Készült: 2024.09.19.18:00:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

204. ülésnap (2005.03.07.), 55. felszólalás
Felszólaló Botka Lajosné (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:33


Felszólalások:  Előző  55  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BOTKA LAJOSNÉ (MSZP): Köszönöm a szót, elnök asszony. Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Több mint tíz hónapja immár, hogy hazánk tagja az Európa Uniónak. (Zaj.) Az előkészítést segítő Európa uniós (Moraj az ellenzéki oldalon.) támogatási források felhasználását megtanultuk, 2004. május 1-je óta az Európa uniós források rendelkezésre állnak. (Taps, derültség a Fidesz padsoraiban.)

 

(15.00)

Az elmúlt években ezekből a pályázati forrásokból az oktatás fejlesztésére is fordíthattunk.

A humánerőforrás-fejlesztés operatív programja jól tükrözi azokat a kormányzati törekvéseket, amelyek az esélyegyenlőség, esélyteremtés és a versenyképesség fejlesztését szolgálják.

Ezen nemzeti fejlesztési tervekben megfogalmazott célok keretében kerestük az oktatás támogatási lehetőségeit. Államtitkár úr, a humánerőforrás-fejlesztési operatív program keretében 2004 és 2006 között mintegy 70 milliárd forint fordítható a közoktatás fejlesztésére, a felsőoktatás fejlesztésére és az oktatási intézmények infrastrukturális fejlesztésére. Úgy gondolom, hogy az elmúlt hónapok tapasztalatai igazolják, hogy a pályázók, önkormányzatok, intézményfenntartók, civil szervezetek, szakmai szervezetek felismerték a forrás megszerzéséből a lehetőségeket, és jó pályázatokat tudtak írni, amelyek reményeink szerint a kitűzött célt fogják szolgálni.

Az elmúlt napokban a humán erőforrás operatív program pályázatok sorában tizenhat területi integrált szakképző központ sikeres pályázatáról szerezhettünk tudomást. Ez a térségi integrált szakképző központ jól modellezi, hogy a humán erőforrás operatív programon belül a szakképzés fejlesztése nem öncélú, hanem a hátránykompenzáció, az esélyteremtés és a versenyképesség egyik eszköze.

Ismerve ezt a listát, ismerve a bírálat végeredményét, azt kell mondjam, hogy bár örülünk annak, hogy a térségi integrált szakképző központok létrejöhetnek európai uniós támogatással segítve, ugyanakkor tudjuk és látjuk, hogy nem állhatunk meg a tizenöt központ létrehozásával, hiszen további fejlesztésekre van ezen a területen is lehetőség.

Az interpellációm célja az, hogy több hónapos működő rendszer tapasztalatait kérdezzem öntől, államtitkár úr, az oktatás területén, annak érdekében, hogy jobb pályázatokkal, szakértőbb döntésekkel segítsük ezt a területet. Kérdezem tehát, milyen elvek alapján, milyen pályázati programok keretében osztja fel a rendelkezésre álló forrásokat az Oktatási Minisztérium. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Idő! - Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Eddig hány pályázaton nyertünk? Mekkora önerő szükséges ezekhez a pályázatokhoz?

Kérem válaszát. (Taps az MSZP és a Fidesz soraiból.)




Felszólalások:  Előző  55  Következő    Ülésnap adatai