Készült: 2024.09.22.19:41:39 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

130. ülésnap (2020.05.19.), 24. felszólalás
Felszólaló Szijjártó Péter (Fidesz)
Beosztás külgazdasági és külügyminiszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:14


Felszólalások:  Előző  24  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZIJJÁRTÓ PÉTER külgazdasági és külügyminiszter: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Frakcióvezető Úr! Valóban, ma már a nemzetközi politikai közbeszédet az a téma határozza meg, hogy egyes országok milyen intézkedésekkel jönnek úgymond vissza abból a helyzetből, amelyet azok a megszorító, illetve korlátozó intézkedések állítottak elő, amelyek szükségesek voltak a koronavírus okozta világjárvány terjedési sebességének csökkentése érdekében. Magyarországon ezeket a döntéseket idejében sikerült meghozni, ezáltal sikerült a járványgörbét úgymond ellaposítani, magyarul fogalmazva sikerült az egészségügyi rendszerünket felkészíteni, és sikerült kontroll alatt tartani a fertőzés terjedésének sebességét, illetve ütemét.Köszönettel tartozunk az egészségügyi dolgozóknak, köszönettel tartozunk mindenkinek, aki kivette a részét a védekezésből eddig, és köszönettel tartozunk valamennyi magyar embernek, hiszen példás fegyelmezettséggel vették tudomásul a korlátozó intézkedéseket, és tartották magukat ahhoz.

Nagyon fontosnak tartom én is, tisztelt frakcióvezető úr, hogy levonjuk a megfelelő következtetéseket.

(10.00)

Nyilvánvalóan ez egy hosszabb folyamat lesz, és talán még érdemes is várni egy kicsit, a korai fellélegzés és a korai könnyelműsködés könnyen vezethet újabb bajhoz. Az viszont már világosan látszik, hogy ha egy komplett kontinens kiszolgáltatja magát a stratégiai ágazatok tekintetében egy külső szereplőnek, akkor könnyen bajba kerülhet. Láthatjuk azt, hogy Európát is beleértve az egész világ Kínában áll sorba az egészségügyi védekezés sikerességéhez szükséges eszközök beszerzése érdekében. Fontos, hogy Magyarországon elkezdtük már most kiépíteni azokat a kapacitásokat, amelyek nyomán bizonyos kritikus fontosságú, a védekezéshez szükséges eszközök gyártása tekintetében már saját képességgel fogunk rendelkezni a közeljövőben. Így van ez a maszkok gyártása mellett a sokkal összetettebb tudást igénylő lélegeztetőgépek gyártása vonatkozásában.

Az is világossá vált, hogy azok az országok, amelyek valamilyen módon légiteher-szállítási képességgel bírnak, sokkal könnyebben, sokkal rugalmasabban tudnak reagálni egy ilyen helyzetre, ahol messze földről kell beszerezni a védekezéshez szükséges eszközöket, ezért a légiteher-szállítási kapacitás kiépítése is egy fontos kérdés lesz.

Szeretném elmondani, hogy a járványhelyzet kezelése során mindig azt kell szem előtt tartani, hogy egyetlen magyart sem hagyhatunk magára, egyetlen magyar sem lehet egyedül. Ennek megfelelően több mint tízezer magyar embert hoztunk haza külföldről, akik önhibájukon hazánkon kívül rekedtek az utazási és közlekedési korlátozások miatt, valamint folyamatosan segítséget nyújtottunk és nyújtunk a határon túli magyar nemzeti közösségeknek annak érdekében, hogy a védekezéshez szükséges eszközök az általuk lakott területeken is elegendő mennyiségben megtalálhatók legyenek.

Tisztelt Frakcióvezető Úr! Ön utalt a keleti nyitás politikájának sikerességére. Ez nemcsak az egészségügyi védekezés tekintetében bizonyosodott be az eszközbeszerzések tekintetében, hanem hogyha megnézzük, hogy az elmúlt hónapokban, elmúlt esztendőben honnan érkezett a legtöbb beruházás Magyarországra, még a nehéz gazdasági körülmények közepette is, akkor egyértelműen a távol-keleti, kelet-ázsiai területekről kell itt beszámolni, hiszen Koreából, Japánból és Kínából érkeztek az elmúlt időszakban nagymértékben beruházások, munkahelyteremtő modern beruházások hazánkba, ráadásul olyan beruházások, amelyek lehetővé teszik a környezetvédelem és a versenyképesség kéz a kézben járását, hiszen amikor már a modern technológiájú iparról beszélünk, akkor elsősorban az autóiparról kell beszélnünk. Az autóipar az egyik legfontosabb tényező az ipar és a gazdaság zöldítésében. Magyarországon épülnek a világ legnagyobb elektromosakkumulátor-gyárai, amelyek lehetővé teszik majd, hogy az autóipar, illetve az autóval való közlekedés az elkövetkezendő években sokkal környezetbarátabb legyen.

Mi nagyon sok erőforrást mozgósítottunk annak érdekében, hogy a magyar gazdaság gerincoszlopának számító autóipart át tudjuk állítani erre az új korszakra. Sikerrel jártunk, így Magyarország az elkövetkezendő időszakban élenjárója lesz a környezetvédelem és a versenyképesség közötti kiegyensúlyozott megközelítésnek. Köszönöm szépen mindazt, hogy ezeket a témákat a napirend előtti felszólalásában felvetette. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  24  Következő    Ülésnap adatai