Készült: 2024.09.22.23:32:42 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

71. ülésnap (2011.03.01.), 88-90. felszólalás
Felszólaló Tukacs István (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:07


Felszólalások:  Előző  88 - 90  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TUKACS ISTVÁN (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Bizonyára nem lesz meglepő a tisztelt képviselőtársaimnak, hogy az ajánlás 1-4. pontjaihoz szeretnék hozzászólni. Azért gondolom, hogy beszélni kell akár a részletes vitában is az előttünk fekvő javaslatról, mert nagyon sok minden tisztázatlan ebben a javaslatban, és nagyon sok tisztázatlanság van a javaslat hátterét alkotó 250 milliárdos, hivatalosan zárolásnak, egyébként pedig megszorításnak nevezett csomagban.

Azért folytattunk a költségvetési bizottságban is élénk vitát ezen a javaslaton, mert szerettük volna tisztázni az okokat és a következményeket. Szerettük volna tisztázni azt a körülményt, amely szükségessé tette, hogy egy egy hónapja létező költségvetésben 250 milliárd forintot a kormány egyetlen rendeletével gyakorlatilag kivonjon a parlament hatóköréből, kivonjon úgy, hogy nem volt világos az, hogy mi történt a költségvetés elkészítése óta, mi az az új körülmény, ami miatt ezt meg kell tenni.

A hivatalos kommentárok úgy szóltak, hogy a megnövekedett világgazdasági kockázatok okozták ezt a feltétlenül és gyorsan végrehajtandó 250 milliárdos megszorítást, de mint ahogy több képviselőtársam is a bizottsági vitában megnevezte, semmilyen olyan körülmény nem történt, ami nem volt előrelátható a költségvetés készítésekor. Előre láthatók voltak az eurózóna országainak és az eurózónába nem tartozó országoknak a kockázatai, előrelátható volt néhány mediterrán ország helyzete az Unióban, és előre látható volt az, hogy a világgazdasági válságból való kilábalásnál milyen kockázatokat viselnek ezek az országok együtt és hazánk is külön. Ha pedig ez előre látható volt, akkor nem teljesen világos, hogy mi történik most, miért kell 250 milliárdot kivonni ebből a költségvetésből, és miért kell lehetetlen helyzetbe hozni intézményeket.

Ez az előttünk fekvő javaslat tulajdonképpen arról szól, hogy áthidalja azt a nehézséget, amely a parlament alá tartozó intézményeknél egy ilyen megszorításnál gátat alkot. Az eddigiek során ezeket az intézményeket egy szelíd kéréssel lehetett abba az irányba fordítani, hogy takarékoskodjanak, ez a javaslat megteremti ennek a kötelezettségét is. Úgy teremti meg a kötelezettséget, hogy tisztelt képviselőtársaim, nekünk itt a teremben - meg a termen kívül tartózkodó társainknak se - halvány fogalmunk nincs arról, hogy mi lesz a következménye ennek a csomagnak, mi lesz a következménye az intézményi szférában, mi lesz a következménye a parlament alá tartozó intézményeknél - erről Volner képviselőtársam beszélt az imént -, mit fog okozni, milyen szolgáltatások maradnak el, ki fog arról majd dönteni és milyen tartalommal, hogy meddig kell fenntartani ezt a zárolást, hogyan akadályozza meg az intézmények működését, és hogyan csorog le ennek a 250 milliárdos megszorításnak a hatása az emberekhez is, mert természetesen olyan nincs, hogy csak a minisztériumok szenvednek.

(13.20)

Ez a "minisztériumok" egyébként is egy eléggé homályos és álságos kifejezés erre a helyzetre, mert a minisztériumok feladatokat látnak és láttatnak el intézmények útján. Ezért az ott keletkező hiány lesz az igazi gond majd, amikor életbe lépnek ezek a feltételek.

A költségvetési bizottságban egy ígéret hangzott el, azóta talán már meg is bánta fideszes képviselőtársunk, hogy április elejéig a kormány által elfogadott intézkedési tervet ebben a tárgykörben megismerhetjük. Éppen ezért nehéz most erről a törvényjavaslatról mit mondani, hiszen ha április elején fogjuk látni azt mindannyian, hogy mik a következményei ennek a 250 milliárdos megszorításnak, akkor most érdemben nem tudunk foglalkozni ezzel a körülménnyel...

ELNÖK: Tisztelt Képviselő Úr! Elnézését kérve egy pillanatra a figyelmét kérem. Ön deklarálta, hogy a módosító indítványok 1-4. pontjaihoz szól hozzá. Én vártam 4 percet, hogy a megismételt általános vitából vajon áttér-e arra, amit kötelességem jelen esetben figyelni, hogy az 1., 2., 3., 4. pontok valamelyikéhez szól-e; átnéztem. Természetesen tudom, hogy összefüggésükben kell a módosító indítványokhoz is hozzászólni, de amennyiben van rá mód, akkor megkérem, hogy majd térjen át arra is.

Köszönöm szépen.

TUKACS ISTVÁN (MSZP): Elnök úr, tudomásul vettem a figyelmeztetését, és az ilyen nagyon széles ecsetvonásokról áttérnék a konkrétumokra.

Összességében ezek a módosító indítványok azt célozzák meg, hogy valamit javítsanak ezen a helyzeten. Javítsanak úgy, hogy lehetőség szerint ne csorbuljanak az intézmények feladatai, ne csorbuljanak a működési feltételei. Éppen ezért kellett egy kicsit tágabb kitekintéssel rápillantani erre a csomagra, hogy vajon mit okoz, hogy világosan értsük a módosító indítványok tartalmát és azt is, hogy ezek némileg javíthatnak azon a helyzeten, amelyet előállított ez a senki által nem várt, okaiban nem értett, következményeiben fel nem mért változtatási javaslat.

Elnök úr, még egyszer köszönöm a türelmét, és köszönöm a szót is. (Szórványos taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  88 - 90  Következő    Ülésnap adatai