Készült: 2024.04.26.11:00:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

84. ülésnap (2007.06.18.), 18-20. felszólalás
Felszólaló Dr. Medgyasszay László (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:14


Felszólalások:  Előző  18 - 20  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. MEDGYASSZAY LÁSZLÓ (KDNP): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! A napirend előtti felszólalás, azt hiszem, fontos műfaj a parlamenti munkában. Meg tudjuk fogalmazni egy-egy fontos kérdésben a véleményünket, üzenetünket a kormány és a közvélemény részére.

A Kereszténydemokrata Néppárt mai általunk közvetített üzenetei a következők. Az első: a Kereszténydemokrata Néppárt - egyetértésben a Magosszal, a szakmai érdekképviseletekkel és szakmai szervezetekkel - továbbra sem tudja elfogadni az ebben az évben mezőgazdaságot ért természeti csapásokkal kapcsolatos kárenyhítést, azt a kárenyhítést, amelyet a kormány megfogalmazott. Ha valaki mosolyogna ezen a témán, hogy már lejárt lemez, kérem, menjen el a károsultakhoz, és le fog fagyni a mosoly az arcáról.

Miről van szó? Százmilliárd forintra taksálja az Agrárkamara azt a kárt, amit (Zaj. - Az elnök csenget.) a jégkár, a fagykár és az aszálykár okozott - ami még végül is nem mérhető fel, de ez egy szakmai szervezet álláspontja -, ennyi a várható nem biztosítható kár a mezőgazdaságban. Ezzel szemben áll a kárenyhítési alap, amely, ha mindenki hozzájárulna, tudjuk, 6 milliárdot adna ki, ha ehhez hozzátesszük a kormány 6 milliárdját plusz a most megszavazott 5 milliárdot, még az is kevés ehhez az összeghez. De tudjuk jól, hogy ahhoz, hogy a kárenyhítési alap feltöltődjön, több évre volna szükség. Tehát megkerülhetetlen az, hogy a kormány átgondolja álláspontját, és jobban nyúljon a zsebébe. Információim szerint 25 ezer bejelentés érkezett a fagykárral kapcsolatban. Ne felejtsük el, a számok mögött családok, emberi sorsok vannak.

A kormány hitelt kínál a károsultaknak 50 százalékos kamattámogatással. Egyesek szerint ez kimondottan cinikus, hiszen a tiszta profilú kis- és közepes gazdaságok ezt nem tudják felvenni. És akkor kinek jó ez? A szakértők szerint jó a tőkeerős agrártőkéseknek, hiszen az ismert technikával rossz hiteleiket erre a kedvező hitelre lehet kicserélni. Tehát az üzenetünk a közvélemény, a károsultak számára, hogy szolidárisak vagyunk velük, és minden törvényes eszközt, amelyet felhasználnak a kormánnyal szembeni érdekérvényesítésük érdekében, támogatunk, a kormányt pedig kérjük, gondolja újra a kárenyhítés mértékét.

A másik üzenet a közeljövővel kapcsolatos két friss híren, értesülésen alapszik. Az egyik az AVOP-támogatás keretében 2003-2006-ban kifizetett uniós támogatások áfa-visszatérítésének kérdése. Információim szerint mintegy 10-15 milliárd forintról van szó, amely nem a gazdákat, hanem a büdzsét gazdagította annak idején. Kérdés: így van-e, igaz-e ez? Ha igaz az állítás, akkor ha vissza kell fizetni ezt az áfát, ki fogja visszafizetni, a gazdák vagy pedig a kormány? Ki fog ebben károsodni?

A másik, közeljövőt érintő probléma az egységes farmtámogatásra való áttérés. Most szeretném felhívni a kormány figyelmét, hogy egyeztessen ezzel a megoldatlan kérdéssel kapcsolatban a gazdaszervezetekkel, akár az ellenzékkel, hiszen tudjuk, hogy van jogi megoldás. A jelenlegi helyzet szerint a családi gazdaságok, mivel az Unió nem ismeri ezt a fogalmat, kiesnének ebből a támogatásból, de a megoldás megvan, amennyiben a kormány igényli, ebben szívesen közreműködünk és segítünk.

A harmadik üzenet: gondok vannak a távlatos jövővel is. Az agrártársadalom a sajtóból értesülhetett, hogy Brüsszelből az agrár-főigazgatóság levelet írt a magyar kormánynak. Ebben a levélben - ma reggel a Kossuth rádióban hallottuk Ángyán József képviselőtársunkat - 32 oldalon 500 kérdést és észrevételt tett fel Magyarországnak a brüsszeli főigazgatóság az Új Magyarország vidékfejlesztés programjáról. Ez egy kritika, amely kérdésekre választ kell adni, mert ha nem tudunk választ adni, akkor hat hónapra felfüggesztik a program vizsgálatát. Ennek mi lesz a következménye? Mi lehet a következménye? A következmény az lehet, hogy ebben az évben nem lesz uniós pénz, és további kérdés, hogy a nemzeti kockázatra meghirdetett pályázatnak mi lesz a sorsa.

Megjegyzem, hogy ha a kormány elfogadja az ellenzék és a szakmai szervezetek véleményét és segítségét ebben az ügyben, akkor nem jutottunk volna ide. A probléma lényege az tulajdonképpen, hogy nem EU-konform a programban megfogalmazott célok összessége, az Unió nagyobb támogatást kívánna a kis- és közepes vállalkozásoknak és az ezzel kapcsolatos szövetkezéseknek. Bizonyára még sokat fogunk beszélni, csak megemlítem figyelemfelkeltés céljából, és kérem a kormányt, hogy vegye igénybe a szakértőinket és az ellenzék véleményét is.

Három a magyar igazság, és egy a ráadás; a ráadás egy kérdés, a helyi vidékfejlesztési irodák vezetőinek kinevezésével kapcsolatos. Erről majd bizonyára hallanak még a mai napon. Rögtön befejezem, elnök asszony, egy másodpercet kérek: én már egyszer megéltem, hogy egy szakember miniszterből pártkatona lett. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) Gráf miniszter urat többször megdicsértem, hogy szakember. Ne legyen pártkatona, tessék ezt megmondani neki, államtitkár úr, ne legyen pártkatona!

ELNÖK: Frakcióvezető-helyettes úr!

DR. MEDGYASSZAY LÁSZLÓ (KDNP): Kérem, ne tegye! Maradjon szakember! Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  18 - 20  Következő    Ülésnap adatai