Készült: 2024.09.19.18:18:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

73. ülésnap (2011.03.08.), 8. felszólalás
Felszólaló Soltész Miklós (KDNP)
Beosztás nemzeti erőforrás minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:12


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SOLTÉSZ MIKLÓS nemzeti erőforrás minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Köszönöm szépen, hogy felvetette ezt a témát, hiszen több olyan lehetőséget ad nekem, amellyel kapcsolatban talán nem tisztázhatok, hanem elmondhatok olyan véleményeket és olyan észrevételeket, amelyek az ön munkáját is segítik, illetve mindazoknak a munkáját, akik ezen a területen dolgoznak.

Hadd beszéljek nagyon röviden az Egészségbiztosítási Felügyeletről, hiszen ön ezt is említette, és néhány hónappal ezelőtt, ha jól emlékszem, akkor vagy kérdéssel, vagy ugyanígy napirend előtti felszólalással fordult az Országgyűléshez ebben a témában. Szeretnék visszakérdezni igazából, hogy van-e értelme egy olyan Egészségbiztosítási Felügyeletnek, amelyhez a költségvetés 437 millió forintot adott úgy, hogy azt az egész Egészségbiztosítási Felügyeletet úgy állították fel a szocialisták és az innen kikerült szabad demokraták, hogy igazából a magán-egészségbiztosítási pénztárakat kellett volna ellenőrizniük. Miután a népszavazás elsöpörte más tevékenységüket is, erről a feladatukról lemondtak, erről a tevékenységükről lemondtak, nem folytatták azt, hogy ugyanúgy, ahogy a kötelező magánnyugdíjpénztárba belekényszerítették az embereket, ugyanezt akarták az egészségügyi pénztárral is, és ezek után ugyanúgy fenntartották közel félmilliárdból ezt az intézményt; ennek semmi értelme nem volt.

De, tisztelt képviselő úr, ön igazából a gondolatainak a második felében a Betegjogi, Ellátottjogi és Gyermekjogi Közalapítvány sorsáról, az ott dolgozókról érdeklődött. Azért furcsállom a gondolatmenetét, mert ön nem tért ki semmi másra, csak a betegjogi képviselőknek a sorsára; nem foglalkozott az ellátottjogi képviselők sorsával, akik egyébként a szociális intézményeket ellenőrzik, és ott próbálnak segíteni az ellátottaknak, és nem tért ki a gyermekjogi képviselők helyzetére sem. Ha arról beszél ön, hogy ennek az egész alapítványnak függetlenül kellett volna működnie és függetlenül vizsgálnia, segítenie az ellátottakat, a klienseket, akkor először is azt kell hogy mondjam, hogy nem Csehák Juditot kellett volna kinevezni annak idején az élére, hiszen ő egy miniszter volt a szocialista-szabad demokrata kormányok alatt. És onnan nevezték ki mint független vezetőt? - nem hiszem. De nem is ez volt a feladata egyébként ennek a tevékenységnek, és a jövőben sem ez lesz a feladata.

Mindjárt erre is kitérek, de néhány gondolatot arról az ellátottjogról, betegjogról, amit ön említett, azért hadd említsek. Felemelte-e a szavát az az alapítvány, közalapítvány, akikért most ön szólt, például az OPNI bezárásakor? Felemelte a szavát a pszichiátriai betegek érdekében, amikor is a még itt, a parlamentben ülő szabad demokraták a szocialisták segédletével bezárták az OPNI-t, és a pszichiátriai betegeket pedig szanaszét eresztették? Szóltak-e bármit is ezeknek az embereknek, a pszichiátriai sérülteknek az érdekében? Én nem hallottam semmiféle tiltakozást, de ugyanezt kell mondanom a gyermekvédelemmel foglalkozó területen is.

Higgye el, tisztelt képviselő úr, a következőket derítette ki az eddigi felmérés: eddig 29 képviselő foglalkozott a gyermekjogokkal, ebből 26-ot találtak meg, akik valóban ténykedtek, hárman pedig valamilyen módon bújtatott állásban voltak. Legtöbben egyébként, akik ezen a területen dolgoztak, másod-, harmad-, sőt negyedállásban végezték ezt a tevékenységüket, sokszor nem voltak megtalálhatóak, sokszor nem volt elérhető az a személy. És én nem azokat a személyeket akarom támadni, bántani, akik ott dolgoztak, hanem az egész rendszer volt rossz, az egész nem működött úgy, ahogy kellett volna. Itt is felteszem azt a kérdést, hogy lehet-e az, működhet-e az a rendszer, ahol a Tegyesz igazgatója, a Területi Gyermekvédelmi Szakszolgálat igazgatója egyben gyermekvédelmi és gyermekjogi képviselettel foglalkozik? Működik-e az a rendszer - és nem mondok pontos intézményt -, amelyben egy budapesti intézménybe a szocialistákhoz közel álló egyik humorista nap mint nap bejárt, és nap mint nap olyan támogatásokat kapott, ami egyszerűen elképesztő? Igénybe vette az ottani konditermet, és olcsón kapott ebédet. Normálisan működik ez a rendszer, miközben a gyermekekért, a fiatalokért fel sem szólaltak?

Tisztelt Képviselő Úr! Mi mindenképpen azon leszünk, hogy annak az elindult európai uniós támogatásnak a rendszerét kialakítsák, ami nagyon helyes, nagyon jó és nagyon fontos, miszerint ez a terület közvetítő legyen a betegek, az ellátottak és a gyerekek között, és ne pedig ellenérdekelt fél legyen. (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.) Ezt mi továbbfolytatjuk, és mindenképp támogatni fogjuk.

Köszönjük szépen, és köszönöm szépen a felszólalást. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai