Készült: 2024.04.26.07:56:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

198. ülésnap (2001.03.29.), 149. felszólalás
Felszólaló Balsay István (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:13


Felszólalások:  Előző  149  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BALSAY ISTVÁN (Fidesz): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Az elmúlt hetek, hónapok heroikus küzdelme, az ott élők erőfeszítései és szenvedései, valamint az elmúlt évtizedek - de másfél évszázadot is mondhatnék - árvizei, különösen az 1970-es nagy árvíz és a mostani késztetett szólásra.

Jó együttműködéseink voltak 1921-et követően a világháborúig a magyar, akkoriban szovjet, ukrán, csehszlovák, majd későbbiekben a magyar, ukrán és szlovák határvizek közötti fenntartási, kezelési, szabályozási feladatokban. Sok jel mutatott arra már a múlt században is, hogy a jelenlegi Magyarország területén, csak egyedül Magyarországon az árvizek elleni védekezést nem vagyunk képesek megoldani, az emberi életben és javakban történő károkozást nem vagyunk képesek megelőzni, megakadályozni. Nem vagyunk képesek azért sem, mert a Tisza vízgyűjtő területén itt, a Kárpát-medencében, különösen a felső szakaszán olyan viszonyok alakultak ki, hogy ma már a magyarországi területen közel másfél millió ember él árvízzel veszélyeztetett területen és több száz milliárd forint az az érték, amely vagyontárgyakban, emberi alkotásokban megjelenik.

A tiszai árvíz is arra intett az elmúlt évszázad második felében bennünket, az akkori gondolkodókat, vízszabályozókat és az ott élőket, hogy egy integrált, ma úgy mondjuk, komplex területrendezés, területfejlesztés, vízszabályozás keretében, külpolitikai érdekeket is egyeztetve kell intézkedéseket, jogszabályokat, törvényeket hoznunk. Így születtek meg az erdőtörvények és a folyók, a határvizek szabályozását is előíró törvények. 1921-et követően is lényeges eleme volt a határvízrendezésnek, az árvizek megelőzésének az erdők telepítése, védelme, óvása. Teleki Pál képviselte ezt a tárgyalások során. Majd a világháborút követően új államformákban és új szabályozásokban öltött testet ez a szabályozás.

A mostani időkben azt láthatjuk, hogy minden olyan elem, amely a klímaváltozással, az emberi tevékenység beavatkozásával, az agrárkérdésekkel összefügg, hátrányunkra változtatta meg főleg a Tisza felső folyásán élők helyzetét, biztonságát.

Óhatatlanul fontos tehát az, hogy a határ menti együttműködést kiterjesszük olyan területekre is, amelyek Ukrajnában találhatók, hogy megelőzzük, megakadályozzuk a vizek ilyen nagy arányú lefolyását, hogy lehetővé váljon a komplex vízrendezési, területrendezési, területfejlesztési munkák keretében a megelőzés.

Ezért arra gondolt a Fidesz-Magyar Polgári Párt területfejlesztő, környezetvédő és agrárcsoportja, hogy egy együttes felhívást tesz közzé, amelyet a Magyar Polgári Együttműködés már meghallgatott. E felhívásnak az a lényege, hogy telepítsünk erdőt azokon a területeken, ahol a terület borítottsága csekély a vizek akadálytalan lefolyásának késleltetésére. A gyors felmelegedés ellen véd ez a tervszerű, tudományosan megalapozott beavatkozás, amelyet egyeztetni kell az ukrán féllel a nemzetközi együttműködés keretében.

Azt tervezzük, hogy ehhez a felhíváshoz társadalmi összefogást szervezünk, így lehetőség nyílik arra, hogy a közösségek, egyének - és nemcsak azok, akik a Tisza és mellékfolyóinak a vízgyűjtő területén élnek, hanem mások is - hozzájáruljanak a megelőzéshez. Nemzetközi segélyprogram keretében is tervezzük ennek a megelőző, de tulajdonképpen a magyar érdekeknek megfelelően egy befektető eljárásnak is az indítását. Kérjük, hogy mások is csatlakozzanak ehhez a felhíváshoz, és ezt tudományosan meg fogjuk alapozni.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a Fidesz padsoraiból.)

 




Felszólalások:  Előző  149  Következő    Ülésnap adatai