlátomást úgy vélik: itt aztán nagy a jólét!

Kérdezem ezért a miniszter úrtól: hol van a költségvetésben a gyapjaspille-invázió megakadályozására tervezett összeg? Heteken belül kikelnek a hernyók. A maradék kis időben képes-e és akar-e bármit is tenni az invázió megakadályozására? Vállalja-e a személyes felelősséget azért, ha a figyelmeztetések ellenére 280 ezer hektárt felzabálnak a gyapjas pille hernyói?

Várom válaszát. (Taps az ellenzéki oldalon.)

(14.20)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
210 49 2005.04.04. 1:14  44-50

GYAPAY ZOLTÁN (Fidesz): Tisztelt Miniszter Úr! Ön most nem pedagógusként, hanem miniszterként ül itt a parlamentben, és ráadásul egy pedagógustól elvárható lenne, hogy interpelláció közben nem beszélget képviselőtársával, hanem figyel az interpellálóra.

Miniszter úr, kétszer ad, ki gyorsan ad. Ha tavaly az ötszázvalahány millió forintot biztosították volna erre a feladatra, akkor idén feleakkora költséggel és vesződséggel meg lehetett volna előzni többször ennyi kárt. Amit elmondtam, azt megerősítette a Lymantria Tárcaközi Bizottságban elhangzottak szövege is.

Miniszter Úr! Gyurcsány Ferenc miniszterelnök úrnak szinte minden második mondata úgy kezdődik, hogy én. El fog jönni az az idő, hogy a következő mondatokat fogja mondani önöknek: én mindent rátok fogok kenni, miniszter urak. Egyetértésben a nemzettel még 300 ezer hektár új erdő telepítését ígérte Medgyessy Péter. Agrárminiszter úr, kedves Imre, hol van? És te, Miklós, mennyit is zabáltattál fel a hernyókkal? Újabb 300 ezret? Te szentséges hantaméter, hiszen az már mínusz 600 ezer! (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.)

Nem tudom elfogadni a választ, miniszter úr. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)