Készült: 2024.05.04.03:45:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

31. ülésnap (1998.11.19.), 229. felszólalás
Felszólaló Varga Mihály (Fidesz)
Beosztás pénzügyminisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:24


Felszólalások:  Előző  229  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VARGA MIHÁLY pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Azt hiszem, hogy a vitához partnerekre is szükség van. Most, ezen a késői órán azt konstatálhatjuk, hogy az egész napos vita után az MSZP frakciójából még egy fő van jelen az ülésteremben. (Keller László: Kettő!) Ez mindenképpen több annál, mint ami az SZDSZ frakciójában van, hiszen az SZDSZ-től már senki nincs jelen az ülésteremben, senki nem vesz részt ebben a vitában. Ez azonban nem kell hogy akadálya legyen annak, hogy elmondjuk az érveinket, hiszen mint ahogy Keller képviselő úr is utalt rá, a jegyzőkönyvben majd vissza lehet keresni, hogy melyik felvetésre mi volt a válasz.

Azt hiszem, hogy azt is lassan hagyományossá tehetjük, hogy az MSZP frakciója minden nap végén elmondja, hogy nem volt érdemi vita, nem kaptak választ a felvetéseikre. Már kedden este elmondta ezt Nagy Sándor frakcióvezető-helyettes, holott akkor még három nap, három teljes nap hátra volt a költségvetés vitájából. Most mégis szeretnék néhány dolgot elmondani Keller képviselő úr felvetéseire.

Az egyik, hogy ahhoz, hogy valóban érdemi vita legyen, azt hiszem, célszerű a tényekből kiindulni. Márpedig a tények azt igazolják vissza, hogy az MSZP-frakció ma elmondott álláspontja sok tekintetben nem a költségvetés tényszámaiból indult ki, hanem olyan számokból, amelyeket nem állított senki, amelyek nem szerepelnek ebben a törvényjavaslatban.

Így azt kell elmondanom, bár a képviselő úr itt sok tekintetben visszautalt az adótörvények vitájára, arra akkor válaszoltunk, hogy ott milyen módosítások történnek. Ezeket most csak címszószerűen hadd ismételjem meg: áfamentes lett a tankönyv és a pelenka; a lakásépítés áfája után 400 ezer forintot vissza lehet igényelni; az első lakásépítés illetéke 50 százalékos kedvezményben fog részesülni jövőre; szja-ban a gyermekek után járó adókedvezmény bevezetésre kerül; a családokban tandíjmentességet kapnak a felsőoktatásban részt vevő diákok; alanyi jogúvá vált a családi pótlék és a gyed. Azt gondolom tehát, hogy igen sok olyan lépés van, amely a családokat kedvezőbb helyzetbe hozza.

Ehhez még hadd tegyem hozzá azt, hogy a következő évi költségvetésben az idei 45,6 milliárd helyett 60 milliárd forintot irányzott elő lakástámogatásként a költségvetés. A lakás célú kiadások az idei esztendő 83 milliárdja helyett a következő esztendőben 97,5 milliárdot tesznek ki. Tehát azt gondolom, hogy a lakásépítés területén is érdemi előrelépés történik.

A béreknél szintén ez a helyzet: 13 százalékos, tehát reálértékben 2 százalékos bérnövekedést javasol a kormány jövőre, ezen belül a bíráknál, ügyészeknél 22 százalékos növekedés van; a fegyveres testületek hivatásos állományú tagjainál pedig 19 százalék, tehát közel 20 százalékos növekedést irányoztunk elő; a pedagógusoknál 16 százalékos a növekedés. Azt gondolom tehát, hogy itt is van egy érdemi elmozdulás a korábbi esztendőkhöz képest.

Végül hadd mondjam el, hogy a mai napon elmondottakkal ellentétben, mondjuk a vállalkozások támogatása '99-re 22,3 százalékkal nő, 158,7 milliárd forintra; az agrártámogatások 35 százalékkal nőnek 1999-ben az ideihez képest; a központi beruházások, amiről azt mondják, hogy leállítjuk őket, a következő esztendőben 23 százalékkal nőnek: 191 milliárd forint fog erre a célra fordítódni.

Tehát azt gondolom, hogy a vitának akkor van igazából érdemi alapja, ha a tényekből indulunk ki, a tényekkel próbálunk meg vitatkozni, és ezekhez képest próbáljuk a magunk álláspontját kifejteni. Én tehát arra kérem, hogyha holnap is egy ilyen zárszót mond a képviselő úr, akkor előtte azért még tanulmányozza a költségvetési törvényjavaslatot.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  229  Következő    Ülésnap adatai