Készült: 2024.09.22.07:24:55 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

89. ülésnap (2011.05.09.), 50. felszólalás
Felszólaló Scheiring Gábor (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:34


Felszólalások:  Előző  50  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SCHEIRING GÁBOR (LMP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Államtitkár Úr! A kormány retorikai szaltói ellenére egyre világosabb: a kabinet egy bukott szemlélet jegyében az eddigi legdurvább megszorításokat erőszakolja rá az emberekre. A legújabb húzásukkal, a hétvégi és túlórapótlék eltörlésével azok reményét veszik el a boldogulástól, akik eddig kemény munkával próbáltak meg egyről a kettőre jutni.

Államtitkár Úr! Kérdezzen meg bármely, gazdaságpolitikával foglalkozó szakértőt vagy kutatót, hogy hogyan jellemezne egy olyan kormányzást, amelynek legfőbb fegyvere a csak a leggazdagabbak számára egyértelműen előnyös egykulcsos adó, amely anélkül szünteti meg a társadalmi szolidaritás fenntartását szolgáló adójóváírást, hogy egy hasonló hatású, jobb eszközzel, például egy nullakulcsos sávval helyettesítené, amely a közmunkaprogramok keretének megfelezésével lehetetlen helyzetbe hoz teljes régiókat, és amely a legújabb húzásával kisemmizné a munkavállalókat nehéz, gyakran hétvégi vagy éjjeli munkával megérdemelt túlóradíjukból. Segítek önnek: ez a bukott, Bokros-Kóka-féle liberális modell, amelytől ma már mindenhol szabadulnának. Nem erről volt szó.

(Az elnöki széket Balczó Zoltán, az Országgyűlés
alelnöke foglalja el.)

A Fidesz 1998 után most már másodszor verte át a választókat szociális ígérgetéssel, hogy aztán annál súlyosabb legyen, ahogy arcon csapják őket. A munkavállalókat nem lehet kifizetni a nemzeti együttműködés maszlagjával, amikor azt látják, hogy heti 60 órát kell dolgozniuk kevesebbért, amikor nem kapnak külön fizetséget az ünnepnapokon végzett munkáért, amikor balesetük láttán a munkáltató széttárhatja a kezét, amikor az üzemi tanács puszta lehetőséggé válik, és amikor minden ok nélkül bosszúból megválhatnak tőlük. A magyar választók tudni fogják, kinek köszönhetik az új munka törvénykönyvét, amely e szabályokat a jogrend részévé fogja tenni. Mindeközben a kormány túlzott védelemről beszél a munkavállalók esetében, és a Facebookon bohóckodva terelné el a figyelmet arról, ahogy Magyarország a Fidesz egyéves kormányzása alatt Európa dolgozóellenes fellegvárává vált.

Kérdezem ezért az államtitkár urat, hogy egyeztettek-e az Országos Érdekegyeztető Tanács ülésén a munkavállalói érdekképviseletekkel, és hány munkahelyet várnak annak a lehetőségétől, hogy mostantól gyakorlatilag indoklás nélkül lehet elküldeni a munkavállalókat.

Várom a megtisztelő válaszát. (Taps az LMP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  50  Következő    Ülésnap adatai