Készült: 2024.04.26.05:16:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

245. ülésnap (2009.11.18.), 143. felszólalás
Felszólaló Winkfein Csaba (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Expozé
Videó/Felszólalás ideje 13:12


Felszólalások:  Előző  143  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

WINKFEIN CSABA, a kábítószerügyi eseti bizottság előadója, a napirendi pont előadója: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A kábítószerügyi eseti bizottság 2008. december 3. és 2009. október 21. közötti tevékenységéről szóló jelentést szeretném önöknek bemutatni, amit az eseti bizottság 2009. október 21-én nyújtott be az Országgyűlésnek, amelyet önök J/10980. számon kaptak meg.

Az eseti bizottság harmadik alkalommal számol be tevékenységéről az Országgyűlésnek, amelyet a meghatározott munkaterv szerint folytatott. Ebben az időszakban a bizottság nyolc alkalommal ülésezett, a jelentés összeállítása során egy munkaértekezletet tartott, egy alkalommal a Bűnügyi Szakértői és Kutató Intézetben kihelyezett ülésre is sor került.

(16.00)

Ahogyan a korábbi időszakban is, a jelentés szerkezete az Országgyűlés által elfogadott "Nemzeti stratégia a kábítószer-problémák visszaszorítása érdekében" című program célrendszerét alapul véve egyrészt a közösség és együttműködés, a kezelés és ellátás, a prevenció, valamint a kínálatcsökkentés tárgykörében csoportosítva mutatja be a bizottság adott időszakban folytatott tevékenységét, ismerteti a tárgyalt napirendi kérdések tartalmi összefoglalását, az ezzel kapcsolatosan megfogalmazott képviselői és szakértői véleményeket, javaslatokat. A jelentés összeállításában részt vettek a kábítószerügyi eseti bizottság szakértői, dr. Rácz József, Sárosi Péter, Szabadka Péter, Szomor Katalin és Victorné Erdős Eszter.

Az Országgyűlés 2000-ben fogadta el a kábítószer-probléma visszaszorítása érdekében készített nemzeti stratégiai programot. Most, 2009-ben időszerűvé vált egy új drogstratégia megalkotása, amellyel ma már a tisztelt Ház is foglalkozni tud, amelynek feladata lehet a rendszer intenzív fejlesztése, a szolgáltatások minőségének javítása, földrajzi kiterjesztése, valamint valamennyi célcsoport szükséges mértékű elérésének biztosítása.

Tisztelt Képviselőtársaim! A bizottság nyomon követte a hatályos stratégia megvalósítását, foglalkozott az új stratégia tervezetével, valamint beszámolót hallgatott meg a hatályos stratégia értékeléséről. A stratégia megvalósulását elemző értékelés megállapítja, hogy a 2000-ben elfogadott stratégia eredményeképpen egy igen extenzív fejlődés volt megfigyelhető a kábítószer területén. Ismét napirendre tűzte a bizottság a 2008 augusztusában bekövetkezett kábítószer-túladagolásos esetekkel kapcsolatos helyzetértékelést és a hasonló esetek megelőzésének lehetséges eszközeit. A vizsgálati eredmények szerint valószínűsíthető, hogy az esetek véletlen halmozódásáról volt szó. A javaslatok összegzéseképpen megállapítható, hogy elengedhetetlen a kezelési és ellátási rendszer minőségi fejlesztése, a kezelésekhez, ellátásokhoz való hozzáférés megkönnyítése.

A bizottság beszámolót hallgatott meg az EMCDDA, a Kábítószer és Kábítószer-függőség Európai Megfigyelőközpontja 2008. évi jelentéséről, mely a tagállamok kábítószerhelyzetére és a kábítószer-probléma csökkentése érdekében tett intézkedéseire vonatkozott, amely a 2006. évi adatok alapján készült el.

A hazai adatokat illetően a felnőtt népesség körében az illegális szereket vizsgálva elmondható, hogy a kannabiszszármazékok fogyasztása a legelterjedtebb, ezt követi az ecstasy, az amfetamin és a hallucinogének használata. A kezelési adatok szerint az látható, hogy az elmúlt években évente 13-15 ezer fő igényelt kezelést. Foglalkozott a bizottság a kábítószer-probléma kezelésével kapcsolatos hazai és uniós támogatási lehetőségek áttekintésével, így az Európai Bizottság aktuális pályázati lehetőségével, az Új Magyarország fejlesztési terv keretében megvalósuló támogatási programokkal, valamint a kábítószerügyi koordinációért felelős tárca pályázati programjaival is.

A bizottság napirendre tűzte a civil szervezetek szerepvállalásának kérdéseit és lehetőségeinek fejlesztését a drogprobléma kezelésében. A bizottság ülésén ismertetésre kerültek a világ eddigi legnagyobb drogpolitikai témájú civil kezdeményezésének, a Beyond 2008 fórumnak az eredményei. 2009. március 11-12-én Bécsben került sor az ENSZ Kábítószerügyi Bizottsága ötvenkettedik ülésszakának magas szintű szegmensére, százharminc állam mintegy másfélezer küldöttének részvételével. A szegmens célja az ENSZ rendkívüli huszadik közgyűlésén 1998-ban elfogadott határozat tízéves végrehajtása eredményeinek, illetve a tapasztalatok alapján a jövőben szükséges intézkedések áttekintése volt. A résztvevők a magas szintű szegmens záródokumentumaként politikai nyilatkozatot és akciótervet fogadtak el. A nyilatkozat kinyilvánítja, hogy a világméretű kábítószer-probléma megoldásához közös felelősségvállalás, kiegyensúlyozott és átfogó megközelítés szükséges. A nemzetközi drogpolitika alapvető célja a társadalom és az egyén egészségének biztosítása, az ehhez kapcsolódó eszköztár hangsúlyos eleme pedig az emberi jogok tiszteletben tartása.

Tisztelt Ház! A szenvedélybetegségek egészségügyi és szociális kérdései három alkalommal kerültek napirendre a bizottsági ülésen. A 2008. decemberi ülésen az egészségügyi tárca képviselői bemutatták a 2007. év összesített teljesítményadatait. A 2009. márciusi ülésen az egészségügyi minisztérium beszámolt arról, hogy megalakult az új addiktológiai szakkollégium, amely fontos szerepet játszik a bizonyítékokon alapuló minőségbiztosítási rendszer és akkreditáció kidolgozásában, valamint szakmai felügyeletében. Beszámoltak arról, hogy folyamatban van a kódrevízió, hosszabb távon az OEP a gondozói pontrendszer költségkalkuláción alapuló átalakítását tervezi. Az OEP adatai szerint 2008-ban az addiktológiai ellátórendszer teljesítménye stabilizálódott, nem csökken tovább. A drogbetegek fekvőbeteg-ellátása kórházi pszichiátriai, addiktológiai osztályokon, illetve drogterápiás intézetekben történik.

A bizottság tagjai javasolták a szociális szolgáltatásokról nyomtatott tájékoztatás rendszeres terjesztését a célcsoportok körében, mivel a korszerű elektronikus tájékoztatáshoz az elesett, fogyatékos vagy szerfüggő emberek többsége nem fér hozzá.

A bizottság napirendjén többször szerepelt a prevenció, egészségfejlesztés témája is, valamint részletesen foglalkozott a munkahelyi drogprevenció fejlesztési kérdéseivel.

A Szociális és Munkaügyi Minisztérium, illetve a Nemzeti Drogmegelőzési Intézet előterjesztésében a bizottság foglalkozott a prevenció különböző célcsoportjaival, ezek közül is elsősorban a közoktatásban folyó univerzális prevencióval. Az SZMM támogatási rendszerében ez szintén kiemelt helyet foglal el. Kiemelten fontos a tanulók felvilágosítása a kábítószerek veszélyeiről drogprevenciós és egészségnevelési programok formájában. Lényeges a drogmentes, egészséges életvitel kialakításának elősegítése a jövő generáció egészségének védelmében. Ennek érdekében többször is megfogalmazásra került az a javaslat, hogy az iskoláknak fejkvótát kell biztosítani a drogmegelőzésre. Az egészségfejlesztő, prevenciós programok mellett fontos, hogy az iskolákban egészségfejlesztési munkaközösségek jöjjenek létre, illetve ilyen modulok beépüljenek a pedagógusképzésbe. A prevenciós programok akkreditációját 2010-től tervezik bevezetni.

A munkahelyi prevencióval kapcsolatban az eseti bizottság meghallgatta a Szociálpolitikai és Munkaügyi Intézet előterjesztését. A programok szélesebb körű bevezetésére máig nem került sor, aminek többféle oka van: a vállalatok rossz gazdasági helyzete, a prevenciót végző humánerőforrás-hiány, valamint a motiváció hiánya a vállalatok részéről. További erőfeszítésekre van szükség, hogy a munkahelyi egészségfejlesztés, a prevenció, illetve a munkahelyi alkohol- és drogproblémákkal foglalkozó programok nagyobb támogatást kapjanak.

A bizottság a kínálatcsökkentéssel foglalkozó szervezetek munkájával kapcsolatban négy beszámolót hallgatott meg: a rendőrség, a büntetés-végrehajtás, a Bűnügyi Szakértői és Kutató Intézet, valamint a vám- és pénzügyőrség kábítószer-felderítő és nyomozó munkája szerepelt a napirenden. Megállapítható, hogy a rendvédelmi szervek szervezeti megerősítése, eszközrendszerbeli fejlesztése és továbbképzése elengedhetetlenül fontos.

Tisztelt Képviselőtársaim! A bizottság képviselői és szakértői 21 pontban fogalmazták meg a javasolt intézkedéseket.

Az 1. ilyen pont a tájékoztatás, információáramlás elősegítése érdekében szükséges, a kábítószer-probléma kezelésében közreműködő különböző szervek, a szakemberek közötti kommunikáció hatékonyabbá tétele.

2. Elengedhetetlen a lakosság, különösen a fiatal korosztály és a felhasználók tájékoztatása a kábítószer-fogyasztás veszélyeiről, a segítségkérés lehetőségeiről.

3. Javasolt kábítószertémában a szociális-egészségügyi szolgáltatásokról a nyomtatott tájékoztatás rendszeres terjesztése a célcsoportok körében, mivel a korszerű elektronikus tájékoztatáshoz a szerfüggő emberek többsége nem fér hozzá.

4. Szükség van a kezelésekhez, ellátásokhoz történő hozzáférés javítására, ugyanakkor figyelmet kell fordítani az elérhető szolgáltatások minőségi fejlesztésére is. Javítani szükséges a szolgáltatók közötti együttműködést, fejleszteni szükséges a szakmai standardokat és protokollokat.

5. Fejleszteni kell a minőségbiztosítást az addiktológia területén, a megfelelő adatgyűjtést és adatszolgáltatást a drogbetegek kísérő betegségeiről és azok kezeléséről.

6. Javítani szükséges a kezelő és ellátó kapacitások humán erőforrásának - addiktológus, gyermekpszichiáter szakorvos, egészségügyi szakszemélyzet - képzési és finanszírozási feltételeit.

7. Figyelmet kell fordítani a politoxikománia felismerésére és gyógyítására.

8. Szükség van az addiktológiai járóbeteg-ellátás finanszírozásának stabilizálására, a valós ráfordítások figyelembevételével.

9. A terhes drog- és alkoholfogyasztó nők és gyermekeik egészségügyi szakellátásának kereteit szükséges kialakítani.

10. A kábítószerbetegek ellátásának szorzószámát és a finanszírozási rendszert - egészségügyi és szociális - felül kell vizsgálni, a krónikus ellátást, illetve az intenzív felügyeletet igénylő drogbetegek ellátásában a szorzószám indokolt növelése érdekében.

(16.10)

11. Elő kell segíteni az alkoholstratégia mielőbbi megalkotását és életbe léptetését.

12. A szociális és egészségügyi ellátások területén is javasolt a források szükségletek szerinti növelése és a kapacitásfejlesztés.

13. Szükség van a serdülőket, gyermekeket ellátó addiktológiai kapacitások kialakítására.

14. Meg kell vizsgálni a foglalkoztatási rehabilitáció gyakorlatának egyszerűsítési lehetőségét és az eljárások gyorsabbá tételét.

15. Az egészségfejlesztő, drogprevenciós programok mellett fontos, hogy az iskolákban aktívan működő egészségfejlesztési munkaközösségek jöjjenek létre.

16. Meg kell teremteni a prevenciós programok akkreditációját, és biztosítani kell támogatásukat.

17. Elő kell segíteni a munkahelyi egészségfejlesztés, a prevenció, illetve a munkahelyi alkohol- és drogproblémákkal foglalkozó programok fejlesztését.

18. Fejleszteni kell a kábítószer-bűnözés elleni hatékonyabb fellépés szervezeti szükségleteit, megfelelő képzések, szakképzések biztosítására van szükség.

19. Fejleszteni szükséges a kínálatcsökkentéssel foglalkozó intézmények eszköz- és infrastrukturális feltételeit.

20. Javítani szükséges a civil szervezetek működési feltételeit a normatív támogatások irányába történő elmozdulással.

21. Szükség van az új drogstratégia Országgyűlés elé történő mielőbbi benyújtására, majd elfogadását követően annak folyamatos megvalósítását szolgáló akciótervek megalkotására a szükséges források biztosításával.

Tisztelt Képviselőtársaim! A jelentésünket október 21-én nyújtottuk be az Országgyűlésnek, azóta a kormány benyújtotta - amit itt az előzőekben is hallhattunk - az új drogstratégia-tervezetet, amit ma tudunk tárgyalni. Ez nagy eredmény a bizottság számára is.

Tisztelt Ház! Engedjék meg, hogy mind a bizottság munkájában részt vevő képviselőknek, mind a pártok által delegált szakértőknek, illetve az érintett tárcák és háttérintézmények, intézmények képviselőinek itt, az Országgyűlés előtt is hadd köszönjem meg idén is a munkájukat, és kérem őket, hogy a továbbiakban is segítsék a bizottságot. Végül pedig kérem a tisztelt Országgyűlést, hogy támogassa a kábítószerügyi eseti bizottság éves jelentését.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  143  Következő    Ülésnap adatai