Készült: 2024.09.22.07:33:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

167. ülésnap (2000.10.20.), 283. felszólalás
Felszólaló Dr. Géczi József Alajos (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 1:52


Felszólalások:  Előző  283  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. GÉCZI JÓZSEF ALAJOS (MSZP): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Jómagam is most tanulmányozom - sajnos reggel nem voltam itt - a miniszterelnök úr beszédét, és bizonyára a Pénzügyminisztérium is tanulmányozni fogja. Furcsa helyzetben vagyunk, mert az államtitkár azt mondta, hogy vagy erre gondolt a miniszterelnök úr, vagy arra. Amikor katona voltam a forradalmi ezredben, és mondott valamit az őrnagy, akkor az őrmester a század előtt azt mondta, hogy erre gondolt az őrnagy úr, mert általában nem értettük a magasztos parancsait.

De nekem is van egy értelmezésem, és ezt magunk között mondanám: egyértelmű, ez egy lélektani üzenet, arról szól, hogy elbizonytalanítsa az embereket, és a következő két évben minél kevesebben menjenek át a magánnyugdíjpénztárba, és az állami nyugdíjalapokba több pénz menjen be. Ez szerintem nagyon átgondolt koncepció, legfeljebb a Pénzügyminisztériummal nem egyeztették, ez egy üzenet a társadalomnak, hogy nem érdemes a magánnyugdíj-biztosítás felé menni.

Egyébként pedig az a történelmi tapasztalat, ha a magánnyugdíj- és a biztosítási elvű élet- vagy járadékbiztosítás összeomlik, akkor az állam is összeomlik. Tehát ebben a hosszú távú dologban pontosan az a lényeg, hogy a társadalom jelentős része úgy érzi, a közszférára alapozott nyugdíja nem elég ahhoz, hogy ő öregkorában megéljen, hiszen a társadalom is nagyon jól érzékeli, hogy elöregedés van, és a társadalom középgenerációs tagjai igenis keresik a különböző megoldásokat, hogy öregkorukra pótlólagos jövedelemhez jussanak, ennek az egyik fajtája a magánnyugdíjpénztár, és ezenkívül sok más tartalékolási módszer is van.

Tehát azt gondolom, hogy a miniszterelnök úr a következő két évre el akarja bizonytalanítani azokat, akik esetleg kettős nyugdíjbiztosításban gondolkodtak, hogy ezáltal a költségvetés bevételei és kiadásai ebbe az irányba ne növekedjenek.

 




Felszólalások:  Előző  283  Következő    Ülésnap adatai