Készült: 2024.09.22.01:12:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

229. ülésnap (2009.10.08.), 84. felszólalás
Felszólaló Dr. Gál Zoltán (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 12:32


Felszólalások:  Előző  84  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. GÁL ZOLTÁN (MSZP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Mint kormánypárti képviselő kezdhetném én is azzal, hogy mi mindenre tartalmaz forrást a benyújtott költségvetés, de némi formabontással - lehet, hogy PR-szakértők szerint hibásan - egy negatív állítással szeretném kezdeni, nevezetesen azzal, hogy mire nem ad módot ez a költségvetés. Nem ad módot arra, hogy holnaptól 3 ezer rendőrrel több legyen a magyar rendőrség állománya. Ezt a képtelenséget csak Orbán Viktor ígérte meg az országnak, de annak a szakmai tartalma körülbelül azonos azzal, amit mintegy tíz esztendővel ezelőtt itt az Országgyűlésben mondott, miszerint a Fidesz-kormány felszámolta a szervezett bűnözést.

Ehhez képest szeretném igazolni és bemutatni azt, hogy mire ad lehetőséget a benyújtott költségvetés egy olyan fontos társadalmi probléma terén, mint a közbiztonság erősítése. Kezdhettem volna azzal, hogy a költségvetés szerint - és ez tény, még akkor is, ha az elmúlt napokban fideszes képviselőtársaim egyike-másika vitatta - a magyar rendőrség jövőre 12 százalékkal több anyagi forrással gazdálkodhat.

Mégis mi a tartalma ennek a költségvetésnek és annak a ténynek, hogy jelentősen növekszik a rendőrség rendelkezésére álló forrás? Ennek a tartalma általánosságban szólva az, hogy a Magyar Szocialista Párt és a kormány, mint ahogy eddig is, a jövőben is érdemi választ akar adni egy társadalmi igényre, mondhatni: egyfajta társadalmi ellentmondásra, miszerint a bűnügyi statisztika trendszerű javulást jelez, ugyanakkor az ország számos térségében romlik a lakosság biztonságérzete. Ezt a választ úgy szeretnénk megadni - és egy ilyenfajta válaszra tartalmaz forrást a költségvetés -, hogy tisztában vagyunk azzal, hogy erre a társadalmi igényre, amire utaltam, nem lehet pusztán a több rendőr, szigorúbb büntetés kettősségével válaszolni. Mondjuk ezt akkor is, amikor tudjuk, hogy sokak szemében népszerű egy ilyen megközelítés. A jobboldalon van ennek egy szoftabb, lágyabb változata, az, amit a Fidesz képviselői jelenítenek meg, és - tegnapelőtt képviselőtársaim hallhatták - van ennek egy rasszista, fasiszta ízű variációja is, amit a Jobbik európai parlamenti képviselőinek a felszólalásában hallhattak.

A mi válaszunk tehát a biztonság és a rend programja, amely abból indul ki, hogy a lakosság biztonságérzetét elsősorban az alapvető együttélési normák gyakori megszegése rombolja. A problémák megoldása azonban nem lehet csak a rendőrség feladata, hiszen gyakran nem is rendészeti eszközöket igényelnek, hanem a helyi közösség közbeavatkozását. Ennek eszközeként tartjuk - és erre tartalmaz forrást a költségvetés - ígéretes kezdeményezésnek a településőr-programot, és aki előítélet nélkül olvasta a költségvetés számait, az találhat benne a közterület-felügyeletek megerősítésére vonatkozó elképzeléseket, valamint felfedezheti benne a polgárőrség fokozott állami támogatását is.

Szeretném azonban hangsúlyozni - mert erre nézve is félreérthető nyilatkozatok hangzottak el fideszes képviselőktől -, hogy az a célkitűzés, amely a közösségi beavatkozást akarja erősíteni, nem jelenti azt, hogy ne a rendőrség maradna ennek az egész rendszernek a középpontjában. Változatlanul a rendőrség feladata, hogy a jogszabályban rögzített funkcióival élve segítse, összehangolja, a maga tevékenységében felhasználja azt a rendészeti hálót, ami részben állami, önkormányzati, vagy a tulajdonvédelemre a tulajdonosok által van létrehozva, és amelyek különböző hatósági jogkörrel rendelkeznek. Utalnék itt például a mezőőrökre, halőrökre, vadőrökre. Szeretném emlékeztetni a tisztelt Országgyűlést, hogy viszonylagos általános egyetértéssel fogadott el az Országgyűlés tavasszal egy törvényt, amely éppen ennek a hálónak a működésére tartalmaz szabályokat, és ezt a hálót tervezzük bővíteni most a településőrökkel.

Amikor tehát arról beszélünk, hogy a jövő évi költségvetés egyik kiemelt célja a közbiztonság erősítése, akkor ez alatt nem pusztán csak a rendőrség létszámát és a rendőrség számára juttatott növekvő költségvetési támogatásokat kell számon kérni ezen a költségvetésen, hanem azokat az előirányzatokat is számba venni, amelyek ennek a hálónak a további erősítését célozzák, és amelynek egyik nagyon markáns megnyilvánulási formája a polgárőrségnek az ideihez képest többszörös támogatása a jövő esztendőben.

Ami a településőri rendszer kiépítését illeti, úgy tűnik, legalábbis az első jelek szerint, hogy sikeresnek ígérkezik, vagy annak lesz majd mondható, hiszen önkormányzatok százai érdeklődtek már ez ideig is azok iránt a lehetőségek iránt, hogy hogyan lehetne azokat az állami forrásokat megszerezni, amelyek a településőrök tevékenységét finanszírozzák.

Tisztelt Országgyűlés! Az előzőekben arról beszéltem, hogy nem lehet a közbiztonságot pusztán rendőri vagy törvényi szigorítások ügyének tekinteni. Azt hiszem, várható az életünkben egy olyan jelenség, amire ebből a szempontból is figyelemmel kell lenni. Úgy tűnik, a válságkezelés Magyarországon sikeresnek látszik, de nagyon jól tudjuk, a válságok természetrajzához hozzátartozik, hogy egy bizonyos időeltolódás után jelennek meg a válság által kitermelt, keletkeztetett társadalmi konfliktusok. Azt kell mondani, hogy ez előtt állunk még, és ez annál is inkább veszélyes, mert mindnyájan tudjuk, hogy vannak politikai erők ma Magyarországon, amelyek - nem is sikertelenül - éppen a válság keletkeztette fokozódó társadalmi konfliktusok kihasználására építik politikájukat.

(Az elnöki széket Lezsák Sándor, az Országgyűlés
alelnöke foglalja el.)

Azt hiszem, a felelős országvezetésnek - függetlenül attól, hogy kormánypárti vagy nem kormánypárti - erre a várható jelenségre és az arra adandó politikai válaszokra fel kell készülnie, s ezen belül természetesen fel kell készülnie a rendészeti válaszokra is.

(13.00)

A költségvetés, ami a rendészeti részét illeti a dolognak, úgy gondolom, korrektül készül erre a helyzetre is. Hiszen jelentős célokat tűz ki magának a rendőrség tevékenységének, szervezetének és létszámának erősítésére is. Szeretném hangsúlyozni, hogy ez folytatása azoknak a kezdeményezéseknek, amiket az elmúlt években tettünk. Hiszen közismert tény, hogy végrehajtottuk a rendőrség és a határőrség integrációját, jelentősen változott a rendőrség vezetési, irányítási rendszere, megújult a gépjárműállománya, ma már szakszerűbben, a törvényesség és az arányosság követelményeinek megfelelően képes kezelni a tömegrendezvényeket is, és láthattuk, hogy eredményesnek bizonyult a rendészet a Magyarországon eddig nem tapasztalt politikai terrorizmus és a rasszista indíttatású bűncselekmények felszámolása terén is. Hozzátartozik, hogy erre az időszakra esik az a tény is, hogy bővült a rendőrség civil kontrollja, a rendőrségi panasztestület létrehozásával.

Mindamellett, tehát az előbb említett veszélyekre hivatkozva újra említeném meg, hogy a költségvetés tartalmaz arra vonatkozó javaslatokat, illetőleg annak forrásait, hogy növeljük a már nyugdíjba vonult életerős, tapasztalt rendőrök visszaépítését a rendszerbe a szerződéses rendőr intézményének létrehozásával, növeljük - és a szakképzés természete, tartalma és irányítása is átalakul - a rendőrségi szakközépiskolába felvehetők számát. Idén több mint 900 hallgató kezdte meg szeptemberben a tanulmányait, és a rendszer módosításának következtében jövő februárban további 200 hallgatóval bővül a rendőrségi szakközépiskolába járók száma.

Nem utolsósorban érdemes megemlíteni, hogy több mint 600 millió forinttal számol a költségvetés, ami a Nemzeti Nyomozó Iroda technikai és személyi állományának megerősítését célozza, éppen azokra a bűncselekményekre való reagálási képesség növelése érdekében, amik összefüggésben vannak mindazokkal a társadalmi problémákkal, feszültségekkel, amelyek részben a világban, részben Magyarországon is megjelentek, megjelennek és megjelenhetnek.

Tehát, tisztelt Országgyűlés, összességében azt hiszem, hogy aki nem elfogultan nézi a költségvetést, az igazat ad abban, hogy ez a költségvetés a szűkülő források mellett is kiemelten kezeli a közbiztonság ügyét, és olyan programok megindítását finanszírozza, amelyek hosszabb távon is nagyobb biztonságérzetet, több komfortérzetet biztosítanak az ország polgárainak.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az MSZP padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  84  Következő    Ülésnap adatai