Készült: 2024.09.22.11:27:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

149. ülésnap (2004.05.11.), 6-8. felszólalás
Felszólaló Pásztohy András (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:42


Felszólalások:  Előző  6 - 8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

PÁSZTOHY ANDRÁS (MSZP): Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A májusi eső aranyat ér, ezt minden magyar gazda ezer éve tudja, megtapasztalja. Talán ezért is jelképes lehet számunkra az a tény, hogy május 1-jétől a magyar mezőgazdaság teljes joggal bekapcsolódott az Európai Unióba. A gazdálkodók, különösen az elmúlt két évben, a kormányzati intézkedéseknek köszönhetően alapvetően bizakodva, bár kissé szorongva várják, vajon mit hoz nekik a májusi csatlakozás az áztató májusi eső mellett.

Az elmúlt időszakban sok mindennel riogatták…

ELNÖK: Tisztelt Képviselő Úr! Elnézését kérem, de azt hiszem, nem vette fel a képviselői mikrofonját, ezért sem a tévénézők, sem a rádióhallgatók nem hallják az ön mondatait.

Kérem a munkatársaimat, tegyék lehetővé, hogy a képviselő úr előlről kezdhesse a napirend előtti hozzászólását.

PÁSZTOHY ANDRÁS (MSZP): Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Köszönöm a lehetőséget.

A májusi eső aranyat ér, ezt minden magyar gazda ezer éve tudja, hiszen megtapasztalja. Talán ezért is jelképes lehet számunkra az a tény, hogy május 1-jétől a magyar mezőgazdaság teljes joggal bekapcsolódott az Európai Unióba. A gazdálkodók, különösen az elmúlt két évben, a kormányzati intézkedéseknek köszönhetően alapvetően bizakodva, bár kissé szorongva várják, vajon mit hoz nekik a májusi csatlakozás az áztató májusi eső mellett.

Az elmúlt időszakban sok mindennel riogatták a gazdákat, a gazdálkodókat. A kormány eközben tette a dolgát. A Medgyessy-kormány az elmúlt két évben rendkívüli erőfeszítéseket tett azért, hogy élni tudjunk az uniós lehetőségekkel. Tudjuk, a lemaradás hatalmas volt.

No de mit tettünk a gazdák, a gazdálkodók érdekében? Megteremtettük a versenyképes mezőgazdaságot szolgáló földbirtok-politika feltételeit, módosítottuk a földtörvényt, biztosítottuk a csatlakozást követő tíz évig a külföldiek földvásárlási tilalmát, az életképes földhasználat kialakulása érdekében meghirdettük a “földért életjáradékö programot. Meghirdettük továbbá továbbfejlesztve a birtokösszevonás támogatási rendszerét. A gazdák, a gazdálkodók tőkeellátottságának, versenyképességének javítása érdekében, a mezőgazdasági termelők adósságcsapdájának mérséklése érdekében egyszer 60, majd 25 milliárd forintos sikeres adósságrendezést hajtottunk végre. A 2003. évi aszály- és fagykárok terhei 60 milliárd forintos pénzügyi csomaggal enyhültek.

2003-ban a fejlesztések támogatása meghozta a gyümölcsét, több mint 200 milliárd forintot ruháztak be a gazdálkodók. A gazdák tőkehelyzetének javítása érdekében az agrárcsatlakozási hitelcsomag keretén belül több mint 230 milliárd forint kedvezményes hitelfelvételi lehetőséget biztosítottunk, mellyel éltek is a gazdák.

A csatlakozás előtt nemzeti támogatásként május 15-étől biztosítjuk: a földhasználók az általuk használt szántó, gyep, gyümölcsös, szőlő, rét, legelőterület után 8 ezer forint/hektár, anyatehén-állomány után pedig 40 ezer forint/darab, juh-, kecskeállomány után 1600 forint/ darab, valamint a tejkvóta után 2 forint/liter támogatásban fognak részesülni. Ez több százezer termelő részére 46 milliárd forint többletforrást jelent.

A Medgyessy-kormány módosította az Európai Uniónál a SAPARD-program feltételeit, az eredmény önmagáért beszél. A pályázatok április 30-ai lezárására 8700 pályázat 150 milliárd forintot meghaladóan került benyújtásra. Ez a négy évre tervezett 52 milliárd forint mintegy háromszorosa. Mindez bizonyítja, hogy a gazdák jövőt látnak a mezőgazdaságban, hiszen a fejlesztésre csak az vállalkozik, aki hosszú távon gondolja a befektetéseit. Azt is igazolja, hogy a magyar gazdálkodó képes az uniós követelményeknek megfelelni, képes olyan pályázatokat benyújtani, amelyek az uniós követelményeknek megfelelnek.

A gazdák felkészítése érdekében kiépült a gazdálkodókat kiszolgáló intézményhálózat, továbbfejlődött a falugazdászrendszer. Az intézményfejlesztésben tapasztalható hatalmas lemaradásokat behoztuk, végrehajtottuk a jogharmonizációt, létrehoztuk az uniós agrártámogatások elbírálásának és lehívásának törvényrendszerét, az úgynevezett kifizető ügynökséget. Kialakítottuk az Európai Unió által megkövetelt integrált ellenőrzési-irányítási rendszert.

Tisztelt Képviselőtársaim! Összességében megállapítható, hogy a magyar vidék, a magyar mezőgazdaság soha nem látott esélyt kapott a fejlődéshez.

(9.20)

A gazdálkodók bebizonyították, hogy képesek élni ezekkel a lehetőségekkel. A kormány pedig tettekkel igazolta, hogy ennek érdekében minden lehetséges eszközt biztosít. Az Unióhoz való csatlakozás, figyelemmel a közvetlen támogatási rendszerre, az uniós piacszabályozás által biztosított lehetőségekre - itt gondolok az intervenciós exporttámogatásokra, valamint nem utolsósorban a modernizációhoz elengedhetetlen fejlődésekhez biztosított támogatásokra: az említett SAPARD-, az agrár-vidékfejlesztési operatív program, a mezőgazdasági vidékfejlesztési tervben foglalt lehetőségek -, a következő három évben egy újabb, 500 milliárd forintos fejlesztési forrás lehetőségét biztosítja.

Tisztelt Képviselőtársaim! Lehetőségünk van az agrárgazdaság modernizációjára, a vidék felemelésére. Az elmúlt időszak bizonyította, hogy az érintettek ezzel tudnak és akarnak is élni.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  6 - 8  Következő    Ülésnap adatai