Készült: 2024.09.23.10:05:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

133. ülésnap (2000.04.12.), 22. felszólalás
Felszólaló Kovács Tibor (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 10:10


Felszólalások:  Előző  22  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KOVÁCS TIBOR (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Még akkor is, ha korábban elhangzott, hogy e törvényjavaslat általános vitája most nem zárul le, hanem három hét múlva folytatódik, még akkor is méltánytalanul kevés időnek tartom azt a tíz percet, amiben össze kellene foglalnunk azokat az észrevételeket és aggályokat, amelyeket a törvényjavaslattal kapcsolatban megfogalmaztunk. Mondom ezt még akkor is - gondolom, figyelték képviselőtársaim -, ha az elmúlt két és fél órában nemcsak az ellenzéki képviselők, hanem zömében a kormánypárti képviselők is aggályaikat fejtették ki a törvényjavaslattal kapcsolatban.

Én néhány kérdésről szeretnék a továbbiakban részletesebben is szólni, mert úgy gondolom, hogy nekünk, ellenzéki képviselőknek az a dolgunk, hogy felhívjuk a figyelmet a törvényjavaslat problémáira.

Ilyennek tartom én az ár kérdését. Többször elhangzott, hogy a piacnyitás eredményeként csak hosszú távon várható a villamos energia árának csökkenése. Magyarul ez azt jelenti - és kérem a képviselőtársaimat, ne csapjuk be a magyar fogyasztókat -, hogy az elkövetkező 5-8 évben biztosan emelkedni fog a villamos energia ára Magyarországon. Ez leginkább a kisfogyasztókat sújtja és ők nagyon sokan vannak, a kormány képviselője is elmondta a bizottsági ülésen, hogy gyakorlatilag 1 millió háztartásról van szó, ami körülbelül 3 millió állampolgárt érint. Tehát róluk kell gondoskodni az elkövetkező években, mert egyszerűen nem lesznek képesek viselni ennek a terheit.

Említette az államtitkár úr is az expozéjában, hogy új tarifarendszer kidolgozására is szükség van. Éppen a tegnapi interpellációk kapcsán hangzott el az, hogy például a telefonszolgáltatás területén az új tarifarendszer pontosan a legszegényebb rétegeket sújtotta leginkább. Jó lenne, államtitkár úr, ha az új tarifarendszer nem ugyanilyen lenne, mint a telefonszolgáltatók esetében.

A következő ilyen kérdéskör a hosszú távú energiavásárlási szerződések kérdésköre, illetve az ehhez kapcsolódó retrofitok problémája.

 

(11.30)

 

Tudomásul lehet venni a kormányzatnak azt a szándékát, hogy esetleg újratárgyalni ezeket a szerződéseket, csak egyet nem lehet az én meggyőződésem szerint: ezt a problémát hosszú távon lebegtetni és nem dönteni a kérdésben, mert ez hihetetlen károkat okoz, nemcsak a termelőknek, hanem meggyőződésem, hogy a későbbiekben a fogyasztóknak is. Ugyanis az a véleményem, hogy ennek a törvényjavaslatnak az is lenne a feladata, hogy felkészítse az egész magyar energiaipart az európai csatlakozásra. Senki nem vitatta azt, hogy az elkövetkező években, már csak a hatékonyság javítása érdekében is, de a környezetvédelmi problémák megoldása érdekében is jelentős, százmilliárdos nagyságrendű fejlesztésekre van szükség az energiaiparban.

Köztudomású, hogy Nyugat-Európában, ahol ilyen átmeneti viszonyok voltak, mint például nálunk, öt-hat évig nem történt fejlesztés, mindaddig, amíg a piaci viszonyok nem stabilizálódtak, hiszen ezekhez a fejlesztésekhez bankhitelekre van szükség, és bizonytalan feltételek között a bankok nem adnak hitelt. Tehát nem igaz az a kormányzati álláspont, hogy ezt a problémát majd a piac megoldja, hiszen a fejlesztésekről ez a törvényjavaslat nem gondoskodik.

Hónig államtitkár úr a gazdasági bizottság ülésén azt mondta el, hogy nem baj, hogy nem lesz fejlesztés, hiszen az európai csatlakozásunkat követően Európában többletkapacitások és kapacitásfeleslegek vannak, és majd onnan megvásároljuk ezt az energiát. Nekünk az a véleményünk, hogy ez nem helyes álláspont; azért nem helyes álláspont, mert a mi értékítéletünk és véleményünk szerint csak egy versenyképes magyar energiaipar garantálhatja azt, hogy hosszabb távon valójában a fogyasztók jól járjanak és az árcsökkentés bekövetkezzen. Ellenkező esetben ugyanolyan kiszolgáltatott helyzetbe kerülünk, mint amilyen helyzetet szerettünk volna elkerülni a rendszerváltást megelőzően, illetve az azt követő években.

Egy másik, szintén aktuális problémakör a kapcsolt energiaszolgáltatás kérdése. Napi gond és probléma, hogy jó néhány városban, ahol ma erőművek szolgáltatják a távfűtési energiát, a kormány, illetve az MVM nem hajlandó megkötni az áramvásárlási szerződést, és ezáltal gyakorlatilag lebegtetnek egy problémát, és bizonytalan helyzetet teremtenek ezekben a városokban arra vonatkozóan, hogy hogyan oldható meg a távfűtés problémaköre. Mondják erre sokan, hogy önkormányzati probléma, oldják meg az önkormányzatok. Ez a vélemény még talán elfogadható is lenne akkor, ha megfelelő felkészülési időt biztosítana ez a törvényjavaslat ahhoz, hogy ezek az önkormányzatok ezt a problémát meg tudják oldani. De ismert és tudott az is, hogy ez csak akkor valósítható meg gazdaságosan, ha a távhőszolgáltatással együtt kapcsolt villamosenergia-termelés is megvalósul, és az így termelt villamos energiát kötelezően át kell vennie az elosztónak. Ha ez nincs a törvényjavaslatban rögzítve, akkor bármikor ugyanolyan bizonytalan helyzet állhat elő, mint amilyen helyzet van, és gyakorlatilag az önkormányzatok is és a termelők is teljesen kiszolgáltatott helyzetbe kerülhetnek.

Említették már a képviselőtársaim is azt, hogy az Energia Hivatal helyzetét ebben a törvényjavaslatban nem szabályozzuk megfelelően, a hatásköreit sem szabályozzuk megfelelően, annak ellenére, hogy néhány héttel ezelőtt fogadta el az Országgyűlés az Energia Hivatal beszámolója kapcsán azt a határozatot, amelyben köteleztük a kormányt, hogy vizsgálja meg, milyen intézkedéseket kell tenni annak érdekében, hogy az Energia Hivatal feladatait egyértelművé tegyük és a jogosítványait pontosan definiáljuk. Sajnálatos az is, hogy a fogyasztóvédelem kérdései nem kerülnek egyértelműen megfogalmazásra a törvényjavaslatban, pedig a piacnyitással pontosan ez a kérdéskör az, amit leginkább és a legegyértelműbben, mindenki számára átláthatóan és világosan kellene szabályozni. Most is eléggé kiszolgáltatottak a fogyasztók a szolgáltatók felé, panaszok áradatát hallhatják a képviselőtársaim is, amit a fogyasztók juttatnak el hozzánk a szolgáltató nem megfelelő működése kapcsán, ennek ellenére, tehát a működési tapasztalatok ellenére sem került ebben a törvényjavaslatban ez megfelelően szabályozásra.

El szerettem volna még azt is mondani, bár az idő már nagyon eltelt, hogy nincs megfelelő szabályozás arra vonatkozóan sem, és ezt is említették már a képviselőtársaim, hogy az új monopóliumok ne jöhessenek létre Magyarországon. A korábbi szabályozásnak is az volt a célja, hogy ezek a monopóliumok megszűnjenek, hogy a fogyasztók kiszolgáltatottsága is oldódjon. El kellene kerülni azt, hogy ezek az új monopóliumok újra létrejöjjenek, és ugyanolyan kiszolgáltatott helyzet jöjjön létre.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps az MSZP soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  22  Következő    Ülésnap adatai