Készült: 2024.04.26.07:42:07 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

84. ülésnap (2007.06.18.), 32-34. felszólalás
Felszólaló Dr. Kovács Zoltán (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:23


Felszólalások:  Előző  32 - 34  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Egy évvel ezelőtt a szocialisták választási kampányában hangsúlyos kérdésként szerepelt a vidékfejlesztés. Milliárdos pénzeső vízióját vetítették elénk. Mi is hangzott el? "Segítjük a vidéken élők helyzetének javítását, az agrárium fejlesztését, elérjük, hogy a vidéki emberek életfeltételei, esélyei fokozatosan közelítsenek a fejlettebb településeken élőkéhez." Eddig azonban teljesen mást tapasztaltunk, sőt a kormány munkatervében egy szó sem szerepel a vidékfejlesztéssel kapcsolatos törvényjavaslatokról.

Tapasztalataink is azt mutatják, hogy az ígéretekből eddig nem valósult meg semmi. Viszont közlekedési reform címén jó néhány vasútvonalon felfüggesztették a személyszállítást, az utazási tarifákat jelentősen megemelték, az úgynevezett egészségügyi reform pedig a vidéki kórházak bezárását, elsorvasztását jelenti. Nem beszélve a jövőnkről, gyermekeinkről! Eljött az iskolabezárások korszaka is. Ezen még a sokszor sikertörténetként beállított többcélú kistérségi társulások sem tudtak segíteni. Az év elején azonban mégis felvillant a remény, valamennyiünk érdekében, hogy elindul egy vidékfejlesztési program, hiszen az FVM kiírt egy pályázatot helyi vidékfejlesztési irodák létrehozatalára azért, hogy a vidékfejlesztés területén meghatározó szerepet töltsenek be. Ez a hálózat mintegy 170 milliárd forint felett diszponál, kistérségenként közel 1 milliárd forintról van szó.

Mára azonban kiderült, hogy egészen másról van szó. Korábban a regionális fejlesztési tanácsokba ültették be a pártdelegáltakat, többségükben az őszi önkormányzati választásokon sikertelenül szereplő szocialista és SZDSZ-es polgármestereket. Az ember azt gondolná, hogy a Szilvásy családot nem lehet überelni, de nincs megállás, most éppen a kistérségeket foglalják el. Pedig mit is mondott Gőgös államtitkár úr, amikor ezt kifogásoltam egy korábbi interpellációmban? "Azt szeretném hangsúlyozni - idézem -, hogy az általunk kiválasztott irodák és irodavezetők személyét, alkalmasságát, felkészültségét minden esetben alaposan, az Unióval egyeztetett módon megvizsgáltuk. Azt gondolom, hogy itt a személyek kiválasztása alapvetően korrekten és rendben megtörtént." (Gőgös Zoltán helyeslően bólogat. - Közbeszólás a Fidesz soraiból: Ajjaj!)

No, hát mi történt? Néhány példát szeretnék majd erre mondani, de még előtte: beszéltem Gráf miniszter úrral, mondtam neki, hogy ezt ne tegyék, mert ez mégiscsak botrányos, amit szocialista hálózatként építenek. Azt mondta, hogy olyan jó a tárca, hogy még ezt a botrányt is kibírja, régen volt már úgyis botrány. Akkor nézzük, hogyan is épül a hálózat! Először is jó néhány esetben a minden önkormányzatot magába foglaló, többcélú és vidékfejlesztési szakemberrel rendelkező területfejlesztési társulásokat háttérbe szorították, és helyette a cimborákat, pártkatonákat és szervezeteiket hozták helyzetbe. A pásztói kistérségben például az az agrárfejlesztési iroda nem tudott nyerni, amelyet egyébként éppen az FVM 2005-ben vidékfejlesztési díjjal tüntetett ki. (Derültség az ellenzéki padsorokban.) Vagy a hajdúszoboszlói kistérség: a Vidékünk Fejlődéséért Egyesület nyert, elnöke Biri László, az őszi helyhatósági választásokon Hajdúszoboszló 4. számú választókörzetében MSZP-s színekben indult. Polgári kistérség - Tóth József MSZP-s országgyűlési képviselő, egyben a város polgármestere. Nem is nyújtottak be pályázatot, ellenben a hangzatos nevű, általa alapított Pusztamente Kht. nyerte a pályázatot. Fejér megye 7. számú választókörzet, ercsi kistérség - itt jönnek a miniszterelnök úr által az őszödi beszédben említett apró trükkök százai. Az első fordulóban eredménytelen lett a pályázat. Miért? Mert 27-én hozták létre azt az egyesületet, február 10-ig kellett beadni, és március 27-re lett kész az egyesület Ercsi és térsége fejlesztésére, amelyet Horváth András megyei MSZP-elnök hozott létre.

(14.00)

A hajdúböszörményi kistérségben egyszerűbb a helyzet, ott a hajdúböszörményi szocialista polgármester, Kathiné Juhász Ildikó által vezetett Malomkő Egyesület nyerte a pályázatot. A tamási kistérségben a helyi vidékfejlesztési iroda vezetője Hajdics József lett, aki korábban MSZP-színekben polgármesterként működött itt, Tolna megyében. Berettyóújfaluban a Bihar Fejlődéséért Egyesület nyert, fő tevékenysége kulturális, nem vidékfejlesztés, képviselője Szilágyi Péter, '94 és '98 között az MSZP országgyűlési képviselője. A pápai kistérségben 9 önkormányzat nyerte el a többcélú kistérségi társulással szemben, azaz 9:49-cel. S végezetül hab nem a tortán, hanem a fagylalton: az almádi kistérségben fagylaltárusító tevékenységű személy nyerte el a többcélú kistérségi társulás tisztét. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Ez, kérem, az uniós szabályoknak megfelelő vidékfejlesztés; ezt nem tudjuk elfogadni.

ELNÖK: Frakcióvezető-helyettes úr, kérem, fejezze be a felszólalását!

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Szocialista mód; ez lehetetlen, tiltakozunk ez ellen!

Köszönöm szépen, elnök asszony. (Taps és közbeszólások az ellenzéki pártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  32 - 34  Következő    Ülésnap adatai